نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 30 آذر1393
 طرز تهيه دوغ گازدار در منزل:

ماست اب نمك و هر چي كه دوست داري مثل پود رنعنا بريز تو يه ظرف پلاستيكي(ظرف نوشابه واب معدني هم ميشه) واسه گازدار شدنش توش يه ماكاروني يا يه كم نون يا چند تا جو بريز درشو ببند يه روز با احتياط باز كن بخور

-مايونز خونگي اماده اش بسيار مضره براي اينكه بتونيم يك مايونز عالي توي خونه تهيه كنيم به چند تا مورد بايد توجه كنيم :

اول اينكه : وقتي مواد در حرارت محيط قرار داشته باشند درست كردن مايونز بسيار ساده است ، بنابراين قبل از شروع به كار ظرف تهيه ي سس رو با آب گرم بشوييد و خشك كنيد تا سرماي زرده ها رو از بين ببره . و اگر روغن سرده حتما اون رو ولرم كنيد . دوم اينكه : روغن رو كاملا تدريجي و به شكل نخ نازك و حتي قطره قطره به تخم مرغ ها اضافه كنيد تا جايي كه مايونز به شكل كرم مانند و غليظ دربياد . به اين ترتيب روغن و تخم مرغ ها بهتر با هم مخلوط و ميكس ميشن . براي سه عدد زرده بين 240 تا 350 ميلي ليتر روغن مي توان استفاده كرد .

سوم اينكه :  اصيل اين سس با دست زده مي شد ولي شما امروزه به راحتي مي تونيد از سرعت متوسط ِ همزن برقي ، بلندر يا مخلوط كن استفاده كنيد. مواد لازم براي تهيه ي سس مايونز خانگي : زرده ي تخم مرغ ......................................................... 3 عدد آب ليمو يا سركه ي سفيد ............................................. يك قاشق غذاخوي نمك ........................................................................ نوك قاشق چايخوري روغن زيتون يا روغن مايع ................................................ 240 ميلي ليتر (تقريبا يك ليوان) آب جوش .................................................................. 2 قاشق غذاخوري خردل ....................................................................... يك قاشق غذاخوري نمك و فلفل .............................................................. به ميزان ذائقه طرز تهيه قبل از هر چيز توجه داشته باشيد كه هيچيك از مواد نبايد سرد بوده و بايد در دماي محيط باشند 1- ظرفي را با آب داغ شسته و خشك كنيد و سه عدد زرده ي تخم مرغ را با همزن در آن براي حدود 2 دقيقه آنقدر بزنيد تا حجيم و غليظ شوند . 2- يك قاشق آبليمو يا سركه ي سفيد و نوك قاشق چايخوري نمك را به مواد اضافه كرده و سي ثانيه ي ديگر آنرا هم بزنيد . 3- حالا مواد آماده ي اين هستند تا روغن را آرام آرام به آن اضافه كنيد .

پس روغن را داخل ظرف مخصوص اسپري روغن بريزيد و يا آن را قطره قطره به مواد اضافه كنيد و همزدن را تا زماني كه سس غليظ شود متوقف نكنيد .هر ده ثانيه اضافه كردن روغن را متوقف كنيد اما همچنان به همزدن ادامه دهيد تا روغن جذب تخم مرغ ها شود . 4- اگر مايونز خيلي سفت و غليظ شد به تدريج كمي آب ليمو يا سركه سفيد اضافه كنيد . 5- وقتي مايونز تمام روغن را جذب كرد خردل ، آب ليمو ، نمك و فلفل را به اندازه دلخواه خودتان اضافه كنيد . نكته : اين مايونز را ميتوان براي چند روز در ظرف شيشه اي كه در ِ آن محكم بسته شده باشد در يخچال نگهداري كرد . پودر خردل يا سس خردل براي طعم دادن به مايونز استفاده مي شود بنابراين در صورت عدم تمايل مي توان آن را حذف كرد . 

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : سه شنبه 18 آذر1393
 بايستي كفش ها و پاهاي تان را تميز نگه داريد و كفش ها را در هواي آزاد قرار دهيد تا بوي بد نگيرند. براي از بين بردن بوي پاها و كفش هايتان به توصيه هاي زير عمل كنيد:

۱- بيرون و داخل كفش تان را با مواد شوينده، بشوييد. ۲- شب قبل، داخل كفش تان كمي جوش شيرين بريزيد. فردا قبل از پوشيدن كفش، آن را بتكانيد تا پودرها بريزند. سپس كفش تان را بپوشيد.

۳- داخل كفش، كمي جوش شيرين بريزيد. سپس كفش را داخل يك كيسه نايلوني بگذاريد و داخل فريزر قرار دهيد. جوش شيرين، بوي بد كفش را از بين مي برد و سرما باكتري هاي مولد بو را مي كشد.

۴- داخل دو جوراب كهنه، جوش شيرين پُر كنيد و سر آنها را گره بزنيد. داخل هر كفش يكي از اين جوراب ها را قرار دهيد تا بو را از بين ببرد. اين كار نسبت به پاشيدن جوش شيرين در داخل كف، كثيف كاري كمتري دارد و براي مدت طولاني تري بوي كفش را از بين مي برد. ۵- هر روز داخل كفش تان مواد ضدعفوني كننده يا بو زدا بپاشيد، مخصوصا از آنهايي كه مخصوص بوي بد پا هستند

. ۶- كمي الكل ضد عفوني كننده داخل يك شيشه ي عطر خالي بريزيد و به سطح داخلي كفش بودار بپاشيد. سپس كفش را در هواي آزاد قرار دهيد تا خشك شود. كمي هم جوش شيرين داخل كفش بريزيد تا هر نوع بوي باقيمانده را از بين ببرد. ۷- از پودرهاي مخصوص رفع كننده بوي بد پا كه در داروخانه ها مي فروشند، براي پاها و كفش هايتان استفاده كنيد.

۸- از كفي هاي از بين برنده بو در كفش تان استفاده كنيد. اين كفي ها، پاهاي شما را خشك نگه مي دارند و جلوي رشد باكتري هاي مولد بو را مي گيرند. ۹- پاهاي تان را با صابون بشوييد. هنگام شستن دقت كنيد تا لاي انگشتان پاهاي تان نيز به خوبي تميز شوند. بعدا پاها را كاملا با پارچه يا حوله خشك كنيد.

۱۰- اگر پاهاي تان خيلي عرق مي كنند، براي كاهش رطوبت پاهاي تان از ضد تعريق ها استفاده كنيد. سعي كنيد از ضد تعريق هاي مخصوص پا استفاده كنيد تا از ضد تعريق هاي مخصوص زير بغل. همچنين براي كاهش رشد باكتري ها در پاهاي تان از ژل هاي ضد باكتري استفاده كنيد، يا براي جلوگيري از ايجاد مشكل �پاي ورزشكاران� از پودرهاي ضد قارچ استفاده كنيد

. ۱۱- هر وقت كفش مي پوشيد، حتما جوراب هم بپوشيد. جورابي بپوشيد كه عرق پا را جذب كند مثل جوراب نخي. جوراب پلاستيكي يا نايلوني نپوشيد، زيرا عرق پا را به خوبي نمي گيرد. اگر پاهاي تان خيلي عرق مي كنند، يك يا دو بار در روز جوراب هايتان را عوض كنيد.

۱۲- كفشي بپوشيد كه امكان تبادل هوا داشته باشد؛ مثل صندل يا كفش هاي پارچه اي و سوراخ دار. براي كاهش باكتري هاي مولد بوي بد، بايد پاهايتان را از كفش در آوريد تا هواي آزاد به آنها بخورد.

 

۱۳- دو روز پشت سر هم يك كفش را نپوشيد تا حداقل ۲۴ ساعت هوا بخورد.

 

۱۴- بعد از اين كه فعاليت زيادي داشتيد و پاهاي تان خيلي عرق كردند، كفي كفش تان را در آوريد و ۲۴ ساعت در هواي آزاد قرار دهيد. همچنين اگر داخل كفش تان خيس شده بود، بايستي كفي آن را در آوريد تا خشك شود.

 

۱۵- هميشه پاها و كفش هايتان را خشك نگه داريد. اگر پاهاي شما خيس بود، قبل از پوشيدن كفش، حتما آنها را خشك كنيد. همچنين مي توانيد پودر تالك يا نشاسته ذرت در داخل كفش هايتان بريزيد تا رطوبت اضافي را جذب كند.

 

* توصيه ها:

 

۱- اگر كفش هايتان را بدون جوراب مي پوشيد، داخل آن كمي پودر تالك بپاشيد تا عرق پا را بگيرد.

 

۲- اگر در يك روز باراني يا به هر دليلي كفش تان خيس شد، قبل از استفاده مجدد اجازه دهيد كفش ها كاملا خشك شوند.

 

۳- مواد ضد بوي پا ، ژل هاي ضد باكتري و پودرهاي ضد قارچ را از داروخانه مي توانيد تهيه كنيد.

 

منبع : tebyan

 

 

 

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 14 آذر1393
تا ۱۰ سال دیگر هر خانواده ایرانی یک مبتلا به ام‌اس خواهد داشت

بحران ویتامین دی این روزها در جماعت ایرانی به اوج خود رسیده و هشدارهای اهالی سلامت کشور را در پی داشته است به گزارش مهر، چندی پیش رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور اعلام کرد که کمبود کلسیم و ویتامین دی نه تنها منجر به بروز پوکی استخوان شده بلکه ابتلا به بیماری های سیستمیک، دیابت و بخصوص ابتلای به ام اس را هم در پی داشته است.

مجید حاجی‌فرجی گفت: قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند به طوری که طبق بررسی های انجام شده مشخص شده که حداقل ۸۰٪ کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰٪ از آنها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامین د هستند. عوارض کمبود ویتامین دی کمبود ویتامین دی در کودکی باعث بیماری راشیتیسم می شود که در اثر آن استخوان‌های فرد قدرت تحمل وزن او را نداشته و انحنا پیدا می کند. دیر دندان درآوردن و نافرمی های اندامی هم از نتیجه کمبود این ویتامین است. در بزرگسالی هم کمبود ویتامین دی کاهش تراکم استخوانی و پوکی استخوان، دیابت، سرطان سینه یا پروستات و ضعف دستگاه ایمنی بدن را در پی دارد. مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و جلوگیری از آلزایمر موثر است.

منابع دریافت ویتامین دی مهم ترین منبع دریافت ویتامین دی نور خورشید است که با توجه به سبک زندگی ایرانی ها، دریافت ویتامین از این طریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. پوشیدن لباس های تیره و زندگی در خانه هایی که معماری آنها بر اساس مشرف نبودن تعریف شده، در کنار سبک غذایی نادرست بیشتر ایرانی ها را به کمبود این ویتامین دچار کرده است. آلودگی هوا هم به عنوان یکی از موانع رسیدن نور خورشید به زمین در این زمینه بی تاثیر نیست.

به طور کلی ویتامین دی را از سه منبع می توان به دست آورد: آفتاب: چه بخواهید و چه نه، آفتاب اصلی ترین منبع دریافت ویتامین دی است که بدون زحمت و دردسر به دست می آید و به انواع قرص های خوراکی و مواد غذایی ارجحیت دارد.

سعی کنید دقایقی از روز را زیر نور آفتاب باشید. تابش اشعه ماوراء بنفش به پوست باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها می‌توانند با مدت کمتری زیر آفتاب بودن نیاز خود به این ویتامین را تامین کنند. منابع خوراکی: چربی ماهی‌ها مانند قزل‏ آلا منبع غنی ویتامین دی هستند. بنابراین سعی کنید حداقل دوبار در هفته ماهی بخورید. غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات هم این ویتامین را در خود دارند اما میزان آن بسیار کم است. کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین هم حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند. سعی کنید این مواد را در برنامه غذایی روزانه تان جای دهید. قرص ها: آخرین گزینه هم دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی از کپسول و آمپول است که به هر حال جای منابع طبیعی را نمی گیرند

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
ریزش موی زیاد و بی‌دلیل می‌تواند واقعاً ترسناک و نگران ‌کننده باشد. اما خوشبختانه معمولاً راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد. همه دچار ریزش مو می‌شوند. این اتفاق معمولاً موقع دوش گرفتن، سشوار کشیدن موها یا شانه کردن آنها رخ می‌دهد و کاملاً طبیعی است. دکتر فراچسکا فاسکوف متخصص پوست و مو می‌گوید، “ریختن پنجاه تا صد تار مو در روز طبیعی است.

دلیل آن این است که مو وارد چرخه‌ خود می‌شود و موی جدید جای آن را می‌گیرد.” اما ریزش مو می‌تواند نشانه یک مشکل جسمانی جدی‌تری باشد که نیاز به معاینه متخصص و احتمالاً درمان دارد. در این مقاله به ۶ دلیل عمده ریزش مو و راه‌ های کنار آمدن با آن می‌پردازیم. ۱٫ تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) تلوژن افلوویوم پدیده‌ای است که پس از بارداری، جراحی‌های مهم، کاهش وزن شدید و استرس زیاد اتفاق می‌افتد طوریکه در روز تعداد زیادی از موهایتان معمولاً موقع شامپو کردن موها، درست کردن یا شانه کردن آنها می‌ریزند

. ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، بتابلاکرها و داروهای ضدالتهابی غیراستیروئیدی باشد. طی تلوژن افلوویوم، موها قبل از اینکه سریع وارد فاز تلوژن شوند، بسیار سریعتر از حد نرمال از فاز رشد وارد فاز استراحت می‌شوند. علائم: زنان مبتلا به تلوژن افلوویوم،۶ هفته تا ۳ ماه پس از یک اتفاق استرس ‌زا دچار ریزش مو می‌شوند. در این زمان، ممکن است موها دسته‌ دسته بریزند. آزمایشات: هیچ آزمایش خاصی برای تلوژن افلوویم وجود ندارد اما پزشک می‌تواند با پرسیدن سوالاتی درمورد اتفاقات استرس ‌زای اخیر و معاینه ریشه موها آن را تشخیص دهد. چه باید کرد:

در برخی موارد، مثل بارداری یا جراحی‌های مهم، باید تا کندتر شدن روند ریزش مو تحمل داشته باشید. اگر علت اصلی مصرف یک داروی خاص باشد، درمورد پایین آوردن دوز مصرفیتان یا تغییر دارو با پزشکتان صحبت کنید.

اگر دلیل ریزش مویتان استرس است، نهایت تلاشتان را برای پایین آوردن میزان اضطراب و استرستان انجام دهید.

۲٫ کم‌ کاری تیروئید میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، که اکثر آن را زنان تشکیل می‌دهند، از بیماری تیروئید رنج می‌برند. وقتی بدنتان مقدار کمی هورمون تیروئید تولید کند، هورمونی که مسئول متابولیسم بدن، ضربان ‌قلب و روحیه است، یعنی به کم‌کاری تیروئید دچار هستید. اگر بدنتان مقدار زیادی از هورمون تیروئید تولید کند پرکاری تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسئولیت زیادی در بدن دارد، از سرعت سوخت ‌و ‌ساز پایه—سرعتی که بدنتان برای فعالیت اکسیژن و انرژی مصرف می‌کند—گرفته تا رشد موها، پوست و ناخن‌هایتان. اما وقتی مقدار کافی و مناسب از این هورمون در بدن وجود نداشته باشد، برخی از عملکردهای بدنتان دچار تغییر می‌شود. علائم: کم‌کاری تیروئید علائم بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌کند که از آن قبیل می‌توان به افزایش وزن بی‌دلیل، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل در مرکز کردن اشاره کرد. مو، ناخن و پوست شکننده ‌تر شده و بسیار راحت‌تر می‌شکند. این مشکل در زنان، مخصوصاً زنان بالای ۵۰ سال، بسیار متداول‌تر است.

پرکاری تیروئید نیز می‌تواند موجب کاهش وزن بی‌دلیل، تپش قلب، اضطراب، آسیب‌پذیری، اسهال، رطوبت پوست، شعف عضلانی و بهت‌زده شدن چشم‌ها شود. با بالا رفتن متابولیسم نیز ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. پرکاری تیروئید تداول کمتری نسبت به کم‌کاری آن دارد. آزمایشات: آزمایش خون می‌تواند هورمون محرک تیروئید را که برای تحریک تیروئید برای تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، اندازه‌گیری کند. زیادتر از نرمال بودن هورمون محرک تیروئید معمولاً نشانه کم‌کاری تیروئید است درحالیکه پایین بودن مقدار آن نشانه پرکاری تیروئید. چه باید کرد: برای برگرداندن هورمون تیروئید در بدنتان به حالت نرمال، پزشکتان داروی هورمون تیروئید برایتان تجویز خواهد کرد. برای اطمینان از مناسب بودن دوز مصرفی، نیاز به آزمایشات منظم تیروئید است

. ۳٫ لوپوس لوپوس یک بیماری خودایمن مزمن است که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافت‌های سالم آسیب می‌رساند. این مشکل ۵/۱ میلیون فرد را در سراسر جهان درگیر کرده است و در سال‌های باروری زنان بیشتر اتفاق می‌افتد. علائم: لوپوس معمولاً موجب خستگی شدید، سردرد، زخم‌های دهانی و متورم شدن و دردناک شدن مفاصل می‌شود. افراد زیادی دچار یک زخم پروانه‌ای شکل در پل بینی می‌شوند و حساسیت زیادی به خورشید پیدا می‌کنند. علائم دیگر آن شامل تب، تورم پاها و دست‌ها و اطراف چشم، درد سینه و کم‌خونی می‌باشد. افراد زیادی همچنین دچار ریزش مو می‌شوند که ممکن است خفیف باشد و فقط موقع شامپو کردن موها یا شانه کردن آن اتفاق می‌افتد. این ریزش مو می‌تواند شدید هم باشد و موها دسته‌ دسته بریزد و روی پوست سر هم زخم‌هایی ایجاد شود. ازآنجاکه این علائم در مشکلات دیگر هم ممکن است اتفاق بیفتد، معمولاً بیماری لوپوس مقلد بزرگ هم نامیده می‌شود. آزمایشات: روماتولوژیست مفاصل و سایر بافت‌های بدن را برای مشاهده علائم اتهاب مثل گرما، درد، تورم و قرمز شدن معاینه می‌کند. برای سنجش سطح پادتن‌های ضدهسته‌ای (ANA) آزمایش خون انجام می‌گیرد. روماتولوژیست معمولاً تعیین می‌کند که بیمار معیارهای تشخیصی تعیین شده توسط دانشگاه روماتولوژی امریکا را داراست یا خیر و از این طریق می‌تواند لوپوس را تشخیص دهد. چه باید کرد: اگر ریزش موی شما با درد مفاصل، خستگی و سایر علائم گفته شده برای لوپوس همراه است، به روماتولوژیست مراجعه کنید. متخصص مشکل شما را با تجویز داروهای خوراکی مثل پردنیزون (prednisone) درمان می‌کند. اگر روی پوست سرتان زخم ایجاد شده است باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید که برایتان کرم موضعی تجویز کند. ۴

٫ سندرم تخمدان پلی‌کیستیک زنان زیادی در سراسر جهان از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک رنج می‌برند. این مشکل که می‌تواند از یازده‌ سالگی شروع شود، به‌دلیل عدم توازن هورمونی ایجاد می‌شود که در آن تخمدان‌ها هورمون مردانه زیادی تولید می‌کنند. این مشکل معمولاً موجب ناباروری می‌شود. علائم: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک موجب رشد مو روی صورت، عادت ‌ماهیانه نامنظم، آکنه و جوش و کیست تخمدان می‌شود. بااینکه روی قسمت‌های دیگر بدن شاهد رشد بیشتر موها می‌شود، موهای سر شروع به ریزش شدید می‌کند. آزمایشات: پزشکتان برای مشاهده بالا رفتن سطح تستوسترون و DHEAS که یک محصول فرعی تستوسترون است برایتان آزمایش خون انجام خواهد داد. چه باید کرد: اکثر موارد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک با داروهای ضدبارداری مثل Yasmin که حاوی یک آنتی ‌آندروژن قوی است که جلوی تستوسترون را می‌گیرد. کاهش وزن هم می‌تواند با کاهش تاثیر هورمون‌های مردانه برای این منظور مفید باشد. ۵

٫ مشکلات پوست سر ناسالم بودن پوست سر می‌تواند موجب اتهاباتی شود که رشد مو را دشوار می‌کند. مشکلات پوستی که موجب ریزش مو می‌شود شامل شوره‌ سر، پسوریازیس و عفونت‌های قارچی مثل کچلی است. علائم: شوره سر باعث می‌شود پوست کف سر بریزد به همین دلیل پوسته‌های زردرنگ چرب در موهایتان می بینید یا روی لباستان می‌ریزد. این مشکل درنتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی یا چربی اضافی پوست ایجاد می‌شود. پسوریازیس که مشکلی خودایمن است که موجب تغییروتبدیل بیش از حد سلول‌های پوستی می‌شود و پوسته‌ای ضخیم و سفیدرنگ روی پوست ایجاد می‌کند که اگر کنده شود خونریزی می‌کند.

کچلی هم با قارچی که با لمس کردن فرد یا حیوان مبتلا به آن دچار می‌شوید، لکه‌هایی قرمزرنگ روی پوسته سرتان ایجاد می‌شود که منتشر می‌شود. آزمایشات: معاینه جسمی پوسته سر به تعیین مشکل شما کمک می‌کند. کشت قارچ و احتمالاً بیوپسی پوسته سر نیز برای تشخیص کچلی لازم است. چه باید کرد: هر مشکل نیاز به نسخه خاص خود دارد: برای شوره سر یک شامپو درمانی، برای پسوریازیس دارو یا نوردرمانی و برای کچلی ضدقارچ‌های خوراکی تجویز می‌شود. ۶٫ درست کردن بیش از حد موها شامپو زدن بیش از حد، رنگ کردن بیش از حد و استفاده زیاد از مواد آرایش مو می‌تواند به موهایتان آسیب برساند و موجب شکسته شدن و ریزش آنها شود. برای این منظور معمولاً از ترکیبی از کارهای مختلف—مثل استفاده از کراتین، رنگ مو و سشوار کشیدن موها—است که موجب این آسیب می‌شود. علائم: اگر ریزش مو بخاطر آرایش بیش از حد موها باشد، موها شکننده می‌شود و پیاز مو در انتهای آن دیده نمی‌شود. آزمایشات: پزشکان برای این منظور یک دسته از موها را گرفته، به آرامی می‌شکند تا ببینند موهایی که از آن دسته جدا می‌شوند در انتهای آن پیاز وجود دارد یا خیر. چه باید کرد: از وسایلی که موهایتان را بیش از اندازه داغ می‌کند استفاده نکنید. سشوارتان رادر حالت خنک استفاده کنید و از اتوی مو تا حد امکان کمتر استفاده کنید. هیچوقت موها را یک تا دو درجه روش‌تر یا تیره‌تر از رنگ موی اصلیتان نکنید. تغییر رنگ مو هر چه شدیدتر باشد، نیاز به موادشیمیایی بیشتر است که موجب شکسته شدن موها می‌شود. اگر از ژل یا اسپری مو استفاده می‌کنید، قبل از اینکه خشک شود موها را شانه کنید چون موها سخت‌تر شده و شکسته شدن آن بیشتر می‌شود. وضعیت موها شما نه تنها بر ظاهرتان تاثیر می‌گذارد، بلکه نشانه مهمی از وضعیت سلامتی بدنتان است. اگر دچار ریزش موی شدید شده‌اید حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
منافذ پوست صورت به زبان ساده دود کش پوست هستند بطوریکه چربی هایی که در زیر پوست توسط غدد چربی یا سباسه ترشح میشود از طریق این منافذ ریز به سطح پوست می رسد و علاوه بر تبادل حرارتی باعث مرطوب شدن سطح پوست هم میشود در ضمن این چربی تمام پوسته ها ی صورت والودگی های محیطی مثل دود و گرد وخاک و غبار وو....را در خود حل میکند.

س معلوم میشود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است و هم این منافذ ریز که سبوم از طریق ان بتواند به سطح پوست برسد لذا شستشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی ( پوست نرمال ) لازم است تا ترکیب سبوم و پوسته ها و الودگی های محیطی از پوست شستشو وبرداشته شود . حال مشکل منافذ صورت چیست ؟

مشکل مواقعی است که این منافذ خیلی باز میشوند واز لحاظ ظاهری ( ظاهر و نمای سطح پوست شخص ) برای این اشخاص مشکل ایجاد میکند علل منافذ خیلی باز ؟ اولین علت ارث یا ژنتیک است بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند و بخصوص در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر میشود این حالت بیشتر بروز میکند ، معمولا هم پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک است ولی منافذ پوست باز دارند .

دومین علت منافذ کسانی که بیش از حد از کرم های چرب کننده یا کرم پود و سایر مواد ارایشی استفاده میکنند وبه علت اینکه این مواد سطح پوست و منافذ را می بندند سبوم ترشحی پوست نمیتواند از سطح پوست خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز میشود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند در خیلی موارد جوش های زیر پوست بصورت اکنه های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد میشود ، لذا در این موارد اکیدا توصییه میشود که کم از انواع کرم های ارایشی و چرب کننده استفاده کنند و اگر نیاز دارند از کرم های ارایشی مناسب و بدون چربی( انهم گاها نه خیلی زیاد ) استفاده کنند

. در کسانی هم که پوست خشک دارند یا کرم پودر خوب روی پوست نمیشیند میتوانند زیر ان کرم مرطوب کننده کم چرب استفاده کنند ، تجربه نشان داده کسانی که زیاد از کرم های ارایشی استفاده میکنند و در تمام ساعات روز روی پوستشان کرم پودر یا پن کک و سایر مواد ارایشی هست در دراز مدت منافذ پوستشان بازتر میشود ، لذا کسانی که بطور ذاتی منافذ بازتری دارند خصوصا اگر پوست خیلی چربی هم دارند توصییه میشود اگر کرم پودر یا پن کک هم استفده میکنند از نوع مناسب و سازگار با پوستشان انهم بطور موقت و برای ساعات محدودی باشد نه اینکه صبح تا شب یا روزی چند بار از این مواد ارایشی استفاده کنند در صورتیکه پوست خشک دارند از مرطوب کننده های سبک و کم چرب استفاده کنند ( نه نوع چرب ) و حتی از ضد افتاب های بدون کرم پودر و فاقد چربی استفاده کنند، در ضمن کسانی که دجار این مشکل هستند وپوست چرب هم دارند حداقل روزی سه بار پوست صورت را با اب وصابون بشویند و بعد از شستشو از تونرهای قابض منافذ ( مارک سینره یا سی گل یا انواع مارک های دیگر تونر مخصوص پوست نرمال ، چرب یا خشک که با نوع پوست فرد سازگار است ) استفاده نمایند

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
I mentioned in that entry that we need to learn to read the ingredient list of a product and avoid some of the harmful ingredients commonly cited.

  Well, since writing that entry, I’ve learnt a bit more and today, I’ll discuss the top 10 skin care ingredients that I avoid and the reasons.  Most of these are synthetic ingredients but there are also a number of natural ingredients that I avoid too.

1.  Silicone derived emollients Silicone emollients are occlusive and are used to create a watertight film on top of the skin to lock in moisture.  Listed under the names of Dimethicone, Dimethicone Copolyol or Cyclomethicone, these show up in over 80% of all skin-care and cosmetics such as foundation, primers, concealers and the popular BB creams.  While they make application smoother,  these compounds coat the skin, making it impossible for the skin to breathe.  This is why they are often described to be like a plastic wrap suffocating the skin and trapping anything beneath it.  Prolonged usage can cause skin irritations and breakouts for some people.  In addition, it also means it would be difficult for any of your skin care goodies to penetrate into your dermis layer effectively, which I believe causes products to become ineffective after a period of time.

2.  Petroleum-based ingredients These are byproducts of petroleum and include ingredients such as petrolatum, mineral oil, and paraffin which also block your skin and coat it like plastic, thus clogging up the pores.  When the skin cannot breathe properly, it builds up toxins and leads to all kinds of issues.  So these are definitely no no for me when it comes to skin care products.  While, I may not mind using a lip balm containing petrolatum but somehow they’ve never really worked very well for my lips.

3.  Beeswax For the same reason as silicones, mineral oils and petrolatum, I avoid beeswax in facial products as far as possible.  Although beeswax is a natural ingredient, it is a form of impermeable oil that coat the skin, making it impossible to breathe too.  It also has to be heated at high temperature to be melted into an ingredient mix, which means the product is unlikely to have anymore live cells to benefit our skin.  This ingredient is commonly found in lip balms and lipsticks but I’ll avoid this ingredient in facial products and even body care products as far as possible.

4.  Citrus Oils Although citrus oils are natural, they can cause photosensitivity when applied topically.  Common examples of citrus oils include Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Oil and Citrus Aurantifolia (Lime) Oil.  Others are bergamot, cumin, lemon, lemongrass, rue, angelica root and petitgrain.  I may not mind if the product consist of one or two citrus oils and they’re listed at the bottom of the ingredient list but if it’s a combination of many citrus oils, I would definitely avoid.

5.  Lavender oil Topically, lavender oil is cytotoxic and increases photosensitivity. I would avoid products containing lavender oil or lavender essential oil as the key ingredient. If it is listed at the bottom of the ingredient list, I would be less concerned. I also avoid linalool as far as possible as this is a major component of the essential oil of lavender.

6.  Sulfates I avoid facial cleansers containing Sodium Lauryl Sulfate (SLS) and or Sodium Laureth Sulfate (SLES).  These are harsh detergents that are used in cleansers, soaps and shampoos and will strip our skin of its natural lipids.

7. Alcohol derivatives As a whole, I avoid any products containing alcohol. Those like ethanol, ethyl alcohol, denatured alcohol, methanol, benzyl alcohol, methyl alcohol, isopropyl alcohol, and SD alcohol are solvents derived from petroleum and are extremely drying and irritating to the skin. With prolonged usage, these may strip the skin’s natural immune barrier, promote the formation of brown spots and cause premature aging of the skin. And even though cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol and lanolin alcohol are said to be beneficial in skin care, I tend to avoid them as far as possible too.

8. Fragrances Some fragrances listed as musk or 6-methylcoumarin can cause photosensitivity too. Hence, I generally avoid facial products containing fragrance unless they are derived from essential oils.  9. Hydroquinone This ingredient is not so common and only used in some skin whitening products. I’ve

used the ingredient before as prescribed by a dermatologist but this ingredient is terribly damaging as it thins out the skin when used after a few weeks. When the skin becomes thinner, it also means that the skin becomes more proned to sensitivity and damage under the sun.

10. Alpha- and Beta-hydroxy acids (AHA/BHA) I avoid creams and lotions containing AHA or BHA altogether as these ingredients also make our skin more sensitive to the sun.  I have so far only tried Murad AHA/BHA Exfoliating Cleanser and I don’t mind it so much only because it doesn’t stay on my skin for a prolonged period.  But having said that, I don’t use the product any longer now.  Parabens You will notice that I didn’t include parabens in my list.  

Actually, I don’t mind parabens that much unless if I see a whole bunch of them like Ethyl, Methyl, Propyl and Butyl Parabens in an ingredient list.   If it’s just one or two of them and they’re listed right at the bottom, they don’t bother me that much.  However, since I’m using more natural and organic products, they do not contain parabens anyway

. For beauty sake As you can see, my reasons for avoiding such ingredients stem from a beauty standpoint such as fear of photosensitivity or skin suffocation rather than a health standpoint because the ingredients are toxic.   Typically, I avoid products – natural or otherwise – with a long ingredient listing as I am not familiar with some of the ingredients and I also have a tendency to miss  or misread some words along the way.   Additionally, I do not believe that effective products need to have a long list of ingredients.  What’s more important are the active ingredients used in the formulation. 

As I’ve written in my entry 5 things to know about skin care labels, only the top 33% of the ingredients matter.  So what about you?  Are there any ingredients you avoid in particular?

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
 هدف:

 

در این مقاله به بررسی و رفع  مشکلات پوستی شایع در بین عموم که معمولا بیماری شناخته نشده و لذا فرد برای رفع آن به مصرف خودسرانه  انواع کرمهای آرایشی و بهداشتی رو می آورد؛ پرداخته می شود:

 

مشکلاتی از قبیل جوشهای پوستی،خط لبخند، خط اخم، غبقب افتاده، چروکهای پوستی، تیرگی دور چشم،افتادگی پلک و پف آلودگی دور چشم و تیرگی و گرفتگی پوست صورت.

 

برطرف کردن مشکلات پوستی با روشهای ساده و طبیعی:

 

 

 مبنای ایجاد کننده ی این مشکلات پوستی؛ در واقع ارتباط تنگاتنگی با افزایش سن نداشته بلکه ارتباط منطقی آن با طول مدت زمانیست که فرد از الگوی رفتاری و  تغذیه ی نامناسبی استفاده میکند. لذا با عدم استفاده از غذاها و نوشیدنیهای مضر برای پوست و اصلاح عادات تغذیه ای و رفتاری نظیر عدم نوشیدن مشروبات الکلی و عدم استفاده از سیگار و قلیان و دیگر مواد افیونی؛ به نحو چشمگیری می تواند روند کهولت سن و پیر شدن پوست را؛ که متاسفانه در زنان کنونی آثار آن از آغاز چهل و پنج سال درچهره بروز میکند را تا دهه ی شصت زندگی؛ به تاخیر انداخت.

 

عدم مصرف چای و نوشابه های گاز دار و انواع فست فودهایی که در آنها از مواد نگهدارنده و یا چربیهای صنعتی استفاده شده در اولویت این تغییر رفتار قرار دارد.

 

در مرحله ی بعد، مصرف روزانه ی  نصف لیوان عرق شاتره بعلاوه نصف لیوان عرق کاسنی برای اصلاح کبد، در زنانی که مبتلا به چروکهای ناشی از خشکی  پوست و یا چربی بیش از حد پوست و  بروز انواع جوش در صورت هستند، توصیه می شود.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
در خانه لوسیون ضد افتاب تهیه کنید

 

 

لوسیون ضد افتاب کنجد

مواد لازم :

روغن کنجد ....... 40 میلی لیتر

روغن زیتون ..... 10 میلی لیتر

روغن بادام ....... 10 میلی لیتر

 

طرز تهیه :

روغن ها را با یکدیگر مخلوط نمایید و لوسیون حاصله را روی پوست صورت و گردنتان بمالید . با استفاده از این لوسیون , از پوستتان در برابر گرما و حرارت افتاب محافظت میکنید و نیز پوست تان زیر نور تیره نمیشود .

 

 

 

 

لوسیون ضد افتاب اسطوخودوس

مواد لازم :

پودر بوراکس ( بوره ) ....... یک قاشق چایخوری ( از عطاری تهیه کنید )

گلاب ........................... یک پیمانه

روغن زیتون ................. 2 قاشق غذا خوری

عصارهء اسطوخودوس ..... نصف پیمانه ( از داروخانه ها تهیه کنید )

 

طرز تهیه :

پودر بوراکس را در گلاب ریخته و ان را حرارت دهید و روغن زیتون را به ان بیا فزایید تا جوش اید .در حالی که ان را هم میزنید , عصارهء اسطوخودوس را اضافه کنید و بگذارید سرد شود . میتوانید این لوسیون ضد افتاب را تا بیش از 2 ماه در یخچال و در ظرف در دار نگه داری کنید . در هنگام مصرف از پنبه یا پد ارایشی استفاده کنید .

منبع:http://forum.niksalehi.com/forum254/thread26448.html

 
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
1-به جاي ضد افتابهاي گران:

 

از ژل برگ الو ورا استفاده كنيد (هر برگ 3-2 تومان است و ميتوان حداقل بيش از 30 بار از يك برگ استفاده نمود)

 

از كرمهاي الو وراي موجود در عطاريها استفاده كنيد (كرم الووراي كندلوس عالي و كمتر از 3 تومان است)

 

از پماد زينك اكسايد بهره بگيريد (زينك اكسايد ماده اوليه اكثر كرمهاي ضد افتاب است. مقداري هم روشنترتون ميكنه. يعني به عنوان كرم روشن كننده هم 

 

2-به جاي مرطوب كننده دست و صورت گران قيمت:

 

از كرم وازلين+زينك 20 درصد ايروكس استفاده كنيد.عاليه عالي. مامان من بين ميلادوپيز صد هزار توماني و اين كرم كه دو هزار تومانه با قاطعيت اين يكي رو پسنديدند. الان هم خودم رو دستمه خداييش حسش با حسي كه اون بهم ميده هيچ تفاوتي نداره. 

 

3-به جاي كرم دور چشم با اون مبالغ چشمگيرشون:

 

از روغن بادام تلخ استفاده كنيد.

براي جلوگيري از چروك اطراف لب همچنين خط اخم هم موثره. يادتون باشه حتما تلخ باشه. اينو يكي از بچه ها از يه دكتر معروف تعريف كردن. خودشون هم استفاده كردن بسيار راضيند.

 

4-به جاي كرم روز:

 

از ژل گياه الو ورا استفاده كنيد(3-2 هزار تومان)

5

- به جاي كرم شب:

 

از روغن داخل كپسولهاي ويتامين اي استفاده كنيد. (هر كپسول معمولا بسته به شركت توليد كننده بين 100 تا 300 تك تومانيه). ايرونيشم كه خيلي ارزونتره.

 

6-به جاي ريملهاي آنچناني:

 

يه مقدار سرمه رو با روغن فندق مخلوط كنيد تا حدي كه به غلظت ريملهاي معمولي برسه.يه قوطي ريمل خالي رو تميز بشوريد. اين مواد رو بريزيد توش حالشو ببريد.

 

يه پيشنهاد بد و غير بهداشتي(ولي كارامد و عملي!!!!!!): ريملتون رو كه داره خشك ميشه يه قطره چايي يا روغن فندق بريزيد توش يه ماه ديگه هم حالشو ببريد!!!

 

 

7- برق لب

 

يه مقدار وازلين با رژلب معموليتون قاطي بكنيد

برق لب ما امادست.

 

8-خط چشم:

 

سرمه. مختصر و مفيد.

 

 
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
چه موقع باید کرم ضدآفتاب را بزنیم؟

حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید کرم‌ ضدآفتاب را روی پوست بمالید، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می‌تواند سلول‌های پوست را از آثار زیانبار نور خورشید محافظت کند.

نکته دیگر این است که اگر شما کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدنتان بمالید و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوید و یا روی شن‌های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشید، کرم ضدآفتاب از روی پوست شما پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت، بنابراین نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شوید تا به طور کامل جذب پوست‌تان شده باشد.

 

چند ساعت یک بار آن را تجدید کنیم؟

اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید، ولی با شنا کردن در آب استخر یا دریا، این کرم‌ها در عرض یک ساعت کم‌کم اثر خود را از دست می‌دهند و پس از ۸۰ دقیقه دیگر اثری از ضدآفتاب باقی نخواهد ماند. بنابراین اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان می‌مالید و وارد استخر یا دریا می‌شوید، باید هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

 

چه ضخامتی؟

باید در هر سانتی‌متر مربع پوست، ۲ میلی‌گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افراد نصف این مقدار و یا حتی کمتر از آن را استفاده می‌کنند.

وقتی برای بعضی از افراد یک قوطی ۳۰ تا ۴۰ گرمی کرم ضدآفتاب را تجویز می‌کنیم، پس از ۳ تا ۴ ماه می‌آیند و می‌گویند هنوز نصف قوطی باقی است، که نشان می دهد کرم ضد‌آفتاب را به میزان کافی در طول روز استفاده نکرده اند، چون یا آن را نازک روی پوست مالیده‌اند و یا فواصل زمانی مالیدن کرم ضدآفتاب خیلی طولانی بوده است.

 

چه SPF بخریم؟ هر چه این عدد بالاتر باشد، بهتر است، نه؟

SPF که نشان دهنده میزان حفاظت پوست در برابر نور خورشید است، آن طور که خیلی‌ها تصور می‌کنند، درصدی نیست. برای مثال، اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد.

 

این فرمول چیست؟

عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است، تقسیم کنید. عدد حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد باقیمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسیله آن کرم ضدآفتاب است. برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF 25 دارد، ۹۶ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که ۹۹ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم‌پوشی است.

 

پس کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا را کنار بگذاریم و در آغاز تابستان به پزشک فشار نیاوریم که SPF کرم را بالاتر ببرد؟

دقیقا. کارخانه‌های سازنده، برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، خیلی چرب هستند و می‌توانند عوارضی را ایجاد کنند.

توصیه ما این است که اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF 30 را انتخاب کنید. کرم ضدآفتاب با SPF 30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری‌ پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساس‌اند و یا سرطان‌ پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ی حفاظت از پوست برای این بیماران مهم است.

 

کرم‌های آرایشی (کرم‌پودر و پنکک) و ضدآفتاب را باید چرخشی روی پوست مالید تا پوست چروک نخورد. درست است؟

روش مالیدن این کرم‌ها به هیچ وجه مهم نیست و نقشی در افتادگی و چروک خوردن پوست ندارد. دو تا سه دقیقه ماساژ دادن کافی است و در هر جهتی که راحت‌تر هستید، کرم‌ها را روی پوست‌تان بمالید. چروک شدن پوست در اثر تخریب الیاف کلاژن و الاستیک موجود در بافت پیوندی پوست رخ می‌دهد که علتش بالا رفتن سن ، تاثیر ژن‌ها، تغذیه ، بیماری‌ها و آفتاب است. کسانی که زیاد زیر نور آفتاب می‌روند تا برنزه شوند، در میانسالی پوستی چروک خورده و افتاده خواهند داشت.

 

روش ماساژ دادن کرم پودر که مهم نبود، آیا SPF(عامل حفاظتی در برابر آفتاب) این کرم‌های آرایشی کافی است و دیگر نیازی به ضدآفتاب نیست؟

اگر شما از کرم‌ ضدآفتاب، به طور اصولی و درست استفاده کنید و سپس روی آن کرم‌ آرایشی بمالید، مانعی ندارد و کرم آرایشی اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمی‌دهد. ولی در روی جعبه بعضی از این کرم‌پودرها و پنکک‌ها نوشته شده که دارای(Sun Protection Factor)SPF مشخصی هستند. خانم‌ها باید بدانند که SPF این لوازم آرایشی از پوست در برابر نور خورشید محفاظت نمی‌کند. لذا در زیر این کرم‌های آرایشی حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنید.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
آموزش ماساژ پوست

 

 

 

حرکت نرم ماساژ را هر روز یک ربع می توان انجام داد و باید به خاطر داشته باشید که قبل از ماساژ پوست تمیز و با ژل یا کرم آغشته

 

شود زیرا ماساژ روی پوست خشک باعث ایجاد خستگی و چروک می شود. خیلی خوب است که نحوه ماساژ دادن را یک بار توسط

 

افراد مجرب ببینید و سپس آن را اعمال کنید. در اینجا ما به بیان ساده و با استفاده از اشکال مختلف , نحوه ماساژ دادن را آموزش

 

می دهیم.

 

در آغاز ماساژ را با حرکات نر آغاز می کنیم و بعد از آن حرکات فشاری.

 

1- حرکات نرم: که به صورت آرام و نرم انگشت ها را روی صورت قرار داده و به خلاف جاذبه زمین به طرف بالا ماساژ می دهیم.

 

2- ابتدا از چانه شروع کرده سپس گونه ها و چشمها, دست را روی گونه گذاشته آرام به طرفین می کشیم و بعد دستها را روی

 

چشمها قرار داده و خیلی آرام به طرف گوشخ صورت حرکت می دهیم.

 

3- انگشها را درست مثل هنگامی که پیانو می نوازیم آرام روی صورت و چشم ها حرکت می دهیم.

 

4- فشارهای پرتابی درست در همان نقاط مشخص شده دو انگشت را قرار داده و پوست را آرام به طرف بالا پرتاب می کنیم مثل

 

وقتی که زیر لپ کودک را می زنید.

 

5- در دور لب نیز فشارهای پرتابی را به طرف بالا انجام می دهیم. وهمین عمل را در نثاط زیگوماتیک کوچک و بزرگ تکرار می کنیم.

 

پن سومان ها که شامل

 

1- ژاکه ریز

 

2- ژاکه درشت

 

3- ژاکه ضد چروک

 

ژاکه در واقع حالتی مثل نیشگون است که به طرف بالا انجام می شود. از دور چانه شروع شده و سپس دو طرف صورت انجام

 

می شود. ژاکه باعث می گردد تا چربی های زیر پوست به سطح پوست آمده و در یک جا تجمع نکنند

 

ژاکه را در گردن و پیشانی نیز آرام انجام دهید. که حرکات ریز و نیشگوهی که به طرف بالا انجام می دهیم موجب آرامش و رفع

 

خستگی می شود.

 

حرکت نیرومند سر درد انگشت ها را تا وسط پیشانی بلغزانید سپس انگشت ها را با فشار کمی به طرف شقیقه کشیده و حرکات

 

چرخشی بدهید.

 

حرکات ابرو چشم , انگشتان میانی را در پوشه داخلی چشم ها و انگشت های سبابه را روی ابروان بپذارید تا گوشه های خارجی

 

چشم ها زیر چشم ها و باز به گوشه داخلی آنها بلغزانید.

 

حرکت دهان و بینی, حرکت دایره واری از گوشه های دهان تا بالا

 

ماساژ دست:

 

1- نرمش عمودی

 

2- نرمش مایل

 

3- حرکت مخصوص با شست و سبابه

 

حرکات ماساژ بر روی دست تا آرنج

 

1- نرمش عمودی

 

2- نرمش به حالت دست کردن دستکش بدین نحو که یکی یکی انگشتان را ماساژ می دهیم.

 

3- چرخاندن آرام مچ دست به طرفین به نحوی که موجب درد نشود.

 

ماساژ با دستکاه الکترونیکی:

 
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
نواع بخور و اثرات آنها

 

بخار باعث به جریان افتادن خون زیر پوست گردیده با بخار دهی به پوست صورت پوست بصورت عمقی رطوبت را جذب نموده و کمک به باز شدن فولیکولها و منافذ پوست می کنند علاوه بر این بخار باعث میشود پوست انعطاف پذیری خوبی پیدا کند

بخار پوست صورت برای انواع پوست لازم می باشد ومناسب ترین فاصله زمانی جهت بخور دهی هر 10روز یکبار می باشد

مراحل بخور دهی

1- قبل از بخور صورت باید پوست پاک و تمیز باشد

2- فاصله مناسب بخار تا پوست صورت 30سانتیمتر می باشد

3- در هنگام بخار دهی باید چشم بسته باشد

4- میتوانیم از عرق بهار نارنج و گلاب در دستگاه بخور استفاده کنیم

5- از مالیدن دست و یا وسیله آلوده به پوست صورت قبل و بعد از بخور دهی جدا خوداری گردد

زمان لازم جهت بخار دهی

پوست معمولی : مدت زمان لازم جهت بخار دهی پوستهای نرمال 10دقیقه می باشد

پوست چرب :مدت زمان لازم جهت بخار دهی پوستهای چرب 7 دقیقه می باشد

پوست خشک :مدت زمان لازم جهت بخاردهی پوستهای خشک15دقیقه می باشد

 

انواع بخور :

 

بخور نعناع ، جعفری و لیموترش : این بخور برای از بین بردن دانه های سر سیاه و بستن منافذ پوست مفید است و رنگ پوست را شفاف کرده و رطوبت خاصی به پوست می بخشد . یک ساقه جعفری و یک ساقه نعناع تازه را پاک کرده و شسته ، سپس آنها را همراه پوست نصف لیمو ترش تازه ای که حتما آن را شسته اید داخل ظرفی حاوی نیم لیتر آب جوشانده و بخور دهید.همانند تمام بخور های دیگر پس از آن پوست خود را با آب سرد شست و شو دهید و اگر روی پوست خود جوش های سر سیاه دارید با انگشتهای بدون ناخن آنها را فشار دهید ، بعد از بخور حتما از ماسک های طبیعی استفاده کنید مثلا ماسک خیار .

 

 

بخور بخار آب: این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار داده، ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند، با این کار آلودگی ها و چربی ها و سلول های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک ها می شود.

 

 

بخور گل ختمی و بابونه:این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز میشود. بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آّب لیموترش می باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از 30 دقیقه صورت را با آب ولرم شست. طریقه استفاده از بخور : مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده ، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

 

 

بخور رامسن (زنجبیل شامی):این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می کنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن در یک لیتر آب توصیه شده است.)

 

 

 

( نکته )1: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابون، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور.

 

( نکته) 2: پس از بخور دادن می توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال ، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

 
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
 

۹ مرطوب‌کننده طبیعی و مؤثر پوست 

 

روغن آواکادو یک مرطوب‌کننده طبیعی است که به‌خوبی جذب پوست می‌شود. این روغن لایه نازک محافظی روی پوست ایجاد می‌کند و بوی مطبوعی دارد.

 

روغن جوانه گندم (برای پوست‌های خیلی خشک):

 

روغن جوانه گندم برای نرمی پوست‌های خشک و پیشگیری از پیری پوست مؤثر است. این روغن یک مرطوب‌کننده طبیعی محسوب می‌شود که اجازه نمی‌دهد خاصیت ارتجاعی پوست از بین برود. اسیدهای چرب اشباع‌نشده موجود در روغن جوانه گندم با رادیکال‌های آزادی که بافت‌ها را تخریب کرده و باعث پیدایش چین و چروک می‌شوند، مبارزه‌ می‌کنند.

 

روش استفاده: برای پوست‌های خیلی خشک، صبح و شب روغن را به تمام بدن بمالید. همچنین می‌توانید از آن برای دست‌ها و لب‌های ترک خورده استفاده کنید. برای پوست‌های معمولی بهتر است شب‌ها از این روغن استفاده شود چون بافت آن چرب است. توجه داشته باشید روغن جوانه گندم می‌تواند آلرژی‌زا باشد.

روغن گل‌گاوزبان (ضدچروک):

 

دکتر ماری پی‌یر هیل سیلوستر، متخصص پوست می‌گوید: �روغن گل گاوزبان بیش از آنکه مرطوب‌کننده طبیعی باشد، خواص ضدچروکی دارد. اسیدهای چرب آن شامل امگا۶های مفیدی است که به عملکرد پوست کمک کرده و از خشکی آن جلوگیری می‌کند.� این روغن برای پوست‌های خشک و تیره مناسب است؛ اما همگان می‌توانند از آن استفاه کنند. شما می‌توانید از این روغن برای صورت و گردن‌تان استفاده کنید؛ زیرا در این نواحی علائم پیری پوست مشهودتر است.

 

روش استفاده: روغن گل‌گاوزبان را صبح‌ها روی پوست خود بمالید و آرام ماساژ دهید. برای اینکه از خواص ضدپیری و ضدخشکی این روغن نهایت استفاده را ببرید، می‌توانید کپسول آن را که در داروخانه‌ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد، مصرف کنید.

خیار:

 

لورانس وتینر، مولف کتاب �برای انتخاب لوازم آرایش مناسب� می‌گوید: �خیار سرشار از آب است، بنابراین زمانی که از آن استفاده می‌شود، به‌طور موقت پوست را مرطوب نگه می‌دارد. البته باید بدانید که باعث تغذیه پوست نمی‌شود. بعد از اینکه مدتی در معرض نور خورشید بودید و یا زمانی که احساس می‌کنید پوست‌تان خشک‌تر از معمول شده است، این میوه مفید را از یاد نبرید. خیار برای تمام پوست‌ها مناسب است.�

 

روش استفاده: خیار را به‌صورت حلقه‌های نازک ببرید و روی صورت‌تان قرار دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.

روغن آواکادو (محافظت‌کننده پوست):

 

روغن آواکادو یک مرطوب‌کننده طبیعی است که به‌خوبی جذب پوست می‌شود. این روغن لایه نازک محافظی روی پوست ایجاد می‌کند و بوی مطبوعی دارد. دکتر ماری پی‌یر هیل سیلوستر، متخصص پوست می‌گوید: �روغن آواکادو سرشار از ویتامین‌ها و اسیدهای چرب و مغذی پوست است که با پیری پوست مبارزه می‌کند.�

 

روش استفاده: می‌توانید روغن آواکادو را روی صورت همچنین بدن‌تان بمالید. این روغن پوست را چرب نمی‌کند؛ بنابراین می‌توان آن را برای انواع پوست‌ها (صبح و شب) استفاده کرد.

روغن جوجوبا (مرطوب‌کننده پوست و نرم‌کننده مو):

 

روغن جوجوبا مرطوب‌کننده طبیعی فوق‌العاده موثری است که به راحتی جذب پوست می‌شود؛ از این روغن می‌توان برای صورت، بدن، حتی پوست استفاده شود. دکتر ماری پی‌یر میل سیلوستر، متخصص پوست تصریح می‌کند: �وقتی روغن جوجوبا از صبح روی پوست مالیده شود، به محافظت از آن در برابر نور خورشید کمک می‌کند.�

 

روش استفاده: در طول روز هر زمانی که مایل باشید می‌توانید از روغن جوجوبا به‌صورت روغن خالص یا کرم استفاده کنید. توجه داشته باشید روغن جوجوبا محافظ پوست در برابر پرتوهای UV نیست و می‌توان آن را جایگزین کرم ضدآفتاب کرد.

 

 
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
خواص دارویی روغن های سنتی و گیاهی

 

 

 

 

 

1ـ روغن نارگیل: مالیدن روغن کهنه نارگیل برای تسکین درد کمر، بواسیر و زانو مؤثر است و در صنعت صابون و شامپوسازی بهترین روغن است. همچنین خوردن و مالیدن روغن نارگیل بر بدن برای تقویت عضلات و موی سر مفید است.

 

2ـ روغن بادام زمینی: که روغنی آراشیه نامیده می شود یکی از روغن های سبک و مرغوب است و تقریبا 25% پروتئین دارد. این روغن به طور خالص یا مخلوط با روغن زیتون مصرف غذایی و دارویی دارد. مالیدن این روغن قبل از حمام بر پوست سر برای شوره سر و ریزش مو مفید است.

 

روغن بادام زمینی به علت داشتن ویتامین fو فقدان کلسترول خالص برای افرادی که چربی خون شان زیاد است مفید بوده و از بروز بیماری آتروم (جمع شدن چربی در جدار شریان ها) پیشگیری می نماید.

 

3ـ روغن به: خوردن روغن به برای درمان اسهال مزمن، زخم معده و روده مفید است. مالیدن این روغن بر بدن برای درمان جرب و گال، معالجه شوره سر، شپش بدن، صدای وزوز گوش، زخم ها و سوزش دهان مفید است. همچنین مالیدن روزانه یک مرتبه روغن به بر کف دست و پا از دفع عرق زیاد جلوگیری می کند.

 

4ـ روغن پسته: روغن پسته قلب را تقویت می کند و خوشبوکننده دهان است. چکاندن چند قطره روغن پسته در بینی برای تقویت حافظه و دفع سموم مؤثر است. این روغن در عطرسازی مصرف فراوان دارد.

 

5 ـ روغن زرده تخم مرغ: مالیدن این روغن بر پوست سر جهت رویاندن موها بسیار مؤثر است. همچنین مخلوط روغن زرده و زعفران جهت خون مردگی اعضای بدن و مالیدن آن به تنهایی برای درمان شقاق و کف پا مؤثر است.

 

6ـ روغن فندق: از مغز فندق تهیه می شود و روغنی است به رنگ زرد روشن با طعمی ملایم که در آشپزی کاربرد دارد و اثرات درمانی آن شبیه روغن بادام است. برخی نقاشان، روغن فندق را در روغن نقاشی داخل می کنند تا تابلوهای رنگ روغنی زودتر خشک شوند.

 

مصرف روغن فندق به مدت دو هفته و روزانه 15 گرم در دفع کرم کدو مؤثر است ضمن اینکه مخلوط مساوی روغن فندق با روغن زیتون برای سرخ کردن رنگ موها مفید است. این روغن در عطرسازی هم مصرف می شود همچنین مقوی معده بوده و بهترین داروی ریزش مو است.

 

اگر این روغن را سریعا به محل گزیدگی عقرب و رتیل بمالید زهر را از بین می برد.

 

7ـ روغن مغز هسته هلو: برای تسکین دردها و ناراحتی های بواسیر مالیدن روغن هسته هلو بر موضع مفید است. این روغن همچنین برای تسکین درد گوش مؤثر بوده و اگر آن را با عسل مخلوط نموده و شب بر روی دست ها بمالید برای نرم نگه داشتن دست ها بسیار مفید است.

 

8 ـ روغن زیتون: این روغن به رنگ طلایی بوده خواص طبی و ارزش غذایی فراوان دارد. ملین، سهل الهضم، کاهنده میزان کلسترول برای بیماران قلبی که عروق آنان گرفته و دیابتی ها تجویز می شود. در معالجه بعضی بیماری های دستگاه گوارش، قولنج روده و امراض جلدی از آن استفاده می شود. از نظر غذایی هر گرم روغن زیتون 9 کالری انرژی تولید می کند. در صورتی که هر گرم پروتئین فقط 4 گرم کالری تولید می کند روغن زیتون نرم کننده پوست دست و صورت است و استفاده از آن در آشپزی باعث لذیذ شدن بیشتر غذاها می گردد.

 

9ـ روغن نعناع: این روغن که همان پماد مانتول است از اسانس نعناع گرفته می شود و در صورت مالش بر عضو، اثر آرام کننده بر دردهای موضعی داشته و برای رفع دردهای عصبی (سیاتیک)، سردرد و درد دندان به کار می رود. همچنین به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده کاربرد دارد.

 

10ـ روغن دارچین: این روغن برطرف کننده پادردهای رطوبتی و دردهای رطوبتی مفاصل است.

 

همچنین درمان کننده دردهای معده است. به خانم های حامله و کسانی که دچار زخم و ناراحتی های مشابه معده هستند توصیه می کنیم روغن دارچین بخورند. چکاندن این روغن در گوش باعث از بین بردن سنگینی گوش می شود.

 

11ـ روغن برگ حنا: مقوی و مسکن درد اعصاب و مفاصل است، مخلوط آن با روغن زیتون موهای ریخته شده را دوباره می رویاند. برای تقویت موی سر بسیار مفید بوده و سر را ضد عفونی می کند، مخلوط آن با پیه جهت التیام زخم خصوصا گوشه کردن ناخن بسیار مؤثر است.

 

12ـ روغن گل حنا: این روغن از جوشانده آن در روغن زیتون به دست می آید. مقوی مو و نیکوکننده رنگ رخسار است. ترکیب روغن گل حنا با موم و روغن گل سرخ جهت درد پهلو و کوفتگی اعضا سود فراوان دارد.

 

13ـ روغن کنجد: طبیعت این روغن گرم است، روی پرزهای معده را می پوشاند از این رو جهت مبتلایان به زخم معده ارزش زیادی دارد. روغن کنجد برای جلای موی سر بسیار مفید بوده، چاق کننده بدن، لطیف کننده صدا، زیادکننده استقامت بدن در برابر سموم جانوران گزنده است. همچنین مالیدن این روغن بر روی زخم سوختگی مفید است. اگر آن را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و روی ورم های جلدی و ورم پلک بگذارید آن را فرو می برد ضمن اینکه اثر ملین داشته و چون تند نمی شود در مصارف درمانی مرغوب تر از روغن زیتون است.

 

14ـ روغن گل سرخ: این روغن که از جوشاندن آب گل سرخ در روغن کنجد به دست می آید جهت درد اعضا و کوفتگی آن بسیار مؤثر است. این روغن از دیرباز در صنعت عطرسازی به کار می رود. از این روغن جهت سوختگی و محل گزش حشرات استفاده می شود.

 

15ـ روغن سویا: این روغن وقتی به صورت گیاهی در می آید از آن در تهیه سالاد و سس مایونز استفاده می شود. این روغن گیاهی مقدار کمی اسیدهای چرب اشباع شده دارد و عاری از کلسترول است با وجود این تمام چربی های ضروری را داراست لذا احتمال خطرات قلبی را کاهش می دهد، انعطاف رگ های خونی را زیاد می کند، در جلوگیری از سرطان های پروستات و سینه نقش بسزایی دارد و به علت نداشتن کلسترول برای همه افراد عموما افراد چاق، سالخورده و فشارخون بالا مؤثر است.

 

16ـ روغن سیاه دانه: از سپیدی زودرس موها جلوگیری کرده و در سیاهی مو نقش مؤثری دارد، در رفع کرم های معده نافع است. همچنین جهت از بین بردن زگیل، ترک دست و پوست، درد مفاصل و تحلیل و ورم ها تأثیر بسزایی دارد.

 

17ـ روغن تخم کتان: به علت داشتن موسیلاژ بسیار بالا، نرم کننده بسیار خوبی است و در درمان یبوست تأثیر دارد. همچنین در درمان بیماری های مجاری ادرار، زخم معده و دردهای پریود نقش بسیاری دارد.

 

18ـ روغن بابونه: ضماد روغن بابونه برای درد کمر و نقرس مفید است. چکاندن روغن بابونه شیرازی در بینی و مالیدن آن به پیشانی جهت رفع سردرد میگرنی و یک طرفه مؤثر بوده ورم را فرو می نشاند و زخم های چرکی و آبکی را خشک می کند؛ ترک پوست که بر اثر سرما باشد با این روغن معالجه می شود. مالیدن این روغن بر ناحیه ای که درد می کند باعث تسکین فوری می شود.

 

19ـ روغن گل بنفشه: برای درمان سردرد و بیخوابی، مالیدن روغن بنفشه بر پوست سر و پیشانی مفید است. مالیدن این روغن بر سر مانع ریزش مو شده، موخوره و خشکی مو را برطرف می کند، برای نرم کردن مفاصل، رفع خارش، نگهداری ناخن، مالیدن روغن بنفشه بر پوست و روی ناخن بسیار مفید است. روغن بنفشه سرد و خواب آور بوده و برای خشکی بینی استفاده می شود. مالیدن روغن بنفشه بر سینه اطفال جهت درمان سرفه خشک آنها بی نهایت مؤثر است.

 

20ـ روغن اسفند: این روغن از نظر طبیعت گرم و خشک است و برای فلج، رعشه، سستی، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه از طریق ضماد مفید است. تنقیه با آن نیز برای تسکین درد کمر و سیاتیک و سردی کلیه و رحم نافع است.

 

21ـ روغن اسطوخودوس: برای درمان بیماری های ریوی با دو تا سه قطره روغن اسطوخودوس و روغن بادام و زیتون، سینه و پشت بیمار را ماساژ دهید.

 

برای رفع خستگی و آرامش می توانید چند قطره روغن اسطوخودوس را درون آب گرم ریخته و به مدت یک ربع ساعت در آن دراز بکشید. جهت خواب رفتن دست و پا از آن استفاده می شود و همچنین درمان کننده روماتیسم، آرتروز و نقرس است.

 

22ـ روغن سنجد: این روغن از جوشاندن برگ سنجد در روغن زیتون به دست می آید. مالیدن این روغن جهت تسکین درد و ورم مفاصل و اعضای بی حس شده نافع است. مالیدن آن بر سر باعث بلندی موی سر می شود و گذاشتن آن بر روی دمل چرکی چرک را از بین برده و زخم آن را التیام می دهد.

 

23ـ روغن گردو: روغنی است با رنگ طلایی و طعم مطبوع گردو، حاوی امگا3 (دارای اسیدهای چرب اشباع نشده با چند اتصال مضاعف)، بازکننده عروق و برطرف کننده چربی های مضر است. برای رفع درد مفاصل 4 قاشق غذاخوری به صورت استعمال خارجی مصرف می شود.

24ـ روغن زنجبیل: روغنی با رنگ طلایی متمایل به مسی با طعم مطبوع زنجبیل. قابلیت ضد انعقاد خون، ضد هیستامین، مفید جهت سرگیجه و تقویت نیروی جنسی. ماساژ آن ضد شوره و قارچ موی سر می باشد. مصرف آن در مصارف خانگی و شیرینی بسیار مطبوع است.

 

25ـ روغن بادام شیرین: مقوی اعصاب، رفع بیخوابی، مفید برای سرفه خشک و صاف کردن صدا می باشد. مالیدن آن به پلک چشم باعث رفع خستگی و دید بهتر می شود. اگر مدتی مهره های پشت را ماساژ دهند برای نقرس و خمیدگی پیرامون مفید است. جهت پرپشت شدن ابرو و مژه ها استفاده می شود.

 

26ـ روغن بادام تلخ: روغنی با رنگ طلایی تقریبا روشن و بوی ضعیف تلخی. جهت رفع لکه و صاف شدن چین و چروک پوست. رفع خشکی و ترک دست و پا و برطرف کردن درد و صدای گوش نافع است.

 

27ـ روغن تخم کدو: روغنی با رنگ سبز تیره با طعم تلخ کدو، که در مقابل نور، عقیقی رنگ می شود. جهت درمان پروستات مفید است. همچنین برای مغز و اعصاب تأثیر مثبت دارد. مقدار توصیه شده از یک قاشق مرباخوری تا یک قاشق غذاخوری در روز می باشد.

 

28ـ روغن شاهدانه: روغنی با رنگ سبز و طعم مطبوع شاهدانه خام. نشاط آور بوده و در رفع استرس نقش مؤثری دارد. برای تنظیم خواب مفید است. مسکّن دردهای عصبی، گرفتگی عضلانی است. برای سوختگی های شدید مفید بوده و ضد آفتاب است.

 

29ـ روغن جوانه نخود: خون ساز، اشتهاآور و مغذی است. افزاینده حرارت غریزی بدن بوده و تقویت کننده نیروی جوانی است. یک تا دو قاشق غذاخوری از آن در تقویت مو و رفع سردرد مفید است.

 

30ـ روغن کرچک: جهت افزایش رشد موی سر، مژه و ابرو بسیار سودمند است. نوع خوراکی آن در درمان یبوست نقش مؤثری دارد. همچنین در رفع دل درد و دل پیچه بسیار نافع است. مالیدن آن بر سر کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند حرارت سر کودک را کاهش داده و دندان در آوردن را راحت می کند.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 9 آذر1393
طرز تهيه روغن بادام

• 2 فنجان بادام خام + 3 قاشق چاي خوري روغن زيتون

o در مخلوط كن بادامها را حسابي ميكس كنيد تا حالت خميري بگيرند. سرعت را روي كم تنظيم كنيد و به تدريج افزايش دهيد هر چند دقيقه يك بار متوقف كنيد تا بادامهاي چسبيده به اطراف را از سطح مخلوط كن پاك كرده و به سمت تيغه ها هدايت كنيد

 

حالا از اينجا به بعد كم كم روغن زيتون را اضافه كنيد و هر بار يك دقيقه مخلوط كن را روشن كنيد اضافه كردن روغن زيتون تنها در صورتي مورد نياز است كه بادامها بسيار سفت شده باشند و به راحتي در مخلوط كن حركت نكنند. ممكن است اصلا به روغن احتياج پيدا نكنيد يا كمتر از اين مقدار لازم داشته باشيد

بعد از اينكه مخلوط شما به شكل يك خمير كرمي درآمد در ظرفي بريزيد و 1 الي 2 هفته در درماي اتاق نگهداري كنيد تا روغن آن جدا شود

حالا مي توانيد روغن جدا شده را از بادامها بگيريد. روغن بادام شما آماده است

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 9 آذر1393
آيا مي‌دانيد كه چه نوع غذاها و خوراکي‌‌هايي مناسب با نوع گروه خوني شما هستند؟ و آيا مي‌دانيد با توجه به گروه خوني‌تان بيشتر بايد چه غذاهايي بخوريد؟ و يا از مصرف چه خوردني‌هايي مي‌بايد پرهيز كنيد؟

 

به گزارش ابتکار اگر تا به حال بر اين موضوع بصورت دقيق متمرکز نشده و به آن نياديشيده‌ايد، متخصصان تغذيه، کار را براي شما آسان کرده‌اند. اين متخصصان در اين‌باره مي‌گويند: «هر گروه خوني در زمان متفاوتي از تاريخ تكامل بشري، شكل گرفته و بنابراين ما بايد رژيم‌هاي غذايي خود را مطابق با رژيم غذايي اجدادمان در زمان تكامل گروه خوني مشابه در بدن آن‌ها هماهنگ كنيم. آن‌ها تاكيد دارند که اگر غذاهايي را مي‌خوريم متناسب و سازگار با گروه خوني‌مان باشد، مي‌توانيم براحتي آن‌ها را هضم كرده، وزن‌مان كاهش مي‌يابد و سلامت و شادي بيشتري را تجربه خواهيم کرد .»

 

به گزارش مركز مطالعات پزشكي «مايوكلينيك»، افرادي كه گروه خوني آن‌هاO است، در واقع قديمي‌ترين گروه خوني را به لحاظ سابقه تكامل بشري دارند و بنابراين با اين گروه خوني اگر از رژيم غذايي يك شكارچي مثل اجداد انسان در آن زمان پيروي كند، احساس بهتري خواهد داشت.اين افراد تمايل دارند كه سطح زيادي از انرژي را دريافت كنند و بسيار سازمان يافته هستند .

 

گروه خونيO

 

براي افراد با گروه خونيO توصيه مي‌شود كه رژيم غذايي حاوي پروتئين زيادي باشند و اگر اين گروه فقط سبزي‌خوار باشند، دائم احساس گرسنگي مي‌كنند و در نتيجه به خوردن تنقلات روي مي‌آورند كه در نتيجه با مشكلاتي در ميزان قندِخون و متابوليسم مواجه خواهند شد. اين افراد مي‌توانند آزادانه گوشت لخم و ماهي مصرف كنند، اما از خوردن زياد لبنيات يا كربوهيدارت‌ها بايد خودداري كنند. از نظر ورزش كردن هم اين گروه بايد در روز يك ساعت، فعاليت بدني داشته باشند و ترجيحا در هنگام صبح بجاي عصر ورزش كنند. براي اين اشخاص شنا، پياده‌روي و دوچرخه‌سواري توصيه مي‌شود .

 

گروه خونيB

 

در مورد گروه خونيB نيز، هيچ گروه خوني ديگري به اندازهB مظهر ميانه‌روي نيست. اين گروه خوني در زماني تكامل يافته كه انسان‌ها بيشتر سفر مي‌كردند و بنابراين گوشت، سبزيجات و غلات را به شيوه‌اي متعادل‌تر مصرف مي‌‌کرده‌اند. اگر گروه خوني شماB است، بايد بدانيد كه بطور كلي طبعي قوي‌تر و سالم‌تر داريد و بسيار واقع بين و عمل‌گرا هستيد. براي افرادي كه گروه خونيB دارند، رژيم غذايي تركيبي از رژيم گروه خونيA وO است. يعني از هر چيزي مي‌توانند كمي بخورند و اين گروه بطور كلي خوش‌شانس‌تر هستند، چون راحت‌تر مي‌توانند وزن از دست بدهند. گروه خونيB مي‌توانند به راحتي گوشت، ماهي، قهوه، سبزيجات و غلات عاري از گندم استفاده كنند و از خوردن غذاهاي فرآوري شده بايد خودداري كنند .

 

گروه خونيA

 

اين افراد بهتر است تمرينات ورزشي ملايمي را انجام دهند كه هم از جسم و هم از مغزشان استفاده كنند و اما در مورد درباره گروه خونيA نيز بايد گفت كه اين گروه خوني كمي ديرتر از گروه خونيO تكامل يافته، يعني زماني‌كه بشر بجاي شكار، كشاورزي مي‌كرده است. بنابراين افراد با گروه خونيA ، پروتئين كمتر، اما غلات بيشتر احتياج دارند. گروه خونيA اغلب خلاقيت بالايي دارند و در عين حال كه بسيار حساس هستند، مي‌توانند حلال مشكلات خوبي هم باشند. اين اشخاص بايد گوشت كمتر، اما سبزيجات بيشتر بخورند. آن‌ها در مصرف مغز خشكبار، دانه‌ها، غلات، پاستا، ميوه و سبزيجات كاملا آزاد هستند، اما در خوردن لبنيات بويژه‌ اگر آلرژي دارند و نيز از مصرف زياد گوشت، بايد پرهيز كنند. افراد با گروه خونيA نسبت بهO به فعاليت و تحرك كمتري نياز دارند و براي آن‌ها فقط 30 دقيقه نرمش آرام در روز مثل؛ يوگا، تاي‌چي يا پياده‌روي در فضاي آزاد، بسيار مناسب است .

 

گروه خونيAB

 

و بالاخره گروه خوني «AB» كه تركيبي از گروهA و گروهB است و افراد با گروه خوني مي‌توانند تركيبي از رژيم غذايي هر دو گروه را داشته باشند. اين افراد داراي خلاقيت هستند و مغز خوبي براي تجارت و كنار آمدن و سازگاري با مردم دارند. اين گروه بايد از خوردن زياد گوشت پرهيز كنند و هميشه در رژيم غذايي خود سبزيجات را بگنجانند. بهترين خوردني‌ها براي گروه خونيAB ، ماهي، سبزيجات، كربوهيدارت‌ها و غلات است، اما گوشت زيادي براي اين گروه مفيد نيست و بايد از آن پرهيز كنند. از نظر فعاليت بدني به اين گروه توصيه مي‌شود كه تركيبي از فعاليت‌هاي آرام مثل «يوگا» و نيز جلساتي از تمرينات اندكي پرتحرك‌تر مثل پرش سبك را داشته باشند .

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 11 آبان1393
گفتن بسم الله ضرر غذاها رو دفع میکند 

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرماید:من برای کسی که بر سر سفره بنشیند. وبسم الله بگوئید ضامن هستم که از (ضرر) زدن غذا شکایت نکند, ابن کوا گفت:یا امیر المومنین من دیشب بسم الله گفتم و غذا خوردم و در حین حال غذا به من اذیت و آزار رساند,حضرت فرمود:شاید تو چند نوع غذا خورده ای و برای بعضی بسم الله گفتی ولی برای بعضی نگفته ای, ای لکع (ودر بعضی دعاعم این جمله را زیاد کرده عرض کرد:بلی,چنین است بخدا قسم ای امیر مومنان ) لکع به معنی پست و برده واحمق آمده ,

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: من هیچ وقت دچار تخمه نشدم, به او گفته شد چطور؟چون لقمه ای به دهان نگذاشتم مگر اینکه نام خدا را بر <زبان> جاری ساختم و(بسم الله) گفتم و باز امیر المومنین به کمیل فرمود:ای کمیل هر موقع غذا خوردی بگو (بسم الله الرحمن الرحیم)باسم الذی لا  یضر مع اسمه و فیه شفا من کل الاسوا 
ـبه نام خداوند بخشنده مهربان به نام کسی (غذا خوردن را شروع میکنم) که با اسم و نام او هیچ ضرر و اسیب ی به من نمی رسد ودر نام نمی رسداو شفا هر بدی و دردی است ; 
داود گفت:به امام صادق علیه السلام عرض کردم: چگونه و چطور بسم الله بگویم؟حضرت فرمود: هنگامی که ظرفهای مختلفی سر سفره است,برای هر ظرفی بگو, عرض کردم: اگر فراموش کردم که برای هر کدام بسم الله بگو یم,حضرت فرمود: میگویی <<بسم الله علی اوله و آخره >> به نام خدا بر اولین و آخرین آنهاـ
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 10 آبان1393
حکایت بهلول و شیخ جنید بغداد

 

آورده‌اند که شیخ جنید بغداد به عزم سیر از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از عقب او....

شیخ احوال بهلول را پرسید.

گفتند او مردی دیوانه است.

گفت او را طلب کنید که مرا با او کار است. پس تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند.

شیخ پیش او رفت و سلام کرد.

بهلول جواب سلام او را داده پرسید چه کسی هستی؟ عرض کرد منم شیخ جنید بغدادی.

فرمود تویی شیخ بغداد که مردم را ارشاد می‌کنی؟ عرض کرد آری..

بهلول فرمود طعام چگونه میخوری؟

عرض کرد اول «بسم‌الله» می‌گویم و از پیش خود می‌خورم و لقمه کوچک برمی‌دارم، به طرف راست دهان می‌گذارم و آهسته می‌جوم و به دیگران نظر نمی‌کنم و در موقع خوردن از یاد حق غافل نمی‌شوم و هر لقمه که می‌خورم «بسم‌الله» می‌گویم و در اول و آخر دست می‌شویم..

بهلول برخاست و دامن بر شیخ فشاند و فرمود تو می‌خواهی که مرشد خلق باشی در صورتی که هنوز طعام خوردن خود را نمی‌دانی و به راه خود رفت.


مریدان شیخ را گفتند: یا شیخ این مرد دیوانه است. خندید و گفت سخن راست از دیوانه باید شنید و از عقب او روان شد تا به او رسید.

بهلول پرسید چه کسی هستی؟

جواب داد شیخ بغدادی که طعام خوردن خود را نمی‌داند.

 

بهلول فرمود: آیا سخن گفتن خود را می‌دانی؟

عرض کرد آری...

سخن به قدر می‌گویم و بی‌حساب نمی‌گویم و به قدر فهم مستمعان می‌گویم و خلق را به خدا و رسول دعوت می‌کنم و چندان سخن نمی‌گویم که مردم از من ملول شوند و دقایق علوم ظاهر و باطن را رعایت می‌کنم. پس هر چه تعلق به آداب کلام داشت بیان کرد.

بهلول گفت گذشته از طعام خوردن سخن گفتن را هم نمی‌دانی..

پس برخاست و برفت. مریدان گفتند یا شیخ دیدی این مرد دیوانه است؟ تو از دیوانه چه توقع داری؟ جنید گفت مرا با او کار است، شما نمی‌دانید.

باز به دنبال او رفت تا به او رسید.

 

بهلول گفت از من چه می‌خواهی؟ تو که آداب طعام خوردن و سخن گفتن خود را نمی‌دانی، آیا آداب خوابیدن خود را می‌دانی؟

عرض کرد آری... چون از نماز عشا فارغ شدم داخل جامه‌ خواب می‌شوم، پس آنچه آداب خوابیدن که از حضرت رسول (علیه‌السلام) رسیده بود بیان کرد.

بهلول گفت فهمیدم که آداب خوابیدن را هم نمی‌دانی.

خواست برخیزد جنید دامنش را بگرفت و گفت ای بهلول من هیچ نمی‌دانم، تو قربه‌الی‌الله مرا بیاموز.بهلول گفت: چون به نادانی خود معترف شدی تو را بیاموزم.

بدانکه اینها که تو گفتی همه فرع است و

اصل در خوردن طعام آن است که لقمه حلال باید و اگر حرام را صد از اینگونه آداب به جا بیاوری فایده ندارد و سبب تاریکی دل شود.

جنید گفت: جزاک الله خیراً! و

ادامه داد:

در سخن گفتن باید دل پاک باشد و نیت درست باشد و آن گفتن برای رضای خدای باشد و اگر برای غرضی یا مطلب دنیا باشد یا بیهوده و هرزه بود.. هر عبارت که بگویی آن وبال تو باشد. پس سکوت و خاموشی بهتر و نیکوتر باشد.

و در خواب کردن این‌ها که گفتی همه فرع است؛ اصل این است که در وقت خوابیدن در دل تو بغض و کینه و حسد بشری نباشد.
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 4 مهر1393
سربعدالطعام ولو خطوة

نم بعدالحمام ولو لحظة

بل بعدالجماع ولو قطرة

بعدازطعام راه برو اگرچه به 1گام باشد,

بعد از حمام بخواب اگرچه به 1لحظه باشد

وبعداز جماع و امیزش ادرار کن اگرچه به 1قطره باشد

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 12 اردیبهشت1393

 

زکام ونزله

 

این 2 بیماری دراین حالت مشترکند که از سیلان مغز ناشی میشود لذا بعضی از مردم ان چیزی را که از راه بینی ریزد زکام و ان چیزی را که در گلو ریزد نزله گویند ولی بعضی افراد هر 2 را نزله گویند.

 

در کل حالتی را که مایع رقیق به طور پیوسته از بینی اید و مانع بویایی شود و برچشم و رخسار ناثیر گذارد زکام میگویند. نزله گاهی به گلوو ریه و مری و معده میریزد که ممکن است معده را زخم کند که البته این حالت اکثرا به بیماری جوع الکلب . یعنی سیرنشدن از غذا منتهی میشود گاهی هم نزله به اعصاب ریخته و به دورترین عضو بدن سرایت مینماید.

 

گاهی نزله سبب خفگی . ذات الریه. ذات الجنب و بویژه سل میشود.

اگر نزله تند وگرم باشد سبب درد معده و اسهال و از بین رفتن پرز روده و قشر انداختن روده میشود.

اگر نزله ترش مزه و یا شور باشد و یاخلطی خام باشد ممکن است سبب قولنج شود .

 

نزله به 2 قسمت تقسیم میشود :نزله گرم یا سرد .

هرکدام از تقسیم یندی های فوق نیز 2 قسم دارد:خارجی و داخلی

 

علت نزله سردوگرم داخلی از سومزاج داخلی است و علت نزله سرد خارجی .قرارگرفتن سر برهنه در مسیر بادشمالی و یا سربرهنه بودن پس از حمام . پس از ورزش .یا پس از خشم و تفکر زیاد است . چون این حالتها مغز متخلخل بوده و پذیرش سرمای بالایی داشته و یا بهتر است بگوییم توان مغز برای مقابله با گرما کم میشود.

 

علت نزله گرم خارجی افتاب زدگی . چیزهای سمی وبو کردن داروهای گرمی بخش مانندزعفران .مشک . عنبر . پیاز و....میباشد.

 

در کل نزله ناشی از سرما بیشتر از نزله ناشی از گرما اتفاق میافتد.

 

صاحبان مزاج گرم برای پذیرش علتهای خارجی زکام آور بیشتر از صاحبان مزاج سرد آمادگی دارند ولی گرم مزاجان نسبت به سرد مزاجان از عوارض زکام در امان تر میباشند.

 

 

نزله گرم و تند اگر زکامی شده و از بینی جاری شود. رنگ چهره و چشمها سرخ شده و بدن بیمار در لمس گرم میباشد . در درمان نزله باید ماده نزله را کاهش داد. علت به وجود اورنده نزله را از بین برد و ریزش نزله را قطع و یا منحرف کرد و نگذاشت که نزله عفونی در بینی وگلو ماندگار شده و باعث زخم ریه و ورم و اماس شود.

 

بیمار مبتلا به نزله و زکام باید از پرخوری و اسراف در خوردنی و اشامیدنی دوری جسته ونباید شب را با شکم پر بخوابد . باید همیشه سر را گرم نگه داشته و از سرما بپرهیزد و نگذارد باد به سرش بزند. در روز نخوابیده و هر چه میتواند تشنه و گرسنه و بیخواب باشد.

 

اگر بیمار همراه نزله تب داشت نباید به حمام برود. بیماری که مبتلا به نزله است نباید به پشت بخوابد.در کل علاج نزله گرم .خونگیری است یا حجامت با فصد.

 

اگر نزله سرداست باید سر را با پارچه های گرم کننده گرم کرد و یا اینکه پارچه را در اب گرم .گرم نموده تا اندازه ی که بیمار تحمل گرما را دارد بر روی سر قرار داد.

 

دست و پای بیمار مبتلا به نزله سرد را باید با روغنهای گرم مانند روغن شوید. روغن بابونه و روغن مرزنگوش ماساژداده و قسمت پایین بدن و اطراف ناف را با روغنهای بابونه و روغن سوسن ماساژدهند.

 

از غذاهای لطیف . خفیف . گرم و خشکاننده و نرم کننده سینه استفاده نمایند.

 

در هر صورت گرم و خشک نگه داشتن سر درمان کننده است .

 

بو کردن مشک و بوهای گرم نیز کمک کننده است.

بخور سیاهدانه برای نزله سرد و بخور سندروس هم برای نزله گرم و هم برای نزله سرد موثر بوده همچنین بو کردن سیاهدانه بوداده برای نزله سرد موثر است.

 

بخور گل محمدی برای نزله گرم و بخور باقلا  جو و سبوس در سرکه که خیسانده شده نیز برای نزله سرد موثر است . مکیدن کتیرا و بهدانه نیز برای نزله موثر است .

 

میوه به . نارنج . جوشانده ریشه توت . زردالو . کشمش . سوپ تره . تره بیابانی . نوشیدن  روزی 3 فنجان دم کرده شاهی . کنگر فرنگی . مرزه . پونه و خرفه . سوسنیبروخیزران . شربت و عصاره شکوفه گلهای شبدر و تخم شنبلیله خلط اور هستند.

 

 

شلغم بزرگی را انتخاب کرده پس از تمیز کردن حفره بزرگی به اندازه 1 فنجان درون ان به وجود اورید. سپس سوراخی در قاعده این حفره (ته گردشلغم)ایجادکنید که اگر اب در حفره ریخته شود به صورت قطره قطره (قطرات کوچک) به اهستگی از ان خارج گردد. بعدا درون حفره مقداری قند کوبیده ریخته و ان را در دهانه ظرفی جای دهید . طی چند ساعت شربتی محتوی مواد موثر ریشه به صورت قطراتی از راه سوراخ مذکور به داخل ظرف میرود که می توان 1 قاشق از این شربت را به عنوان خلط اور چندین مرتبه در روز به طفل داد.

 

شلغم را رنده کرده به همان اندازه عسل یا شکر اضافه کنید و در ظرفی پخته سپس میل نمایید.

 

از سیر به عنوان خلط اور در التهاب مخاط ریه ها استفاده میشود . برای این منظور بهتر است ان را به طور کامل خرد و در شیر حل کرده میل نمایید.

 

منتول موجود در نعناع خلط اور میباشد .

--خوردن خرفه سرفه های مزمن راکه همراه اخلاط خونی باشد معالجه میکند.

 

--دم کرده شنبلیله یا تخم ان با عسل خروج مواد و اخلاطی را که در سینه حبس شده اند تسهیل میکند.

--فلفل سبز سبب رقیق و نازک شدن خلط و خارج شدن ان از ریه ها میشود.

 

--فلفل قرمز در بیرون انداختن اخلاط بسیارکمک میکند.

--از دم کرده غازایاغی برای دفع خبط استفاده میشود.

 

در این قسمت از نامه ی امام ابولحسن چند دستور سودمند صحی گنجانیده شده که در عین تنوع همچون کلمه ی واحده ی از موجبات تندستی و بهداشت سخن میگوید:

 

1-     در این قسمت امام دستور میدهد که بدن را هرگز در معرض سرما و گرمای ناگهانی نگذارید . امام اخطار میکند که این سرما در میان گرما و گرما در میان سرما به طور ناگهانی بیماریهای خطرناکی به وجود میاورد که در حالات عمومی بدن عموما و روی جهازات تنفس خصوصا اثری صریح و قاطع خواهد داشت .

 

در آنجا که انسان تمام وجودش را به گرمای تقریبا شدیدی سپرده ،اگر بی مقدمه خود را به سرمای شدید بسپارد بیماری زکام و التهاب لوزتین و التهاب گلو و ورم ریه برای او امری حتمی خواهد شد.

 

 

البته شدت و ضعف این امراض در بدن او بسته به میزان میکربهائی است که در آن هنگام بر او حمله ور خواهندشد . بدیهی است که گرمای شدید و ناگهانی هم پس از سرمای شدید عوارضی بدنبال خواهد داشت . آسم
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 10 اردیبهشت1393

 

 

آسم

آسم یا ربو یکی از بیماریهای ریه است که فرد مبتلا ناچار است پیاپی نفس بکشد مانند کسی که در حال خفه شدن باشد و یا بسیارخسته بوده و به هن هن افتاده است . این بیماری از بیماریهایی است که علاوه بر طولانی بودن زمان اصولا به سختی درمان میشود (خصوصا در افراد مسن). اسم در بعضی مواقع حالتهای حمله ی به خود گرفته و مانند صرع و تشنج بروز میکند. گاهی بیماری آسم شدت یافته و به ذات الریه تبدیل میشود.

 

علل بیماری آسم یا ربو

1- خود ریه وآنچه با ریه پیوند نزدیک دارد.اسیب دیده  به طوری که خلط غلیظ در شریانها و رگهای کوچک و مویرگها خزیده وبیرون نمیاید . زمانی که خلط غلیظ در این رگها وجوددارد و رگها راپرکرده باشد اکسیژن رسانی  به بافت ریه ضعیف شده و فرد احساس تنگی نفس و خفگی میکند.

 

2- خلط غلیظ که مایه و عامل بیماری است در نای یا در قسمتهای گوشتی و متخلخل ریه و مکانهای خالی ریه تجمع یافته باشد.

 

3-رطوبتهای ناباب که مایه از طرف سر یا مکانهای دیگری به ریه ریزش نموده باشد .

4-سردمزاجی ریه خلط ماده اصلی بیماری را در خود ریه به وجوداورده باشد که این روندکم کم شروع میشود.

5-علت وسبب بیماری (خلط) در معده بوده و یا اینکه  از سوی سروکبد امده و به معده ریخته شده باشد.

6- منقطع شدن نفس از خستگی در زمانی است که نفس را برمیکشند(حالت دم)که علت ان معده بوده که به پرده دیافراگم(پرده حجاب)فشار اورده و دیافراگم به نوبه خود مزاحم ریه شود.

 

7- خلطهایی که سبب بیماری اسم میشوند گاهی از کمیت و گاهی اط کیفیت اسیب میرسانند یعنی اینکه ممکن است کیفیت خلط زیاد اسیب رسان نباشدولی میزان این خلط به قدری زیاد باشد که باعث اسیب بافت ریه شود.

 

8-خلط مایه بیماری از عصب .نخاع .و مغز بر روی اعضا تنفسی اثر گذاشته باشد.

 

9-شاید علت اسم حبس شدن باد در اندامهای تنفسی بوده و مزاحم نفس کشیدن باشد.

 

10 –ممکن است علت کوچکی سینه بوده که نمیتواند نیاز تنفس را براورده نماید.

11- شاید نقص ژنتیکی وجود داشته که برای تنفس مشکل ایجاد مینماید.

 

درمانهای آسم (ربو)و تنگی نفس

 

اگر علت بیماری رطوبت باشد باید به ارامی رطوبت را از ریه حذف کرد . همچنین نبایدبه چنین بیماری داروهای ادرارآورداد.زیراماده رقیق را از بدن دفع نموده و ماده غلیظ برجای میماند.

 

 

اگربیمارمبتلا به آسم کودک باشد باید دارو را با شیرمادر مخلوط نموده و داروهای معتدل را به کار برد. مثلا رازیانه سبز را با شیر مادر مخلوط نموده و به کودک خورانده شود.

 

غذایی که در پخته گردانیدن ماده ایجاد کننده بیماری اسم و بیرون راندن ان از راه دهان کمک مینماید. ابگوشت خروس پیر است.

 

شکم بیمار مبتلا به اسم باید نرم بوده و در صورت وجود یبوست ان را درمان نمود. بکاربردن مغز دانه کاجیره و چغندر همراه با ابگوشت خروس پیر سبب نرم شدن شکم میشود.

 

-آب پز انجیر وپونه را با عسل مخلوط نموده و بخورند.

-خوردن انجیرآب پز با شنبلیله همراه با عسل زیادبه صورت مکرر با فاصله زیاد قبل از غذا خوردن بسیارموثر است .

 

بآبپز مویز و شنبلیله با آب باران یکی از داروهای مفید است.

-یکی از داروهای موثر برای درمان آسم ورزش بوده که از ورزش سبک شروع شده و کم کم و طی زمان برشدت و سرعت ورزش اضافه نمایند.

 

--غذاهایی که برگ شاهی . مرزه کوهی و پونه داخل ان باشد همراه با نان برشته برای بیماری اسم مناسب است .

 

--بیمار آسمی نباید نوشیدنی و غذا را باهم استفاده نماید.

همچنین نباید بعد از غذا اب و نوشیدنی بنوشد.

 

--نباید اب را یکدفعه سر بکشد . بلکه باید اب را جرعه جرعه ودر چندین نوبت بخورد.

 

--بیمارآسمی تا انجا که ممکن است از حمام رفتن افراطی پرهیز نماید.بویژه نباید بعد از غذاخوردن فورا به حمام برود. خواب زیاد خصوصا خواب طول روز برای ربیمار اسمی مضر است.

 

--خوابیدن بالافاصله بعد از غذا زیان اورترین چیز برای بیمار است.

 

--اگر بیمار اسمی در طول روز احساس خستگی و پکری کرد میتواند به مدت کوتاه خواب سبک داشته باشد.

--بیمار اسمی از خوردن هر گونه تخمه . غذا و اجیل بادزا باید پرهیز نماید.

 

-آب پز پونه با شیر نیز داروی خوبی  برای اسم میباشد.

 

--اگر علت بیماری اسم نزله باشد باید ابتدا نزله راقطع کرده و درمان نماییم.

 

--اگر علت بیماری اسم خشکی و خشکیدن باشد. نوشیدن روغنهای رطوبت بخش و اضافه نمودن روغن بادام شیرین در سوپهای رطوبت بخش موثر است .

 

--اگر علت سردی باشد. خوردن شنبلیله پخته با روفن زیتون موثر است.

 

--جوشانده برگهای توت فرنگی با شیرین بیان حمله اسم را کاهش و تسکین میدهد.

--پژوهشگران اسکاتلندی وهلندی میگویند مصرف روزانه 1 سیب در دوران بارداری باعث میشودکودکان در اینده کمتر از سایرین به اسم مبتلا شوند.

 

--پیکنوژنول موجوددر عصاره هسته انگوربا ممانعت از تولید هیستامین باعث کاهش حساسیت به گرده گیاهان اسم و همچنین بهبود مشکلات تنفسی میگردد.

 

--به بیماران اسمی که مقداری ارکیبات کورتون مصرف میکنند توصیه میشود برای جلوگیری از عوارض این دارو حتما روزانه پرتقال و اب پرتقال مصرف کنند.

 

--شلغم در معالجه اسم موثر بوده و خلط اور است .برای این منظور100 گرم شلغم را در100گرم اب جوشانده .سپس مقداری عسل یا شکر به ان افزوده و میخورند.

 

--افراد مبتلا به اسم چنانچه مقدار 2مثقال از تخم کرفس را جوشانده و ابش را میل کنند و این عمل را مدتی ادامه دهند در باز کردن نفس انان بسیارمجرب و موثر خواهد بود.

 

 

--برای درمان اسم 1 حبه سیر را ریز ریز کرده ودر 1 استکان اب گرم 90 درجه گرما بخیسانید و بگذارید بمدت 8 روز به همین حال بماند. بعد هر موقع حمله اسم شروع شد چند قطره از ان را روی 1 حبه قند بچکانید و شروع به مکیدن کنید.

 

--در بیماران اسم خوردن الو. اناناس. جوشانده انجیرخشک. مغز هسته انبه . لیموترش . هندوانه . پاپایا. زردالو . کیوی . انگور فرنگی سیاه . جوشانده ریشه بادمجان . اسفناج. کاهو . مخلوط شیرو هویج . مصرف روزانه 25 تا 30 میلی لیتر اب کلم. کدوحلوایی. گوجه فرنگی . پیاز. جوشانده گلهای تره کوهی. دم کرده مرزه . عرق مرزه . پونه . کنگر فرنگی . فلفل قرمز. شبدر و نوشیدن عصاره برگهای تازه غازیاغی مخلوط با شیر مفید بوده و توصیه میشود.

 

--برای بهبود و تسکین اسم می توانید پیازآب پز یا پیازی را که در حرارت ملایم بریان شده (مثلامیان خاکستر داغ) بر روی کف پا ضماد کرده و بگذارید 1 شب کامل به همان ترتیب بماند.

 

--مبتلایان به بیماری اسم بهتر است شیره شاهی را گرفته همه روزه صبح و عصر 1 قاشق سوپخوری میل نمایند.

 

--خوردن ریحان جهت درمان اسم سودمند است. برای این منظور میتوانید ریحان خام را جویده . اب ان را در دهان نگه دارید یا جوشانده غلیظی از ریحان تهیه نموده روزی چند مرتبه دهان را با ان شستشو دهید .

 

مصرف 30 گرم عصاره (شیرابه)ریحان با کمی شکر جهت درمان اسم مفید است.

 

محققان اعلام نموده اند که نوشیدن مخلوط اب اندیو . هویج و کرفس در کم کردن تعداد دفعات حملات اسم موثر است.

 

--برای درمان اسم می توانید 15 گرم برگ خشک سوسنبر را در 1 لیتر اب جوش 12 دقیقه دم کنید .سپس ان را صاف و با عسل شیرین نموده و روزی 3 تا 4 فنجان از ان میل نمایید.

 

--خاصیت ضد انقباض در برگهای خیزران میتواند به درمان انقباضات  لوله های تنفسی کمک کند . از این رو این گیاه برای بیماران مبتلا به اسم مفید است.

 

--چنانچه شنبلیله را همراه عسل پخته و میل نمایند. برای دفع اخلاط سینه و درمان اسم مفید است.

 

کسانی که به بیماری اسم مبتلا هستند بهتر است در خوردن توت فرنگی و بادمجان نارس احتیاط کنند

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 10 اردیبهشت1393

بیماری بهک،برص،پیسگی ،پیسی،وویتیلیگو

 

بیماری بهک با برص،پیسگی وویتیلیگو متفاوت است که در زیربه طورکامل توضیح داده میشود.4اصطلاح برص،پیسی،پیسگی و ویتیلگوهمه 1 بیماری را معرفی مینمایندکه از این به بعدپیسی گفته خواهدشد.ولی بهک متفاوت است . هر 2 بیماری بهک و پیسی هم به رنگ سفید و هم به رنگ سیاه بروز پیدا میکنند. تفاوت این 2 بیماری هم در نوع با رنگ سفید و هم در رنگ سیاه است که بیماری بهک در عمق وژرفای بافت کمترنفوذ پیدانموده ودر خود بافت پوست خلاصه میشود،درحالی که بیماری پیسی به پوست و گوشت و حتی استخوان نیز نفوذ مینماید.

علت این تفاوت این است که نیروی تغییردهنده ماده وخلط خوب نسبت به ماده وخلط بد و لکه زا در بهک کم مایه تر و کم توانتربوده لذا نیروی راننده ماده بد در بهک قدرتمندتر بوده و ماده بد را به سطح بدن و پوست میراند و از این رو لکه بهک به پوست میرسد ودر پیسی یرعکس میباشد.اگر ماده بد در جایی که هست خود را مستحکم ومحکم نماید.،هر غذایی که به انجا برسد حتی اگربهترین نوع هم باشد و غذایی ویژه ان عضو هم باشد فاسد شده و تغییر مینماید.

 

علت پیسی با رنگ پوست سفید و همچنین بهک با رنگ پوست سفید خلط بلغم خام است و علت پیسی و بهک با رنگ پوست سیاه خلز سودای فاسد است. گوهر و جنس هر 2 یکی است اما ماده در پیسی بدجنس تر و نیرومندتر است. درپیسی سیاه ماده چنان با پوست در میامیزد که گوشت نزدیک پوست را از ماده خلط بد سیرمینماید تا پوست را از ماده خلط بد سیر مینمایدتا پوست را به حالت سفالی و پولکی وزبر در میاورد.پیسی سیاه با این بدجنسی و نیرومندی اگر کهنه و مزمن شوددرمانپذیر نیست .

 

 

روشهای تشخیص پیسی و بهک سفید

 

اگر در قسمت لکه سفید مویی که روئیده است همرنگ موهای دیگر قسمتهای بدن باشد و به رنگ سیاه و یا قهوه ی باشد این لک به احتمال قوی بهک است . ولی اگر رنگ مو نیز سفید شده باشد این لک پیسی است. اگر موضع لک پوست فرورفته باشد این لک بیشتربه پیسی شبیه است . موضع لک پوست ناشی از بهک همسطح پوست بوده و یا اینکه فرو رفتگی بسیارکمی دارد.

اگر موضع لک پوستی با سر سوزن خراش داده شد و از موضع خونبیرون امد این لک پوست بهک بوده و اما اگر ماده سفیدتری خارج شد این لک پیسی است.

اگر موضع لک را با دست ماساژدادیدو لک سرخ رنگ شداین لک به احتمال قوی بهک است و گرنه اگر سرخ نشد این لک از بیماری پیسی است .

 

 

روشهای تشخیص پیسی و بهک سیاه :

 

اگرلکه پوست اندازی کردوسفال مانندو پولک مانند شد،این لک پیسی است. اگر لکه پوست از پوست عمیق تر بوده وبا ماساژپوست قرمز نمیشودو با نوک سوزن از موضع خون بیرون اید و لکه پوست وسعت زیادی از پوست را گرفته باشد،این لک پیسی است و درمان ان بسیاردشوار و یا غیرممکن است.

 

درمانها در بهک و پیسی شبیه بهم بوده با این تفاوت که در بهک طول درمان کوتاهتر و امید به درمان بیشتر و داروهای کم توانترنیاز بوده درحالی که در پیسی به عکس میباشد.

 

 

درمان

 

در درمان لک سیاه،استفاده روزانه 1 پیاله اب پنیر(ماءالجبن)و خوردن غذاهای تولید کننده خلط صالح و حمام رفتن و استفاده از داروهایی که هلیله داخل ان باشد بسیارموثراست.این موارد از بین برنده سودا میباشند.در درمان لک سفید باید خلط فاسد بلغم را از بین برد .بیمار نباید زیاد حمام برود و باید ناشتا و با شکم گرسنه حمام کند. اگر در حمام عرق کندبسیارخوب است وداروهای پاکسازی کننده خلط بلغم استفاده نماید.یکی از بهترین مواد از بین برنده بلغم خوردن 1 قاشق عسل(بدون اب و مزمزه کردن)قبل از صبحانه بمدت طولانی است.

 

در طب سنتی در مورد درمان این بیماری و داروهای خوردنی و مالیدنی بطور مفصل بحث شده بدلیل اینکه این موارد کا ملا تخصصی بوده ورعایت موارد قبل و بعد از استفاده از داروها و چگونگی استفاده و زمان بندی انها مهم میباشد در اینجا دیگر به انها نمی پردازیم و فقط به این نکته بسنده نموده که رعایت اصول درمان خلط فاسدبلغم برای درمان لکهای سفیدو همچنین رعایت اصول درمان خلط فاسد بلغم برای درمان لکهای سفید و  همچنین رعایت اصول درمان خلطفاسد سودا برای درمان لکهای سیاه بسیارکمک کننده است.

 

 

*چند عدد انجیر تازه را له کرده و با کمی بوره ارمنی مخلوط کنید و برپوست بمالید واین عمل را چندین بار تکرار کنید.

 

*بادمجان را جوشانده و سپس ان را کوبیده و با روغن زیتون مخلوط نمایید و باز بجوشانید ،پس از بخار شدن اب ان ،انچه را که باقی میماندروی محلی که تغییر رنگ داده است ،شب و روز مالیده تا کاملا پوست به صورت اول خود در اید.

 

*پوست کدو حلوایی را خشک کنید و بعد بسوزانید ،خاکستر ان را با سرکه طبیعی مخلوط کرده و هفته ای یکبار بر روی لکه بمالید.

 

*خوردن چغندر. کرفس . گوجه فرنگی . مصرف دراز مدت غازیاغی

 

*ضمادسیر له شده با عسل *ضمادتشکیل شده از پیاز کوبیده +عسل+نمک*ضمادتخمپیاز*ضماد تره بیابانی *مصرف رو.زانه ضماد تخم شاهی کوبیده با کمی عسل *ضماد تخم تره تیزک و عسل*ضماد سیرخام مخلوط با کمی نشادر*ضماد خرفه با حنا*ضماد ذرت پخته شده در سرکه (برص ناخن)*ضمادپخته ترشک

 

 

*اب کنگر را گرفته با 1 سوم ان موم و روغن مخلوط کرده و روی لکه های برص قرار دهید تا به مرور برطرف شود.

 

*درفصل تابستان و پس از تنقیه با 1 مسهل قوی و پاک کردن شکم،سه و نیم گرم بذر غازیاغی را با نیم گرم زنجبیل ،نیم گرم عاقرقرها و نیم گرم ریشه تربدیا ریشه درخت توت را با عسل یا ده گرم بذر ان را با عسل مخلوط کرده و هر روز میل نمایید،بعد موضع برص را عریان نموده و در افتاب بنشینید تا عرق نماییدو اب ننوشید و در فصل زمستان نیز استفاده از حمام سونا میتوان از این دستور نتیجه گرفت . این عمل را تا پانزده روز متوالی انجام دهید . پس از چند روز اثار بهبودی با پیدا شدن جوشهایی شبیه به ابله –که برروی لکه های سفید ظاهرمیشوند و اب زردی از انها خارج میگردد- مشاهده میشود و بیماری بتدریج برطرف شده و پوست بدن رنگ طبیعی خود را پیدا خواهد کرد.

دکتر محسن زحمتکش

 

 

طب ایرانی :

عوامل ابتلا به پيسي

الف ـ استفاده از آبي كه با آفتاب گرم شده است

862. پيامبرخدا (ص): با آبي كه به آفتاب گرم شده است ، نه وضو سازيد ، نه غسل كنيد و نه خمير بسازيد ؛ چرا كه پيسي مي آورد .

863. امام كاظم (ع): پيامبرخدا ، در حالي كه عايشه ، قمقمه آب خود را در آفتاب گذاشته بود ، بر او وارد شد . فرمود : « اي حميرا! اين چيست ؟».

گفت : سر و تنم را با آن مي شويم .

فرمود : « ديگر اين كار را نكن ؛ چرا كه پيسي مي آورد » .

ب ـ ماليدن سفال بر بدن در حمام

864. امام صادق (ع): در حمام ، تكيه نزن ؛ چرا كه چربي كليه ها را ذوب مي كند . در حمام شانه مزن ؛ چرا كه مو را باريك مي كند . سفال ( سنگ پا ) را به تن ممال ؛ چراكه پيسي مي آورد . لنگ را نيز به صورت خود مكش ؛ چرا كه آب روي را مي برد .

865. امام رضا (ع): هر كس از حمام ، سفالي برگيرد و تن خود را با آن بسابد و از آن پس به جذام مبتلا شود ، مبادا جز خويش را سرزنش كند .

ج ـ خوردن از روي سيري

866. پيامبرخدا (ص): خوردن از روي سيري، پيسي مي آورد .

د ـ پنج عامل

867. پيامبرخدا (ص): پنج چيز است كه پيسي مي آورد : نوره كشيدن در روز جمعه و چهار شنبه ؛ وضو گرفتن و غسل كردن با آبي كه به آفتاب گرم شده است ؛ خوردن در حال جنابت ؛ آميزش با زن در هنگام حائض بودنش ؛ و خوردن در حال سيري .

ر . ك ج 1، ص 573( آنچه نقرس مي آورد )

ج 1، ص 603 ( زيان هاي آميزش با زن حائض )

9/6

پيشگيري از پيسي

الف ـ‌ استفاده از خطمي

868. امام صادق (ع): شستن سر با خطمي در هر جمعه ، مايه ايمني از پيسي و ديوانگي است .

ب ـ خوردن بادنجان

869. امام صادق (ع): بر شما باد بادنجان (/ بادمجان ) بوراني ؛ زيرا شفايي است كه از پيسي ايمني مي دهد . بادنجاني هم كه به روغن زيتون سرخ شود ، چنين است .

ج ـ بيرون زدن كورك

870. پيامبرخدا (ص): چهارچيز را ناخوشايند مداريد : … و كورك را ؛ چرا كه ريشه هاي پيسي را قطع مي كند .

ر . ك ج 1 ، ص 253 ( آنچه حافظه را تقويت مي كند / كرفس )

ج 1 ، ص 479 ( بهداشت پوست / خضاب كردن )

ج 1 ، ص 481 ( بهداشت پوست / آغاز كردن غذا با نمك )

ج 1 ، ص 485 ( بهداشت پوست / گياه سنا )

ج 1 ، ص 485 ( تاثير بوييدني ها در پيشگيري از بيماري هاي پوستي )

ج 1 ، ص 487 ( اثر حجامت در پيشگيري و درمان بيماري هاي پوستي )

ج 1 ، ص 489 ( تاثير زكام و عطسه در پيشگيري از بيماري ها ي پوستي )

ج 1 ، ص 491 ( تاثير برخي از ذكرها در بهداشت پوست )

ج 1 ، ص 555 ( كوتاه كردن ناخن در روز جمعه / ح 952و 953 )

9/7

آنچه براي درمان پيسي سودمند است

873. امام صادق (ع): آب گوشت گاو ، پيسي را از ميان مي برد .

874. امام كاظم (ع): هر كس آب گوشت گاو بخورد ، خداوند ، پيسي و جذام را از او دور مي كند .

ج ـ سويق

875. امام صادق (ع): سويق خشك ، سفيدي را از ميان مي برد .

876. امام كاظم (ع): سويق و آب گوشتي كه با گوشت گاو فراهم آمده باشد ، پيسي را از ميان مي برد .

877. امام كاظم (ع): آب گوشت فراهم آمده با گوشت گاو همراه با سويق ، پيسي را از ميان مي برد .

همچنين ، ر. ك به : ج 2 ، ص 495ح 2035و 2036.

9/8

آنچه براي درمان بهك سودمند است

878. الكافي ـ به نقل از احمد بن حسن بن جلاب ، از يكي از ياران امام كاظم (ع)ـ : مردي نزد امام كاظم (ع) از بهك اظهار ناراحتي كرد . امام (ع) به او فرمود كه ماش بپزد و از آن شوربايي بسازد و در خوراك خود ، قرار دهد .

879. مكارم الاخلاق ـ به نقل از امام رضا (ع) در پاسخ و پرسش با يكي از يارانش در مورد بهك ـ : « ماش تازه را در هنگام خاص خودش فراهم كن و آن را با برگش بكوب و آب آن را بگير و نشتا بخور و بر روي محل بهك نيز بمال » .

آن مرد مي گويد : اين كار را انجام دادم و بهبود يافتم .

880. طب الائمه ـ به نقل از عبدالله بن سنان ـ : مردي نزد امام صادق (ع) از لك و پيسي اظهار ناخرسندي كرد . فرمود : « به حمام برو و حنا را به نوره درآميز و برمحل بمال ؛ چه ، پس از اين كار، هيچ ناراحتي نخواهي داشت » .

آن مرد مي گويد : به خداوند سوگند ، تنها يك بار اين كار را انجام دادم و خداوند ، مرا بهبود بخشيد و آن بيماري [ ديگر ] باز نگشت .

 

 

 

پيامبر اكرم(ص):
" تره تيزك ( شاهي ) را مكروه ميدانم و گويا به گياهش كه
مي نگرم در جهنم روئيده است "..... كسي كه تره تيزك بخورد و بعد بخوابد رگ جذام در بيني او با وي دست به گريبان مي شود .... او را در آتش مرگ مي بينم "


ما صادق (ع):
" خوردن تره تيزك در شب موجب پيسي مي شود! "


....... تره تيزك گياهي خونسوز است!!!!............
لطفآ اين قضيه را جدي بگيريد
ديگه تره تيزك نخريد و نخوريد
اگه جائي مهموني رفتين لاي سبزيها شاهي بود حتمآ اونو از بقيه سبزيها جدا كنيد و كنار بذارين تا يهو اشتباهي نخورين!!!!!!

تره تيزك نخوريد بهتره هههههههه

((((((((((((( جز براي كسانيكه مشكل تيروئيد دارن )))))))))))


فردي ظرف آبي را مقابل نور خورشيد گذاشت تا گرم شود و با آن سر و بدن خود را بشويد كه پيامبراكرم(ص) او را نهي كرده و
فرمودند:
"از آبي كه با نور خورشيد گرم شده وضو نگيريد...غسل نكنيد.. خمير نان نيز تهيه نكنيد زيرا باعث بيماري پيسي مي شود."

پيسي يا برص يا در اصطلاح پزشكي
vitiligo بيماري پوستي است كه در آن رنگدانه هاي پوستي كاملآ از بين رفته ناحيه مبتلا كاملآ بي رنگ ميشه ودرمان درست و حسابي هم نداره...

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین1393

مقدار زیادی میوه نسترن به اندازه 2 کیلو جمع کنید و پس از شستن در ظرفی تمیز ریخته و بگذارید 24 ساعت خیس بخورد بعد از خیس خوردن 2 باره در ظرفی ریخته روی اجاق گاز بگذارید جوش بخورد به حالت پخته .سپس بعد از سرزد شدن بخوبی با 2 دست کامل میوه نسترن را عصاره گیری نموده و از صافی رد کنید . اب میوه نسترن را هر صبح و ظهر و شام 1استکان بنوشید سنگ کلیه شما به خواست خدا دفع میشود 

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند1392

1-غذارا با نام خدا شروع کنید

2-غذارا به ارامی بجویید

3-بین غذا نوشیدنی ممنوع –قبل و بعد غذا اشامیدنی ممنوع حداقل 1ساعت قبل و بعد غذا

4-غذا رو با نمک مزمزه و با نمک به پایان برسانید

5- قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 15 آذر1392
برگ درخت به برای از بین بردن گرفتگی عروق و کبد چرب

شخصی از آشنایان که مادرشون به  گرفتگی عروق مبتلا بودن و نیازبه عمل داشت.این خانوم (برگ به) را بمدت 20 روز مانند چای دم و در طی روز به مادرشون میخوراندن. پس از 20 روز مراجعه مجدد پزشک با کمال تعجب سلامتی مریض رو اعلام میکند و میپرسد که شما چیکار کردیدن که اصلا خبری از گرفتگی عروق نیست که ایشان جریان براشون توضیح میدند. 

لازم به یاداوری هست چون ممکنه افراد از مزه چای برگ به چندان خوشایند براشون نباشه میتونند چند قطره لیمو ترش بچکونن

   طبيعت: گرم ومعتدل

خواص: قابض ، نرم کننده سينه، مقوی قلب، مفرح، نشاط آور.

ترکیبات شیمیایی:رویتین - گلوکوزید امیگدالین- تانن11/درصد

طرز تهيه: 10 تا 15 عدد برگ را 20 دقيقه خيسانده و بشویيد و در یک ليترآب در قوری ترجيحا ظرف مسی حرارت دهيد و به محض اینکه به جوش آمده فورا شعله را ملایم کنيد تا آب بدون حرکت شروع به بخار کند و گاهی برگها را بر هم بزنيد. زمانيکه 1/3بخار شد چای آماده است.(می توانيداز هل یا چوب دارچين برای برای معطر کردن استفاده کنيد)

جوشانده برگ درخت به‌، بى‌خوابى را درمان مى‌کند، به این منظور باید یک مشت برگ‌هاى تازه و نو رسته برگ به را به مدت ده دقیقه در یک لیتر آب جوش بریزیم تا دم بکشد و پس از صاف کردن آن را با شکوفه نارنج یا شکر یا عسل، شیرین کنید و قبل از خواب، دو قاشق سوپخورى از آن بنوشید.

 جوشانده برگ به (به روشى که گفته شد)، بهترین راه درمان عصبانیت است.

اب دم کرده ی ان را بنوسید . قابض است و اسهال را درمان می کند


نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 20 آبان1392
مهمترین دلیل کسالت صبح همان افزایش بلغم ( رطوبت ) در بدن است  این افراد نه تنها در صبح احساس خستگی میکنند بلکه حالتی مثل کوفتگی و کوبیدگی اعضاء و ماهیچه های بدن نیز دارند. آدمهای بلغمی در صبح و آخر شب خیلی کسل هستند با اینکه اصولا زود برای خوابیدن به رختخواب میروند ولی از آن طرف صبح هم دیر بیدار میشوند . گاهی در طول شب آب دهنشان روی بالش میریزد. در موارد شدیدتر دست و پادرد و معده درد هم به آنها عارض میشود. اصطلاحا می گویند کمی که از صبح میگذرد یخ این افراد باز میشود. این جور آدمها در مناطق مرطوب مثل شمال ایران خیلی مشکلشان بدتر میشود. حالا راه درمان این افراد: 
1- خوردن دم کرده زنجبیل هر روز 
2- پرهیز از مواد غذایی مرطوب مثل : خیار-کاهو - بیشتر غذاهای دریایی - هندوانه - کدو حلوایی - گوجه فرنگی - آلو بخارا - کیوی- شیر گاو ( شیر شتر برای این افراد خوب است ) - ماست - دوغ 
3- استفاده دائم از : عسل - دارچین - زنجبیل - خرما - گردو - زعفران - جین سینگ ( خصوصا این مواد بهتر است در شب استفاده شود ) 
4- بهره گرفتن از نور خورشید ( آفتاب گرفتن ) 
5- افراد مذکور به هیچ عنوان در طول روز نباید بخوابند 
- اگر کسالت صبحگاهی همراه با تلخی و خشکی دهان باشد این نشانه افزایش صفرا است که این افراد معمولا علاوه بر کسالت دلشوره هم دارند 

- دلیل دیگر کسالت صبحگاهی میتواند اختلال هورمونی خصوصا اختلال غده تیروئید در بدن باشد که در این صورت حتما باید اسکن انجام شود . چند تا از علائم کم کاری یا پر کاری تیرویید از این قرار است: 
1- گودی و کبودی غیر عادی دور چشم 
2-بیرون زدگی چشم 
3- برجستگی گردن در ناحیه قرار گرفتن غده تیرئید 
4-عصبانیت دائم و از کوره در رفتن بی دلیل 
5-لرزش بدن خصوصا دست در زمان عصبانیت 
6-بی قراری و اضطراب 
7- پریدن لقمه یا حتی آب و یا آب دهان در گلو به شکل مکرر 
8-لاغری یا چاقی ناگهانی بدون تغییر رژیم غذایی 
- دلیل دیگر کسل بودن در صبح شوک عصبی یا یک ناراحتی عمیق است و این عکس العمل بدن در واقع شروع یک افسردگی است. 
یماریهای شایع در بلغمی ها: 
عطسه های زیاد آسم سینوزیت مزمن شب ادراری ام اس پارکینسون فراموش و آلزایمر و...از بیماریهای شایع در بلغمی هاست..اینا هم عین سودایی ها بیشتر زمینه ابتلا به افسردگی رو دارن 
رسوب بلغم در مغز باعث ام اس میشه همین بیماری لاعلاجی که بیماران مبتلا به اون میلیونی خرج میکنن اما هیچ نتیجه ای نمیگیرن در حالی که طب سنتی با رژیم ضد بلغم درمانش میکنه 

علت دیگری هم هست که جزو اختلالات خواب محسوب میشود ولی چون در نهایت به کسالت صبحگاهی میرسد و یکی از بینندگان مطرح کرده اند به متن اضافه میشود.با تشکر از دوست گرامی آقا یا خانم سلام:

دوست عزیز- درست است که فرموده اید دلیل کسالت و بدبلند شدن صبحگاهی بلغم است. اما باید دانست بر اساس نظر حکما، خواب کلاً از افعال دماغ است لذا باید اختلالات خواب را در سوء مزاج دماغ جستجو کرد. چه بسیار فرد بلغمی را دیده ایم که بسیار راحت بیدار می شوند. و چه بسیار فرد سوداوی و صفراوی را دیده ایم که بسیار بد بلند می شوند.
... بسیاری از دانشجویان- مخصوصاً آندسته که علوم ریاضی و فنی می خوانند- دچار خشکی در مغز می شوند. خشکی در مغز به معنای بردن مزاج سرد و تر معتدل مغز به سمت سردی است...
کسی که دارای سوء مزاج سرد دماغ است، پس از کارکردن یا مطالعه کردن یا تماشای تلویزیون مخصوصاً شب هنگام، که همگی خشکی آورند، مزاج مغزشان سرد و خشک شده و لذا بیخوابی، قفل شدن فکر و اوهام سراغ آنها می آید. همین فرد صبح هنگام که رطوبت زیاد می شود مغز سردش، دارای مزاج سرد و مرطوب می شود. و لذا به سختی بیدار می شود.
این افراد چه ساعت 9 شب بخوابند چه 1 بعد از نیمه شب، باید حتما ً تا 9 و 10 صبح بخوابند تا راضی شوند. علت آن، اینست که خواب اینها نه از 9 شب و نه از 1 شب شروع نشده است، بلکه نزدیک سحر که تعادلی بین خشکی قبلی مزاج دماغ آنها(=افت کیفیت خواب) و تری صبح حاصل می شود، تازه اینها وارد خواب عمیق می شوند.(با اینکه خیلی زود تر بظاهر خواب رفته اند) بنابرین طول خواب آنها همان چند ساعتی است که از سحر تا 9 یا 10 صیح می خوابند.
پس نوعی از کسالت صبحگاهی که مخصوصاً به دانشجویان، جوانان ازدواج نکرده، بیکار و خلاصه هر نوع سرد کننده و یا خشک کننده، تعلق دارد.
و درمان آن پس از تشخیص سوء مزاج ساده یا مرکب دماغ، برحسب اعراض نفسانی مخصوصاً حاصل می شود.
با تشکر

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 11 آبان1392

بیش از نیمی از گندم صادراتی آمریکا از نوع تغییر ژنتیک یافته و به منظور آزمایش مخفیانه آن بر روی انسان هاست.

مرکز مطالعات سیاستگذاری و تجارت کشاورزی دانشگاه داکوتای شمالی گزارش داده است که بیش از نیمی از گندم تغییر ژنتیک داده (GMO) بهاره تولید شده آمریکا در سال زراعی جاری به کشورهایی صادر می شود که مصرف این نوع گندم را قبول نکرده و از نوع آن بی اطلاعند.

بقیه در ادامه مطلب


نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 21 مهر1392

سلسله مباحث پیرامون

بیـماری هـای زنـان


مدرس: آیت الله سید حسن ضیائی

(محقق و مدرس طب اسلامی و دکترای فقه و اصول)


این سلسله مباحث، شامل 47 جلسه آموزشی می باشد
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 20 مرداد1392

انواع حلواها جهت تقویت نیروی جنسی


حلوای سیر (بسیار قوی تر از قرص ویاگرا ) 


این حلوا برای تقویت قوای جنسی مردان اعجاز می‌کند!! این حلوا، اکسیر تقویت جنسی می‌باشد و قدرت فوق‌العاده ای دارد. بنابراین اگر ظرفیت استفاده از آن را ندارید و یا زنتان ضعیف است، بهتر است از نسخه‌های دیگر استفاده نمایید که قدرت کمتری دارند. چون اگر زن شما نتواند در برابر قدرت جنسی شما جوابگو باشد، آنوقت مطمئن باشید که نیاز به زن های دیگر برای تخلیۀ جنسی خواهید داشت! 

برای تهیّۀ این حلوا به مواد زیر نیاز دارید: 

1- سیر تازه (70 حبه یا کمتر بر حسب نیاز) 
2- شیر گوسفند یا شیر شتر یا شیر گاومیش (یک کیلو گرم) 
3- روغن حیوانی (یک کیلو گرم) 
4- زعفران آسیاب شده (یک قاشق چایخوری) 
5- هل آسیاب شده (یک قاشق چایخوری) 
6- میخک آسیاب شده (یک قاشق چایخوری) 
7- عسل طبیعی (یک کیلو گرم) 

طرز تهیه حلوا: 

ابتدا حبه های سیر را از وسط نصف کنید. سپس آن ها را در ظرف بزرگی ریخته و به اندازه ای شیر بریزید که ارتفاع شیر به اندازۀ دو انگشت چسبیده به هم (فاصله ای بین دو الی سه سانتیمتر) بالای سیرها برسد. حالا حرارت ملایمی را زیر ظرف روشن کنید تا شیر و سیر کاملاً با هم ممزوج شده و مقدار زیادی از شیر کم شود، به حدی که در ته ظرف، مایع زرد رنگی باقی بماند. 
حالا روغـن حیـوانی را که اندازۀ آن به اندازۀ شـیر است، به آن اضــافه کرده و مرتب هم بزنید تا مواد کاملاً با هم مخلوط شوند. حالا عسل را اضافه کنید و به مدت دو دقیقه کاملا هم بزنید. دقت کنید که بیشتر از دو دقیقه طول نکشد تا عسل، خاصیت خود را از دست ندهد. سپس زیر آن را خاموش کنید. 
در مرحلۀ آخر و در حالیکه مواد هنوز گرم است، بلافاصله هل و زعفران و میخک آسیاب شده را به آن اضافه کرده و آنقدر هم بزنید تا همۀ مواد با هم ممزوج شوند. حلوای شما آماده است و می‌توانید هر روز یک قاشق غذاخوری، صبح یا شب، قبل از نزدیکی (جماع) بخورید و مدتی مداومت کنید تا شاهد اثر اعجاز انگیز این نسخه باشید! 

نکات مهم: 

1- شیر مورد استفاده حتماً باید شیر شتر یا شیر گوسفند یا شیر گاومیش باشد و از دیگر شیرها مثلا شیر گاو یا بز استفاده نشود. 

2- این نسخه باعث گرمی بسیاری در بدن می‌شود. پس اگر طاقت تحمل گرمی زیاد را نداشتید، برای خنک کردن بدنتان از هرکدام از عرقیات کاسنی یا شاهتره یا بید (نه بیدمشک!) می‌توانید استفاده کنید. البته اگر این سه عرق را با هم مخلوط کنید و بخورید، نتیجۀ بهتر و سریعتری می‌گیرید. 

حلوای شب عروسی (مجرب) :

این حلوای بسیار گرم برای تازه دامادها و نوعروسانی که می‌خواهند لذت جنسی کاملی داشته باشند، بسیار مجرب است. این حلوا بخاطر طبیعت گرمش از بهترین داروهای ضد ضعف جنسی و ضد لاغری و مقوی کمر و اعصاب می‌باشد. این حلوا برای متاهلین قویّا توصیه می‌شود، چون شما را از مصرف هرگونه داروی شیمیایی تقویت جنسی بی‌نیاز می‌کند. 

مواد لازم برای تهیه حلوا: 

آرد جوانۀ گندم (500 گرم) 
آرد گندم (250 گرم) 
زنجبیل + هل + فلفل سیاه + دارچین + پودر جوزبوا + میخک (از هرکدام 20 گرم) 
پسته + مغز گردو + پودر نارگیل (از هرکدام 50 گرم) 
روغن حیوانی یا روغن کنجد (به مقدار لازم) 
شیرۀ انگور یا عسل به اندازۀ دلخواه 

طرز تهیۀ حلوا: 
ابتدا آرد جوانۀ گندم و آرد گندم را خوب با هم مخلوط کرده و در ظرفی آن ها را خوب تفت داده تا به رنگ قهوه ای در آید، ولی مواظب باشید که نسوزد. حالا مقداری آب جوشانده را کم کم به آن اضافه کرده و مرتب به هم بزنید تا خوب مخلوط شوند و گلوله های آرد در آن کاملاً از بین بروند. 
حالا روغن را به آن افزوده و پس از جذب روغن به خمیر بدست آمده، شیرۀ انگور یا عسل را اضافه نمایید تا شیرین شود و آنقدر هم بزنید تا روغن ِ جذب شده، شروع به دفع شدن نماید. 
اکنون می‌توانید سایر مواد پودر شدۀ دیگر را با هم مخلوط کرده و به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. 
پس از سرد شدن، می‌توانید از این حلوای بسیار خوشمزه و مقوی، نهایت استفاده را ببرید. 

منع سرعت انزال و تقویت عمومی بدن (مجرب) 

نسخۀ اول: 

هرروز هسته های مقداری خرمای مرغوب را جدا کرده و خرماها را با یک لیوان شیر گاو و یک یا چند زردۀ تخم مرغ خام مخلوط کرده و بر روی اتش گرم کرده و بخورید. کثرت استفاده از این نسخه باعث دیرانزالی و تقویت جماع می‌شود. 

نسخۀ دوم: 
2 مثقال کندر + 2 مثقال سیاه دانه + 2 مثقال شکر سفید + 2 مثقال رازیانه + یک مثقال مصطکی 

همۀ این مقادیر را پودر کرده و با هم مخلوط کرده و صبح و ظهر و شب، یک قاشق چایخوری از این معجون بخورید که اثر بسیار قوی دارد. 

افزایش مدت نزدیکی جنسی (مجرب) 

از خوردن غذاهای نامناسب و غیرطبیعی مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، هات‌داگ و فست‌فود های جدید که باعث کاهش قدرت جنسی می‌شوند خود داری کنید و برای افزایش دادن مدت جماع، از این نسخۀ بسیار مؤثر استفاده نمایید: 

مقدار یک قاشق غذاخوری زنجبیل را در دو لیوان آب بجوشانید. بعد از جوشیدن، آن را خاموش کرده و یک قاشق چایخوری زنجبیل بر روی آن بپاشید و به مدت ده دقیقه به آن دست نزنید تا تخمیر شود. 
بعد از ده دقیقه، آن را با عسل به میزان دلخواه مخلوط کرده و بخورید. 
اوقات مصرف، صبح قبل از ناشتا و شب قبل از خواب می‌باشد.

برچسب‌ها: نسخه های طلایی
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : سه شنبه 15 مرداد1392

در باره علم قیافه

فلاسفه و حکماء از جوارح انسانی برای دریافت کردن اخلاق حسنه و صفات سیئه استفاده کرده اند. و با تجربه دریافته ند که هر عضو از اعضاء ظاهری نشانه ای است از صفات باطنی.

بر صداقت این علم این حدیث را ذکر کرده اند:

« کل طویل احمق الّا عمر و کل شِبَر فتنه الّا علی».

البته این حدیث به گونه دیگری هم نقل شده است:

« کل طویل احمق الّا احمد و کل قصیر فتنه الّا علی».

حکایت:

گویند مردی در کتاب خواند که ریش دراز نشانه حماقت است. ریش خودش خیلی دراز بود، به همین دلیل ریشش را در دست گرفت و جلوی چراغ برد تا زیادی ریشش بسوزد. وقتی شعله در گرفت تمام ریشش بسوخت. همین کار او نشانه حماقتش بود!؟

************ علامات *************

سر بزرگ نشانه عقل و سخاوت است. کوچکی و ناهمواری سرنشانهحماقت و جهالت است.

پیشانی بی شکن نشانه بدنفسی و تکبّر و گزافست. پیشانی متوسط با چین و چروک نشانه صدق و محبّت و تدبیر است. و ناصیه تنگ دلیل نادانی و جبن و عسرت و افلاس است. شکن پهن و ناصیه بلند دلیل غصه و غمناکی است. برخی گفته اند که خطوط شکن نشانه زیادی عمر است. یک خط نشانه ده سال و دوخط نشانه بیست سال و ....

مژه بزرگ و دراز و کشیده نشانه زشتی و تندخویی و غرور و جهالت است. ومژه گنجان(جمع و جور) نشانه الفت و مهربانی وعلاقه به جنس مخالف است. مژه متوسط و سیاه نشان فهم و ریاضت و سخاوت و لطافت مزاج است.

ابرویی که از طرف بینی باریک باشد نشانه نزاع و فتنه انگیزی است. وابروی بلند نشانی ابلهی و غرور است.

چشم سیاه و بزرگ دلیل سستی و کاهلی است و چشم خورد دلیل سبکساری و کم فهمی است. و متوسط نشانه وها و حیاست. چشم مایل به سمت داخل نشان تکبّر و بدی و خیانت و برجسته نشانه بیحیایی و بخل است. چشم پرّان دلیل مکر و حیله و دزدی است. سرخی زیاد و بی درد چشم دلیل کثرت عمر و شجاعت است. چشم ازرق(کبود) بدترین چشمها است و دلیل بخل و بی حیایی و بی همّتی می باشد.چشم سبز و کوچک و لرزان دلیل مکر و حیله و شهوت بسیار است. چشم گول نشانه نحوست است. چشم مایل به درازی نشانه نیکبختی و مبارکی است. و چشم دراز نشانه اخلاق جمیله است.

گوش بزرگ نشانه خوبی و قوّت حافظه و طول عمر و تند خوئی در بعضی اوقات است. گوش خورد(کوچک) نشانه جهالت و نادانی است.گوش متوّسط نشان عقل و دانائی و نیکبختی است. گوشت پر گوشت نشانه دولت و ثروت است.

بینی باریک دلیل سبکی عقل است و پهن و فراخی سوراخ بینی نشانه غلبه شهوت و غضبناکی است. بینی خمیده به طرف چپ نشانی نفاق و شرارت است. بینی بزرگ و دراز و نوک خمیده مانند نوک طوطی دلیل دولت و گشادگی رزق است. بینی متوّسط در بلندی و پستی و فراخی و تنگی دلیل صحّت حواس باطنی است و کمر پست نشانی افلاس است.

لب دراز نشانه حماقت و غلاظت طبیعت و کینه ورزی است. ولب باریک نشانه فهم و لطافت مزاج. سرخی لب نشانه نیکبختی و خوش اصلی و سبزی و سیاهی نشانه بدنفسی و بداصلی است و سفیدی لب نشانه مرض و بیماری است.

دهن گشاد نشانه شجاعت و تنگ دلیل هراس است. فراخی دهن برای زنان نشانه زیادی شهوت است.

دندان بزرگ دلیل شرارت و دندان کوچک و متفرق نشانه صحت بدن است. دندان کج و ناهموار نشانه مکر و حیله و خیانت و دندان ناهموار و متوسط نشانه نیکبختی و امانت و عدالت است. تعداد ۳۰ تا ۳۲ دندان نشانه دولت و فراخی و کمتر از ۳۰ دلیل افلاس است.

کام و زبان سرخ دلیل نیکبختی و سیاه و زرد نشانه نحوست و زشتی و بدخوئی است.

چانه(زنخ) کمی باریک نشانه نیکخوئی و پرگوشت نشانه جهالت تکبّر و فخر است. و چانه متوسط نشانه عشق؟ و هنر است.

گردن کوتاه نشانه مکر و خیانت و گردن دراز و باریک دلیل جبن و حماقت است. خطّی که در میان گردن باشد نشانه درازی عمر و هنرمندی است. و سه خط نشانه دولت است.

چهره فربه دلیل کاهلی و جهل و نسیان و سخت مزاجی وخشک وکم گوشت نشانه خباثت باطن است و متوسط نشانه نیکخوئی.وزردی چهره نشانه بدی ومرض باطن است.

ریش کوسه دلیل زیرکی و دانائی و گول نشانی وقار وتمکین ودراز نشانه حماقت و پرموئی ریش نشانه بلادت(کندذهنی) و عبادت است.

کتف لاغر دلیل بدسیرتی و کتف پر مو نشانه بی دولتی است. کتف صاف و متوسط دلیل عقل و دولتمندی و سعادت و لطف و فراخی

بازوی دراز و بغل پرگوشت نشانه نیکبختی و فراخی روزی وبازوی خرد و بغل خشک نشانه بیدولتی است.

سینه گشاده و پرگوشت نشانه نیکبختی و تنگ و صاف نشانه نحوست و بدبختی است.

پستان فربه نشانه دولت واولاد است.و کوچک نشانه نخوست و بدبختی و جهل است.

شکم بزرگ علامت حماقت و میانه نشانه بزرگی عقل و تیزی هوش است. خط روی شکم نشانه مرگ بوسیله شمشیر است. دو خط نشانه خوش صحبتی با زنان است. سه خط نشانه عقل و هوش و چهار یا پنج خط نشانه اقبال است.

ناف بزرگ و گول نشانه دولت و سخاوت است.

پشت پهن دلیل قوّت غضب و تکبّر و پشت کج نشانه بداخلاقی و پشت دراز نشانه نحوست و متوّسط دلیل سعادت است.

رنگ سرخ آتشین دلیل زودرنجی و در کار تیزی کردن و رنگ سبز نشانه بدی باطن و رنگ سرخ و سفید نشانه اخلاق مبارک است. رنگ سرخ مایل به سیاهی نشانه بداخلاقی و گندم گون نشانه اخلاق حسنه ودانائی و ادراک و نیکبختی است.

نرمی بدن نشانه قوّت فهم و لطافت طبیعت و سختی بدن نشانه قوّت بدن و بزرگی طبیعت وصنعت فهم؟

پوست نرم و باریک نشانه مبارکی و نیکی است.

موی سخت دلیل شجاعت واستقلال و بسیار نرم دلیل ترسیدن است. کثرت موی بر سینه و شکم دلیل کم تیگی؟ و کمی موی نشانه لزافت و دانائی است. موی بیرنگ نشانه حماقت و موی میگون نشانه شجاعت است. موی متوسط از لحاظ سیاهی و سختی و نرمی نشانه عقل واعتدال.

صدا وآواز بلند نشانه بهادری و نرم و باریک نشانه اخلاق نیکو و آواز غنّه(از توی بینی) دلیل تکبّر و غرور است. آواز ناخوش دلیل حماقت و بداصلی و سخن تیز گفتن نشانه بدخلقی و سخن در حالت دست زدن گفتن نشانه دانائی است.

خنده به قهقهه دلیل سفاهت وبی حیائی و تبسّم دلیل حیا و وقار و تمکین و خوش اخلاقی است.

قد بلند نشانه حماقت و قد قصیر نشانه فتنه انگیزی و قد دوتا نشانه کینه وعداوت و قد میانه نشانه حکمت و دانائی است. قد مناسب را یکصد و بیست انگشت؟ گفته اند وکمتر یا بیشتر از این خوب نیست.

راه رفتن کسی اگر دراو کجی باشد، دلیل این است که بدگوی بزرگان گردد. آنکه در رفتن سرین را حرکت دهد دلیل بیماری اینه؟ است. تیز و تند رفتن دلیل قهر و غضب جهالت است. به آهستگی دلیل غمناکی است. پاها را محکم بر زمین زدن نشانه بدبختی و قد دراز دلیل جهالت و حماقت است.

کف دست پرگوشت نشانه دولت و رنگ سرخ دلیل دولت و خوبی و پاکی طبیعت فرد است. زردی کف دست نشانه فسق و فجور است. سفید وسیاه بودن نشانه بدبختی است. خطوط خیل زیاد و خیلی کم زبونند وتعداد متوسط نشانه سعادتمندی است.

انگشتان دراز نشانه طول عمرند و باریک ونرم نشانه نیکبختی. فربه و کج وسخت نشانه بدیختی است. اگر هنگام کنار هم گذاشتن انگشتان سوراخ ظاهر شود نشان بیدولتی و اگر شوراخ ظاهر نگردد نشانه دولت است.

ناخن سرخ رنگ نشان علم و عقل ودانائی است. ناخن زرد وسیاه دلیل پریشانی و افلاس وبدبختی است.

ذکر(آلت) کج نشانه فسق و فجور است. وراست نشانه صلاح وراستی. زیادی رگ روی آلت نشانه عسرت وافلاس است.

بیضه(خصیه) یکی بزرگ ودیگری خرد نشانه تمایل جنسی و شهوت زیاد است. اگر بیضه راست کوچک باشد نطفه وی دختران زاید و اگر چپ خورد باشد پسران زاید. برخی گفته اند که دراوّل دلیل ودر آخیر فسق و فجور است.

ران فربه وچاق نشانه شهوت و ران بزرگ و کم مو نشانه دولتمندی است. موی دراز بر ساق نشانه تنگدستی و محرومیت از سواری و ساق دراز نشانه تکبّر و دشمنی است. ساق بسیار خورد نشانه افلاس و متوسط دلیل شجاعت و سخاوت و نیکبختی است.

کعب(قوزک)های پا اگر پرگوشت باشد نشانه آسودگی و مو روی کعبین نشانه قلّت اولاد است. یک کعب بزرگ و دیگری کوچک نشانه حبس و زندان زیاد و یکی خورد و دیگری گول؟ نشانی دولت است. یکی بلند ودیگری کج دلیل غمناکی وافلاس است.

پاشنه خورد و ملایم نشانه توانگری و بزرگ و کج نشانه سختی است. پاشنه پرگوشت و در وقت حرکت پنهان داشتن نشانه دزدی او است.

پشت پا بلند با موی کم نشانه نیکی و سعادت و مبارکی است.

کف پا زرد وسیاه نشانه قلّت اولاد وفسخ و فجور است. و کف پای بدون خط دلیل بر محرومی از سواری و کف پای سرخ ونرم دلیل عقل و دولت است. نشان بیرق و ناقوس در کف پا نشانه دولت ودبدبه است.

انگشتان پا دراز و باریک نشانه تیزفهمی و کوتاه و سطبر نشانه کم فهمی است. انگشتان متصل به هم نشانه نیکی وخوبی و متفرّق دلیل زبونی است. سبّابه پا(اشاره)بزرگتر از ابهام(شست) نشانه نیکبختی و ازدواج بسیار است، که درعقد او بمیرند. اگر انگشت مذکور کوچک باشد نشانه این است که قبل از زن بمیرد. اگر ابهام بسیار عریض وبزرگ باشد نشانی سفر بسیار است. اگر تمامی انگشتان پا کوچک باشند نشانه بداصلی است.

ناخنهای پا زرد و سیاه نشانه بیماری است. وسرخ و صاف دلیل هنر و دانائی

 نقل از: کتاب کنزالحسینیبرچسب‌ها: علوم غریبه
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : پنجشنبه 13 تیر1392
مسدود شدن مجرای کیسه صفرا بعلت سنگ میتواندیکی از علل آن باشد.وقتی میزان چربی خون برای مدتی بالا باشد و شخص بیمار از مواد چربی زیاد مصرف کند و همچنین نمک زیادی هم بخورد در کیسه صفرا که به کبد چسبیده و محل ذخیره صفراست املاحی جمع شده و تشکیل سنگ میدهند این سنگهای سبز رنگ بلوری ،شبیه بلور شکر و نبات هستند و هنگام خروج در مجرای کیسه صفرا گیرکرده وباعث درد شدید در زیر دنده راست شده و باعث  بدی هضم غذا میشود. وقتی صفرا از کیسه صفرا خارج نشود به اجبار واپس زده شده و در خون میریزد گاه نیزصفرای وارد شده به روده در جذب مجدد از طریق روده ها بعلت گرسنگی و نخوردن غذا مجددا وارد خون میشود

بنابراین صفرا به دلایلی از جمله بسته بودن دریچه خروجی مجرای  بواسطه سنگ به خون برگشت میکند یا اینکه شخص بیمار بیش از حد مواد چرب و پرانرژی میخورد که کبد را وادار به ساخت بیش از حد صفراکرده و صفرای خون را بالا برده و در نتیجه فشارخون بالا میرود.

بدکارکردن و بد ترشح کردن کیسه صفرا به دلایل مختلفی از جمله وجودسنگ و گیرکردن سنگ در مجرای صفراوی و عدم ترشح کافی صفرا وریختن بر روی غذا در گذر از دوازدهه میتواند به یبوست منجر بشود

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : پنجشنبه 13 تیر1392

یک تجربه:

سلام خدمت همه دوستان امروز میخوام از 1 تجربه براتون بنویسم در مورد زرشک آبی .

من  خودم قبلا دچار کم خونی شده بودم البته نه کم کاری یا پرکاری تیروید وقند- چربی  یا مشکل خاصی داشته باشم نداشتم فقط  ازمایش نشون میداد دچار کم خونی هستم .و ضربان قلبم متوسط بود خیلی مواقع بیحال با وج.ود خوردن حتی غذاهای گرم حالت خستگی بهم دست میداد.

چون من خودم کبدم گرم و خشک بنا رو گذاشتم زرشک کوهی بگیرم  شاید مشکلم حل شه. در عین حال که کبدم گرم ولی طبیعت سرد دارم و با وجود کبد گرم اکثر مواقع  غذاهای گرم مصرف میکنم و مشکلی پیش نمیاد .

زرشک ابی تازه قبل از عید گرفتم  شیره ش کشیدم و نگه داشتم یخچال بعد 2 ماه  اوردم 1 استکان بخاطر گرما خوردم.

1 استکان همانا و سرحال شدن من همانا .

ضربان قلبم رفت بالا دیگه ازمایش کم خونی نشون داد احساس کردم سبک ترو سرحالتر شدم البته این اتفاق بعد 2 روز بوجود امد .

فک میکنم سودا بوده

شاید باورتون نشه من طی این 2 ماه بگم برای کم خونی جگرو گوشت قرمز خوردم نخوردم حالا شاید یکی -2 بار گوشت قرمز داخل ابگوشت خوردم ولی واقعا معجزه زرشک  ابی دیدم

خدمت دوستان بگم که خوردن  زرشک ابی نباید با یبوست همراه باشه انموقع خوب عمل نمیکنه ولی زمانی که شکم خوب کار کنه و دچار یبوست نباشید خیلی عالی جواب میده برای مشکلات کبد و قلب من حتی فک میکنم بهتر از سیرو ابلیمو وهر چیز دیگه است .

 اینم بگم که تمام اعضای بدن همه بهم مربوطن ولی مهمترین قسمتهایی که اسیب پذیره  مثلا در اثر استرس و خشم (اعصاب)اولین ارگانها معده و قلب هستند که صدمه میبینند خیلی سریع بخصوص قلب تاثیرپذیر و حتی سکته قلبی  ممکنه رخ بده

اگرتاثیرش رو معده باشه زخم معده ورو گوارش یبوست ایجاد میکنه.

زرشک دانه دار

نام های دیگر:زرشک هسته دار-زرشک سیاه –زرشک آبی-زرشک آبگیری .

نحوه تهیه:

1_پانصدگرم تازه ی آن را در نیم لیتر آب سرد بریزید،2-3 ساعت بماند،بعد شیره ی ان را بگیریدو600 گرم شکر به آن اضافه نمائیدوروی آتش ملایم بگذاریدوبدون اینکه بجوشانیدشکرها را دران اب کنیدبعد از اتش برداشته صاف کنیدو ان قدر به صاف شده ی ان اب جوش اضافه نمائیدتا به 1 لیتر برسدبعد در بطری بریزیدو هر روز 30 تا 150 گرم از ان را به تنهایی یا با اب مصرف کنید.

نارسایی قلبی و ایم یا تنگی نفس را درمان میکند ،اختلالات جریان خون را برطرف میسازد.

2_کوبیده ی ان را در آب بخیسانید بعد بجوشانید و پس از سرد شدن اب را روزی 4 فنجان به نوبت بنوشید و قرقره هم بکنید . آنژین را درمان میکند.

3_اما بهترین حالت این است که زرشک ها را در 3برابر آب ولرم بخیسانید تا 24 ساعت بماند.سپس زرشک ها را چلانده وتفاله ها را جدا میکنیم.آب زرشک خام را روی شعله ملایم میگذاریم تا آرام آرام بجوشد.سپس تفاله ها را دوباره به آب اضافه میکنیم تا همراه آن بجوشد.بعد از این که آب بخار شده و به نصف رسید دو باره تفاله ها را چلانده و از آن جدا میکنیم.کمی نمک دریا اضافه کرده و بعد از سرد شدن در یخچال میگذاریم.

برای گرفتگی رگهای قلبی و رسوبات همچنین ناراحتی عروق خونی بدون اضافه کردن آب مینوشیم که معجزه میکند.

دقت کنید زرشک ها باید حتما خیس تازه از نوع آبی کوهستان باشد.با زرشک قرمز و درختی یا زرشک سیاه عطاری انتظار معجزه نداشته باشید.

 

برچسب‌ها: نسخه های طلایی
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : دوشنبه 3 تیر1392

مشخصات طبیعی:

بابونه فرنگی را در ایران بابونه شیرازی میگویند.گیاهی است کوچک وپرپشت به ارتفاع 10 سانتی متر که در چمن زارها ،بوستانها و باغها و زمینهای غیر زراعتی و اراضی شنی نواحی مختلف اروپا و نقاط دیگر میروید واصل ان در مشرق زمین بوده است .

 ساقه این گیاه ساده ساده خوابیده استوانه ای شکل به رنگ سبز مایل به سفید میباشد.برگهای کوچک ان متناوب ،دارای بریدگیهای باریک و نامنظم و پوشیده از کرک میباشد . گلهای ان در فاصله ماههای خردادو مرداد ظاهر میگرددکه وقتی کاملا باز شد باید ان را چید و در سایه خشک کرد تا خواص ان محفوظ بماند.

خواص درمانی بابونه:

بابونه گیاهی است مقوی ،ضددرد و تشنج ،نیروبخش،تب بر،کرم کش.به همین جهت است که دم کرده بابونه در بیماریهای معده و سوءهضم بسیار مصرف میگردد. اغلب گل و گاهی تمام قسمتهای این گیاه را مصرف میکنند .درماههای خرداد و مردادباید گلهای بابونه را چیدو در جای خشکی نگهداری نمود. پزشک نباتی دکتر"گیلوردهاورز"غذاشناس نامی جهان ،در کتاب "رمز شادی و تندرستی:خود درباره بابونه چنین مینویسد:

درقرن هیجدهم مرهم گل بابونه را در مشمع خردل برای تسکین دردهای دندان و دردهای دیگری استعامال میکردند. دم کرده بابونه اعصاب را آرامش و عمل هضم غذا را آسان میسازد . اما گل بابونه به تندرستی زمین کمک میکند و حشرات موذی را از زمینی که در ان روئیده دور میکند.

خواص درمانی بابونه در دم کرده ها:

دم کرده 10 تا 20 گرم بابونه در 1 لیتر اب که مدت 20 تا 30 دقیقه دم بکشد .برای کسانی که مبتلا به سوءهضم ،کندی عمل روده ها ،یبوست ،عفونتهای دردناک و یا اختلال قاعدگی شده اند موثر است . کسانی که دجار کولیک و انسداد لوله کبد و یا طحال میشوند ضعف و خستگی عصبی پیدا میکنندو یا به درد سرهائی که با گریپ همراه است دچار میشوند باید بعد از هر غذای اصلی 2 فنحان دم کرده گل بابونه را مصرف کنند . در مورد کلیه این عوارض و بیماریها بعضی از متخصصین مقدار مصرف بابونه را تا 30 گرم در لیتر اب تجویز میکنند. خانمهای حامله و مخصوصا تازه ابستن باید از مضصرف ان خوددداری کنند.

گل بابونه را همچنین به مصارف خارجی میرسانند که موارد استفاده از این قرار است:

مسکن رماتیسم ودرد اعصاب:

کسانی که مبتلا به روماتیسم و با نورالژی(درد اعصاب)هستند و از ان رنج میبرندمیکشند،اگر روغن بابونه را به نواحی دردناک بدن خود بمالند درد انها ارام خواهد شد.

برای بدست اوردن روغن بابونه ،باید 25 گرم گل خشک بابونه را در صدوبیست و پنج گرم روغن زیتون مخلوط کنید و ان را در تابستان ،یک ساعت و نیم و در زمستان 2 ساعت ،روی آتشبگذارید تا گرم و داغ شود . سپس ان را در ظرف سربسته ای ریخته و به شدت تکان دهید و بعد صاف کنید و بیست گرم کافور هم به ان اضافه نمائید.

هنگامی که درد رماتیسم در ناحیه ای از بدن شروع شود با این روغن دست خودرا اغشته کنیدو محکم به ان بمالید و مالش دهید ،درد فورا ساکت خواهد شد.خوردن دو تا پنج قطره روغن بابونه بدون کافور،دردهای معده را ارام میکند.

دم کرده بابونه:

دم کرده گل بابونه بشکل محلول و کمپرس برای شستن چشم استعامالمیشودو مخصوصا وقتی که پلک چشم ج.ش میزند و یا ورم ملتحمه پیدا میشود چشم را با محلول دم کرده گل بابونه شستشو میدهد.

گل بابونه کرم کش است و کسانی که میخواهنددر این مورد ان را مصرف نمایندباید 1 قاشق سوپ خوری از برگ و گل خشک بابونه را در 1 فنجان اب مدت 10 دقیقه (5 دقیقه بجوشانند و 5 دقیقه دم کنند)و صبح ناشتا یک فنجان و ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا یک فنجان بدون قند بخورند.

دم کرده گل بابونه به مقدار یک قاشق مرباخوری در یک لیوان اب بهترین دوای تنقیه اطفال و کودکان خردسال است . اگر گل وبرگبابونه را با اب در اطاق بجوشانندهوارا ضدعفونی کرده و حشرات و مگس و پشه را فراری میکند.

در ایران بابونه ،به فراوانی وجود دارد و بهترین نوع ان در فارس میروید وبه نام بابونه شیرازی معروف است که از کازرون میاورند.

در شیراز و بعضی از شهرهای ایران پلو را با برگ بابونه درست میکنند که به اسم بابونه پلو و یا مزوره معروف

است .

بابونه خشک را از عطاری ها و داروخانه میتوانید بدست اورید و یا اگر خودتان در محلی هستید که گل بابونه میروید و در دسترس شما قرار میگیرد،ان را به ترتیبی که در بالا شرح دادیم به چینید خشک کنید و در مواقع ضروری از ان استفاده نمائید.

دم کرده بابونه در کافه و رستوران های اروپا خواستاران زیادی دارد و ایرانیانی که اروپا رفته اند میدانند که وقتی   ) رادر کافه رستورانها به زبان آورند فورا دم کرده بابونه برای انها حاضر میشود.une camomilleاصطلاح( 

درمان قاعدگی های سخت:

ده تا 40 گرم بابونه خشک را در 1 لیتر اب جوش بریزید و پنج دقیقه ان را دم کنید با شکر و قند کمی ان را شیرین و هر روز شیرین و هر روز 3 فنجان از ان را در فاصله غذاهای اصلی بنوشید .

این نسخه برای دختر خانمهایی که گرفتار قاعده های سخت هستند،بسیار مفید است و وقتی یکی دو روز این نسخه را عمل کنند ،درد و تشنج قاعدگی انها برطرف شده و براحتی این دوران را طی خواهند کرد.

توجه توجه و توجه

هیچ وقت بابونه را با برگ گردو و یا کنین و یا تانن و یا املاح مس دار یا سرب دار و یا سولفات اهن و یا ژلاتین توام و یا در فاصله کمی مصرف نه کنید زیرا این مواد با بابونه سازگار نیستند.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 2 تیر1392
شربت اخلاط ثلاثه (مصفای خون)

موارد مصرف: 1) پاکسازی­کننده بدن از اخلاط محترقه و سوخته 2) به عنوان
منضج اخلاط ثلاثه (بلغم، سودا و صفرا)، یک هفته قبل از انجام رفتارهای
درمانی حجامت، فصد و زالو استفاده از آن توصیه شده، تا پس از استفاده از
آن، از حجامت، فصد و زالو به عنوان مسهل استفاده شود. 3) کمک به متعادل
ساختن حرارت کبد و کمک به بازسازی عملکرد طبیعی آن 4) کمک به برطرف شدن
انواع مشکلات پوستی مانند انواع اگزما و خارش، جوش و لک، تیرگی پوست بدن
و تیرگی اطراف چشم 5) کمک به درمان بیماری­هایی چون پمفیگوس، بهجت،
پسوریازیس، آفت دهان، زردی، تلخی و دانه­دار شدن ته زبان، ریزش مو،
واریس، گرفتگی عروق (خصوصاً عروق قلب)، هموروئید و... 6) کمک به برطرف
شدن ریفلاکس و ترش کردن معده 7) کمک به برطرف شدن علظت خون و مشکلات ناشی
از آن و متعادل ساختن هماتوکریت خون 8) کمک به برطرف شدن جوش و خارش پوست
سر و ریزش مود ناشی از وجود اخلاط فاسد 9) کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن
و بالا بردن مقاومت بدن در برابر بیماری­ها 10) جایگزین بسیار مناسب برای
جوشانده­های منضج اخلاط صفرا، سودا و بلغم بوده لذا الف) در درمان غلبه
خلط صفرا به مدت 4روز و روزی 2مرتبه (یک ساعت بعد از صبحانه و 3 ساعت بعد
از ناهار، مطابق دستور استفاده) مصرف شود. سپس شربت مسهل داده شود (طبق
دستور). ب) در درمان غلبه خلط سودا به مدت 16-14 روز و روزی 2مرتبه (یک
ساعت بعد از صبحانه و 3ساعت بعد از ناهار، مطابق دستور استفاده) مصرف
شود. سپس مسهل داده شود. ج) در درمان غلبه خلط بلغم به مدت 12-9 روز  و
روزی 2مرتبه (یک ساعت بعد از صبحانه و 3ساعت بعد از ناهار، مطابق دستور
استفاده) مصرف شود. سپس شربت مسهل داده شود. در درمان غلبه خلط بلغم،
شربت اخلاط ثلاثه را به جای آب با یکی از عرق­های زیره، اسطوخدوس، بهار
نارنج، بیدمشک و یا عرق رازیانه رقیق نمایید.

دستور استفاده: 3 قاشق غذاخوری از شربت را با نصف لیوان آب جوشیده سرد
شده ترکیب نموده، میل نمایید (ترجیحاً 3ساعت بعد از ناهار).

توجه: 1) استفاده از شربت اخلاط ثلاثه (مصفای خون) در افراد سنین بین 8تا
15سال نصف دستور استفاده و در افراد سنین بین 5تا 8سال یک سوم دستور
استفاده می­باشد. استفاده از این شربت در افراد زیر 5سال ممنوع می­باشد.
2) استفاده از این شربت را حداقل 14روز ادامه دهید. 3) در صورت کثرت و
شدت خلط فاسد 21 و یا تا 40روز استفاده از شربت را ادامه دهید.
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 2 تیر1392
[   ]ریلکسشن.pdf 53K 
[   ]زالو درمانی و مزاج شناسی.doc 79K 
[   ]سنگ در مانی.pdf
برچسب‌ها: معرفی کتب و اطباء
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 2 تیر1392
امام رضا(ع) در کتاب طب الرضا فرمودند:کلیه (گرده) مایه نشاط و فرح ادمیست . همین 1 جمله کافیست تا به عمق مطلب پی ببرید که یکی از اعضای رئیسه بدن کلیه میباشد که نقش مهمی رو بازی میکند .


کلیه ها به اندازه قلب و ریه ها برای حفظ سلامتی با اهمیت هستند و مهمترین وظیفه انها دفع مواد زائداز بدن شماست . در این بخش ما بطور خلاصه چگونگی کارکرد کلیه ها را بررسی خواهیم کرد

اگر شما بدانیدکلیه ها زمانی که سالم هستند چه وظیفه ای دارند اسان تر متوجه خواهید شد که وقتی از کار بیفتندچه اتفاقی میافتد.

بطور معمول 2 کلیه وجود دارد که در طرفین ستون مهره ها کمی پایین تر و زیر دنده ها قراردارند . رنگ کلیه ها قرمز مایل به قهوه ای و لوبیایی شکل و سایز هر کلیه حدودا به اندازه مشت بسته هر فرد میباشد.

وظیفه اصلی هر کلیه دفع مواد زاید از خون و تصفیه خون برگشتی به بدن میباشد . در هر دقیقه حدود 1 لیتر خون (یک پنجم کل خون پمپ شده به وسیله قلب )از طریق شریان کلیوی از کلیه ها عبور میکند.

خون تمیزبعد از تصفیه از طریق ورید کلیوی به بدن برمیگردد. درون هر کلیه بیش از 1 میلیون واحد ظزیف به نام نفرون وجود دارد که هر نفرون از فیلترهای بلسیار کوچکی بنام گلومرولوس که به 1 توبول وصل میشود ساخته شده است . اب و فراورده های زاید دفعی از خون به وسیله فیلترها جدا شده و به درون لوله های کوچک جریان میابد . بیشتر اب به وسیله این لوله ها(توبول)مجددا جذب شده و مواد دفعی به داخل ادرار جریان میابد و.ادرار از طریق لوله های کوجک در ناحیه ی به نام لگنچه کلیه جمع اوری شده و سپس به وسیله لوله ی بنام حالب به مثانه راه میابد . ادرار از طریق مجرای ادرار از بدن خارج میشود. کلیه ها به طور طبیعی روزانه 1-2 لیتر بر حسب مایعات دریافتی دفع میکنند .

کلیه طبیعی توانایی افزایش اندازه برای کار بیشتر دارد و اگر 1 کلیه نارسا شود کلیه دیگر بزرگ شده و کار هر 2 کلیه را انجام خواهد داد.
بقیه در ادامه مطلب

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 2 تیر1392

 خواب برای تجدید قوا که هنگام روز بر اثر فعالیت دماغی و یا جسمی از دست رفته لازم است،علاوه بر این خواب به عمل هضم غذا کمک میکند . به طور کلی خواب یکی از بهترین مواهب طبیعی است که ادمی را بر بالهای خود نشانده به قلمرو سکون و ارامش میبرد پس پیداست بی خوابی ممتد ادمی را رنجور و ناتوان میکند.

 مدت خواب :عموما مدت خواب 6الی 8 ساعت است ولی کمتر از این و یا بیشتر از این هم دوام یابد و این امر به سن و بنیه و عوامل دیگر بستگی دارد .

ممکن است بعضی از تنبلی زیاد بخوابند،در این صورت خواب به جای سود زیان میرساند و به جای این که ادمی را از خستگی برهاند ناتوانش میکند. اما در مقابل زیاد خوابیدن تقریبا در هنمه موارد بی خوابی نشانه 1 نوع مرض میباشد.

 

علل بیخوابی :

1-نگرانی و اضظزاب و تفکر دائمی درباره مسائل و مشکلات .

2 _اتخاذ روش غلط در زندگی .مانند گوشه گیری و خوابیدن در اطاق های تنگ و تاریک.

3-افراط در نوشیدن چای و قهوه و کشیدن سیگار و غیره .

دانش اموزانی که برای امتحانات شب زنده داری میکنند برای اینکه خوابشان نبرد چای یا قهوه می نوشند. اگر تا مدتی به این عمل ادامه دهن.د به بی خوابی مبتلا میگردند.

 4-دردهای گوناگون نیز موجب بی خوابی میگردد.

بیخوابی در سالخوردگان را نمی توان مرض شمرد. ولی بی خوابی در کودکان غیر طبیعی بوده از هر دوره دیگر عمر مضرتر میباشد.

 معالجه بی خوابی : از انجا که بی خوابی فوق العاده موجب خستگی و ناتوانی بنیه و مغز میشود بایستی ان را مرض محسوب کرد و جدا به معالجه اش پرداخت .

 نخستین کاری که باید در این مورد بشود این است که علت بیخوابی را از میان برد . بعضی اوقات سو هاضمه ئموجب بی خوابی میشود زیرا سو هاضمه در فعالیت قلب دخالت کرده و از جریان خون به طور طبیعی جلوگیری میکند و کم کم بی خوابی سوءهاضمه را بیشتر کرده  بی خوابی هم به همان نسبت افزون میگردد. در این صورت باید بیدرنگ در صدد رفع سوءهاضمه بر امد . بهترین روش در این مورد این است که مرتب و به مقدار لازم غذا بخوریم و صبح و عصر به ورزش سبک بپردازیم و شب زود به خواب برویم و شام غذای سبک بخوریم .

 شام را لااقل 2 ساعت پیش از خوابیدن خورد . بخاطر داشته باشید موقع خواب برای این که اعضای حیاتی- فلب- . معده – درست کار کنند . بهتر است کمتر هنگام خواب به این 2 عضو فشار وارد شود . پس باید حتی الامکان به سمت راست بدن بخوابید تا از این فشار جلوگیری شود.

بعضی موارد نامرتب بودن رختخواب خود باعث بی خوابی میگردد. برای این که خون درست جریان یابد . لازم است هنگام خواب سر بر سطح بلندتری قرارگیرد. برای همین جهت است که بالش به کار میبرند ولی پیداست درصورتی که بالش بیش از حد بلند باشد موجب بی خوابی میگردد.

 غالبا کسانی که عمر طولانی دارند زود می خوابند و زود هم بیدار میشوند برای جلوگیری از بی خوابی باید مغز را از افکار اندوهناک و ترس اور پاک گردانیم . 2 ساعت قبل از خواب شام بخوریم و کتابهای هیجان انگیز نخوانیم اطاق زیاد روشن نباشد و پاکیزگی لازم را داشته باشد .

 بی خوابی مرض بدی است و بدتر از همه این که ادم بی خواب بی حوصله و عصبانی میشود.

برای درمان بی خوابی باید از برگ یا گل بیدمشک کمک بگیرند. 50 گرم برگ بیدمشک خشک شده را در 1لیتر اب جوش 2 دقیقه بجوشانید و 10 دقیقه دم کنید سپس ان را صاف کنید و هر روز 3 بار و هر بار 1 فنجان از ان را بنوشید .

 برای تهیه دم کرده گل بیدمشک باید 50 گرم گل بیدمشک را که خشک کرده اید در 1 لیتر اب خیلی جوش 12 دقیقه دم کنید و شیرین کنید و هر روز 3 بار و هر بار 1 فنجان از ان را قبل از صرف غذا بنوشید.

 برگ پرتقال:دوای بیخوابی این است که 20 گرم برگ خشک درخت پرتقال را در 1 لیتر اب جوش 10- 15 دیقیه دم کنید و بعد صاف کرده و با عصل یا شکر شیرین کنید و موقع خواب 1 فنجان از ان را با 2 قاشق عرق بهارنارنج بخورید و بخوابید.

 اگر دسترسی به برگ پرتقال ندارید می توانید بجای 30 گرم پوست نارنج را تکه تکه گرده در 1 لیتر اب جوش بریزید و 5 دقیقه بجوشانید و 20 دقیقه دم کنید و بعد صاف و با عصل شیرین کرده 1 فنجان ان را با 2 قاشق بهارنارنج پیش از خواب بخورید و بخوابید.

 خشخاش :اگر 1 فنجان جوشانده پوست خشخاش را قبل از خواب بنوشید به خواب عمیق و خوشی فرو خواهید رفت . برای تهیه این جوشانده باید 10 گرم پوست رسیده و خشک خشخاش را ددر 200 گرم اب جوش بیندازید و 5 دقیقه بجوشانید . بعد 10 دقیقه ان را دم کنید و سپس صاف و با عسل شیرین کنید و 1 فنجان از ان را قبل از خواب بنوشید.

 سنبل الطیب: اگر دچار بیخوابی هستید قبل از این که به بستر خواب روید 1 فنجان دم کرده سنبل طیب را بنوشید و به رختخواب بروید و از خواب مطبوعی بهره مند شوید.

برای تهیه 60 تا 100 گرم ریشهع خشک ان را در 1 لیتر اب گرم بریزید و 12 ساعت بگذارید بماند  و بعد از 12 ساعت که گذشت ان را صاف کنید و به ترتیبی که گفته شد مصرف نمایید.

 برگ درخت گلابی:دم کرده برگ درخت گلابی داروی شفابخش بی خوابی است. برای تهیه ان 120 گرم برگ خشک درخت گلابی را در 1 لیتر اب 20 دقیق بجوشانید و بعد صاف کنید و موقع خواب 1 فنجان از ان را بنوشید تا در خواب ارام و عمیق فرو روید.

 گل نسترن: گل نسترن در کنار بیشه ها و در طول جاده های جنگلی می روید و گل میدهد . چند نوع گل نسترن وجودارد ولی مشخصات کلی گل نسترن این است که درخچه ای است که شاخه های ان انبوه میشود . ساقه های ان چوبی و سخت و رنگ ان سبز و خاردار میباشد . گل های نسترن از ماه خرداد باز میشود و تا ماه مرداد دوام میاورد. رنگهای گل نسترن سفید. صورتی پریده یا قرمز است و دارای 5 گلبرگ میباشد. میوه گل نسترن در ماه مهر میرسد و به شکل عناب وقتی رسید قرمز میشود . از درخت رز یا از گل محمدی به درخت گل نسترن پیوند میکنند.

 نسخه های نسترن:

50 گرم میوه گل نسترن را که تازه یا خشک باشد تکه تکه کنید و در 1 لیتر اب سرد بریزید تا 3 ساعت بماند و خیس بعد ازان ظرف محتوی  ان را روی اتش ملایمی بگذارید تا بجوش اید و 5 دقیقه بجوشد . بعد ظرف را از روی اتش بردارید و 2 باره 15 دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد بعد ان را صاف و شیرین کنید و در طی روز چند بار ان را بنوشید . مصرف این جوشانده اختلالات عصبی مثل تپش قلب. تشنجات عصبی و بی خوابی را برطرف میکند.

نکته:کسانی که بی خوابی آنان در آثر خشکی مغز است باید غذاهای خشک را کمتر کرده و از تریجات استفاده کنند.مصرف ماست و دوغ به همراه مصلح برای بیخوابی این افراد معجه میکند.چون هم تری مغز و بدن را بالا برده و هم با کاهش فشار موجب ایجاد خواب آلودگی میشوند.

 نصیحت امام ابوالحسن(ع) :امام علیه السلام درباره خواب صحبت میکند؛خواب در نفس خود با میزان بیش و کم خود به نسبت فصول طبیعت و فصول زندگانی انسان دستخوش اختلاف است،اما آنچه توجه عالی امام (ع)در این رساله به خود معطوف داشته،کیفیت خواب است ،امام دستور میدهد که وقتی ادمیزاد با معده انباشته به رختخواب میرود شایسته است از پهلوی راست به پهلوی چپ بغلتد،زیرا در اینصورت معده سنگین او آرام خواهد بود و فشارش به قلب نخواهد رسید ،مسلم است که دوقتی اندرون از طعام تهی باشد انسان به هر پهلو که بخوابد آسوده خواهد خوابید.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : یکشنبه 2 تیر1392
نوزادی که در روزهای نخستین زندگی خود نیکو پرورش یافته باشد ،در ساعات شبانه روز هیچ خوراک طلب نکند.

اگر آخرین شیر را در حدود ساعت8 بعد از ظهر بنوشد میتواند تا ساعت 6 بعد از نصف شب تاب بیاورد و در انتظار شیر بماند . پس اگر ،نوزادی در شب بگرید باید براستی اظمینان یافت که آیا از امری خاص رنج نمیبرد و آزاد نفس میکشد و قنداق او پاک و پاکیزه است و در جامه هایش چیزی نیست که او را بیازارد ؟

اگر علتی نبود ،بهتر ان است بگذارید بگرید و فریاد کشد .

فریاد کشیدن برای نوزاد عیب هائی در برندارد و دستگاه دم زدن اورا نیرومند میسازد .

 وی همینکه از این کار خسته شد بخسبد و به این خوی گیرد که دیگر بی بهانه و سبب نگرید. آنچه نباید هیچگاه بکار بست آن است که نوزادی را در بستر مادرش بخوابانند . چون اغلب اوقات پیش امده است مادری که بدین کار پرداخته بخواب رفته و نوزاد در زیر بدن او خفه شده است،بی انکه متوجه شود. از اینرو همگان پذیرفته اند که بهتر ان باشد که کودک را در گاهواره اش قرار دهند و بسیار بهتر انکه گاهواره در اطاق مجاور اطاق خواب مادر باشد. بدین طریق،نوزاد هوای پاکیزه تر از انچه در اطاق پدرو مادر است بدم در کشد و با امدنها و رفتنهای آنان ناآسوده نشود.

 بهتر ان است که گاهواره را نجنبانند. هرچند اینکار مادر را از لذتی محروم سازد. نوزادی که شیر نوشید ودر گاهواره خود آرمید بزودی بخسبد و بدین خوی گیرد که اگر خوابش پایان یافت ،ولو ساعت شیر نوشیدنش نرسیده باشد،بارامی بیدار شود.

اغلب اوقات اشکال کار در این است که پدران و مادران به تربیت کردن خویشتن احتیاج دارند،بیشتر از آنکه شایسته ان باشند که کودکان خود را،با بردباری و پایداری ،به پرورند.چون این پدران ومادران سجایا و خلقیات ثابت و محکم ندارند و از روشی و نظامی پیروی نمیکنند ،پس نشکفت اگر نتوانندکودکان خود را با اخلاق و روش ثابت به بار اورند. بهرمدت که نوزاد در شکم مادر خود جای دارد با کمال دقت از خطراتی متعدد که در این دوره اورا تهدید میکند مصون و محفوظ است.

بچه بهنگام تولد،دقیق و ظریف است و ماههای دراز باید تا نضج و قوام عادی بدست ارد.وسائل دفاعی بدن نوزاد ،بابالا رفتن سن و نیز با پیشرفت رشد و نموطبیعی و قطعی او ،کمال پیدا میکند. پس بیهیچ گونه سخن،اماده و فراهم سخن زمینه این رشد طبیعی امری در خور توجه و عنایت است.

 نوزاد در شکم مادر خود از سرما ایمن و حرارتی ثابت او را پیرامون گرفته است. درست مانندانکه در یک دستگاه با حرارت ثابت جای داشته باشد .اما همینکه بدنیا امد در معرض تغییرات حرارت خارجی قرارگیرد و ناگزیر است برابر سرما و تصرف هوا تنها مبارزه کند.

نباید از خاطر برد که وی در این حال از شخص بالغ به مراتب حساس تر است ،زیراهنوز همان وسائل دفاعی اورا ندارد و نیز مساحت سطح بدنش نسبت به میزان وزنش خیلی بیشتر است .(بلغم). شخص بالغ ،بوسیله حرارتی که بنفسه تهیه و تولید کند و منبع ان در جگر(کبد)ودر عضلات اوست با سرما میجنگد . جگر بمانند ازمایشگاه شیمی است که تواند مقداری کالری(واحد حرارت)متصاعد کند . عضلات نیزدر هنگامی که منقبض شود،همچنان مقداری زیادکالری پدید اورد و مارا در مبارزه با سرما و تصرف هوا و نگاهداشت حرارت طبیعی بدن بواجبی یاری دهد. بهنگامی که ما با اب سرد و بمدتی دراز خودرا شست و شو دهیم یا به اصطلاح حمام سرد میگیریم  میلرزیم و دنادانهای ما بهم میخورد(قشعریره)و تمام عضلات ما به لرزش درمیاید و مقداری حرارت متصاعد میکند. به سبب این لرزشها است که حرارت بدن که موقتا پائین آمده است و یا میخواهید به پائین افتد در حد طبیعی بماند و یا اگر از میان رفته است از نو پدید اید . باسانی میتوان دریافت که نوزاد از این اخرین وسیله مقاومت برابر سرما ،عملا محروم است . عضلاتش هنوز توانی کم دارد بنابراین برای تولید حرارت باید تنها به جگر (کبد)او حساب کرد . نوزاد ،هرچه بروز تولدش نزدیک تر باشدباید او را از سرما بیشتر محفوظ داشت . او واکنشهای شخصی ندارد و نتواند بفهماند که سرما باو آزار دهد.

 پس دربایست است ،گاه بگاه ،اطمینان حاصل کرد که وی در معرض تصرف هوا و سرما نیست . برای پرهیز از سرما خوردن باید نوزاد را کاملا پوشاند و تنها چهره او را باز و برهنه گذاشت تا بطور طبیعی نفس بکشد .اگر با وجود داشتن جامه های گرم هم احتمال سرما خوردن میرود باید با گذاشتن ظرفهای اب گرم در گاهواره ،اورا ،بطور صناعی ،گرم نگاه داشت . البته باید مراقب بود که این ظرفهای فلزی اب داغ او را نسوزاند و از ان رو باید انها را در پارچه ای پیچید و دهانه انها را محکم بست . نیز باید مواظبت کرد تا در مواقع تعویض قنداق و پاکیزه ساختن نوزاد سرما در او تصرف نکند. 

 بنابراین باید تمام این کارها را در محیطی گرم و با شتاب و چالاکی انجام داد و دقت بعمل اورد که جامه های تعویضی از پیش اماده و مهیا باشد.

خطر سرماخوردگی انقدر خطیر است که کودکانی را که پیش از هنگام بدنیا میایند و از انان که بهنگام بدنیا امده اند کمتر توان مبارزه دارند. معمولا،در دستگاه خاص(کووز)میگذارندتا حرارت پیرامون او،در حدود حرارت شکم مادر،ثابت نگهداشته شود.

 سرماخوردگی ،کودک را برای گرفتاری به همه بیماری های کودکی مساعد میسازد ،چه ریوی مانند ذاتالقصبات (آماس نای)و ذات الریه (اماس شش)و ذاتالریه و القصبات(آماس شش و نای)چه رو ده ای (معوی)مانند اسهال یا اطلاق حاد (شکم روش تند).

 

بااین همه بچه که بزرگتر میشود باید از مواظبتهای قبلی و ابتدائی کاست و رشته مراقبت را سست کرد تا وی   بالنفسه ،خرد خرد،برابر تغییرات هوا به مقاومت و پایداری خوگیرد و عادت کند. البته اینکار ممارست تندریجی میطلبد و باید محتاط بود وزمانی را که بچه در کمترین درجه مقاومت است،مثلا بعداز بیماری ها مورد توجه قرار داد.

 

بچه پیش از زائیده شدن خوراک خویش را از راه عمل معاوضه با خون مادر بدست میاورد . همینکه بدنیا امد باید تغذیه خود را ،بطور مستقل ،تامین کند. در این میان خداوند 1 دوره برزخ پیش بینی فرموده که شیرخوردن است. خوراک طبیعی کودک شیرمادر است ،پس نباید از دادن این شیر بدو سرباز زد مگردر موارد بسیار ضروری و فوق العاده ،مثلا بهنگامی که شیرمادر کم است و یا کیفیت ان خوب نیست یا برای شیر دادن منع اکید پزشک وجودارد. برعهده پزشک ماما یا ماما است که در این باره تصمیم بگیرد . مادر نباید به بهانه اینکه شیردادن او را ناراحت میکند بچه خود را شیرندهد. شیردادن به شیرخوار یکی از وظایفی است که دنباله ابستنی بشمار اید و پایان ان را مشخص سازد.

 

مادر شیرده باید نکاتی چند را رعایت کند تا شیرش کیفیت خود را حفظ کند و از کمیت ان نکاهد . وی باید تا تواند از زندگی بسیار خسته کننده بپرهیزد و اسلوب غذائی (رژیم)عادی داشته باشد و از بکار بردن بعضی داروها دست بردارد. داروهائی که تواند از راه شیردادن به بدن نوزاد برود و بدو زیان رساند.

 دفعات شیردادن باید منظم و مرتب و در ارامش کامل باشد. مادر باید بخاطر بسپارد که شیردادن فرصتی است که هرگز برای او پیش نیاید تا دران فرصت ،بدین حد از کمال ،میان خود و فرزندش پیوندهای طبیعی و خوش ایند سخت نیرومند پدید اورد .

 

 اگر پیش از این سپردیم که مادر باید،احتراز ازایجاد عادات بد را،گاهواره بچه را همیشه بیهوده نجنباند ،اینک اکیدا سفارش میکنیم که مادر باید شیردادن را در محیطی مهر امیز و با مهربانی انجام دهد،زیرا این حال بر صفات و سجایای کودک و تعادل وی اثری شگفت برجای گذارد.

خوراک بچه باید ،در این دوران،منحصرا شیرباشد و باندازه فراوان ،نه در حد افراط و افزون از حد . شیر مادر کاملترین خوراک است که با نیازهای بچه مطابق است،اما اگر شیرمادر وجود نداشت و یا بحد کفایت نبود،شیرگاو جانشین کامل ان خواهد بود. زیرا ترکیب شیمیایی اندو اختلافی بسیار اندک دارد،بشرط انکه به شیرگاو اندکی شیرینی بیافزایید. پزشکان و ماماها برای هر کودک ،اسلوب غذائی اورا،انگونه که در خور است ،تعیین میکنند . در حال حاضرشیرهای قوام یافته و غلیظ و یا بشکل گرد خشک وجود دارد که خیلی خوب تهیه شده و حداقل همان خواص شیرتازه گاو را داراست .

 باید که دانست که شیر باسانی فاسد و تباه شود (مگر وقتی که قوام یافته یا گرد باشد). این ماده محیط کشت خوبی برای پرورش تمام انواع میکربهاست که توانند به سلامت کودک زیان رسانند . پس در تهیه شیر باید دقت و مراقبت خاص بکاربست و نباید این کار را بدست افراد غیروارد و نا ازموده سپرد.

 اساساَ،در باب همۀ وسائلی که برای تغذیه کودک بکار رود ،همین مراقبت و مواظبتها در بایست است،بویژه شیشه های شیردان و سر پستانکهای کائوچوی راباید جوشاند. 

 

یک شیرخوار تندرست و طبیعی ،خوراک خود را در ساعتهای معین و مرتب طلب کند. به هوسی که اورا باین وادارد که زودتر از هنگام شیربخواهد نباید تسلیم شد.باید باو اموخت که منتظرموعد بماند . کودکانی دیگر که اشتهائی اندک دارند خواستار شیر نمیشوند ،از انرو که گوارششان کامل نیست ویا بسیار کند است و بچه احساس میکند که یمینه اش(معده)از غذای قبلی انباشته شده است . باید مراقب بود که بچه هرگز از مقدار مایعی که بدان نیاز دارد کمتر دریافت نکند. در این باره باید بقوام براز(ادرار) و مدفوع  او توجه داشت و اینکه خود را تر میکندیا بحد کافی تر نمیکند.

 

بالاخره در نوزاد ،توجه به فشار جاندانه های استخوانهای جمجمه  و بالاخص جاندانه بزرگ در بایست است،این فضا نسبتا نرم و اندکی در جلو تارک (فرق سر)و میان استخوان پیشانی و دو استخوان گیجگاهی قرار دارد. با اندکی فشار باسانی فرو میرود و در مواقعی که بدن کودک بی اب است 1 گودی حقیقی تشکیل میدهد.

پس سودمند است که به کودک علاوه بر خوراک ،کمی اب قند یا شربت نیز خورانید . بهنگامی که بچه از پستان شیر میمکد . و یا از شیردان شیر مینوشدعموما مقداری هوا نیز فرو میبرد . این هوای بلع شده در بخش زیرین یمینه (معده)او بینبارد و همینکه این اندام در اغازگواریدن بانقباض در افتدطبیعی است که هوای او باریده با اوازی خاص به بیرون در اید و اندکی شیر را نیز با خود همراه اورد. این شیر ممکن است بحال مایع یا کمی دلمه باشد.تا اینجا عمل طبیعی است و جای نگرانی نیست و انرا نشخوار خوانند و نباید با قی حقیقی مشتبه کرد. همینکه بچه نشخوارخود را انجام دادمعمولا خواب دارد و بهترین زمان برای خواباندنش در گاهواره است . باید او را گرم نگهداشت تا شیر نوشیده را بارامی هضم کند و بگوارد .

 

بهتر انست که کودک بر پهلو خوابانده شودنه بر پشت ،تا اگر نشخواری جدید پیش امد باشیری که باز گردد خفه نشود . در این اگر بچه بر پهلو خفته باشد ،شیر از دهان نیمه باز او به بیرون روان شود و جای هیچگونه بیم باقی نماند.

 

نکته :باید مکیدن پستانکها و امثال ان بطور اکید ممنوع شود. این کار معایب فراوان دارد. : نخست انکه بلع هوا و فراخ شدن معده را سبب گردد. دودیگر دور نیست در سقف کام که دهان را از حفره بینی جدا کند تغییر شکلهایی پیش اورد که نتیجه ان دشواری روئیدن دندانها و ایجاد بیکفایتی تنفس است . بالاخره این پستانکهای پرشده از میکروبها ،منابع  عفونتهای میکروبی است که بسیاری از انها ممکن است بسیار خطرناک باشد. کودکی که بطور طبیعی و عادی تغذیه شود نیاز باین دارد که با مکیدن 1 پستانک تسلی پذیرد و ارام گیرد.

 

تجربه:

موقعیکه برای گذرانیدن تعطیلات در بالای کوهستان بودم ،روزی مرا برای معاینه شیرخواری شش ماهه که به عفونت وخیم روده دچار بود به ساختمان ییلاقی دور افتاده ای خواندند. مادر کودک همه دقتها و مراقبتهایی که برای پاکیزه بودن شیربچه بکار بسته بود باز گفت و بعلاوه شیشه های شیر و پستانکها را بمن نشان داد. از این لحاظ هیچگونه خطائی مرتکب نشده بود . اما بر خلاف ،بچه در گاهواره کوچک چوبین بود که در اطاقی بی فرش بر زمین قرار داشت . 1 سر پستانک کائوچوئی که با نخی به میخی در گاهواره بسته بود بر روی زمین کشیده میشد. زمینی که همه کس با کفشهای خشن از طویله به انجا رفت و امد داشت . بنابراین لازم نبود که علت عفونت روده ئی را در جای دور جستجو کرد.

 بهنگام تولد،معده شیرخوار از ماده برنگ موم سیاه انباشته شده است . همینکه این ماده معوی به بیرون ریخته شد،پس از بیست و چهار ساعت ،براز بچه که غذایش بشیر منحصر بوده ،برنگ زرد نارنجی در اید. مادر در ساعات عوض کردن قنداق باید همیشه به براز کودک با شتاب نظری بیافکند تا اطمینان یابد تخلیه مرتب و برازها ،از لحاط مقدار و قوام و رنگ و بو عادی و طبیعی است. اگر نبود شایسته است که غذای بچه را تغییر دهد و در مواقع ضروری نظر پزشک را بخواهد. باید از اسهال همچنان یبوست احتراز جست.

 اجابت مزاجهای بسیار کم یا خیلی زیاد 2 توجیه دارد :برازهای مزاج خشک و یابس قوامی خیلی سخت و خشن دارد و نشان میدهد که تغذیه ناکافی است و طبعا فضولات زیاد نیست .در حالیکه اگر غذا خیلی غنی و قوی باشد براز فراوان خواهد بود . کسی که تجربه و عادت دارد میتواند با چشم از منظر براز به بدی گوارش شیر پی برد. سوءهضم ها و بدی گوارش ممکن است با تخمر گازی دردناک همراه باشد. کودک مینالد و ارام نمیگیرد مگر زمانی که شکم کوچک او را به ارامی بمالند. (ماساژدرمانی)

 

کودکی که هضمش بدان گونه است که باید باشد و قنداق اورا بطور مرتب عوض کنند نباید پوستش سرخ شود .

تحریک نشیمنگاه همیشه نشان هضم ناکامل و یا بهداشت ناکافی است . نیز باید بخاطر داشت که علت نخستین بثورات جلدی . تغذیه معیوب و بالاخص فراوان است . حداقل بهنگامی که رشد و نمو بچه پیشرفت نمیکند. در بعضی از اجتماعات کم ازموده چنین انگارند که این بثورات جلدی عارضه ای عادی و معمولی باشد و این خطای محض است . چو اگر بزمانی دراز بپاید تواند عواقبی بسیار بد داشته باشد.

 اگر ترازوئی در اختیار باشد بهتر است که شیرخوار مرتب توزین شود. در پانزده روز نخستین بهر روز و ساعت معین و پیش از شیردادن و در موقع تعویض قنداق و پاکیزه کردن ان .اگر کودک با جامه توزین شود نباید فراموش کرد که.  وزن ان را بطور دقیق کم کنند. پس از 15 روز سودی ندارد که بچه را به همه روز توزین نمایند. از توزین دوبار در هفته و پس از ان یکبار در هفته و سپس1 بار بهر 15 روز،بتوان اطلاعات بسیار کافی بدست اورد . اگر بچه را فراوان توزین کنند بران شوندکه اغلب اوقات اسلوب غذائی او را تغییر دهند به بهانه اینکه روزی 50 گرام از وزنش کاسته و یا به ناگهان 100 گرام بر وزنش افزوده شده است . این افزایش ها و کاهشها به دفع کم یا بیش کامل فضولات روده و کمیز(پیشاب)بستگی دارد و به خطاهای تغذیه به هیچ وجه مربوط نیست.

 

در اینجا به نکته ای اشاره میکنیم که مادران به حد کافی به ان نمیاندیشند و حال انکه باید این احتیاط را همواره رعایت کنند:وقتی قنداق بچه را عوض میکنند نباید هرگز در دسترس او حتی در مواقعیکه خردسال است سنجاق قفلی . یا سیخک یا میخ و یا سوزن و امثال ان قرار داد. در هرسال به درمانگاههای حوادث فوری . بیمارستانها شیرخوارانی را میاورند که در معرض این بی احتیاطی قرار گرفته اند و یکی از ان اشیاءرا بلعیده و یا به دم در کشیده اند.مرگ متعاقب این واقعه فراوان دیده شده است .

بند ناف بالطبع میافتد و خشک ریشه جای ان محکم است و پوستی که ان را مسدود میسازد بواسطه فشار اندرونه یعنی اندامهائی که در شکم جای دارد به بیرون رانده نمیشود. اما اگر خشک ریشه محکم نبود . این فشار درونی جهیدن قسمتی از روده را به بیرون موجب شود و بدین طریق فتقی کوچک در ناف پدید اید.

در این صورت باید متوجه بود و با بالشکی کوچک بر ان فشار اورد که به درون ناف فرو رود و بعد بالش را بوسیله نواری با فشار مناشب ثابت کرد .

 

برای انکه کودک بطور موزون رشد کند کافی نیست که تنها از لحاظ جسمی به مراقبت و مواظبت کامل سپرده شود بلکه بجان او نیز توجه و عنایت داشت و در پیرامونش محیطی ارام و مهربان پدید اورد .

اثرات نخستینی که ک.دک از پیرامون خود دریابد در ضمیر او سخت نقش بندد. پس اگر پیرامون خویش چهره های شاد و خندان و ارام یابد اسانتر شکفته شود تا اینکه تحت تحریکات دادو فریاد و بانگ و جدال قرار گیرد و همیشه سیماهای دژم و خشم الود ببیند.

 

انچه کودک را پیرامون گیرد باید لبریز از صفا و ارامش باشد و هر چند وی را در بایست است که مدتی دراز در تنهائی و ارامی بسر برد ولی نباید از این افراط به ان سوی تفریط افتاد و اورا از وقتی که حق دارد باو اختصاصیابد . محروم و بی نصیب ساخت و این وقتی است که باید در ان نه تنها به مواظبتهای جسمی او پرداخت بلکه با او بازی کرد تا مشغول شود و پرورش یابد .

باید بخصوص از دستمالی زیاد و ترسانیدن ناگهان او به پرهیزید . بچه هر چه بیشتر شاد باشد بهتر رشد خواهد کرد.

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 1 تیر1392
دکتر مهرداد کریمی:درمانگاه هروی –( صبح ها)دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

شماره تماس: 22988565/1-22988550/ 22938644دکتر مجید انوشیروانی: درمانگاه هروی – ( صبح ها)دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

 شماره تماس: 22988565/1-22988550/ 22938644دکتر مژگان تن ساز:درمانگاه طب سنتی بیمارستان امام خمینی – ( صبح ها)دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

 شماره تماس: 61192741دکتر غلامرضا کرد افشاری : درمانگاه بهشت - ( صبح ها)دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

 شماره تماس: 55639724

دکتر لیلا شیر بیگی : درمانگاه خارک
مدیریت: دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران
شماره تماس: 5-66754151و 66754166

درمانگاه هروی
مدیریت: دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران
شماره تماس: 22988565/22988550/ 22988551/22938644

دکتر علیرضا عباسیان:

درمانگاه بهشت

مدیریت: دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران

شماره تماس: 55639724

آدرس:

وابستگی: دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران


 دکتر حسین رضایی زاده:

درمانگاه بهشت

شماره تماس: 55639724

آدرس:خ وحدت اسلامی-ضلع جنوبی پارک شهر -نبش خ بهشت

وابستگی: دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

کلینیک ویژه بیماری ام.اس

روزهای یکشنبه  عصر درمانگاه خارک شماره تلفن درمانگاه:5-66754151و 66754166

برچسب‌ها: معرفی کتب و اطباء
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 1 تیر1392
کیست کلیه

  کیست کلیه یکی از بستگان دچار شده بوده به فکرم رسید تحقیق کنم و مطلبی قرار بدم و اما .......   کیست کلیه معمولا در اطراف هر 2 کلیه توزیع شده است .در واقع افرادی که بیش از 50 سال سن دارند احتمال ابتلا به کیستهای کلیوی هستند .کیست کلیه 1 نوع از عفونت کلیه است  و ممکنه است کیست ساده در هر کلیه و یا تعدادی کیست در هر 2 کلیه وجود داشته باشد .   کیستهای بیضی شکل و چاکتی معمولا سرطانی نیست . علائم رایج این بیماری به طور کلی عبارتنداز:فشارخون بالا.درد در پشت یا کناره ها . عفونت ادرار.و غیره ..اعتقاد بر این است که اگر کیستهای کلیوی در داخل کلیه ها  رشد کنند ممکنه بعد چند سال اختلال در عملکرد کلیه ها بوجود اید .   پس از در نظر گرفتن حساب سابقه خانوادگی بیماران پزشکی . دارو و علائم موجود پزشکان قادر خواهند بود برای تشخیص اینکه ایا کیست کلیوی وی 2 طرفه هست یانه.   همچنین معاینات پزشکی نیز منجر خواهد شد برای تعیین شدت وضعیت .به عنوان مثال کلیه چقدر اسیب دیده است . چگونه بسیاری از کیستها در کلیه تشکیل شده و چگونه بسیاری از ارگانها متاثر شده اند و همچنین چه نوع درمانی موثره و غیره   علائم کیستهای کلیوی 2 طرفه:سردرد. خستگی . تکرر ادرار . خون در ادرار. درد شکم یا پشت و غیره وو..   نمونه ازمایش خون و تست ادرار. ازمایش سونوگرافی و سی تی اسکن و تستهای دیگر برای تشخیص کیست کمک کننده میباشد..   راههای برای درمان کیست کلیه با طب عامیانه   ساده ترین وسیله برای درمان کیستهای کلیه نوشیدن چای سبز با شیروعسل است. برای این کار شیروچای به نسبت مساوی مخلوط شده و اضافه کردن 1 قاشق چایخوری عسل  و 2 بار در روز   درمان عامیانه دیگه استفاده از پوست درخت کبوده (آسپن یا صنوبر لرزان )هست. می توانید پوست آسپن رو بصورت پودر دراورده یا با چرخ گوشت چرخ کنید . باید بصورت خوراکی 3بار در روز به مقدار نیم قاشق غذاخوری قبل از غذاخوردن با اب مخلوط و بنوشید . دوره درمان بمدت 2 هفته . سپس 1 هفته استراحت و تکرار 2باره .   با این حال شما میتوانید از تنتور سنبل الطیب را به عنوان 1 درمان محبوب کیستهای کلیوی استفاده کنید . برای تهیه تنتور 50 عدد سنبل الطیب را 1 کاسه بریزید و نیم لیتر سرکه . 10 روز بمونه . پس از ان صاف کنید . صبح باید با معده خالی باشد و در شب نیم ساعت قبل از غذا به شرح زیراست:   روز اول -10قطره در سی میلی گرم اب رقیق روز بعد . برای افزایش دوز دارو 1 قطره اضافه کنید به اب که 11 قطره میشود . بنابراین 1 قطره تا 25 روز اصافه کنید . بعد  در جهت معکوس . کاهش دوز دارو توسط 1 قطره ته به همان 10 قطره قبلی برسید .   جوشانده برگ بابا آدم به عنوان اب اشامیدنی و چای استفاده کنید . در این درمان کمتر از 2ماه . بجای برگ ریشه بابا ادم نیز می تواند مورد استفاده قرارگیرد .   اب بابا ادم را 2 بار در روز بمدت 2 روز 1 قاشق چایخوری . سپس 2 بار دور رور-3بار در روز . سپس 1 قاشق غذاخوری 3 بار در روز است. دوره درمان 1 ماه .همچنین می تونید به سوپ و سالاد اضافه کنید.   و 1 درمان دیگه برای کیست کلیه در طب سنتی ریشه زنجبیل شامی . در شیشه در 3 لیتر 30 گرم ریشه زنجبیل شامی . 1 قاشق سوپ خوری مخمر ابجو و 1 قاشق  غذاخوری شکر  همه رو باهم در اب جوش میریزیم و شیشه رو در محل تاریک گرم بمدت 2 روز قرارمیدیم .3 بار در روز نصف لیئوان . سپس پس از 3 هفته استراحت تکرار دوباره . چيزايي كه براي كليه خوبه : سياه دونه + عسل آب كلم قمري آب پوست هندونه شيره كش شده تخم خربزه عرق خارخاسك + خارشتر + زنيان ... آب زرشك كوهي

نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 1 تیر1392دانلودجزوه کامل حجامت ازمرحوم سیدعبدالله خلیلی

که پیشگام و یکی از اولین محققان و فعالان در عرصه طب سنتی-اسلامی-ایرانی بودند.مقالات مرحوم خلیلی چند سال پیش برای اولین بار از طریق طلبه ای گمنام و از دریچه این وبلاگ در محیط اینترنت منتشر شد که بعد از خیانت و حذف بلاگفا دوباره برای علاقه مندان منتشر میشود.


گفتارهائی از امام خمینى قدس سره و مقام معظم رهبری در رابطه با طب اسلامی- سنتى:
كشورى كه دانشگاهى داشته مانند جندى شاپور كه درس خواندگانش، پزشك پادشاهان بودند، كار به جابجایى رسیده كه پزشكانش یا از یهودیها شدند و یا از كسانیكه پیش خود تحفه حكیم مؤمنى را خوانده بودند...
همه مى دانیم كه در این قرن اخیر كه طب اروپایى به ایران آمد و در قسمت جراحى از آن چیزهایى دیدند و البته قدمهاى بزرگى هم در این قسمت برداشت هاند گرچه نصیب چندانى عاید ما نشده و معلوم نیست بشود لكن باز كم و بیش خدمت نهایى به توده كرده است.
امروز در تمام كشور ایران كه به قول شما دانشگاهى مانند جندى شاپور داشته یكنفر كه قانون بوعلى را بفهمد معلوم نیست باشد و این ضربتى است كه این كشور از دست اجانب به وسیله زمامداران بیخرد ما خورد.
یكى از دكترهاى امروزى م ىگفت بر ما و بر دكترهاى بزرگ این كشور ثابت شده كه كارى از طب اروپا جز جراحى برنم ىآید وداروهاى اروپایى معالج نیست، بلكه مسكنى است كه ما بكار م ىبریم و انتظار آن داریم كه مرض دوره خود را طى كند و یا به خوب و یا به هلاكت منجر شود.
گفتیم پس چرا دكترها این مطلب را به مردم نمى گویند؟ گفت كسى قدرت این گفتار را ندارد و درست گفت امروز همه چیزكشور ما با هم جور است و تا یك شجاعت ادبى در نویسندگان ما پیدا نشود اصلاح نخواهد شد. امروز اگر كسى از طب اروپایى بى انتقادى كند مورد هو و جنجال بسیار واقع خواهد شد و از نظر جوانان تحصیل كرده ما ساقط مى شود لیكن Ĥ یا زندى اروپا م با همه حال ممكن است در بین آنان كسانى به فكر بیفتند و سنجشهایى كرده راهى به خطاكاریهاى خود پیدا كنند و براى دوره هاى بعد از این زمان طرفدارانى هم براى این مسلك پیدا شود و قدمهایى براى سعادت نسل آتیه برداشته شود.
هان اى نویسندگان: بخود آیید و از بیخردان نهراسید و گفتنیها را بگویید و زندگى پرآشوب اروپا چشمتان را از حقایق نبندد.
همه شنیدند در زمان تصدى رضاخان همین شاه كنونى به تیفوئید مبتلا شد، در وقتى كه تمام دكترهاى درجه اول كشور ازدرمان آن مأیوس شدند، طبیب طالقانى با دستور طب قدیم او را معالجه كرد. خوب بود با چنین امتحانى رضاخان یا زمامداران آن روز به فكر این بیفتند كه طب كشور خود ما نیز باید دستكم در حساب بیاید لكن به قدرى اینها خود را باختند و انگاره را ازدست دادند كه حاضر نیستند براى خود جزئى فضیلتى قائل شوند و با حس و هوش خود هر طور شده است مبارزه م ىكنند كه مبادا بر خلاف اروپا سخنى بگویند.


گفتارهائی ازامام خمینى قدس سره ومقام معظم رهبری در رابطه با طب اسلامی- سنتىمقاله حجامت از لینک زیر دانلود کنید

برچسب‌ها: معرفی کتب و اطباء
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 1 تیر1392

امام خمینی(ره):سابق اینطور بوده است که کتب طبی شرق در اروپا
 رفته است،اروپا راطبیب کرده وآن طبیب های بزرگ رادرست کرده.
کتب شرق بوده است،کتاب شیخ الرئیس بوده،کتب رازی بوده است، و اینها
کار کردند. حالا چه شده است که ما حالا بعداز اینکه تمدن از شرق طرف
غرب رفته است، شرق تمدن را صادر کرده به غرب، حالا ما به واسطه
یک کارهای ناشایسته ای باید عقب افتاده باشیم و دستمان
را طرف غرب دراز کنیم، باید شرق سرپای خودش بایستد و
 خودش رابیابد
دیدگاههای فرهنگی امام خمینی(ره) : کبری اسدی مقدم

مقدمه:

مطالعات و پژوهشهاى تاریخی بیانگر این نکته است که صدها سال قبل اطبای مسلمانی چون ابن سینا، زکریای رازی و…با الهام گرفتن ازسخنان گهربار معصومین علیهم السلام و مبنا قراردادن آنها1 و همچنین با تكیه بر تجربیات شخصی و اطبای دیگر، مکتبی را در پزشکی بارور کردند که امروزه ـ‌علیرغم تمام نامهربانیها و سنگ اندازیهای یک قرن اخیر‌ـ درعمده بیماریهای قدیم و جدیدی که پزشکی مدرن از انجام آنها عاجز است، کار‌گشا و درمانگر است. در نوشتار پیش روی سعی بر این است تا اصول کلی درمان در طب اسلامی ‌ـ ‌سنتی و برتری آن نسبت به روش های درمانی طب مدرن با بیانی ساده و خالی از اصطلاحات تخصصی پزشکی بصورت بسیار خلاصه و اجمالی، مطابق اسلوب تحلیلی طب اسلامی ‌ـ ‌سنتی در هفت بخش و یك ضمیمه ارائه گردد. خوانندگان محترم در صورت تمایل به تحقیق و بررسی بیشتر حول برخی از مباحث طبی مطروحه در این جزوه می‌توانند به کتب و مقالات منتشره در این باره به خصوص مقالات تحقیقی، عالمانه و منحصر به فرد مرحوم سید عبدالله خلیلی مراجعه فرمایند. گلچینی ازاین مقالات در دسترس علاقمندان می‌باشد. همچنین در رابطه با برخی از مباحث غیر طبی جزوه، مطالعه کتابهای «توسعه و مبانی تمدن غرب» نوشته سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی و«اسلام و تجدد» نوشته آقای مهدی نصیری پیشنهاد می‌گردد.

پیشاپیش از خواننده محترم تقاضامند است کاستیها و قصورات ناخواسته این مجموعه را به دیده اغماض نگریسته، عفو فرمایند:

دانلود :

مقاله علمی مرحوم سیدعبدالله خلیلی

برچسب‌ها: معرفی کتب و اطباء
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : شنبه 1 تیر1392
"مرگ در تخت نوزاد یا عارضه ی مرگ ناگهانی نوزاد"  نامی است که برای مرگ توجیه ناپذیر و پیش بینی ناپذیر کودک در تخت خوابش در نظر گرفته شده است .از دست دادن نوزاد در خواب،یکی از نابودکننده ترین مصیبتهای قابل تصور است.هر سال 7-8هزار نوزاد چند ماهه تا 1 ساله بدون هیچ توجهی در خواب میمیرند. بالاترین میزان این نوع مرگ در میان نوزادان 2تا 6ماهه است. تشخیص ان وابسته به کنار گذاشتن علل دیگر و مبتنی بر ازمایش کالبد شکافی است.

بالا آوردن شیر و سپس خفه شدن با ان ،اغلب علت مرگ نیست:عفونتها یا سرماخوردگی باعث آن نمیشود"نتیجه بیماری واگیردار هم نیست .علت اصلی مرگ در تخت نوزاد شناخته شده نیست.

اقای باتمان قلیچ درباره رویدادهای فیزیولوژی احتمالی که ممکن است باعث مرگ نوزاد در حال خواب شود در کتاب اب درمانی نقل میکند:

احساس میکنم تنها رویداد موجهی که ممکن است از دیدگاه تغییر پارادایم علت این نوع مرگ باشد. انقباض نایژکها به علت کم ابی و برنامه های مدیریت گرمای بدن در موقعی است که چه بسا نوزاد بیش از حد پوشانده شده است و اتاق گرم تر از ان است که باید باشد. من ان را اسم نوزادی مینامم. اگر اسم کودکی میتواند سالانه جان چند هزار نفر را بگیرد ،حتی وقتی که درمان ان در دسترس است. چرا نباید اسم علت اصلی مرگ در نوزادانی تلقی شود که وقتی در خواب عمیق به سر میبرند . هیچگونه وسیله ی بیان ندارند؟

تجربه عینی:

  1 تجربه از برادر زاده ام در مورد کم ابی: برادر زاده 4 ساله ام 2 سال پیش موقع خواب ساعت 12 هر روز دچار سرفه شدید میشد و ادامه خواب رایش ممکن نبود. به  دکتر مراجعه کردند.قرص و آنتی بیوتیک افاقه ی نکرد، سپس برادرم خود فهمیدمشکل از بخاری گازسوز خانه است  که هوا را سوزانده و  خشک میکند.  راه تنفس نایژکها که احتیاج بدن به اب و رطوبت را مرتفع میکند بسته میشود.علاج:1 کتری گذاشت روی بخاری تا رطوبت هوای اتاق میزان شود.سرفه های اقازاده هم رفع شدبه همین علت در گذشته روی بخاری ها و والور ها همیشه یک کتری آب میگذاشتند.

شیرخشکی که نوزاد میخورد نیز ممکن است به مرگ ناگهانی او کمک کند . تفاوت بارزی بین شیرگاو و شیر انسان وجود دارد . شیر گاو غلیظ تر از شیر انسان است و چربی و پروتئینهای بیشتری دارد . شیر گاو برای نیازهای گوساله ی ساخته میشود که در اولین ساعت زندگی سرپا میایستد و شروع به حرکت میکند و دویدن به این طرف و ان طرف میبکند.
کودک تازه به دنیا امده در چند ماه نخست زندگی بدون حرکت است . علت تفاوت بین غلظت وطرح طبیعی شیر انسان و شیر گاو در همین است. وقتی شیر گاو به شیر خشک تبدیل میشود و به عنوان تنها منبه اب به نوزادان داده میشوداغلب به والدین گفته میشود که به نوزادان اب ندهند. گوارش شیر فشرده بار سنگینی بر دستگاه سوخت و ساز نوزاد تحمیل میکند . شیر فشرده (خشک)میتواند تاثیراتی زیان بخش داشته باشد.

تجربه مهم آقای باتمان قلیچ:

در 1 همایش پزشکی بمن گفته شد که کالبد شکافی نوزادان کشته شده در تصادف رانندگی نشان داده شده است که سرخرگهای کرونری نوزادانی که شیرخشک میخورند. بوضوح دچار انسداد نسبی بود. اما این حالت در نوزادانی که شیر مادر میخورند وجود نداشت . این کشف مهمی است که با ان بطور عمومی و علنی برخورد نشده است . من عقیده دارم که سرخرگهای کرونری نوزادانی که شیسر خشک میخورند به این علت مسدود میشود که عناصر سازنده ی شیر خشک غلیظ تر (فشرده تر) است .


روال عادی این است که شیر فشرده را به نوزاد میدهند و او را میخوابانند . در حال خواب اب زیادی در مقایسه با وزن نوزاد در مرحله ی بازدم فرایند تنفس از ریه ها از دست میرود . این از دست دادن اب از ریه ها علاوه بر این واقعیت که احتمال دارد شیسر فقط محتوی اب کافی برای گوارش شیر خود شیر باشد ،بدن نوزاد رادچار کمبود اب میکند و ان را به سمت وقایع فیزیولوژی مدیریت اب میکشاند. این وقایع شامل ترشح مقادیربیشتری هیستامین است که در نوزادان نیز هورمون رشد بشمار میرود و به وفور وجود دارد.
هیستامین منقبض کننده نایژکها هم هست. چه بسا ترکیب خاصی از دریافت شیر شرایط محیطی نامطلوب و ناتوانی در سرد شدن باشد که توازن را در جهت انقباض نایژيکها در نوزاد وارونه میکند و باعث مرگ خاموش او در خواب میشود.
انچه مرا شگفت زده میکند این است که بدن نوزاد بقدری انعطاف پذیر و سازگار است که این مشکل با فراوانی بیشتری دیده نمیشود. فقط میتوانم حدس بزنم که فریند گوارش در نوزاد بقدری فعال است که فرایند سوخت و ساز مقداری اب از تجزیه ی مواد جامد شیر تولید میکند تا به این فرایند در همان چرخه ی مصرف شیر کمک کند. اگر این طور باشد انچه توازن را به زیان نوزاد برهم میزند و باعث مرگ ناگهانی او میشود 2 عامل محیطی نامطلوب گرمای بیش از حد و پوشاندن بیش از اندازه ی بدن است .
به نظر من زمانی که میزان مرگ ناگهانی نوزاد بیش از هر زمان دیگر است باید به رسم افزودن اب به رژیم غذایی نوزاد به ویژه در ماههای دوم تا ششم بازگردیم . نوزادان نباید اب بیش از حد دریافت کنند . بلکه باید مقداری متعادل و همیشه همراه با شیر یا پس از ان به انها داده شود . این رویه میتواند میل به اب را از نوزادی در انسان افزایش دهد و احساس تشنگی قویتری را پایه گذاری کند و در مراحل بعدی زندگی از پرخوری در موقعی که شخص فقط تشنه است پیشگیری کند.
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 24 خرداد1392
روغن ها و تاثیرشان بر روی مو


روغن مورد
براى تهیه روغن مورد، سه قسمت مورد و یک قسمت روغن زیتون لازم است ، مورد را جوشانده آب آن را صاف کرده در روغن ها ریخته سپس ‍ بجوشانند تا آبها تبخیر شود و روغن بمالند این روغنها براى روئیدن و ریختن مو خیلى مؤثر است .

روغن آمله
براى سیاه شدن مو بکار مى رود و بیشتر مانع ریختن و کمک به روئیدن مو مى نماید. آمله ، مورد و ریشه کاج ، از هر کدام به نسبت مساوى جوشانده آب آن را در روغن کنجد ریخته دوباره بجوشانند و بمالند.

روغن نخود
100 گرم نخود را نرم کوبیده در 4 لیوان آب جوشانده تا یک لیوان شود سپس با 2 استکان روغن کنجد داخل کرده دوباره بجوشانند تا آبها تبخیر شود، روزى سه مرتبه بمالند.

براى رشد و نمو موها
شستشو با برگ بید، گل خطمى ، اسپرزه ، بومادارن ، بنفشه ، شاه تره ، اسطوخدوس ، آب سیاهدانه .

براى روئیدن موى ابرو
2 عدد گردو و 10 عدد هسته خرما را با هم سوزانده و سپس سائیده در روغن زرده تخم مرغ حل کرده بمالند یا بادام تلخ و فندق را با هم سوزانده در روغن زیتون ریخته بمالند، یا فندق تنها را سوزانده بمالند.

براى جلوگیرى از ریزش مو
آمله ، برگ شقایق ، برگ مورد، پرسیاوشان ، سعد، سنبل الطیب ، برگ سرو، پوست گردوى تر، تخم چغندر، تخم کرفس از هر کدام به نسبت مساوى و دو برابر از خاکستر ریشه کاج ، آقاقیا، مصطکى ، دانه خرماى سوخته یک قسمت همه را نرم کوبیده با روغن گل سرخ بمالند.

روغن هویج
زمانی که می‌خواهید آفتاب بگیرید و نیاز به روغن بدن دارید می‌توانید با هویج، روغن بدن تهیه کنید. برای این کار چند عدد هویج را پوست کنده و حلقه حلقه کنید. هویج‌ها را داخل یک شیشه ریخته و روی آن‌را با روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون پر کنید. اجازه دهید این روغن به مدت ۳ هفته زیر نور خورشید بماند و یا اینکه ظرف حاوی هویج و روغن را به مدت دو ساعت با روش غیر مستقیم روی حرارت قرار دهید. در این روش باید یک ظرف آب را بجوشانید و روی شعله ملایم قرار دهید و سپس ظرف حاوی روغن و هویج را داخل آن قرار دهید تا به صورت حرارت غیر مستقیم آماده شود. استفاده از این روغن پوست شما را برای آفتاب گرفتن آماده می‌کند.

روغن اسطوخودوس
روغن اسطوخودوس بی‌خطر‌ترین و ملایم‌ترین روغن گیاهی برای پوست و موی شماست. این روغن هیچ گونه عارضه جانبی ندارد و برای درمان مشکلات مو‌ها استفاده می‌شود. برای مثال، روغن اسطوخودوس بهترین درمان ریزش مو‌ها است. تحقیقات ثابت کرده‌اند که ماساژ دادن روغن اسطوخودوس بر روی پوست سر، به کاهش ریزش مو و همچنین رشد مو‌ها کمک می‌نماید.

روغن برگ بو
استفاده از روغن برگ بو، به منظورِ تسریع رشد مو‌ها توصیه شده است. شما می‌توانید ۶ قطره از این روغن را با ۶ قطره روغن اسطوخودوس و 113 گرم روغن زیتون، مخلوط کنید و ترکیبی بسیار مغذی را برای مو‌هایتان درست کنید؛ سپس با این مخلوط کفِ سر و مو‌هایتان را ماساژ دهید و اجازه دهید روغن‌ها به مدت نیم ساعت روی سرتان باقی بمانند؛ بعد از آن مو‌هایتان را با یک شامپوی گیاهی بشویید. برای بدست آوردن بهترین نتیجه، این درمان را دوبار در هفته تکرار کرده و به مدت ۳ ماه ادامه دهید. این روغن همچنین برای بهبود دردهای عصبی و زخم‌های پوستی مفید است.

روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص بیشماری برای پوست و مو است. این روغن برای رشد و سلامتی مو و رفع شوره سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن همچنین ریزش مو را کاهش می‌دهد. 10 قطره از این روغن را با 56 گرم روغن زیتون مخلوط کرده و کف سرتان را با آن ماساژ دهید. برای داشتن مو‌های بلند و پر حجم و رهایی از شوره سر، این درمان را یکبار در هفته و به مدت یک ماه انجام دهید.

روغن جوجوبا
روغن جوجوبا موجب تقویت پیاز موی شما می‌شود. این روغن موجب ترمیم مو‌های کدر، خشک و آسیب دیده می‌شود. این روغن همچنین رطوبت را در مو‌هایتان حفظ کرده و موجبِ تسریع رشد مو‌هایتان می‌شود. این روغن را بر روی کف سر و موهای خود ماساژ دهید و اجازه دهید تا یک ساعت رویِ آن‌ها باقی بماند. این روغن درخشش زیبایی به مو‌های سیاه می‌دهد. پس از یک ساعت این روغن را با شامپوی همیشگی تان از روی سر خود شسته و آبکشی نمایید.

روغن رزماری
روغن رزماری موجب رشد و تقویت مو‌ها می‌شود. این روغن را با روغن جوجوبا و روغن زیتون مخلوط کرده و به ریشه موهایتان بزنید. این ترکیب ریشه مو‌ها را تغذیه کرده و موجب رشد مو‌ها می‌شود. اگر با روغن رزماری که آن را گرم کرده‌اید، کف سر و مو‌هایتان را ماساژ دهید، مو‌های براق و پر حجمی خواهید داشت.

روغن لیمو
روغن لیمو علاوه بر خواصی که برای پوست دارد، موجب تقویت مو‌ها شده و به آن‌ها ظاهری درخشان می‌بخشد. این روغن پیاز مو را تقویت کرده و ریزش مو را کنترل می‌کند. این روغن درمان مؤثری برای شوره سر است.
می‌توانید برای تقویت مو‌هایتان از روغن زیتون نیز استفاده کنید.

=====================

روغن بادام پوست سرتان را نرم و مرطوب می کند

روغن چوب سدر پوست سر را تحریک می کند و باعث رشد مو می شود

روغن بابونه به موها لطافت و درخشش اضافه می کند و پوست سر را نرم می کند

روغن مریم گلی باعث افزایش رشد موها می شود و پوست سر را تحریک می کند

روغن نارگیل موها را نرم می کند و به درخشش آنها می افزاید

روغن جوجوبا موها را مرطوب می کند، به آنها مواد معدنی اضافه می کند و پوست سر را تحریک می کند

روغن اسطوخودوس موها را از ریشه نرم می کند، آنها را براق نگاه می دارد و شوره سر را کنترل می کند

روغن رزماری ریشه های مو را تحریک و سرعت رشد مو را زیاد می کند و گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد

روغن چوب صندل برای بهبود بخشیدن به انتهای موها موثر است و همچنین موها را خوشبو می کندچگونه از روغن ها استفاده کنیم؟

پس از اینکه سر و موهای خود را با ترکیبات روغنی چرب کردید، آنرا با حوله و یا کلاه حمام بپوشانید. می توانید پس از ۳۰ دقیقه سرتان را شستشو دهید و یا آنها را شب بر روی سرتان باقی بگذارید و صبح روز بعد با شامپو بشورید. دقت کنید که روغن را به صورت کامل از روی موهایتان شستشو دهید. این روغن ها نباید مدت زیادی بر روی مو و پوست سر باقی بمانند.

متخصصین پوست و مو این ترکیبات روغن ها را پیشنهاد می دهند:
- چوب سدر، مریم گلی، اسطوخودوس
- جوجوبا، مریم گلی، چوب سدر
برچسب‌ها: روغن ها
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 24 خرداد1392
چرا هندی‌ها موهای پرپشتی دارند؟
هندی‌ها به شانه‌ کردن موها اهمیت زیادی می‌دهند، سرخط همه توصیه‌های آنها سفارش به شانه کردن موهاست، آنها می‌گویند وقتی موها به طور مرتب شانه شوند، احتمال شکننده شدن آنها کاهش می‌یابد. اما شانه کردن هم از نظر آنها اصول خاص خود را دارد؛ اول از همه می‌گویند که موهای خیس را نباید شانه کرد، زیرا وقتی مو خیس است بیش از هر زمانی ضعیف و شکننده می‌شود و به همین دلیل نباید به هیچ‌وجه موهای خیس را شانه کرد. البته حواستان باشد بهتر است موها به‌طورطبیعی خشک شوند تا آسیب کمتری ببینند. از سشوار و خشک‌کننده‌ها تنها زمانی استفاده کنید که مجبورید در زمانی کوتاه موها را خشک کنید یا بخواهید آنها را برای مراسمی خاص حالت دهید. البته باید گفت بهتر است موها را قبل از شستن، شانه کرده و گره‌های آن را باز کنید.

قدیمی‌ترین روغن‌های هندی‌ها
طب سنتی هندی اعتقاد فراوانی به قدرت روغن نارگیل در احیای مو دارد و در واقع این روغن، یکی از رایج‌ترین مواد طب آیورودا یا همان طب هندی است و چون مغذی است و خاصیت مرطوب‌کنندگی فراوان دارد، از آن اغلب به عنوان یک درمان برای کمک به رشد مو استفاده می‌کنند. برای مصرف روغن نارگیل باید آن را با روغن کرچک و عطر مخلوط کرده و به طور مرتب در ماساژ پوست سر به کار برد. قابل ذکر است که ماساژ دادن موها توسط روغن نارگیل می‌تواند شما را از شر شوره سر، موخوره و ریزش مو نیز نجات دهد. بیشتر محصولات تجاری مخصوص رشد موی آیورودا حاوی روغن نارگیل هستند. علاوه بر این هندی‌ها چند قرن است که از روغن نارگیل به عنوان ماده‌ای برای جلوگیری از پیری و رهایی از استرس استفاده می‌کنند. همچنین عطر نارگیل حس تازه‌ای را در شما متولد می‌کند.

اهمیتی که هندی‌ها به روغن می‌دهند
یکی از تکنیک‌هایی که هند‌ی‌ها به آن اهمیت زیادی می‌دهند، روغن زدن به موهاست، آنها می‌گویند باید حداقل هفته‌ای 2بار موها را روغن زد، البته بهترین حالت این است که قبل از شست‌وشو این کار را انجام دهیم. روغن به راستی می‌تواند روی موهای شما معجزه کند زیرا همچون لایه‌ای روی هر کدام از تارهای مو می‌نشیند و درخشندگی خاصی به موها می‌دهد. ماساژ با روغن نیز می‌تواند جریان خون پوست سر را تسهیل کند و در نتیجه رشد موها را افزایش دهد. البته در کنار استفاده از روغن حواستان باشد که نباید از کاندیشنر‌های آسیب‌زننده و شامپوهای قوی استفاده کنید چون آنها به موها آسیب می‌رسانند و آنها را خشک می‌کنند. البته اگر موها شوره داشته ‌باشند باید با یک شامپوی ضدشوره خوب آنها را از بین برد. در کل باید سعی کنید موها را همیشه تمیز نگه دارید و آنها را در معرض بادهای خیلی قوی، گرد و خاک و آلودگی‌های دیگر قرار ندهید.

هندی‌ها موها را روغن داغ می‌کنند
ماساژ با روغن داغ می‌تواند تا حد زیادی رطوبت موها و پوست سر را تامین کند. برای این کار از روغن‌های باکیفیت استفاده کنید، روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، بادام یا زیتون می‌تواند بسیار مناسب باشد. اما تکنیک روغن داغ چگونه است؟ شما باید مقداری روغن را در یک ظرف ایمن در ماکروویو گرم کنید، گرمای آن نباید در حدی باشد که دستتان را بسوزاند. بعد این روغن گرم را روی پوست کف سر ماساژ دهید تا رطوبت لازم به این قسمت برسد.

شیرین‌بیانی که رشد موها را تسهیل می‌کند
به گفته دکتر ورت، یکی از متخصصان طب سنتی هند، شیرین بیان از گیاهان دارویی است که در طب آیورودا استفاده می‌شود و برای درمان ریزش مو اثر فوق‌العاده‌ای دارد. دکتر ورت می‌گویند: ریشه شیرین‌بیان برای تحریک رشد مو مناسب است، هرچند تا به حال شواهد علمی زیادی برای تایید این ادعا وجود ندارد. هندی‌ها ریشه شیرین‌بیان را با روغن کرچک مخلوط می‌کنند و به عنوان یک دارو برای رشد مو و درمان ریزش مو روی پوست سر ماساژ می‌دهند. روش دیگر این است که می‌توانید شیرین‌بیان را با شیر مخلوط کنید و پوست سر را به همان شیوه‌ قبلی ماساژ دهید. اگر هم استفاده طبیعی از آن برایتان سخت است، می‌توانید از محصولات مراقبتی مو که حاوی ریشه شیرین بیان هستند، استفاده کنید.

از نظر هندی‌ها چرا موها می‌ریزد
متخصصان طب سنتی هندی می‌گویند میزان ریزش موها با مزاج بدن و از طرف دیگر با ساختار ذهنی بسیار مرتبط است و با توجه به این موارد می‌توان ریزش موها را کنترل کرد. از جهت دیگر در طب هندی (آیوردیک) موها را به عنوان محصول جانبی شکل گرفتن استخوان‌ها به حساب می‌آورند، یعنی می‌گویند همان بافت‌هایی که استخوان‌ها را شکل می‌دهند، مسئول رشد موها نیز هستند. اما روش آنها برای درمان ریزش موها ترکیبی از گیاهان دارویی، رژیم غذایی خاص، تکنیک‌های مدیتیشن، یوگا، عطردرمانی، ماساژ با روغن و... است. آنها می‌گویند برای درمان ریزش موها باید روزانه یک‌سوم فنجان آب آلوورا بنوشید یا اینکه یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا به همراه کمی زیره 2 تا 3 ماه هر روز بخورید.

هندی‌ها چه می‌خورند که موهایشان نمی‌ریزد؟
هر صبح یک مشت کنجد سفید بخورید چون این دانه‌ حاوی مقدار کافی منیزیم و کلسیم برای رشد مناسب موهاست. حتما هر روز ماست مصرف کنند. تا جایی که می‌توانید در رژیم غذایی خود سبزیجات با برگ سبز، سالاد، شیر، انواع غلات، میوه‌ها وجوانه‌ها را بگنجانید به طور کلی مصرف پروتئین کافی، مخمر، جوانه گندم، دوغ، غلات سبوس‌دار، آجیل، لوبیا، سویا و... نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. مطمئن شوید که بدنتان به طور متوسط ویتامین دریافت می‌کند. مصرف غذاهای حاوی گوگرد، روی، ویتامین ب کمپلکس، ویتامین C و اسیدهای چرب ضروری را فراموش نکنید.

گیاهانی که مانع ریزش موها می‌شوند
در مکتب هند اعتقاد دارند که برخی از گیاهان به بهبود گردش خون کمک کرده، پوست سر را ضدعفونی و فرایند رشد موها را تسهیل می‌کنند، برخی از این گیاهان و طریقه مصرف آنها عبارت است از: می‌توانید موهایتان را با سرکه سیب و چای مریم‌گلی بشویید، زیرا این مواد رشد مو را تحریک می‌کنند. عصاره شیرین‌بیان نیز در جلوگیری از ریزش مو کمک‌کننده است. گیاه دم‌اسب بهترین منبع سیلیس است و به همین دلیل کمک می‌کند تا هم موها تقویت شوند و هم درخشندگی خاصی پیدا کنند. اگر می‌توانید پوست سر را با اسانس گزنه، رزماری و گیاه دم‌اسب به‌طور منظم ماساژ دهید، چنین ماساژ منظمی می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود.

ماساژ کف سر با روغن‌های حاوی ویتامین E
با ماساژ پوست سر می‌توانید جریان گردش خون را بهبود دهید و در نتیجه سلامت موها و پوست سر را تامین کنید. روزانه 5 تا 10 دقیقه خیلی ملایم پوست سر را ماساژ دهید، این کار برای درمان ریزش موها خیلی مفید است، البته توصیه می‌کنیم برای این ماساژ از روغن نارگیل یا بادام استفاده کنید چون این روغن‌ها حاوی ویتامین E هستند و این ویتامین می‌تواند از ریزش موها جلوگیری کند. از طرف دیگر روغن ویتامین E (روغن درون کپسول‌های ویتامین E) نیز می‌تواند به موهای ضعیف قدرت خاصی ببخشد و علاوه بر اینها مانع خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست سر شود.

به نقل از مجله سیب سبز
http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=14873

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : جمعه 24 خرداد1392
زنان در خانه، پوسته سخت بلوطها را با چاقویی که به آن “رُنجُک” می گویند، شکافته و میوه آن را با پوستی قهوه ای در آفتاب خشک می کنند. 
بعد از یک هفته پوسته قهوه ای رنگ نازک، از بلوط جدا می شود که به آن”جَفت” گفته می شود. 
“جفت” در طب سنتی کاربردهای فراوانی دارد. برای جلوگیری از ریزش مو، آب “جَفت” را با حنا ترکیب می کنند و مانند رنگ مو بر سر می گذارند. 
*جفت روزنه مو رو تنگ میکنه و باعث میشه مو رشدش کم باشه ولی ریزش رو قطع میکنه و ریشه رو قوی میکنه.ولی کاری هم به رویش مجدد نداره یعنی مانعی نداره
برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد1392
خانم‌هایی که با سفیدی و ریزش تارهای مو در دوران میانسالی و کهنسالی مواجهه هستند می‌توانند در مدت زمان  از مخلوط گیاه دارویی ریواس و بابونه برای تقویت و تغییر رنگ موهایشان استفاده کنند. استفاده از این ترکیب به صورت موضعی یا حمام کردن در آبی که عصاره یا جوشانده بابونه و ریواس در آن قرار دارد موجب تقویت بدن و افزایش توان و سیستم ایمنی بدن می‌شود.

نسخه1: اگر موهای خود را بلوند کرده‌اید، برای افزایش درخشندگی و شفافیت آن هر هفته آنها را با جوشانده گیاه بابونه بشویید. این جوشانده علاوه بر درخشندگی موها، مقاومت تارهای مو را در برابر مواد شیمیایی افزایش می‌دهد.

نسخه2: برای تهیه مخلوط بابونه و ریواس باید به میزان مساوی گل بابونه و گل ریواس را درون 3 لیوان آب بریزید و این مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آماده شود. بعد از گذشت 20دقیقه که گل بابونه در آب جوشید این محلول آماده است. آن را صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ دهید. این کار را تکرار کنید تا رنگ طلایی مورد علاقه‌تان روی موها ظاهر شود.

نسخه 3: ماساژ مخلوط جوشانده گل بابونه با روغن بادام روی پوست سر یکی از بهترین روش‌ها برای درمان خارش و از بین رفتن قرمزی و التهاب پوست سر است.
برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد1392

 هر کدوم از اعضای بدن یه طبعی داره و کل بدنم یه طبع.


شناسایی مزاج معتدل و نا معتدل:
1/اگر گوشت بدن و اندام ها سخت و سفت باشد مزاج خشک و اگر معتدل باشد مزاج تر است.

2/ اگر دست روی اندام بزاریم سرد باشه مزاج سرد و اگر بدون علت گرم باشد مزاج گرم و اگر معتدل باشد مزاج معتدل
3/ از روی بسیاری و ضخیم بودن مو / رنگ مو/ جعدی یا راستی مو می شه طبعو شناخت : اگر مو : پر و کثیف (ضخیم) مزاج گرم. اندک و باریک مزاج سرد. اگر جعد و بر هم شکسته مزاج خشک. اگر راست یا صاف باشد تر است. اگر سیاه گرم. سرخ یا اشقر معتدل. اگر سرخی میل به سفیدی و زردی مزاج سرد.
4/ اگر رنگ پوست
سرخ: گرم
سپید: سرد
تیره و گرفته: سردی نیک غالب است
سیاه: گرم و خشک
5/اگر گوشت و چربی بدن برابر باشه:سردتر است.
اگر چربی بیشتر باشه:سردی بر تری غلبه دارد.
اگر عضله بیشتره: تری بر سردی غلبه داره.
گوشت زیاد بدن : نشانه تری مزاجه
چربی اندک بدن: گرمی مزاج
گوشت و چربی اندک:گرمی و خشکی مزاجه


بچه ها عمر انسان هم دارای مزاجه:
از 0- 15 (مزاج عموما گرمه)
15تا حدود 35 الی 40 (تری کم تر و گرمی بر حال خود باقی) . در روزگار جوانی مزاج گرم و خشکه
40تا 60 (در میانسالی گرمی و تری کم می شود)
60 به بعد روز به روز از گرمی و تری کاسته می شه.

نکته: هر کسی که دارای مزاج خاص خود هست در رسیدن به هریک از این دوران عمر بدنش یه عکس العمل نشون می ده. مثلا اونی که طبعش سرده تو اون قسمت از دوران عمرش که مزاجش حالش بد می شه یا به عکس در دوران جوانی که دوران گرمی است مزاجش رو به اعتدال می ره و حالش خوب می شه


 اگر مزاج سال های عم و اعضای بدن و فصلارو بدونین می دونین تو هر فصل و یا دوره از سن چه چیزی استفاده کنین که بدنتون همیشه رو به اعتدال باشه. مثلا اگر مزاجتون گرم و تو ایام جوانی هستیتن از سردی استفاده کنین یا برعکسو و همچنین فصلا مثلا مزاج انواع فصلا:

بهار: مزاجش معتدله
تابستان: گرم و خشکه
پاییز:از لحاظ سردی و گرمی معتدل . بنابراین سرد و خشکه.زمستان: سرد.
زمستان: سرد و تراینم مزاج اندام ها:

اندام با مزاج گرم:
روح و قلب
خون
کبد
گوشت
ماهیچه
طحال
کلیه
رگ ها
ورید

اندام مزاج سرد به ترتیب اولویت

بلغم
پیه
چربی
مو (توجه)
استخوان
غضروف
رباط
وتر
غشاء(شامه)
عصب
نخاع
مغز
پوست
اندام مزاج مرطوب به ترتیب اولویت:
بلغم
خون
چربی
پیه
مغز
نخاع
گوشت پستان و بیضه ها
طحال
کلیه ها
ماهیچه ها
پوست
نکته: برای پیشگیری از بیماری های اندام سرد و تر از غداهای سرد و تر کتر استفاده باید کرد.

اندام با مزاج خشک:
مو
استخوان
غضروف
زرد پی
وتر
غشا
شریان
وریدها
عصب حرکتی
قلب
پوست


پس مو مزاجش سرد و خشک شد. پس هم سردی براش بده هم خشکی زیاد.
برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : دختر ایرانی
تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد1392
6دلیل عمده ریزش مو در خانمها + روشهای درمانی

وقتی ریزش مو به یک مشکل تبدیل می‌شود

ریزش موی زیاد و بی‌دلیل می‌تواند واقعاً ترسناک و نگران ‌کننده باشد. اما خوشبختانه معمولاً راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد.

همه دچار ریزش مو می‌شوند. این اتفاق معمولاً موقع دوش گرفتن، سشوار کشیدن موها یا شانه کردن آنها رخ می‌دهد و کاملاً طبیعی است. دکتر فراچسکا فاسکوف متخصص پوست و مو می‌گوید، “ریختن پنجاه تا صد تار مو در روز طبیعی است. دلیل آن این است که مو وارد چرخه‌ خود می‌شود و موی جدید جای آن را می‌گیرد.” اما ریزش مو می‌تواند نشانه یک مشکل جسمانی جدی‌تری باشد که نیاز به معاینه متخصص و احتمالاً درمان دارد. در این مقاله به ۶ دلیل عمده ریزش مو و راه‌ های کنار آمدن با آن می‌پردازیم.

۱٫ تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium
)

تلوژن افلوویوم پدیده‌ای است که پس از بارداری، جراحی‌های مهم، کاهش وزن شدید و استرس زیاد اتفاق می‌افتد طوریکه در روز تعداد زیادی از موهایتان معمولاً موقع شامپو کردن موها، درست کردن یا شانه کردن آنها می‌ریزند. ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، بتابلاکرها و داروهای ضدالتهابی غیراستیروئیدی باشد. طی تلوژن افلوویوم، موها قبل از اینکه سریع وارد فاز تلوژن شوند، بسیار سریعتر از حد نرمال از فاز رشد وارد فاز استراحت می‌شوند.

علائم: زنان مبتلا به تلوژن افلوویوم،۶ هفته تا ۳ ماه پس از یک اتفاق استرس ‌زا دچار ریزش مو می‌شوند. در این زمان، ممکن است موها دسته‌ دسته بریزند.

آزمایشات: هیچ آزمایش خاصی برای تلوژن افلوویم وجود ندارد اما پزشک می‌تواند با پرسیدن سوالاتی درمورد اتفاقات استرس ‌زای اخیر و معاینه ریشه موها آن را تشخیص دهد.

چه باید کرد: در برخی موارد، مثل بارداری یا جراحی‌های مهم، باید تا کندتر شدن روند ریزش مو تحمل داشته باشید. اگر علت اصلی مصرف یک داروی خاص باشد، درمورد پایین آوردن دوز مصرفیتان یا تغییر دارو با پزشکتان صحبت کنید. اگر دلیل ریزش مویتان استرس است، نهایت تلاشتان را برای پایین آوردن میزان اضطراب و استرستان انجام دهید.

۲٫ کم‌ کاری تیروئید

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، که اکثر آن را زنان تشکیل می‌دهند، از بیماری تیروئید رنج می‌برند. وقتی بدنتان مقدار کمی هورمون تیروئید تولید کند، هورمونی که مسئول متابولیسم بدن، ضربان ‌قلب و روحیه است، یعنی به کم‌کاری تیروئید دچار هستید. اگر بدنتان مقدار زیادی از هورمون تیروئید تولید کند پرکاری تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسئولیت زیادی در بدن دارد، از سرعت سوخت ‌و ‌ساز پایه—سرعتی که بدنتان برای فعالیت اکسیژن و انرژی مصرف می‌کند—گرفته تا رشد موها، پوست و ناخن‌هایتان. اما وقتی مقدار کافی و مناسب از این هورمون در بدن وجود نداشته باشد، برخی از عملکردهای بدنتان دچار تغییر می‌شود.

علائم: کم‌کاری تیروئید علائم بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌کند که از آن قبیل می‌توان به افزایش وزن بی‌دلیل، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل در مرکز کردن اشاره کرد. مو، ناخن و پوست شکننده ‌تر شده و بسیار راحت‌تر می‌شکند. این مشکل در زنان، مخصوصاً زنان بالای ۵۰ سال، بسیار متداول‌تر است.

پرکاری تیروئید نیز می‌تواند موجب کاهش وزن بی‌دلیل، تپش قلب، اضطراب، آسیب‌پذیری، اسهال، رطوبت پوست، شعف عضلانی و بهت‌زده شدن چشم‌ها شود. با بالا رفتن متابولیسم نیز ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. پرکاری تیروئید تداول کمتری نسبت به کم‌کاری آن دارد.

آزمایشات: آزمایش خون می‌تواند هورمون محرک تیروئید را که برای تحریک تیروئید برای تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، اندازه‌گیری کند. زیادتر از نرمال بودن هورمون محرک تیروئید معمولاً نشانه کم‌کاری تیروئید است درحالیکه پایین بودن مقدار آن نشانه پرکاری تیروئید.

چه باید کرد: برای برگرداندن هورمون تیروئید در بدنتان به حالت نرمال، پزشکتان داروی هورمون تیروئید برایتان تجویز خواهد کرد. برای اطمینان از مناسب بودن دوز مصرفی، نیاز به آزمایشات منظم تیروئید است.

۳٫ لوپوس

لوپوس یک بیماری خودایمن مزمن است که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافت‌های سالم آسیب می‌رساند. این مشکل ۵/۱ میلیون فرد را در سراسر جهان درگیر کرده است و در سال‌های باروری زنان بیشتر اتفاق می‌افتد.

علائم: لوپوس معمولاً موجب خستگی شدید، سردرد، زخم‌های دهانی و متورم شدن و دردناک شدن مفاصل می‌شود. افراد زیادی دچار یک زخم پروانه‌ای شکل در پل بینی می‌شوند و حساسیت زیادی به خورشید پیدا می‌کنند. علائم دیگر آن شامل تب، تورم پاها و دست‌ها و اطراف چشم، درد سینه و کم‌خونی می‌باشد. افراد زیادی همچنین دچار ریزش مو می‌شوند که ممکن است خفیف باشد و فقط موقع شامپو کردن موها یا شانه کردن آن اتفاق می‌افتد. این ریزش مو می‌تواند شدید هم باشد و موها دسته‌ دسته بریزد و روی پوست سر هم زخم‌هایی ایجاد شود. ازآنجاکه این علائم در مشکلات دیگر هم ممکن است اتفاق بیفتد، معمولاً بیماری لوپوس مقلد بزرگ هم نامیده می‌شود.

آزمایشات: روماتولوژیست مفاصل و سایر بافت‌های بدن را برای مشاهده علائم اتهاب مثل گرما، درد، تورم و قرمز شدن معاینه می‌کند. برای سنجش سطح پادتن‌های ضدهسته‌ای (ANA) آزمایش خون انجام می‌گیرد. روماتولوژیست معمولاً تعیین می‌کند که بیمار معیارهای تشخیصی تعیین شده توسط دانشگاه روماتولوژی امریکا را داراست یا خیر و از این طریق می‌تواند لوپوس را تشخیص دهد.

چه باید کرد: اگر ریزش موی شما با درد مفاصل، خستگی و سایر علائم گفته شده برای لوپوس همراه است، به روماتولوژیست مراجعه کنید. متخصص مشکل شما را با تجویز داروهای خوراکی مثل پردنیزون (prednisone) درمان می‌کند. اگر روی پوست سرتان زخم ایجاد شده است باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید که برایتان کرم موضعی تجویز کند.

۴٫ سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

زنان زیادی در سراسر جهان از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک رنج می‌برند. این مشکل که می‌تواند از یازده‌ سالگی شروع شود، به‌دلیل عدم توازن هورمونی ایجاد می‌شود که در آن تخمدان‌ها هورمون مردانه زیادی تولید می‌کنند. این مشکل معمولاً موجب ناباروری می‌شود.

علائم: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک موجب رشد مو روی صورت، عادت ‌ماهیانه نامنظم، آکنه و جوش و کیست تخمدان می‌شود. بااینکه روی قسمت‌های دیگر بدن شاهد رشد بیشتر موها می‌شود، موهای سر شروع به ریزش شدید می‌کند.

آزمایشات: پزشکتان برای مشاهده بالا رفتن سطح تستوسترون و DHEAS که یک محصول فرعی تستوسترون است برایتان آزمایش خون انجام خواهد داد.

چه باید کرد: اکثر موارد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک با داروهای ضدبارداری مثل Yasmin که حاوی یک آنتی ‌آندروژن قوی است که جلوی تستوسترون را می‌گیرد. کاهش وزن هم می‌تواند با کاهش تاثیر هورمون‌های مردانه برای این منظور مفید باشد.

۵٫ مشکلات پوست سر

ناسالم بودن پوست سر می‌تواند موجب اتهاباتی شود که رشد مو را دشوار می‌کند. مشکلات پوستی که موجب ریزش مو می‌شود شامل شوره‌ سر، پسوریازیس و عفونت‌های قارچی مثل کچلی است.

علائم: شوره سر باعث می‌شود پوست کف سر بریزد به همین دلیل پوسته‌های زردرنگ چرب در موهایتان می بینید یا روی لباستان می‌ریزد. این مشکل درنتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی یا چربی اضافی پوست ایجاد می‌شود. پسوریازیس که مشکلی خودایمن است که موجب تغییروتبدیل بیش از حد سلول‌های پوستی می‌شود و پوسته‌ای ضخیم و سفیدرنگ روی پوست ایجاد می‌کند که اگر کنده شود خونریزی می‌کند. کچلی هم با قارچی که با لمس کردن فرد یا حیوان مبتلا به آن دچار می‌شوید، لکه‌هایی قرمزرنگ روی پوسته سرتان ایجاد می‌شود که منتشر می‌شود.

آزمایشات: معاینه جسمی پوسته سر به تعیین مشکل شما کمک می‌کند. کشت قارچ و احتمالاً بیوپسی پوسته سر نیز برای تشخیص کچلی لازم است.

چه باید کرد: هر مشکل نیاز به نسخه خاص خود دارد: برای شوره سر یک شامپو درمانی، برای پسوریازیس دارو یا نوردرمانی و برای کچلی ضدقارچ‌های خوراکی تجویز می‌شود.

۶٫ درست کردن بیش از حد موها

شامپو زدن بیش از حد، رنگ کردن بیش از حد و استفاده زیاد از مواد آرایش مو می‌تواند به موهایتان آسیب برساند و موجب شکسته شدن و ریزش آنها شود. برای این منظور معمولاً از ترکیبی از کارهای مختلف—مثل استفاده از کراتین، رنگ مو و سشوار کشیدن موها—است که موجب این آسیب می‌شود.

علائم: اگر ریزش مو بخاطر آرایش بیش از حد موها باشد، موها شکننده می‌شود و پیاز مو در انتهای آن دیده نمی‌شود.

آزمایشات: پزشکان برای این منظور یک دسته از موها را گرفته، به آرامی می‌شکند تا ببینند موهایی که از آن دسته جدا می‌شوند در انتهای آن پیاز وجود دارد یا خیر.

چه باید کرد: از وسایلی که موهایتان را بیش از اندازه داغ می‌کند استفاده نکنید. سشوارتان رادر حالت خنک استفاده کنید و از اتوی مو تا حد امکان کمتر استفاده کنید. هیچوقت موها را یک تا دو درجه روش‌تر یا تیره‌تر از رنگ موی اصلیتان نکنید. تغییر رنگ مو هر چه شدیدتر باشد، نیاز به موادشیمیایی بیشتر است که موجب شکسته شدن موها می‌شود. اگر از ژل یا اسپری مو استفاده می‌کنید، قبل از اینکه خشک شود موها را شانه کنید چون موها سخت‌تر شده و شکسته شدن آن بیشتر می‌شود.

وضعیت موها شما نه تنها بر ظاهرتان تاثیر می‌گذارد، بلکه نشانه مهمی از وضعیت سلامتی بدنتان است. اگر دچار ریزش موی شدید شده‌اید حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

منبع : مردمان
برچسب‌ها: ریزش مو
 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com