نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 5 اسفند1393
اشکالات رژیم لاغری

دکتر سيد سعيد اسماعيلي متخصص طب سنتي و پژوهشگر در اين زمينه با اشاره به اشکالات رژيم هاي لاغري که مبتني بر طب رايج ارائه مي شود به خراسان گفت: در اين شيوه معمولاً براي تمام افراد بدون در نظر گرفتن شرايط خاص آن ها، رژيم غذايي ارائه مي شود که مبناي آن صرفاً محاسبه کالري و کاهش ميزان کالري دريافتي است. بسياري از افرادي که از اين رژيم استفاده مي کنند، بعد از مدتي دچار افسردگي مي شوند و حتي در مواردي اقدام به خودکشي در آن ها ديده مي شود. اين افراد فشار رواني زيادي را تحمل مي کنند و علاوه بر آن عوارض جسمي از قبيل ريزش مو و مشکلات پوستي به سراغشان مي آيد.بروز اين عوارض عمدتا ً به اين دليل است که شرايط ويژه افراد در نظر گرفته نمي شود و تنها بر اساس يک سري فرمول هاي از پيش تعيين شده ميزان کالري دريافتي فرد محاسبه و به او توصيه مي شود که مثلاً به اندازه يک کف دست نان و به اندازه يک قوطي کبريت پنير به عنوان صبحانه مصرف کند؛ يا مواد غذا را با ترازو وزن کند و بيشتر از يک اندازه مشخص را مصرف نکند.اين افراد بعد از مدتي از اين رژيم هاي سخت خسته مي شوند و اگرچه ممکن است کاهش وزن زيادي هم داشته باشند اما باکنارگذاشتن رژيم، ولع زيادي براي خوردن به سراغشان مي آيد و دوباره به وزن قبلي باز مي گردند.

بدن انسان از 2بخش چربي و عضله (يا ماهيچه) تشكيل شده كه وقتي ورزش ميكنيم يا رژيم ميگيريم بخش ماهيچه اي انرژي مصرف ميكنه وموجب لاغر شدن بخش چربي ميشه .....و نسبت بخش عضله به چربي مشخصه مثلا تو ورزشكارها چون عضلاني ترن نسبت بيشتره...حالا اگه رژيم همراه ورزش نباشه يا رژيم سخت بيشتر از 4-6كيلو تو ماه باشه بدن چون غذاي كافي بهش نميرسه براي به دست اوردن انرژي يه مقدار از ماهيچه ها رو هم همراه چربي ميسوزونه و اين نسبت بهم ميريزه و ماهيچه هاش هم ميسوزند......در نتيجه دفعه ديگه كه طرف رژيم ميگيره به سرعت بار اول وزن كم نميكنه چون اون بخشي كه انرژي مصرف ميكرده يعني ماهيچه رو كمتر داره پس كمتر هم انرژي مصرف ميكنه وچربي ميسوزونه..

نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 4 اسفند1393
نکاتی مهم در استفاده از ماسک های پوستی

 

ماسک‌ها انواع گوناگونی دارند . ماسک شما از هر نوعی که باشد استفاده صحیح و به موقع ضامن موثر بودن آن خواهد بود.

 

*در چه زمان‌هایی باید از ماسک صورت استفاده کرد؟ 

ماسک‌های مرطوب‌کننده باید دو بار در هفته استفاده شوند اما اگر در آب و هوایی خیلی گرم، سرد یا خشک زندگی می‌کنید و پوست خشک شده است باید از ماسک‌های مرطوب‌کننده به طور روزانه استفاده کنید.

در رابطه با ماسک‌های روشن‌کننده پوست باید به این نکته توجه کرد که این ماسک‌ها حاوی مواد لایه‌بردار و ملتهب‌کننده هستند که استفاده بیش از حد از آنها می‌تواند مضر باشد.

در مورد ماسک‌های پاک‌کننده هم باید گفت استفاده بیش از اندازه می‌تواند به پوست آسیب برساند. 

 

*برای یک استفاده موثر چه باید کرد؟ 

ابتدا هر نوع آرایشی را از روی پوست پاک کنید. بعد در یک فضای مرطوب‌ گرم مانند حمام قرار بگیرید تا منافذ صورت باز شوند. حتی می‌توانید بعد از حمام کردن صورت‌تان را لیف بزنید تا سلول‌های مرده از روی آن پاک شده و راه برای ورود ترکیبات فعال باز شود. در صورتی که مایل‌اید از ماسک‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید لایه‌ای ضخیم از ماسک را روی پوست صورت و گردن بمالید تا پوست آنچه را نیاز دارد جذب کند. می‌توانید از سمت پایین به بالا برای کشیدن پوست به سمت بالا و وارد کردن مواد فعال به عمق پوست، صورت و گردن را ماساژ دهید. به این مساله توجه داشته باشید که نباید مواد را به اطراف چشم که پوست آن بسیار نازک است بمالید چون در این صورت احتمال تورم و تحریک پوست وجود دارد.

*نتایج کی ظاهر می‌شوند؟

به محض آنکه از ماسک استفاده کنید می‌توانید اثرات فوق‌العاده آن را ببینید. پس از استفاده، پوست، تازه، نرم و زیبا می‌شود اما تمامی این آثار فردای روز استفاده، ناپدید خواهند شد. این آثار تنها زمانی باقی می‌مانند که شما به طور مرتب از ماسک‌ها استفاده کنید و مواد فعال آن بتوانند وارد پوست شده و تاثیر کنند.

*استفاده از یک نوع ماسک صحیح است یا چند نوع ماسک؟

استفاده از خوبی‌های چند ماسک مسلما بهتر از یک نوع ماسک خواهد بود. بهترین کار این است که برحسب نیاز خود مثلا 3 نوع ماسک مرطوب‌کننده، روشن‌کننده و جوان‌کننده را انتخاب کنید و در طول هفته به نوبت از آنها استفاده کنید. هرگز پشت سر هم از دو ماسک استفاده نکنید زیرا پوست نیازمند زمانی برای دریافت مواد فعالی است که روی آن نشسته است. اگر پوست چرب یا مخلوطی دارید ماسک آب‌رسان را روی گونه و گردن و هم‌زمان ماسک پاک‌کننده را روی پیشانی، بینی و چانه بمالید.

*آیا باید ماسک را از روی صورت شست یا گذاشت تا خشک شود؟ 

زمانی که ماسک باید روی صورت استراحت کند 10 تا 20 دقیقه است. اگر از ماسک آب‌رسان استفاده می‌کنید یا تقویت‌کننده می‌توانید مدت زمان بیشتری آن را روی صورت باقی بگذارید اما در مورد ماسک‌های تمیزکننده یا روشن‌کننده باید آن را در زمان معین نوشته شده روی بسته پاک کرد چون در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن پوست وجود دارد. اگر این نوع ماسک‌ها را به موقع از روی پوست پاک نکنید، حس گزش و سوزش خواهید کرد. 

 

*آیا استفاده از ماسک آب‌رسان وقتی پوست خشک است، موثر خواهد بود؟ 

بله. ماسک‌های آب‌رسان به سرعت خشکی پوست را برطرف می‌کنند. حتی برخی حاوی موادی هستند که مانند اسفنج عمل کرده و در پوست به آرامی آب خود را از دست می‌دهند. با این حال باید گفت که ماسک مرطوب‌کننده نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای استفاده روزانه از کرم‌های مرطوب‌کننده باشد.

*آیا برای پوست‌های حساس هم ماسکی وجود دارد؟

ماسک‌های آرام‌بخش بسیار برای پوست‌های حساس مناسب است. این نوع ماسک‌ها حاوی مواد فعال آرام‌بخش و آنتی‌اکسیدان بوده و می‌توانند در شرایطی که پوست ملتهب و حساس است سبب تسکین آن شوند.

*آیا ماسک‌ها می‌توانند جوش‌های سر سیاه را از بین ببرند؟ 

ماسک‌های پاک‌کننده می‌توانند مشکل جوش‌های سیاه را از بین ببرند. نقطه‌های سیاه روی پوست در واقع چربی‌های آکسید شده روی پوست هستند که سیاه شده‌اند. به کمک یک ماسک پاک‌کننده می‌توانیم یک لایه از سبوم روی پوست را پاک کنیم اما برای برطرف کردن کامل آنها لازم است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. 

نکات مهم قبل از ماسک 

قبل از استفاده ازماسک ،پوست صورت خود را با آب وصابون ویا پاک کننده مناسب با پوستتان تمیز کنید.

 

بهتر است صورت خود را با آب وگلاب بخور دهید .

 

ماسک را با ملایمت وبدون عجله به روی پوست خود بمالید وپوست گردن را فراموش نکنید.

 

به پشت دراز کشیده وبه آهنگ ملایم گوش دهید وبه هیچ چیز فکر نکنید.

 

پس ازگذشت مدت لازم ،ماسک را با جریان آب گرم بشوئید،ورطوبت آنرا باحوله خشک کنید.

 

دقت نمایید هیچ وقت ماسک را به روی پوست لبها ودور چشم نمالید.

 

 تنظیم :دکتر حجت اقبال

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 4 اسفند1393
دستور العمل رژیم انگور: برا لاغری 

 

کلاً طول دوره رژیم ۴۰ روز می باشد که هفته اول یک وعده از سه وعده غذا، انگور خورده شود و هفته دوم دو وعده انگور ، و از هفته سوم تا آخر فقط انگور خورده شود. چون طبع انگور گرم و تر می باشد بهتر است بیشتر در افرادی که طبع سرد دارند استفاده شود ولیکن هر طبعی می تواند از آن استفاده کند بشرطی که پُرخوری انجام نشده و از مصلح نیز استفاده گردد. در صورت استفاده از آب انگور تازه می توانید از روزی دو لیوان شروع کرده و تا روزی ۱۰ لیوان هم برسانید.

نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 4 اسفند1393
اگر طبع سودایی دارید 15 روز از ماءالجبن با دستور زیر استفاده کنید تا سودا از بین بره 

 

2 لیوان شیر محلی ( می توانید از لبینات فروشی ها بخرید ) را بجوشانید و بعد یک قاشق غذاخوری سرکه محلی بهش اضافه کنید و 3 تا 4 قاشق سکنجبین معمولی ( البته اگر زخم معده نداشته باشید ) و بعد صاف کنید .. یعنی آبش باید خورده بشه به اون بریده های پنیر کاری نداریم ...

 

این رو شب درست کرده و صبح ناشتا بخورید بهتر است ولرم خورده شود ، اگر چاق هستید صبح گرمش کرده و کفش رو بگیرید اگر لاغر هستید همان طور فقط ولرم مصرف کنید ...

 

1 استکان صبح نشتا خورده 40 تا 50 قدم می زنید و بعد 1:30 بعد یک استکان دیگر می خورید دوباره 40 تا 50 قدیم می زنید .. این کار رو ادامه داده تا کل دو لیوان تمام شود حدود 5 استکان می شود ... این روش کل سودا را از بدن پاک می کند باعث سفید شدن چهره و از بین رفتن لک های صورت هم می شود و به امید خدا یبوست و سودا را هم از بین می برد

نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 3 اسفند1393
طرز تهیه ماءالجبن و ماءالشعیر طبی

 

ماءالجبن(آب پنیر):

ابتدا یک کیلو شیر را کامل بجوشانید و سپس نصف استکان سرکه ( مایه پنیر ارجحیت دارد) به آن بیافزایید و به مدت یک ساعت بگذارید تا کاملا ببرد.سپس آنرا در صافی پارچه ای بریزید تا به آهستگی آب پنیر(ماءالجبن) جدا شود. پنیر بدست آمده جداگانه قابل مصرف است و حدود سه لیوان ماءالجبن نیز حاصل خواهد شد .

ماءالجبن در درمان دیابت کمک کننده بوده،باعث کاهش حرارت در افراد گرم مزاج و اصلاح کبد ، جوش و بعضی مشکلات دیگر می شود ، علاوه بر اینکه ماده ای مغذی نیز می باشد.

 

ماءالشعیر طبی:

۵۰ گرم جوی پوست کنده سالم (نه پرک و نه نیمکوب) را با چهار لیوان آب (یک لیتر)، با حرارت ملایم، آهسته بجوشانید تا وقتی که جوها به حالت شکفته و کاملاً پخته برسند. پس از آن، تا این ترکیب سرد نشده، آن را صاف کنید و در جای خنک قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان جدود سه لیوان جو به دست می آید که حداکثر دو روز در یخچال قابل نگهداری است. نوشیدن این مایع بهتر از هر نوشیدنی دیگری می تواند در برابر استرس گرمایی و تشنگی و تحلیل رطوبات، فرد را محافظت کند. البته کسانی که معده سرد داشته باشند بهتر است در هر لیوان آن یک قاشق مرباخوری عسل حل کنند و سپس آن را بنوشند. ماء الشعیر طبی نباید غلیظ و ژله ای شود و الا تأثیر آن معکوس خواهد شد. اگر جو کاملاً مرغوب و مناسب باشد رنگ ماءالشعیر به سرخملایم(پوست پیازی) مایل می شود. هنگام مصرفِ عادی، ماء الشعیرِ به دست آمده باید تکان داده شود تا دُردی و بخش رقیق آن با هم مخلوط شوند تا فرد از غذائیت ماء الشعیر نیز منتفع شود.مصرف این فرآورده خانگی به فرد (به خصوص فردی که مزاج گرم و خشک دارد) کمک می کند تا از خشکی پوست، زردی رنگ پوست بدن، گودافتادگی چشم ها، یبوست، غلظت خون، تحریک پذیری عصبی، آزردگی های کلیوی احتمالی دور بماند.

نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 1 اسفند1393
سَویق یا قاووت یا پوره

 

 سَویق که امروزه به آن قاووت یا پوره می گویند غالبا به معنای آرد حبوبات بریان شده است . لیکن در مورد غیر حبوبات هم بکار می رود.

 

مولف بحر الجواهر گفته است : از هفت چیز ، سویق می سازند ، گندم ، جو ، کٌنار ( سدر ) ، سیب ، کدو ، دانه انار ، شلغم . همه این انواع ، طبع را مهار می کند ، قی و دلشوره ای را که از صفرا زده می شود ، از میان می بَرَد ، رطوبت معده را خشک می کند ، و اگر قدری سویق جو با  آب و مقدار اندکی شیر برداشته و خشخاش بوداده ساییده با آن مخلوط شود ، برای شکم رَوی ، سودمند است ، نیش زدگی ها را تسکین می دهد و خواب می آورد .

 

سویق جو ، از سویق گندم ، سردتر است به همان اندازه که خودِ جو ، طبعی سردتر از گندم دارد . این سویق همچنین نفخ بیشتری پدید می آورد . از میان همه سویق ها ، استفاده از سویق گندم و سویق جو ، بیشتر است و این هر دو ، نفخ آور و موجب کندتر شدن حرکت غذا از معده به پایین اند . البته اگر این دو نوع سویق ، کاملا با آب جوشانده و سپس از پارچه ای درشت باف گذرانده شوند و بدین ترتیب ، آب آنها جدا شود و به صورت لقمه هایی فشرده در آیند و سپس همراه با آب سرد و شکر ، نوشیده شوند ، از نفخ آنها کاسته می گردد و چنانچه همراه با آب سرد و شکر ، نوشیده شوند ، برای اشخاص حرارتی و برافروخته مزاج ، سودمند خواهند بود و مانع تب ها و بیماری های ناشی از گرم مزاجی میشوند و همین از بالاترین منافع آن است . کسی که این نوع سویق را بخورد ، در آن روز نباید میوه ی تر ، خیار و سبزی بخورد ، یا دست کم نباید از این چیزها زیاد بخورد ، اما سرما دیدگان و کسانی که به نفخ هایی در شکم یا دردهایی مزمن در پشت و مفاصل مبتلا هستند و همچنین پیران و کسانی که مزاجی کاملا سرد دارند ، نباید از این سویق هیچ بخورند . اگر هم به خوردن آن ناچارند ، آن را پس از چند بار شستن در آب گرم و همراه با پانیذ ( قند و شکر )  و عسل ، پس از درآمیختگی با زیتون ، با طبع خود مناسب سازند

 

هر جند سویق جو از سویق گندم ، سردتر است ، اما از آن روی که گندم نسبت به جو آب بیشتری مصرف می کند ، سویق گندم سردکنندگی بیشتری برای بدن نیاز دارد ، سودمندی بیشتری دارد . بر عکس ، سویق جو ، برای کسانی که به خشک کردن طبع نیاز دارند ، مناسب تراست چنین کسانی ، معمولا دارای بدن هایی سِتَبر ، پُر گوشت و پر خون هستند . در حالیکه گروه نخست ، بدن هایی تکیده ، کم گوشت و زرد رنگ دارند .

نویسنده : maryam
تاریخ : پنجشنبه 30 بهمن1393
معجون شنبلیله: 

 

2 فنجون روغن نارگیل روی گاز بزاریم قل اول که خورد خاموش کنیم......2 ق حنا توش بریزیم بزاریم خنک بشه 

بعد که خنک شد 2 ق سیاهدانه و 2 ق تخم شنبلیله بریزید توش 

5 روز ظرفشو توی افتاب بزاریم..........هفته ای 1 بار ...........(کنترل ریزش) 

این معجون شنبلیله ,راهیه که خود هندیا وقتی ریزش میگیرند استفاده میکنند فرمول باستانیشونه 

که حتی برای شوره و وقتی تیکه ای یا کلی سر خالی میشه استفاده میشه 

بهترین روش استفاده اینه که روغن رو صاف کنی یه شب در هفته باهاش بخوابی 

 

 

پرورده شنبلیله :

 

30گرم روغن نارگیل(2قاشق غذاخوری+نصف قاشق چایخوری)+1قاشق غذاخوری تخم شنبلیله(میتوانیم پودر کنیم)

 

این مخلوط را روزانه به مدت یک هفته حرارت غیر مستقیم بمدت 10 تا 15 دقیقه میدهیم( و جای تاریک میگذاریم و بعد از صافی عبور میدهیم

نکته:حرارت غیرمستقیم مثلا ظرفمون رو توی آب جوش میگذاریم

 


 

 

ولی اولش باید خوب دقت کنید دستکش دستتون کنید بلند باشه بهتره..... پیاز و رنده کنید 

بریزید تو یه ظرف بزارید رو شعله ملایم 

همون موقع نصف استکان اب بریزید داخلش و به اندازه پیاز رنده شد روغن بنفشه(سرده و سوزش عنصلو کم میکنه برای مو هم خوبه)سیاهدانه و زیتون و مورد بهش اضافه کنید روی شعله خیلی ملایم ابش بخار میشه و به مرحله ایی میرسه که مثل حلیم میشه روغن ها میاد رو پیاز 

اگه دیگه مطمئن شدید که اب نداره از روی شعله برمیدارید و میزارید یخچالو هفته ایی یه بار استفاده کنید

الهه جان پیاز و با روغنا باید بریزی تو یه ظرف و درشو ببندی و د ر یخچال نگهداری بشه 

 

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 27 بهمن1393
کبد چرب

 

1.کبد بزرگترین پالایشگاه بدن است و به طور طبیعی دارای مزاج گرم و تر است، سرد شدن کبد در اثر عوامل مختلف می تواند توانایی کبد برای تحلیل و متابولیزه کردن چربی ها را کم کند و موجب انباشتگی چربی در بافت کبد و پیدایش کبد چرب شود. 

مصرف ترشی ها (سرکه، آبغوره، ترشی های خانگی) و خوراکی های سرد (ماست، دوغ ترش، خیار، کدو...) از سبب های سرد شدن کبد است. نوشیدن مایعات سرد نیز به تدریج موجب سرد شدن کبد می شود. کسانی که به طور مادرزادی دارای مراج سرد باشند باید در مصرف این خوراکی ها احتیاط بیشتری داشته باشند. . 

 

2. سردی کبد موجب کم شدن مقدار تولید صفرا و غلیظ شدن صفرا و کاهش ترشح آن می شود. این صفرای غلیظ به کندی در مجاری صفراوی حرکت می کند و به دنبال آن، انسداد نسبی در این مجاری رخ می دهد. در این مرحله در سونوگرافی کیسه صفرا ممکن است «لجن صفراوی» گزارش شود که خود مقدمه ایجاد سنگهای صفراوی است. انسداد در مسیر ریزش صفرا به روده از عواملی است که موجب هضم ناقص چربی ها می گردد و سرانجام به کبد چرب منجر می شود. یبوست ناشی از این کاهش تولید و ترشح صفرا نیز در زمرۀ عاملی است که در پیدایش کبد چرب دخیل است ..

 

3. اگر معده دچار سردی شده باشد و مواد غذایی در اثر هضم ناقص معدی به صورت غلیظ و خام وارد کبد شوند، می توانند به تدریج در بافت کبد انباشته شوند و موجب انسداد نسبی در مجاری آن شوند. در این صورت حتی با وجود گرمی مزاج کبد، به تدریج کبد چرب پدید می آید. این افراد ممکن است حتی گاهی نشانه هایی از افزایش گرمی کبد را بروز دهند ولی پزشک آگاه می تواند بر اساس نشانه هایی این گرمی احتقانی غیرطبیعی را از گرمی طبیعی کبد افتراق دهد. .

 

4. کبد چرب در اثر مصرف مفرط الکل نیز پدید می آید که در این صورت سرانجام به فیبروز کبد و سیروز کبدی منجر می شود.

 

5. برای درمان کبد چرب پروتکل کاملی شامل تدابیر تغذیه ای و دارویی بر اساس وضعیت خاص فرد ارائه می شود. بر خلاف تصور عمومی، این پرهیزها فقط شامل چربی ها نمی شوند بلکه غذاهای کربوهیدراتی که کیموس لزج غلیظ تولید کنند نیز پرهیز داده می شوند. همۀ مبرّدات معده و کبد، و خوراکی های قابض نیز محدود می شوند. .

فرد مبتلا به کبد چرب از برخی روغن ها نیز به طور موضعی می تواند برای بهبود سریع تر استفاده کند . . 

موفقیت درمان کبد چرب با تدابیر طب حکمی ایران بسیار بالاست.

نقش آداب زناشویی در حفظ سلامت جسم و روان

تطهیر جنسی نوعی پاکسازی بدن از سموم مختلف است ( قانون، ج 3 ،ص 224) که اگر از کیفیت و کمیت مناسب برخوردار باشد سبب تندرستی و نشاط شده و در غیر اینصورت منجر به بیماری می گردد.( ذخیره، ص 204 )

در مردان وقتی مجاری منی پر می گردند ،طبیعت بدن به دفع آن نیازمند می شود و اگر این تخلیه به طرز صحیح و با رعایت آداب و تمهیدات آن صورت پذیرد ، نوعی پاکسازی طبیعی اتفاق خواهد افتاد ( ذخیره، ص 204 )

هر اندامی که در بدن انسان خلق شده است نیاز به تحرک و ورزش دارد و در صورت توقف تحرک دچار بیماری می گردد این اندامها اعم است از حرکت مفاصل ، ورزش چشم ،گوش ،ریزش غدد اشکی ،ترشح غدد جنسی و...

آمیزش درست ، شبیه به این است که غذای مفیدی از بدن ربوده شود و طبیعت برای تلافی ماده ای که از دست داده به شدت

حرکت می کند. این حرکت روی بدن اثر می گذارد و تاثیر آن در نشاط و نمو بدن موثر است. ( قانون،ج3، 223)

منافع دیگر آمیزش صحیح عبارتند از :

1_ دور کردن افکار پیچیده از انسان 

2_ شجاع شدن 

3_ فرونشاندن خشم افراطی و غضب ( به دلیل لذتی که از آن حاصل می شود. )

4_ نشاط و قوت بدن که در درمان بیماریهای سودائی مثل مالیخولیا و بیماریهای ناشی از غلبه بلغم و دم موثر است .

 

5_ افزایش اشتها به غذا به دلیل اینکه بدن از فضولات تخلیه شده و آماده قبول غذا می گردد.

6_ از بین رفتن تاریکی چشمها و سرگیجه

7_ از بین رفتن سنگینی سر و سبکی کل بدن 

8_ افزایش هوشیاری ( همان، ص 223 )

با توجه به مطالب ذکر شده راجع به منافع آمیزش به نظر می رسد که یک ارتباط مناسب، در از بین بردن کدورت پیش آمده بین زن و شوهر موثر است . ضمن آنکه همبستری مناسب افراد در تعدیل رفتارهای اجتماعی آنها تاثیر به سزائی دارد.

عدم تخلیه جنسی باعث آسیب های جدی جسم و روان در زن و مرد می شود، به این شکل که در زنان ابتدا موجب

کسالت ، سردی تن و نهایتا خفگی رحم گشته و در مردان هم باعث متراکم و سمی شدن منی شده و بخارات آن به قلب و مغز

رسیده و عوارض جدی بر روی این دو ارگان مهم باقی می گذارد .( قانون ،ج 3 ، ص 223 )

 

اما برای کسانی که توانائی ازدواج ندارند ، خود نگهداری از طریق کاستن میل جنسی ( نه عدم تخلیه ) را توصیه می شود ، تا عوارض عدم تخلیه جنسی متوجه فرد نگردد . یکی از روشهای پیشنهادی روزه داری می باشد. (احادیث پزشکی، ج 1 ،ص 643)

 

لازم به ذکر است که آثار و فواید تطهیر جنسی در هر نوع تخلیه و با هر گونه شرایطی دیده نمی شود. بلکه این فواید زمانی آشکار می گردد که عمده تمهیدات آن رعایت گردد.

این شرایط تحت عنوان غذاهای هفت گانه (1 ) نامگذاری و بحث می شود.

1_ غذای خوراکی 2_ غذای دیداری 3_ غذای شنیداری 

4_غذای پنداری 5_غذای بویائی 6_غذای لمس 7_ غذای جنسی 

 

این مراحل به ویژه برای زنان مهم بوده در صورتی که به درستی انجام نشود باعث بروز سردی و بیماری های مختلف می شود.

 

ترش کردن (ریفلاکس) 

 

برخی مطالعات موجود نشانگر آن است که دست‌کم 15 درصد افراد در هفته 1 بار، و 7 درصد هر روز دچار سوزش سر دل و یا ترش کردن می‌شوند. علت اصلی این بیماری برگشت اسید معده و محتویات آن به مری و گاهی دهان، متعاقب سستی و ضعف اسفنکتر تحتانی مری (محل اتصال مری به معده) می باشد. در واقع این بیماری وقتی رخ می دهد که فشار محتویات معده بر قدرت دریچه فوقانی معده غلبه کند و مواد از معده به سمت دهان خارج شوند. این اسید وقتی به داخل حلق و دهان می آید موجب احساس ترشی می شود و همچنین علائمی نظیر سوزش و درد سر دل را ایجاد می کند. اگر فرد به دنبال درمان این بیماری نباشد در بلندمدت بافت انتهای مری، که دائماً با اسیدی که بطور نابجا از معده به آنجا پس می زند در تماس است، تغییر می‌کند که می‌تواند منجر به سرطان مری شود. البته گاهی به دلیل شباهت منطقه درد، این بیماری با حمله قلبی اشتباه می شود. 

غذاهایی مانند شکلات‌ها، غذاهای چرب و الکل که موجب رها شدن ماهیچه ها می شوند، با شل کردن ماهیچه های اسفنکتر تحتانی مری موجب بروز این بیماری می شوند. قهوه، آبجو، شیر و نوشابه ها موجب افزایش اسیدیته معده می شوند. از سوی دیگر قهوه، مرکبات، غذاهای داغ و تند و گوجه فرنگی می توانند باعث تحریک و درد مری حساس شده شوند.

استرس و اضطراب موجب اختلال در هضم و در نتیجه نفخ و ترش کردن می‌شود. رعایت یک فاصلۀ 3 ساعته بین غذا و خواب ،کمک شایانی به عبور غذا از معده و در نتیجه عدم بازگشت غذا به مری می کند.

در طب سنتی ایران سوءمزاج سرد معده را عامل اصلی ترش کردن (جشاء حامض) می دانند. لذا جهت درمان با تشخیص و نظر پزشک از ترکیباتی مانند مربای گل سرخ و مربای زنجبیل استفاده می شود. همچنین استفاده از شوربای مرغ، نخودآب و گوشت کبک که در آن ادویه جاتی نظیر دارچین ریخته شده مفید است. در صورتیکه جشاء کم باشد شاید مزمزۀ کندر و کمون کفایت کند و اگر زیاد باشد نیاز به قی کردن قبل از خوردن غذا و مرباهای فوق پیش می آید.

 

توصیه‌های طبی برای افراد دارای معده سرد 

رعایت نکات زیر کمک شایانی به بهبودی شما می‌کند.برخی از این نکات با توصیه های عمومی مشترک است، که به معنای اهمیت بالای آن در بهبودی شما است.

1- بر حسب نوع غذا و ذائقه خود، غذا را با ادویه‌جاتی مانند: ‌زیره، نعناع ، دارچین(یک قاشق چایخوری از پودر یکی از آنها) و در صورت اطمینان از نداشتن زخم گوارشی، زنجبیل(نصف قاشق چایخوری) با هر وعده میل نمایید. 

2- از غذاهای سنگین و دیرهضم مانند گوشت گاو (به هر شکل و به هر مقدار) ،کله‌پاچه، حلیم،تخم مرغ آب‌پز کامل، کوکوسیب‌زمینی، ماکارونی، الویه، اجتناب کنید.

3- از غذاهای زودهضم بیشتر استفاده کنید. (گوشت بره- جوجه‌کباب- تخم مرغ عسلی ...)

4- از خوردن سالاد خیارگوجه، ترشی، دوغ و ماست اجتناب کنید.

5- از میوه‌های با مزاج سرد مانند: هندوانه، هلو، زردآلو، کیوی، خیار و گوجه بویژه بر روی غذا پرهیز نمایید.

6- غذا را با نمک شروع و با نمک به پایان برید. (اگر بیماری فشار خون ندارید). 

-7از خوراکی‌های مولد ریاح مانند حبوبات ،کمتر استفاده نمایید. در صورت تمایل به مصرف، قبل از طبخ، حداقل 12 ساعت در آب خیس نموده و در طی این مدت 3-2 بار آب آن را تعویض نمایید.

8- از ادویه‌جاتی مانند قرنفل (میخک)، هل و زعفران در طبخ غذا استفاده کنید.

9- از خوردن آب همراه غذا و تا 2 ساعت پس از آن اجتناب کنید (برای کاهش تمایل به آب، غذا را خوب بجوید و بدون عجله و با آرامش غذا میل کنید).

10- قبل از سیری کامل دست از غذا بکشید.

11- حداقل تا2 ساعت پس از غذا از خوابیدن اجتناب کنید.

12- از مصرف غذاهای سرد و مرطوب مانند آش ماست، آش دوغ، آش رشته و آش جو پرهیز کنید.

13- از انواع fast food بویژه سوسیس، کالباس و همبرگر جداً اجتناب کنید.

14- اگر دچار ضعف هضم و نفخ زیاد هستید از ورزش روزانه با معده کاملاً خالی به مدت 20-15 دقیقه غافل نشوید.

اگر با انجام موارد فوق بهبودي حاصل نشد حتما با يك متخصص طب سنتي مشورت كنيد

 

حفظ سلامت قلب از دیدگاه طب سنتی

 

غضب ،سفر زیاد ،ورزش بسیار شدید و زیاده روی در جماع ،باعث ضعف قلب و تحلیل روح زندگی می گردد.

 

کسی که به دنبال حفظ سلامتی قلب است باید این موارد را رعایت کند:

1. از بوییدن مواد بدبو و آلودگی ها بپرهیزد.

2. دایما بدن و لباس خود را با عطرهای طبیعی مناسب مزاج خودش ،معطر کند.(برای مزاج گرم،عطر گرم وبرای مزاج سرد عطر سرد)

3. وسواس و افکار بد به خود راه ندهد

4. از طیش و غضب خود را خالی کند

5. اغذیه ای مانند ماء اللحم (آب گوشت)و زرده تخم مرغ استعمال نماید

6. از مبخرات پرهیز نماید (منظور غذاهای نفاخی که تولید باد و بخار در بدن می کند)

7. از هم و غم و افعالی که منافی و مکروه خاطر باشد اجتناب کند(اجتناب از کارهایی که آزردگی خاطر ایجاد می کند)

8. شادی معتدل و مجالست با افراد نیکو گفتار را شیوه خود سازد

9. از صحبت با جاهلان و اراذل احتراز کند

10. مداومت کند بر خوردن اغذیه ای که مولد خون لطیف باشد(مانند زرده تخم مرغ)

11. از مفرحات مثل،عرق بیدمشک و گلاب ، شربت گاوزبان و غیره موافق حال خود استفاده کند

12. استشمام گلها و شکوفه های با عطر سرد در مزاج گرم و بر عکس .زیرا که معطرات مقوی قلب و نشاط آور هستند.

 

این خوراکی ها برای سلامت قلب مفیدند:

گلابی – سیب – تمرهندی – ریباس- آمله - گل گاوزبان – گشنیز – گل سرخ – نیلوفر – نارنج -هلیله – اسطوخدوس – ابریشم -دارچین – زعفران – سنبل – سعد – عود – عنبر- شقاقل - نعناع – فرنجمشک

 

سوپ مناسب سرماخوردگی 

 

جو پرک 1-2 قاشق غذا خوری

بال و گردن مرغ (ترجیحا مرغ خانگی)

گشنیز 100 گرم

سیب زمینی 1 عدد

گوجه فرنگی 1 عدد

کدوسبز 1 عدد

پیاز 1-2 عدد

سیر 1 حبه

شلغم 1 عدد

کلم 100 گرم

موارد باید به خوبی پخته و جا بیافتد، توجه داشته باشید که برای پخت به هیچ عنوان از زودپز استفاده نکنید.

 

 

 

دسته: اطلاعات عمومی

نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 26 بهمن1393
ریزش موی سکه ای

بيمارى ریزش موی سکه ای به دار الثعلب مشهور است و ریزش موی سکه ای بيشتر دامن‏گير موهاى سر و ريش مى‏گردد و گاهى ابروها را نيز فرامى‏گيرد. علت اصلى اين ريزش ناگهانى مو، مربوط به عوامل چندى است، ريزش مو به علت دخالت ويروس‏ها و كم شدن تغذيه ناگهانى قسمتى از بدن اما علل اصلى آن هنوز مجهول است.

 

درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای:

جهت درمان ریزش مو سکه ای باید پاكسازى بدن از مواد بلغمى با دستورات زير صورت پذیرد

تربد 5 گرم، غاريقون 5 گرم هر دو را نرم كوبيده چهار روز صبح ناشتا كفلمه نمايند. بعد از اين دستور درمان زير را به كار برند تخم ترب 15 گرم، تخم شبت 10 گرم، ريشه ايرسا 20 گرم همه را نرم كوبيده، 10 روز صبح ناشتا با عسل ميل نمايند و در خلال آن ماء الاصول و گل قند خورند.

براى درمان موضعى ریزش موی سکه ای اول بايستى محل ريزش مو را با يك پارچه خشن خوب ماساژ داده يا به وسيله يك قطعه پياز عنصل يا سير محل ريزش موى را ماساژ داده تا سرخ شود بعدا از نسخه زير استفاده نمايند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

صمغ عربى 10 گرم‏

سداب 10 گرم‏

خردل 5 گرم‏

نرم كوبيده در يك استكان زهره (صفراى گاو) ريخته بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

محل ريزش مو را با جوشانده آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ دهند، سپس از داروى زير بمالند.

پياز عنصل 5 گرم‏

خردل 5/ 2 گرم‏

نرم كوبيده در نصف ليوان سركه حل كرده روزى سه مرتبه بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

سير 5 گرم، عاقرقرحا 5 گرم، نرم كوبيده با زهره گاو بمالند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

فرفيون و سير از هركدام 5 گرم نرم كوبيده با زهره گاو به كار برند.

نسخه گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

حبة الخضرا (بن) و پوست فندق از هركدام 10 گرم به‏سوزانند و با 5 گرم پودر پياز عنصل و نصف استكان روغن بادام تلخ آميخته بمالند.

موهاى نازكى كه روييده مى‏شود، چون قدرت و توانايى زيستن را ندارند بايستى تراشيده تا موهاى بعدى كه مى‏رويد قوى‏تر شود.

اگر مزاج صفراوى باشد محل ريزش مو مثل مرغ پوست كنده نمايان مى‏شود اين حالت را مى‏توان به وسيله تركيبات هليله زرد پاكسازى نمود.

شربت ليمو، شربت سيب، شربت انار جهت درمان ریزش موی سکه ای مفيد است و بايد محل ريزش مو را با سركه بشويند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای روغن گل و سركه مخلوط كرده بمالند.

براى از بين بردن عاملى كه باعث ریزش موی سکه ای شده است 5 گرم گوگرد زرد را در نصف استكان روغن زيتون ريخته روزى دو سه مرتبه محل ريزش مو را ماساژ دهند، يا فندق را سوزانده در سركه كهنه حل كرده بمالند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای بادام را با پوست سوزانده چنين كنند، اگر بعد از مدتى موها نروييدند، لادن را در روغن كنجد حل كرده بمالند. و يا درمنه را سوزانده با كف دريا و مازو با روغن مورد آميخته بمالند

جهت درمان ریزش موی سکه ای سر را روزانه با سبوس گندم يا برنج و گل خطمى جوشانده شده بشويند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای با جوشانده برگ بيد محل را شستشو دهند و يا اينكه از جوشانده آب برگ چغندر و سبوس استفاده شود يا سير را كوبيده در سركه ريخته مثل خمير به محل ريزش مو ضماد نمايند.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بيمار سوداوى باشد:

اگر مزاج بيمار سوداوى باشد به پاكسازى بدن از سودا كوشند سپس جهت درمان ریزش موی سکه ای از جوشانده اسطوخودوس و افتيمون 7 روز صبح ناشتا استفاده نمايند (به صورت خوراكى) روزانه 5 گرم اسطوخودوس را در يك ليوان آب جوشانده با يك 5 گرم افتيمون نرم ساييده شده اضافه كرده و پس از ساعتى ميل نمايند (افتيمون را كوبيده روى جوشانده بپاشند).

دستورات گفته شده چه ماليدنى‏ها و چه داروهايى كه براى شستشو به كار مى‏رود در اينجا مورد مصرف دارد.

جهت درمان ریزش موی سکه ای اگر مزاج بيمار مزاج دموی داشته باشد:

اگر طبع بيمار دموى باشد پس از فصد و خون‏گيرى، شربت عناب، شربت‏ انار و آب ليمو دهند، يكى از دانشمندان معتقد است كه در مزاج‏هاى دموى اول خون‏گيرى و بعد جوشانده خيار چنبر و سپس ايارج فيقرا مفيدتر است.

در مزاج‏هاى صفراوى اول جوشانده هليله و بعد از آن ايارج فيقرا و در سوداوى، اول دم كرده افتيمون و پس از آن ايارج فيقرا و در بلغمى مزاج اول پاكسازى بعد ايارج فيقرا مصرف شود.

گفتار محمد زكرياى رازى‏ جهت درمان ریزش موی سکه ای:

ماليدن پياز عنصل به محل ريزش مو و پوشاندن سر و محل ريزش مو لازم است. او معتقد است كه براى روييدن موها پر سياوشان بهترين دارو است، با توجه به گفتار فوق شستشوى محل ريزش مو با پر سياوشان بهترين دستور است. او معتقد است كه براى روئيدن ابروها فندق سوخته را در روغن ترب حل كرده بمالند.

يكى از دانشمندان بنام لارزوربير جهت درمان ریزش موی سکه ای ، معتقد است كه براى روييدن موها، سركه، پياز عنصل عجيب الفعل است، طرز تهيه آن به قرار زير است:

پياز عنصل را نرم كوبيده در سركه حل كرده بمالند (10 گرم پياز عنصل در يك استكان سركه) هم‏چنان‏كه مكرر گفته شده است، روغن زرده تخم‏مرغ و نشادر بسيار مفيد است (5 گرم نشادر در روغن ده عدد روغن تخم‏مرغ) براى تغذيه بهتر و جريان خون بيشتر در محل ريزش مو، بايستى آن محل را ماساژ دهند براى اين كار از آب جوشانده گل زوفا يا گل اروانه و پر سياوشان استفاده مى‏شود و نيز از آب مورد و گل خطمى مى‏توان استفاده نمود.

روغن های گیاهی جهت درمان ریزش موی سکه ای:

روغن آمله، روغن بابونه يا جوشانده ابهل و روغن كنجد يا كف دريا و خاكستر برنجاسف و روغن گل يا كوبيده لادن در روغن زيتون، همه براى رفع ريزش مو مؤثرند.

تهیه و تنظیم:گروه بوعلی باب سلامتی

منابع:

قانون بوعلی

کتاب شفا

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 24 بهمن1393
توصیه های پزشکی امام رضا (ع) برای فصل زمستان

امام رضا (ع) در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری و برای تقویت سیستم دفاعی بدن و حفظ تندرستی دستورالعمل‌های مفیدی ارائه کرده‌اند که حجامت، رعایت اعتدال، توجه به تدابیر ماه‌ها و فصل‌ها و استفاده از میوه‌ها و غذاهای متناسب با زمان و مکان از این جمله است.

 

 

امام رضا (ع) در یک سفارش کلی درباره زمستان توصیه می‌کنند که: باید غذاهای پرانرژی مصرف کرد. مالیدن روغن و ماساژ استخوان‌ها در حال استراحت با روغن‌های شب‌‎بو،‌ زیتون و گل سرخ به تقویت و استحکام کمک می‌کند. مصرف سیر نیز هفته ای یکبار مفید است. مصرف خرما گاهی با شیر و تخم مرغ مناسب است و از سستی اواخر و نیمه دوم زمستان و اوایل بهار جلوگیری می‌کند.

 

دی ماه

در مورد ماه اول زمستان که همان دی ماه می‌باشد، قبلا توضیحاتی ارائه شده است که با کلیلک بر روی این جمله می‌توانید آن را مطالعه نمایید.‌

 

بهمن ماه

کانون آخر یا کانون دوم مطابق گاهشماری رومی تقریبا با ماه بهمن شمسی برابر است و به طور دقیق‌تر از 23 دی تا 23 بهمن را شامل می‌شود. امام رضا (ع) بر اساس ماه‌های رومی سفارش‌هایی را برای تغذیه و سلامت و نیز حفظ الصحه متذکر شده و خصوصیات هر ماه و تدبیر هر یک از آن‌ها را بیان داشته اند.

امام رضا (ع) در رساله ذهبیه ضمن توصیه کلی به مأمون در باره مزاج‌ها و زمان و مکان می‌فرماید: « إن قوة النفس تابعة لأمزجة الأبدان، وان الأمزجة تابعة للهواء، وتتغیر بحسب الهواء، فی الأمکنة... ». بدان که نیروی روح پیرو مزاج‌های مختلف بدن است و مزاج‌ها خود تابع هوا هستند و با تغییر هوا دچار دگرگونی می‌شوند و... (1)

امام رضا (ع) ضمن برشمردن خصوصیات ماه‌ها در باره ویژگی‌های بدن در ماه کانون دوم یا همان بهمن ماه می‌فرماید: واحد وثلاثون یوماً یقوى فیه غلبة بلغم ینبغی أن یتجرع فیه الماء بالریق، وینفع الاحساء فیه مثل البقول الحارة کالکرفس، والجرجیر، والکراث، وینفع فیه دخول الحمام، والتمریخ بدن الخیری وما ناسبه ویحذر فیه الحلو، وأکل السمک الطری واللبن ... »؛ (2)

مصرف سیر نیز هفته ای یکبار مفید است. مصرف خرما گاهی با شیر و تخم مرغ مناسب است و از سستی اواخر و نیمه دوم زمستان و اوایل بهار جلوگیری می‌کند

اولین نکته ای که امام رضا (ع) به آن اشاره می‌کنند آن است که در این ماه بلغم زیاد می‌شود. بلغم همان سیستم ایمنی بدن و از جنس آب و سرد و تر است که در طب سنتی با عنوان مزاج زمستانی از آن یاد می‌شود. از فصل زمستان، سن کودکی و پیری، فربهی، غذاهای تر و سرد خوردن(ماهی، ماست، و...) به عنوان عوامل افزایش بلغم نام می برند. از این رو برای این ماه مصرف موادی مثل: گوشت (شتر، گوسفند، کبوتر، سار، گنجشک)، ادویه جات (هل، دارچین، زنجبیل، زیره، زعفران، زنیان، سیر، موسیر،خردل) و سبزیجات (کرفس، نعناع، ریحان، جعفری، ترخون، مرزه، کلم، مارچوبه، نخود، گردوی هندی، قدومه شیرازی، کدو حلوایی، لیمو ترش و گندم) مفید است.

از جمله توصیه های امام رضا(ع) در رساله ذهبیه درباره این ماه، مصرف کمی آب گرم در صبح به صورت ناشتا است که توصیه می‌کنند بهتر است این آب گرم را یک مرتبه سر کشید.

سفارش دیگر امام رضا (ع) خوردن حبوبات گرم، کرفس، ترتیزک، سیر، پیاز کوهی و استحمام خوب است که همانطور که اشاره کردیم باعث کاهش بلغم می‌شود.

رفتن به حمام هم از این نظر که با تعریق بدن بلغم دفع می‌شود مورد سفارش امام رضا (ع) بوده است.

توصیه دیگر امام رضا (ع) برای این ماه ماساژ و روغن مالی بدن با استفاده از روغن‌های گرم مانند روغن خیری (شب بو) و روغن‌های مشابه است که طبیعت گرم دارند. در همین زمینه امام رضا (ع) می‌فرماید: ادهنوا بالبنفسج فانه بارد فی الصیف و حار فی الشتاء؛ با روغن بنفشه خود را خوشبو کنید زیرا در تابستان سرد و در زمستان گرم است.(3)

و آخرین توصیه امام رضا(ع) در رساله ذهبیه برای این ماه پرهیز از مصرف شیرینی‌ها، ماهی تازه و ماست است که مصرف همه این‌ها باعث افزایش سردی و بلغم است و مایه بیماری در بدن است. (4)

 

 

اسفندماه

مطابق گاه شمار یونانی شباط به آخرین ماه زمستان اطلاق می‌شود که به طور تقریبی با اسفند ماه ما برابر است.  امام رضا (ع) در رساله ذهبیه در مورد ویژگی‌های اسفندماه می‌فرماید: (شباط) ثمانیة و عشرون یوما تختلف فیه الریاح و تکثر الامطار و یظهر فیه العشب و یجرى فیه الماء فی العود و ینفع فیه اکل الثوم و لحم الطیر و الصیود و الفاکهة الیابسة و یقلل من اکل الحلاوة و یحمد فیه کثرة الجماع و الحرکة و الریاضة؛ شباط بیست و هشت روز است، بادها در آن مختلف مى‏شود باران زیاد می‌بارد، گیاه و علف سر از زمین بیرون مى‏آورد، آب در شاخه‏هاى درختان جارى مى‏شود، خوردن سیر و گوشت پرندگان و شکار و میوه‏هاى خشک شده سودمند است و حرکت و فعالیت و کار در این ماه بسیار نیکو است.(5)

امام رضا (ع) در این بخش از سخنان خود این ماه را مقدمه بهار برشمرده و به خصوصیات طبیعی و جوی آن اشاره می‌کنند و * در اولین توصیه برای این ماه خوردن سیر را توصیه می‌کنند هرچند در بیانی دیگر فرموده اند که در فصل بهار باید از خوردن پیاز و سیر و ترشی پرهیز کرد، اما استفاده از این گیاه را برای آخر زمستان مفید دانسته و فرموده اند: و ینفع فیه اکل الثوم؛ خوردن سیر در این ماه نافع بدن است.

‎در روایات از سیر به عنوان شفای هفتاد نوع بیماری یاد شده و خواص فراوانی برای آن ذکر شده است. در حال حاضر هم از سیر برای کاهش میزان کلسترول و کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی و نیز برای بهره مندی از خواص ‏ضدمیکروبی آن استفاده می‌شود. امام رضا(ع) در بیانی دیگر می‌فرماید: هر کس می خواهد بادی دامنگیر او نشود، در هر هفت روز، یک بار سیر بخورد.(6)

* دومین توصیه امام رضا (ع) برای این ماه خوردن گوشت پرنده و شکار است. در اواخر زمستان از این جهت که هنوز سرماى زننده آن گاهى ما را تعقیب مى‏کند بدن نسبت به ماه‌هاى بعد محتاج به حرارت بیشترى است و در میان خوراکى‏ها گوشت حرارت زیادترى تولید مى‏کند. از این رو امام رضا (ع) در باره فواید و خواص مفید مصرف گوشت در بیانی دیگر به نقل از امام على (ع) می فرمایند: ذُکِرَ عِندَ النَّبِیِّ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم اللَّحمُ وَالشَّحمُ ، فَقالَ : لَیسَ مِنهُما بَضعَةٌ تَقَعُ فِی المَعِدَةِ إلاّ أنبَتَت مَکانَها شِفاءً ، وأخرَجَت مِن مَکانِها داءً؛ نزد پیامبر (ص) از گوشت و پیهْ یاد شد. فرمودند: هیچ پاره‏اى از این دو در معده جاى نمى‏گیرد، مگر این که در جاى آن، شفا مى‏روید و بیمارى‏اى از آن جا مى‏رود.( 7)

* و توصیه سوم امام رضا (ع) برای این ماه استفاده از خشکبار و میوه های خشک است. از این رو می‌فرماید: و الفاکهة الیابسة؛ و خوردن میوه‏هاى خشک مفید است که مراد از میوه‏هاى خشک ظاهرا خشکبار است مانند پسته و بادام و فندق و گردو و سنجد و امثال آن که ما پیش از این در خواص برخی از آنها مثل گردو ، سنجد و ... از نگاه امام رضا (ع) سخن گفتیم.

در اسفند ماه به خاطر اختلالاتی که در مزاج پیدا می‌شود، جریان خون مختل شده و پوست بدن دچار مشکل می‌شود و برخی نارسایی‌ها در مفاصل و استخوان‌ها پدید می‌آید که به خاطر همین امام رضا (ع) می‌فرماید: در ماه شباط باید از مقدار مصرف شیرینى کم کرد

بخشی از توصیه های امام رضا (ع) برای این ماه توصیه‌های پرهیزی است که نباید انجام داد. از این رو آن حضرت می‌فرماید: و یقلل من اکل الحلاوة؛ و باید از خوردن شیرینی جات بکاهد. در اسفند ماه به خاطر اختلالاتی که در مزاج پیدا می‌شود، جریان خون مختل شده و پوست بدن دچار مشکل می‌شود و برخی نارسایی‌ها در مفاصل و استخوان‌ها پدید می‌آید که به خاطر همین امام رضا (ع) می‌فرماید: در ماه شباط باید از مقدار مصرف شیرینى کم کرد.

و توصیه آخر امام رضا (ع) برای این ماه افزایش تحرک و ورزش و فعالیت‌های بدنی است. فعالیت‌های بدنی خود به بیدار شدن اعصاب کمک می‌کند چرا که در سرماى زمستان اعصاب به نوعی رخوت دچار شده و سلول‌هاى مرده همچنان در جاى خود مانده‌اند که با حرکت و فعالیت و ورزش احیا می‌شوند.(8)

امام رضا (ع) در بیانی دیگر در مورد تحرک و آثار ورزش در ایجاد نشاط معتقدند که جنبش بیش از اندازه و خسته ساختن اعضای بدن باعث فرسودگی جسم و جان خواهد شد و موجبات حزن و درد را فراهم می‌سازد؛ اما اگر تقلا و جنبش به حد اعتدال باشد باعث نشاط و شادمانی انسان می‌گردد و او از این فعالیت لذت خواهد برد.

 

پی نوشتها:

1. رساله الذهبیه، ذکر فصول السنه

2. الطریق الى خراسان نویسنده : کمال السید ج1 ، ص391

3. عیون اخبارالرضا(ع)، ج 2، ص 30، ح 74

4. سید محمود موسوی،رمز الصحة

5.رساله ذهبیه/ ذیل خصوصیات ماهها/(شباط) ثمانیة و عشرون یوما...

6. طب الامام رضا،ص41

7. عیون أخبار الرضا علیه ‏السلام ، جلد 2 ، صفحه 41 ، حدیث 130

8. طب الرضا (ع) / ترجمه امیر صادقى ص173 تا ص 181

 

نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن1393
خواب چیست؟ 

(و جعلنا نومکم سباتا) 

و خواب شما را مایه آسایش و استراحت قرار دادیم. 

خواب غذاى روح است و ما 3 / 1 زندگى خود را در خواب مى‏گذرانیم. 

خواب به طور منظم و گسترده تحت تاثیر ریتم شبانه روزى اتفاق‏مى‏افتد. در خواب بدن در وضعیت و محلى خاص قرار مى‏گیرد; دیگرفعالیتهاى جسمانى متوقف مى‏گردد و هوشیارى حسى کاهش کلى مى‏یابد. 

اندامى که این تغییرات را به وضوح در حالت‏خواب، در مقایسه‏باهوشیارى در حال آرامش، نشان مى‏دهد مغز است. امام‏على(ع)مى‏فرماید: «النوم راحه من الم و ملائمه الموت.» 

خواب مایه‏ى آسودن از درد و رنج است و هم سنخ آن مرگ است. 

مغز میزان خواب را تنظیم مى‏کند و به نظر مى‏رسد خواب براى آن‏حیاتى است. امام رضا(ع)مى‏فرماید: «ان النوم سلطان الدماغ و هوقوام الجسد و قوته.» 

خواب شهریار مغز است و مایه استوارى و نیروى بدن. 

انسان در خواب آرام است و حتى به نظر مى‏رسد به محرکهاى دنیاى‏پیرامونش پاسخ نمى‏دهد ولى مغز و پیکرش تغییراتى عمیق را تجربه‏مى‏کند. شما هر شب مراحلى یکسان از خواب را پشت‏سرمى‏گذارید. پس‏از رفتن به بستر، بدنتان شروع به آرام شدن کرده، تنشهاى عضلانى‏کاهش مى‏یابد و وارد اولین مرحله خواب مى‏گردید. 

مرحله اول «خواب جسمانى‏» 

شبانگاه وقتى آدمى سربربالش استراحت مى‏گذارد، هنوز اعصاب واحساسات و تمایلاتش درحال حرکت است; مانند چرخ لنگرى که بعد ازخاموشى موتور، دوسه دور دیگر هم مى‏گردد تا بایستد. این نوع‏خواب، نتیجه استمرار کارهاى روزانه است و عادتا در اول شب به‏وقوع مى‏پیوندد; یعنى انسان در ساعات اول و دوم شب فعالیتهاى‏روزانه‏اش رادرخواب بسیار مى‏بیند. مدیر مدرسه احساس مى‏کند درمدرسه است و شاگردها و معلم‏ها و دیگران آمده‏اند و شلوغ مى‏کنند. 

کارگر کارخانه خود را درکارخانه مى‏یابد و هرکس احساس مى‏کندمقدارى از کارهاى روزانه‏اش تکرار مى‏شود. ما نیز از این نوع‏خوابها بسیار مى‏بینیم; ولى چون اول شب است و بعد خواب ما سنگین‏و سنگین‏تر مى‏شود، آنها را فراموش مى‏کنیم; به ویژه آن که این‏نوع خوابها بى‏ارزش هم هستند. زیرا اعمال روزانه آدمى است که به‏طور خودکار انجام مى‏پذیرد. 

درمرحله اول خواب، امواج مغزى کوتاه‏تر، فشرده، و نامنظم‏مى‏گردد و افکار روزمره از ذهن شما مى‏گذرد. اگر در این منطقه‏تاریک و روشن چشم باز کنید، ممکن است‏به طور کلى منکر خوابیدن‏شوید. 

مرحله دوم «خواب نفسانى‏» 

خواب نفسانى یعنى آن لحظاتى که انسان به طور عمیق به خواب‏فرو رفته و دست و پا و حواس پنج گانه‏اش از کار افتاده است. دراین حالت ضمیر نابخود اوج گرفته، امواج مغزى بلندتر و فعالیتش‏گهگاه قطع مى‏گردد. چشم به محرک پاسخ نمى‏دهد. به طورى که حتى‏اگر پلکها را آهسته بازکنند، شخص نمى‏تواند ببیند. 

در این نوع خواب، احساسات و تمایلات کوفته شده در داخل وجدان‏آدمى، از ضمیر نابخود بیرون مى‏آید و خود را نشان مى‏دهد. این‏نوع خواب، خوابى عکس العملى است; یعنى عکس العمل کارهاى روزانه‏است نه ادامه آن; براى مثال فرض کنید انسان در روز مورد هجوم‏ستمگرى قرار گیرد و توان انتقام نداشته باشد. این امر عقده‏اى‏در دلش مى‏شود، در ضمیر نابخود جاى مى‏گیرد و حتى بى‏آنکه خودش‏دریابد، آزارش مى‏دهد. در خواب این عقده مى‏شکفد و انسان ضعیف ومظلوم، توانا مى‏شود و از ستمگر انتقام مى‏گیرد; او را کتک‏مى‏زند، بر زمین مى‏خواباند، میل درونى‏اش ارضا مى‏گردد و وقتى ازخواب برمى‏خیزد، احساس نشاط و آرامش مى‏کند; زیرا عقده درونى‏اش‏از بین رفته است. بنابراین، احساس نشاط انسانها هنگام صبح تنهابه سبب رفع خستگى فیزیکى نیست; بلکه در بیشتر مواقع به سبب ازمیان رفتن عقده‏هاى نفسانى است که شخصیت انسان را مى‏آزارد. 

روان شناسان قادرند بسیارى از مشکلات روانى و درونى افراد رااز روى خواب بفهمند، تحلیل کنند و سبب و راه حل آن را بیابند. 

مرحله سوم «خواب روحانى‏» 

در مرحله سوم، امواج مغزى بسیارآهسته‏تر و حدود پنج‏برابر بزرگتر از مرحله اول مى‏گردد. 

عمیق‏ترین مرحله ناهوشیارى امواج مغزى در این زمان تحقق مى‏یابدو بیدار کردن انسان از خواب بسیار دشوار است. 

این مرحله به طور معمول دو یا سه ساعت پس از نیمه شب شروع‏مى‏شود و تا نزدیک سپیده صبح ادامه مى‏یابد. در این نوع خواب،انسان خوابهایى مى‏بیند که از آینده خبر مى‏دهد; آینده‏اى که باهیچ حساب احتمالاتى نمى‏توان آن را پیش بینى کرد. 

خوابهاى اول و دوم با گذشته انسان سروکار دارد; اما خوابهاى‏مرحله سوم با گذشته هیچ رابطه‏اى ندارد و به کلى مستقل است. 

چند ساعت‏خواب براى شما کافى است؟ 

شما هر شب به خواب عمیق و غیر منقطع در بسترى راحت، جادار وامن نیاز دارید. مهمترین مساله این است که شما صبح هنگام‏برخاستن چه احساسى دارید؟ اگر سرشار از انرژى و سرحال برخیزید،معلوم است‏خوب خوابیده‏اید. 

دراین باره که خواب خوب شب چه مدت باید باشد، فرمول خاصى‏وجود ندارد. انتظار این که همه افراد به یک اندازه به خواب‏نیاز داشته باشند به همان اندازه غیر منطقى است که توقع داشته‏باشیم، همه مردم هر روز یک اندازه غذا بخورند. 

دامنه خواب طبیعى بین 5 تا ده ساعت است. حدود 1 تا 2 درصد ازمردم مى‏توانند با تنها 5 ساعت‏خوابیدن به زندگى ادامه دهند واقلیت کوچک دیگرى نیز به دو برابر این میزان خواب نیاز دارند. 

براى محاسبه میزان خواب مورد نیاز، هر روز صبح زمان بیدارشدنتان را ثابت نگه دارید، و وقت‏شروع خواب را تغییر دهید. آیاپس از 6 ساعت‏خواب هنوز سست و بى‏حال هستید؟ آیا یک ساعت‏خواب‏اضافى توان بیشترى به شما مى‏دهد؟ اضافه شدن دو ساعت چطور؟ هرگزتصور نکنید با بیشتر خوابیدن اوضاع بهتر مى‏شود; زیرا خواب بیش‏از اندازه احساس رخوت پدید مى‏آورد. 

پیامبر خدا(ص)مى‏فرماید: 

«ایاکم و کثره‏النوم; فان کثره النوم یدع صاحبه فقیرا یوم‏القیامه.» 

از پرخوابى بپرهیزید; زیرا پرخوابى صاحبش را در روز رستاخیزتهیدست مى‏گذارد. 

با توجه دقیق به علایم هشدار دهنده بدنتان، خواب مناسب خود راتنظیم کنید. 

وقتى به اندازه مورد نیازتان استراحت نمى‏کنید چه اتفاقى‏مى‏افتد؟ نخستین آسیب کم خوابى از میان رفتن تبسم است. خستگى‏سبب تحریک پذیرى و افسردگى مى‏شود. بدون خواب کافى افرادنمى‏توانند وظایف خود را به نحو شایسته انجام دهند; حتى نیم‏ساعت کمتر از معمول خوابیدن، ممکن است‏به فعالیت روز بعد آسیب‏رساند. هرچه بیشتر از ساعات خوابتان کاسته شود، شما کمتر خودانگیخته، انعطاف پذیر و خلاق خواهید بود. افرادى که شب خوبى رانگذارنده‏اند، انعطاف ناپذیر مى‏شوند و در پى‏کشف راه حل مسایل‏نخواهند بود. این افراد حتى اگر بسیار تمرکزکنند، تنها توان‏انجام دادن کارهاى معمولى را دارند و چنانچه شب بعد نیز دربى‏خوابى به سربرند، حتى انجام دادن کوچکترین وظایف برایشان‏دشوارمى‏شود. 

چگونه بخوابیم؟ 

ساعات منظمى را براى به خواب رفتن و برخاستن تعیین کنید و تاجایى که ممکن است این نظم را در روزهاى تعطیل نیز حفظ کنید. 

براى خواب خود آیینى در نظر بگیرید و رشته‏اى از کارها را هرشب‏پیش از خواب تکرار کنید; مثل تفکر درباره آنچه روز انجام‏داده‏اید، دعا کردن و خواندن داستانى بدون هیجان تا انتقال ازبیدارى به خواب آسان‏تر شود. 

امام صادق(ع)مى‏فرماید: «اذا اویت الى فراشک فانظر ماسلکت‏فى‏بطنک و ما کسبت فى یومک، و اذکرانک میت و ان لک معادا» 

هرگاه به بسترت رفتى بیندیش که در آن روز چه غذایى روانه شکم‏کرده‏اى و چه به دست آورده‏اى؟ و به یاد آر که خواهى مرد و معادى‏در پیش دارى. 

براى آزاد شدن تنش‏هاى فیزیکى هر روز ورزش کنید. آخر شب ورزش‏نکنید; زیرا وقتى به احساس خواب آلودگى نیاز دارید، برانگیخته‏مى‏شوید. 

در ساعات پایانى روز، قهوه و چاى ننوشید; زیرا تاثیر کافئین‏تا حدود هشت‏ساعت ادامه مى‏یابد و در خواب اختلال پدید مى‏آورد. 

اگر براى خوابیدن در شب مشکل دارید، در طول روز نخوابید; باشکم خیلى پر یا گرسنه به خواب نروید و در اوایل غروب غذابخورید تا بسیار راحت‏تر باشید. 

چرا خوابیدن در شب بهتر است؟ 

ساختار و فیزیولوژى بدن انسان چنان طراحى شده که شب براى‏استراحت و روز براى کار و کوشش باشد. یکى از دلایل این مساله‏نظام ترشح هورمونى بدن انسان است که دقیقا براین اساس استوارگردیده است. بهترین هورمونى که براى فعالیت روزانه و نیز نشاط،پویایى و تحرک ضرورى است، هورمون کورتیزول است که در بسیارى ازواکنش‏ها و فعل و انفعالات بدن موثر است و بدن را در سطوح سلولى‏آماده فعالیت مى‏سازد. ترشح طبیعى کورتیزول با یک الگوى‏شبانه‏روزى انجام مى‏شود. به طورى که بالاترین غلظت پلاسمایى درصبح زود(6 8 صبح)و پایین‏ترین غلظت در حوالى نیمه شب دیده‏مى‏شود. 

عدم این هورمون یا اختلال در ترشح آن به اختلال در نظام طبیعى‏فعالیت ارگانهاى مختلف بدن مى‏انجامد. چرخه ترشح این هورمون درطول شبانه روز یکسان نیست. در ابتداى روز بالاترین میزان ترشح‏وجود دارد. این مقدار به مرور کاهش مى‏یابد و هنگام شب به‏کمترین حد مى‏رسد. علاوه بر آن، هنگام مقابله با فشارهاى مختلف وحتى بیماریها این هورمون بیش از حد عادى ترشح مى‏شود و انسان رااز نظر جسمى و روحى یارى مى‏دهد. در ساختار فیزیکى بدن انسان‏نکات دیگرى نیز مشاهده مى‏شود که بر لزوم استراحت‏شبانه گواهى‏مى‏دهد; براى مثال عضلات چشم در نور کم شب در حالت استراحت قرارمى‏گیرند، اما در طول روز به سبب واکنش در مقابل روشنایى طبیعى‏انقباض‏هایى از خود نشان مى‏دهند. 

همچنین ترشح هورمون آدرنالین که سبب نشاط، شادابى و بهترشدن رشد بدن مى‏گردد. در شب، بویژه دوازده تا سه نیمه شب، تحقق‏مى‏یابد. استراحت در روز هیچ‏گاه بى‏خوابى شب را جبران نمى‏کند;ولى تا حدودى موثر است. اگر فردى 4 تا 5 شبانه روز پشت‏سرهم‏نخوابد، به هلاکت مى‏رسد، زیرا سلولهاى مغز به استراحت‏نیازمندند. بى‏خوابى‏هاى مقطعى سبب ایجاد نارسایى در مغز و روان‏مى‏شود و در مراحل ابتدایى، قدرت تشخیص و تمرکز را مختل مى‏سازد. 

شب بیداریهاى طولانى مى‏تواند به تدریج این عارضه را تشدید کند. 

خواب در مقابله بیماریها 

خواب مى‏تواند دارویى موثر علیه بیماریها باشد. بیماران قبل‏از هرچیز به استراحت کافى نیاز دارند. خواب نماد استراحت مفیداست و سیستم دفاعى بدن را تقویت مى‏کند. گاه خواب حتى به اندازه‏دارویى که فرد مصرف مى‏کند، در درمان موثر است. بهترین نوع‏درمان بیماریها آن است که بدن همه مکانیزمهاى فیزیکى وشیمیایى‏اش را به کمترین مقدار مورد نیاز برساند و تمام انرژى‏سطح سلولى را براى درمان بیمارى و خروج میکرب از بدن بسیج کندو این حالت در خواب به خوبى فراهم مى‏آید. 

در این راستا، مطالعات پژوهشگران هنگ کنگى نشان مى‏دهد که‏خواب کم و ناکافى مى‏تواند به زخم معده و حتى سرطان بینجامد. به‏نوشته روزنامه استاندارد هنگ‏کنگ، فشار روحى مى‏تواند توازن میان‏ترشح اسید معده و توانایى معده براى محافظت در مقابل اسید رابرهم زند; همچنین بیمارانى که دچار کم‏خوابى‏اند، در مقایسه باگروهى که خواب کافى دارند، دیرتر بهبود مى‏یابند. 

مصرف دارو براى خواب 

قرصهاى خواب‏آور فقط باید با نظر پزشک مصرف گردد. آن هم تنهابراى مدتى کوتاه. این قرصها در دوره بحرانى سودمند است; ولى بامصرف پیوسته به زودى تاثیر خود را از دست مى‏دهد. انسان ممکن‏است‏به تدریج میزان دارو را افزایش دهد و خود را از نظر روانى‏و جسمى به آن وابسته سازد; ولى چنانچه پس از مدتى طولانى مصرف‏آن را قطع کند، دیگر بار از بى‏خوابى رنج‏خواهدبرد و بدین‏ترتیب، بدتر از قبل مى‏شود.

منابع:

فرهنگ کوثر 1379 شماره 37

برچسب‌ها: طب و تربیت
نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن1393
یکى از نیازهاى اساسى روانى کودکان، محبت است. کودک میل‏دارد مورد محبت دیگران واقع شود و خود نیز به دیگران ابرازمحبت کند. محیط خانواده و تجربیات فرد در پیدایش و رشد این‏عاطفه کاملا تاثیر دارد. 

سالمندان و جوانان نیز مانند کودکان به محبت نیازمندند; ولى‏این نیاز در کودکان محسوستر است. 

«من قبل ولده کتب الله عزوجل له حسنه و من فرحه، فرحه الله‏یوم القیامه.» 

آن که فرزندش را ببوسد، خداوند حسنه‏اى در نامه عملش مى‏نویسدو هرکه فرزندش را شاد کند، خدا او را در قیامت‏شاد خواهد کرد. 

ابراز محبت‏سبب تامین بهداشت روانى نوزاد است. کودکى که ازمحبت‏سرشار پدر و مادر برخوردار است، قدرت سازگارى بیشترى‏دارد; احساس سکون و آرامش مى‏کند; اعتماد به خویشتن در وى‏نیرومند است و به میزانهاى اخلاقى حساستر است. 

در روایات چنین مى‏خوانیم: 

«کان النبى(ص)اذا اصبح مسح على رووس ولده‏» 

رسول خدا(ص)هر بامداد دست محبت‏بر سر فرزندانش مى‏کشید. 

کودکانى که در سالهاى نخستین زندگى از محبت والدین و دیگربزرگسالان محرومند، در بلوغ و سالمندى ناراحتیهاى شدید عاطفى ازخود بروز مى‏دهند. 

وقتى محیط خانه، سالم و از عاطفه و محبت‏سرشار باشد، وجدان‏کودک رشد مطلوب خود را آغاز مى‏کند و احساس حمایت و امنیت وآزادى عمل او را فرا مى‏گیرد. 

محیط خانواده باید از محبت‏سرشار باشد تا کودک ضمن احساس‏امنیت‏خاطر، امکان یادگیرى بیابد، زیرا خانواده‏اى که همیشه‏نزاع و مشاجره بر آن حکم فرماست، موجب اضطراب و نگرانى کودک‏مى‏شود و این امر فرصت‏یادگیرى را از او سلب مى‏کند. 

رسول اکرم(ص)مى‏فرماید: «اکثروا من قبله اولادکم فان لکم، لکل‏قبله درجه فى الجنه ما بین کل درجه خمسه ماه عام.» 

فرزندان خود را زیاد ببوسید; زیرا با هر بوسه مقام و مرتبتى‏در بهشت‏براى شما فراهم مى‏شود که فاصله میان هر مقام پانصد سال‏است. 

وقتى کودک حس کرد پدر ومادر از وى غافلند و به او محبت‏ندارند، کینه آنها را به دل مى‏گیرد و اندیشه انتقام از اجتماع‏آنها را در سر مى‏پروراند. این حالت گاه به ناهنجاریهاى روانى وجرم و جنایت مى‏انجامد. 

امام صادق(ع)مى‏فرماید: «ان الله عزوجل لرحم الرجل لشده حبه‏لولده.» 

مردى که به فرزندش محبت‏بسیار دارد، مشمول رحمت و عنایت‏مخصوص خداوند بزرگ است. 

کودک به محبت نیاز دارد و خشونت و قهر موجب انحراف او ازمسیر عادى زندگى مى‏گردد. در واقع دستورهاى سخت و مکرر حالت‏دفاعى در وى ایجاد مى‏کند و سلب آزادى از او سبب مى‏شود به دروغ‏پناه برد. 

گاه کودک از این که نمى‏تواند محبت والدین را به خود اختصاص‏دهد احساس حسادت کرده، به تنبیه آنها مى‏اندیشد و از آنجا که‏قادر نیست چنین کارى کند، به بد رفتارى روى مى‏آورد; براى مثال‏ناخن مى‏جود، شست مى‏مکد، فحش مى‏دهد و حتى گاه به دزدى مى‏پردازد. 

اطفالى که‏خود را محبوب والدین حس نمى‏کنند، با جسارت ناراحتى‏خود را پنهان مى‏کنند. در واقع اطفالى که از محبت محرومند یاکمرو و خجالتى مى‏شوند یا جسور. رسول گرامى‏اسلام(ص)در باره محبت‏به فرزند مى‏فرماید: 

خداوند پدرى را که با چشم محبت‏به فرزندش مى‏نگرد و با نگاه‏پرعطوفت‏خویش شادش مى‏سازد، از پاداش آزاد کردن یک بنده‏برخوردار مى‏سازد. 

کارل را جرز، روان شناس آمریکایى، نیز بر اهمیت این نیازتاکید دارد. او معتقد است: کودکان دریافت توجه مثبت را ارضاکننده و دریافت نکردن آن را ناکام کننده مى‏یابند. از آنجا که‏توجه مثبت‏براى رشد انسان حیاتى است، رفتار کودک به وسیله‏مقدار محبت و عشقى که به او عطا مى‏شود، هدایت مى‏گردد. اگر مادرتوجه مثبت را ارائه ندهد، گرایش فطرى کودک به سوى شکوفایى ورشد خود با مانع مواجه خواهد شد. اگر این حالت زیاد اتفاق‏افتد، کودکان تلاش براى شکوفایى را متوقف مى‏کنند و در عوض براى‏به دست آوردن توجه مثبت دیگران مى‏کوشند. 

مهمترین چیزى که یک کودک براى رشد ذهنى لازم دارد، محبت وتوجه بزرگترهاست. کودکان از سنین نوزادى محبت را درک مى‏کنند واگر در این دوران محبت‏ببینند، دوست داشتن را مى‏آموزند. کودک‏با در آغوش گرفتن، نوازش کردن و برخورد محبت آمیز احساس آرامش‏مى‏کند. پدر و مادر باید براى محبت کردن به کودک وقت صرف کنند. 

کودکان خیلى زود بى‏توجهى دیگران را مى‏فهمند و از اینکه کسى‏آنها را دوست نداشته باشد، مى‏ترسند. 

ابراز محبت فیزیکى ما به کودکان، هم براى آنها و هم براى‏خودمان بسیار مهم است. در آغوش کشیدن فرزندانمان یکى از ساده‏ترین و بزرگترین لذتهایى است که ممکن است در زندگى داشته باشیم‏و شیوه‏اى مستقیم و گویا براى ابراز محبتى است که به آنان‏داریم. 

نخستین و اصلى‏ترین درس در تربیت فرزندان این است که به‏فرزندانتان بگویید دوستشان دارید. ممکن است‏بگویید خوب آنهامى‏دانند که من دوستشان دارم و لزومى ندارد این را بگویم; ولى‏باید این امر را به فرزندانتان نشان دهید که برایشان ارزش‏قائلید و دوستشان دارید. 

محبت ما به کودکان باید بى‏قید و شرط باشد. محبت‏بى‏قید و شرطبه راحتى و بدون هیچ‏گونه رابطه و ضابطه‏اى ابراز مى‏شود. برخى ازوالدین محبت‏خود را ابزارکنترل فرزندانشان مى‏سازند. این والدین‏در صورت خشنودى از رفتار کودک به وى محبت مى‏کنند و در صورت عدم‏خشنودى محبت‏خود را از آنان دریغ مى‏دارند. کودکان به تایید ومحبت والدین به شدت نیازمندند و به همین دلیل شاید عدم ابرازمحبت در کنترل رفتار آنان روشى موثر باشد; اما این کار ممکن‏است نه تنها برتکامل حس عزت نفس کودک بلکه بر حس امنیت درونى‏وى نیز تاثیر منفى بگذارد. 

البته لازم نیست فرزندانمان را در ناز و نوازش و محبت‏خود غرق‏سازیم یا تمام توجه خود را به آنها متمرکز کنیم. تنها کافى است‏با گفتار و کردار خود به آنها اطمینان دهیم که دوستشان داریم وبرایشان ارزش قایلیم. با این کار زیربناى محکم و استوارى‏مى‏سازیم که حس عزت نفس و ایمنى برآن بنا خواهد شد.

منابع:

فرهنگ کوثر 1378 شماره 35

برچسب‌ها: طب و تربیت
نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن1393
هفت‏سال دوم 

على(ع) فرمود: ... در هفت‏سال دوم، فرزند خدمتگزار وفرمانبردار شماست. 

امام صادق(ع) نیز مى‏فرماید: ... هفت‏سال خواندن و نوشتن‏بیاموزد... 

همچنین مى‏فرماید: ... در هفت‏سال دوم به تادیب او بپرداز... 

این روایت‏ها نشان مى‏دهد که باید هفت‏سال دوم را به تادیب‏فرزند اختصاص داد. 

هرکه در خردى‏اش ادب نکنند در بزرگى ادب از او برخاست

چوب تر را چنان که خواهى پیچ نشود خشک جز به آتش راست

این نظریه مى‏گوید: کودک داراى سجایا و صفاتى است که قابل رشداست و زمانى رشد مى‏کند که محیطى مناسب فراهم شود. غزالى‏مى‏گوید: کودک داراى هیچ نقشى نیست و مى‏تواند هرگونه نقشى‏بپذیرد. 

بنابراین اگر کودک را از هنگام خردسالى به صفات و رفتارهاى‏خوب عادت دهند، به همان صفات پرورش مى‏یابد و بدانها خومى‏گیرد. اما اگر کودک را به حال خود واگذارند، اخلاق بد وعادات ناپسند در وى ملکه مى‏شود و از میان بردن آن دشوار است. 

خصوصیات کودک در سن هفت تا چهارده سالگى 

1- اعتماد به نفس دارد ومى‏خواهد هرکار را تجربه کند. 

2- براى یادگیرى، منظم خواندن، نوشتن و حساب کردن آمادگى‏دارد و مى‏تواند آنها را در امور روزانه‏اش به کار برد. 

3- مى‏خواهد مسئولیتى به عهده گیرد و با بهتر انجام دادن آن‏مورد تمجید واقع شود. 

4- به ستایش بزرگسالان نیاز دارد. 

معمولا بچه‏ها در سن هفت‏یا هشت‏سالگى زودتر وآسانتر خواندن ونوشتن مى‏آموزند و به تدریج مفاهیم ریاضى را فرا مى‏گیرند. 

با توجه به خصوصیات کودک در این برهه، روایات مساله تادیب وتنظیم رفتار را مطرح کرده‏اند. در این موقعیت، پدر و مادرباید: 

الف - مسئولیت‏هایى که کودک مى‏تواند بپذیرد، به وى یاد آورى‏کنند. 

ب - از حقیر شمردن کودک خوددارى کنند. 

ج - فرصت استقلال و انجام دادن مسئولیت‏به کودک دهند و از تحت‏فشار قرار دادنش بپرهیزند. 

روشهاى تربیتى: تربیت‏به وسیله سرمشق 

عملى‏ترین وسیله تربیت، استفاده از یک نمونه عملى و سرمشق زنده‏است. بدین جهت، خداوند محمد(ص) را سرمشق جهانیان قرار داد. 

(لقد کان لکم فى‏رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجوا الله‏والیوم الاخر و ذکرالله کثیرا) به طور یقین، زندگى رسول خدابراى شما و آنان که به خدا و روز قیامت امیدوارند و خدا رابسیار یاد مى‏کنند، سرمشقى نیک مى‏باشد. 

رسول خدا(ص) بزرگترین سرمشق بشریت است که با رفتار خود مردم‏را تربیت مى‏کرد. در هر خانواده، پدر و مادر باید نمونه‏اى ازتعلیمات اسلامى باشند. کودکى که مى‏بیند پدر و مادرش دروغ‏مى‏گویند، ممکن نیست راستى بیاموزد. فرزندى که پدر خود را نسبت‏به خود سنگدل و سختگیر ببیند، نمى‏تواند مهربانى و همکارى بادیگران را بیاموزد. خانواده تربیت کننده‏اى است که نخستین‏بذرهاى تربیت را در جان طفل مى‏کارد و رفتار و طرز تفکر او رامى‏سازد. 

تربیت کردن با پند و اندرز 

(هذا بیان للناس و هدى و موعظه للمتقین) این بیانى براى مردم‏و هدایت و پندى براى پرهیزکاران است. 

اگر سرمشق شایسته و درستى وجود داشته باشد، موعظه در نفس اثرمى‏گذارد. 

ممکن است نه پدر کودک دزدى کند نه مادرش; ولى طفل با انگیزه‏کودکانه به دزدى روى آورد. امکان دارد والدین طفل دروغ‏نگویند; ولى کودک براى تکمیل کمبودهایى که در خود یا خانه یاپدر و مادرش احساس مى‏کند، به دروغ گفتن گراید. 

در این موقعیت، اندرز سودمند مى‏نماید. البته اندرز باید بسیارآرام و لطیف باشد تا طفل به راه صواب و خوى نیک برگردد. 

پس محبت نخستین گام تربیت است. 

پس از محبت و سرمشق قرار گرفتن خانواده، نوبت‏به اندرز مى‏رسدو اگر هیچ کد کار گر نیفتاد، ناگزیر باید به اندکى شدت عمل‏روى آورد. 

البته تنبیه ضرورى نیست; ولى گاه براى گروهى سودمند واقع‏مى‏شود. تربیت همراه با مهربانى بسیار ممکن است اطفال را به‏درستى و پاکى و راستى برساند; اما اگر مهربانى و عطوفت از حدبگذرد، زیانى جبران ناپذیر به شخصیت طفل وارد مى‏آورد. 

تربیت‏با داستان‏سرایى 

(و اضرب لهم مثلا رجلین جعلنا لاحدهما جنتین من عناب و حففناهمابنخل و جعلنا بینهما زرعا) براى آنها مثل آن دو مرد را بیان‏کن که به یکى از آنها دو باغ انگور دادیم و اطراف آن را بادرختان خرما پوشاندیم و میان دو باغ را کشتزار قرار دادیم. 

اسلام تاثیر افسونگر داستان بر دلها را مى‏شناسد و آن را به‏عنوان وسیله تربیت‏به استخدام در مى‏آورد. قرآن داستان را براى‏همه انواع تربیت مورد استفاده قرار داده و در این مسیر از همه‏نوع تعبیرات هنرى و خصوصیات داستان‏گویى بهره گرفته است. 

تربیت‏با عادت دادن 

اسلام عادت را وسیله تربیت مى‏داند و هرچیز خوب و خیر را به‏عادت تبدیل مى‏کند. تکرار عمل، یکى از روشهاى موثر قرآنى است. 

از راه تکرار و ایجاد عادت مطلوب مى‏توان اخلاق بد را از میان‏برد و خویهاى پسندیده را جانشین آن ساخت.

منابع:

فرهنگ کوثر 1378 شماره 33

برچسب‌ها: طب و تربیت
نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن1393
نوزادى که ماهها در رحم مادر از طریق جفت و عوامل مادرى بخوبى‏محافظت‏شده، در پایان مدت باردارى بى‏دفاع پا به دنیاى آلوده‏خارج مى‏نهد. در این موقعیت، تنها آغوش گرم و شیرمادر او را درمقابل عوامل مهاجم، میکروبى، ویروسى، قارچى، انگلى،... محافظت‏مى‏کند. 

شیر مادر داراى سه دسته عوامل محافظت کننده است. این عوامل نه‏تنها نوزاد را در روزها و ماههاى آغاز عمر از گزند عوامل‏بیمارى زا دور مى‏دارد، بلکه تا پایان زندگى از بیماریهاى چون‏دیابت و فشار خون مصون مى‏سازد. 

در دوران بیست و چهار ماهه شیردهى، مسوولیت پرورش طفل از نظرجسمى و روانى به عهده مادر است. على(ع) مى‏فرماید: بنگر کدام‏زن فرزندانت را شیر مى‏دهد; زیرا کودک با اخلاق او رشد مى‏کند. 

چرا شیر مادر؟ 

شیر مادر براى بچه غذایى فوق العاده کامل است. از آنجا که‏دوران تکرار نشدنى کودکى در تاءمین سلامت انسان در بزرگسالى‏اهمیت‏بسیار دارد، دوران شیرخوارى از حساس‏ترین مراحل رشد وتکامل انسان است. پس باید در این مرحله از زندگى به تغذیه وسلامت کودک توجه مخصوص داشت. در چنین موقعیتى، نیازهاى غذایى،روانى و ایمنى کودک تنها از طریق شیرمادر تاءمین مى‏شود; و این‏ویژگیها به طور یک جااز طرق دیگر قابل دسترسى نیست. 

على(ع) مى‏فرماید: «ما من لبن رضع به الصبى اعظم برکه علیه من‏لبن امه‏» براى طفل شیرخوار هیچ شیرى مبارک‏تر از شیر مادرش‏نیست. 

شیر مادر چون خون ماده‏اى زنده است این ماده، علاوه بر موادمعدنى لازم براى تمام نوزادان، از مواد حفاظت کننده در برابربیماریها نیز برخوردار است. ترکیب و میزان مواد مغذى درشیرمادر باتوجه به روزهاى تولد، سن شیرخوار، سن مادر، سن‏بارورى، طول مدت شیردهى، دفعات شیردهى و تقاضاى کودک متفاوت‏است; و بهترین شیر براى هر نوزاد، شیر مادر اوست. 

تاثیر شیرمادر بر روان کودک 

ارتباطات عاطفى مادر و کودک هنگام شیردادن از پستان نیزامتیازى استثنایى براى شیرمادر است و در رشد عاطفى، ذهنى وروانى کودک تاثیرى شگفت انگیز دارد. على(ع) مى‏فرماید: 

«تخیروا للرضاع، کما تخیرون للنکاح، فان الرضاع یغیرالطباع.» همانگونه که براى ازدواج جستجو و انتخاب مى‏کنید،براى شیردادن هم بگردید; زیرا شیر طبیعت کودک را عوض مى‏کند. 

روحیات مادر و پدر، طبق قانون وراثت، در طفل موثر است; ولى دراینجا استثنا دیده مى‏شود. روحیات مادر، روى شیر مادر اثرمى‏گذارد و به احتمال نزدیک به یقین، مادر حسود فرزند حسودتحویل جامعه مى‏دهد; چنانکه مادر با عاطفه فرزند با عاطفه به‏اجتماع عرضه مى‏کند. 

پس بهتر است مادر، بخصوص هنگام شیردادن، تقوا پیشه کند; بسم‏الله بگوید; اضطراب نداشته باشد، خود را از هیجان و عصبانیت‏تهى سازد و در کمال آرامش و عدم نگرانى با تبسم به شیر دادن‏بپردازد. چنانچه مادر نیمه شب بیدار شود و با عصبانیت و داد وفریاد شیر دهد، کودک بى‏استعداد، طغیانگر و پرخاشگر مى‏شود. حتى‏مادرانى که در دوران باردارى و شیردهى به دلایل مختلف دچاراضطراب شدید مى‏شوند، صاحب شیرخوارانى بدقلق، نق‏نقى و تحریک‏پذیر مى‏گردند که طرح رفتارى و حتى طرح خواب آنان با سایرشیرخواران متفاوت و غیر قابل پیش‏بینى است. 

پاداش شیردادن 

اگر مادر نیمه شب بیدار شود، نوزاد در حال گریه را نوازش‏کرده، با او زمزمه کند که چرا دیر بیدار شده و عذر بخواهد،فرزند نیز تاثیرى مثبت مى‏پذیرد. البته شیردادن از ثواب الهى‏نیز برخوردار است. روایت در این باره مى‏فرماید: 

«...فاذا ارضعت کان لها بکل مصه لعدل عتق محرر من ولداسماعیل فاذا فرغت من رضاعه ضرب ملک کریم على جنبها و قال‏استانفى العمل فقد غفرلک‏» ... وقتى زنى نوزادش را شیر مى‏دهد،خدا در مقابل هربار که نوزاد از پستانش شیر مى‏مکد، ثواب آزادکردن بنده‏اى به او عطا مى‏فرماید. وقتى مادر از شیردادن فراغت‏یافت، فرشته‏اى دست نوازش بر پهلویش مى‏نهد و مى‏گوید: کار را ازسربگیر که خداوند تو را آمرزید. 

مکیده شدن شیر در شب باعث افزایش هورمون پرولاکتین، که درافزایش ساخت‏شیر در بدن مادر نقش عمده دارد، مى‏گردد که درفراوانى و تداوم شیر مادر بسیار موثر است. 

شیردهى از هردو پستان 

در حال حاضر با مطالعات دقیق انجام شده دریافته‏اند که شیرمادر تا سن 6 ماهگى به تنهایى براى تغذیه کودک کافى است و تااین سن حتى دادن آب به کودک لازم نیست. براى اینکه شیرخوار ازکلیه مواد موجود در شیر مادر بهره‏مند شود و از رشد مطلوبى‏برخوردار گردد، باید تمام شیر یک پستان را در هروعده ازشیرخوردن مصرف کند. 

قسمت اول شیر داراى آب و قند بیشتر و قسمت انتهایى‏اش حاوى‏چربى بیشتر است. در همین راستا امام صادق(ع) مى‏فرماید: 

جعل الله تعالى ذکره، رزقه فى‏ثدى امه احدیهما شربه و فى‏الاخرى‏طعامه و حتى اذا وضع اتاه الله عزوجل...» روزى نوزاد درپستان مادر است که یکى به منزله آب و مایعات و دیگرى داراى‏خواص غذاست... 

ضرورت شیردهى از هردوپستان در روایت دیده مى‏شود; چنانکه آخرین‏یافته‏هاى علمى بر شیردهى از هردو پستان تاکید دارد. البته‏نباید فراموش کرد که «مهمترین عامل افزایش شیرمادر، مکیدن‏مکرر شیراز پستان است.» 

تاچه زمانى باید شیرداد؟ 

به علت عوامل ایمنى‏بخش موجود در شیرمادر، شیرخوارى که تاپایان‏دوسالگى هنوز سیستم ایمنى‏اش تکمیل نشده، به وسیله شیرمادر دربرابر بیماریها محافظت مى‏شود، بدین سبب، شیرمادر تا پایان دوسالگى براى شیرخوار لازم است. تغذیه با شیرمادر تمام نیازهاى‏شیرخوار را تا پایان شش ماهگى تاءمین مى‏کند و از آن پس نیز تادوسالگى، حدود13 انرژى لازم را به او مى‏رساند. 

بنابراین، با توجه به اینکه بعد از تولد سریعترین مرحله رشد،دوران شیرخوارى است; و از طرفى ترکیب شیرمادر کاملا بانیازهاى‏شیرخوار منطبق است، سفارش شده کودک مدت 24 ماه تمام ازشیرمادرش استفاده کند. 

(والوالدات برضعن اولادهن حولین کاملین لمن اراد ان یتم‏الرضاعه...) مادران فرزندان خود را دو سال تمام شیردهند، این‏حکم براى کسى است که بخواهد دوران شیرخوارگى را کامل‏گرداند... امام صادق(ع) دراین باره مى‏فرماید: 

«الرضاع واحد و عشرون شهرا فان نقص فهو جور على الصبى‏» مدت‏شیردهى 21 ماه است; و هرگونه کوتاهى در این مورد ستم بر نوزادشمرده مى‏شود. 

سازمان جهانى بهداشت و یونیسف، ادامه تغذیه با شیرمادر را تادوسالگى سفارش کرده است. هنگامى که درمى‏یابیم میزان ابتلا به‏آسم و انواع آلرژیها در شیرخوارانى که از شیرمادر استفاده‏مى‏کنند، بسیارکمتر است; و از طرفى به علت‏سوخت وساز چربیها(کلسترول) این نوزادان در بزرگسالى با احتمال حملات قلبى،عروقى کمتر رو به رو مى‏شوند، راز سخن امام صادق(ع) و ستم‏برنوزاد را بیشتر درک مى‏کنیم. پس مادرى که بخواهد وظیفه مادرى‏را به طورکامل انجام دهد، باید در کمال آرامش و خواست‏روانى دوسال کامل به کودک شیر دهد. این کار، علاوه بر نیازهاى تغذیه‏اى،نیازهاى روانى کودک را نیز برآورده ساخته، وى را براى‏پاگذاشتن به مرحله بعدى آماده مى‏سازد.

منابع:

فرهنگ کوثر 1378 شماره 31

نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 21 بهمن1393
آیا تربیت لازم است؟ 

چگونه نسلى سالم، از نظر جسمى، عاطفى، اخلاقى و... داشته باشیم؟ در تمام جوامع بشرى هرجامعه به فراخور خویش به بررسى و برنامه ریزهایى در این خصوص پرداخته است. با وجودى که در جوامع غربى عموما مسئله اخلاق و تربیت نادیده گرفته مى‏شود، دریافته‏اند که سرمایه‏گذارى بر روى مسائل تربیتى، در آینده موجب بهبودى اوضاع جامعه از تمامى ابعاد حتى اقتصادى (بطور غیر مستقیم با کاهش جرائم) ، مى‏گردد. دنیا دریافته که کودکان امروز سرمایه‏هاى گرانبهاى فردا هستند، پس براى بهتر استفاده نمودن از سرمایه‏هاى آینده، دریابیم چگونه و بر چه اساس و معیارى باید عمل نمود. ابتدائى‏ترین پرسش که در این خصوص به ذهن راه مى یابد، تربیت‏یعنى چه؟ تربیت را از چه زمانى مى‏توان شروع نمود؟ شیوه‏هاى عملى تربیت صحیح، چیست؟ 

تربیت‏یعنى چه؟ 

«تربیت‏» مصدر باب تفعیل از ماده (ربى یربو) به معنى «رشد» است، و تربیت مساوى رشد دادن مى‏باشد. معناى اصطلاحى تربیت، عبارت است از رشد دادن، یا فراهم نمودن زمینه رشد و شکوفائى استعدادها و به فعلیت رساندن قواى نهفته یک موجود. و علم تربیت، عبارت است از علم آموزش و پرورش که به پرورش و تهذیب فرزندان مى‏پردازد. ابتدا به زمان شروع تربیت از نظر روایات، مى‏پردازیم. سپس وظایف مادر هنگام حمل جنین (باردارى) دوران شیردهى را نگاهى انداخته. و در انتها چگونگى برخورد با کودکان از دیدگاه روایات، نگاهى اجمالى مى‏اندازیم. روانشناسان و متفکران دنیا همگى اصل تربیت را قبول دارند. اختلاف عمده متولیان تربیت این است که از چه زمانى باید شروع نمود؟ و در چه مسیرى تداوم یابد؟ 

زمان شروع تربیت

عده‏اى مراحل ابتدائى تربیت را قبل از تولد و پس از ازدواج دانسته‏اند و سن واقعى انسان را از آغاز دوران حاملگى مادر مى‏دانند. برخى دیگر پس از تولد را مناسب مى‏شمارند و معتقدند که تربیت پذیرى کودک از این سن آغاز مى‏گردد. گروهى سنین دبستانى را نقطه شروع مسائل تربیتى دانسته و بعضى معتقدند در دوران نوجوانى باید به این امر پرداخت. روایات اسلامى نشان دهنده این است که اسلام در مورد اعمال و افکار شخصیت پدر و مادر آینده حتى گام را فراتر نهاده، خانواده و نیاکان دختر و پسرى که در آینده دور، پدر و مادر مى‏شوند، مورد نظر دارد. امام صادق (ع) مى‏فرماید: «ان الله تبارک و تعالى اذا اراد ان یخلق خلقا جمع کل صورة بینه و بین ابیه الى آدم (ع)، ثم خلقه على صورة احدهم فلا یقولن احد هذا لا یشبهنى و لا یشبه شیئا.» وقتى که خدا بخواهد انسانى را بیافریند، صورتهائى که میان او و پدران او تا حضرت آدم (ع) وجود دارد، جمع کرده و او را به شکل یکى از صورتها مى‏آفریند... قانون وراثت در سعادت و شقاوت کودک، مؤثر است، البته این به معناى حاکم بودن جبر، نیست و نمى‏توان گفت: اگر بچه‏اى زمینه بد شدن دارد و طبق قانون وراثت‏به این طفل صفات ناپسندى منتقل شده، دیگر کودک قادر نیست این وضعیت را تغییر دهد، و به طرف صفات پسندیده حرکت نماید. بلکه وجود این حالات، طفل را در رسیدن به کمال به دشوارى و سختى مى‏اندازد. همین طور اگر بچه‏اى از نظر وراثت داراى امتیاز عالى باشد ولى پدر و مادر نسبت‏به تربیت او بى‏تفاوتى نمایند، آن قوانین خنثى مى‏شود. پس صفات اجداد پدر و مادر هر دو مى‏تواند از نسلهاى بسیار پیشین به فرزندان منتقل گردد. و در سعادت و شقاوت کودک موثر مى‏باشد. 

گزینش همسر 

علاوه بر مؤثر بودن پاک نهادى و شرافت اجداد، روایات در هنگام انتخاب همسر به سفارش و توصیه مى‏پردازد، در اینجا نیز باید دقت نمود، گزینش را آگاهانه انجام داد، زیباترین تعبیر از همسر را در قرآن مى‏بینیم: (هن لباس لکم و انتم لباس لهن) زنان لباس شما هستند و شما لباس زنان هستید. همان‏گونه که لباس پوشاننده زشتى‏ها و در برگیرنده زیبائى‏هاى تو مى‏باشد، همسر هم نقش پوشاننده داشته، و ابتدا زن است که لباس توست، و چقدر زیبنده است‏به تن، لباس مناسب از جهت اندازه و... (و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودة و رحمة ان فى ذلک لآیات لقوم یتفکرون.) از نشانه هاى خداوند این است که براى زن، مرد را خلق کرده و براى مرد، زن را خلق کرده است‏براى اینکه (لتسکنوا)، هریک براى دیگرى منشا آرامش باشد. وقتى همسر خوب باشد، دل آرام مى‏شود، اضطراب و نگرانى خاطر وجود ندارد، (و جعل بینکم...) بین شما محبت و عاطفه قرار مى‏گیرد. بطور مسلم، خانه‏اى که در آن محبت، آرامش روانى نباشد، نمى‏تواند کانون تربیت‏براى فرزندان واقع گردد. 

همسر شریک مادى و معنوى 

پاسخ امام صادق (ع) را مى‏نگریم، به مردى که مى‏خواست ازدواج نماید، مى‏فرماید: «انظر این تضع نفسک و من تشرکه فى مالک و تطلعه على دینک و سرک ...» بنگر، که شخصیت‏خود را چه موضعى قرار مى‏دهى و چه کسى را شریک اموالت مى‏نمائى و از دین و راز خود آگاهش مى‏سازى...؟ در اینجا زن را شریک اموال دانسته و از لحاظ اقتصادى به همسرى که با تو زندگى مى‏کند، پشتوانه مادى عطا فرموده، مشکلى در خانواده‏ها که اگر به این صورت که اسلام مطرح مى‏نماید، عمل شود، بسیارى از اختلافات در خانواده‏ها حل مى‏گردد. در حال حاضر یکى از شرایط ضمن عقد، این مى‏باشد که عقد نکاح، زوجه شرط نموده هرگاه طلاق بنا به در خواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضاى طلاق ناشى از تخلف زن از وظایف همسرى یا سوء اخلاق و رفتار وى نبوده، زوج موظف است تا نصف دارائى موجود خود را که در ایام زناشوئى با او به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلا عوض به زوجه منتقل نماید. (صفحه 6 عقدنامه از سال 1375 به بعد) پس از شریک مادى قرار دادن همسر، وى را شریک معنوى مرد مى‏خواند و مى‏گوید: از دین و راز خود آگاهش مى‏سازى. در زندگى همراه و همدم و کسى که مشکلات و مصائب تو را مى‏داند و یا ریت مى‏نماید، همسر تواست. با دقت در انتخاب باید ببینى چه کسى را مى‏توانى در این موضع قرار دهى؟ نقطه عطف و آرامش زندگى تو چه خصوصیاتى باید داشته باشد؟ «انظر فى اى شى‏ء تضع ولدک فان العرق دساس‏» ببین نطفه خود را در چه محلى مستقر مى‏کنى زیرا اخلاق اجداد و پدران به فرزندان به ارث مى‏رسد. تاکید بر انتخاب، امر به تو مى‏نماید، «انظر»، نگاه کن، نه تنها با چشمان سر بلکه به دقتى کامل، همراه تامل، مادر نسل آینده تو چه کسى است؟ آگاه باش، همانطور که تاکید شد، اخلاق گذشتگان به فرزندان مى‏رسد، پس باید همسرى را انتخاب کرد که شایستگى پرورش نسل را داشته و به گذشته نیاکانش توجه داشته باش، زیرا مى‏تواند آینده کودک را پى ریزى نماید. پایه هرچه قوى‏تر و پى‏ریزى مستحکم‏تر باشد در ساختار آینده نقش مهم‏ترى ایفا مى‏نماید. 

آرامش روانى در ازدواج 

امام حسن (ع) در روایتى دیگر، آرامش روانى در ازدواج و برخورد با همسر را مطرح مى‏نمایند. (فان الرجل اذا اتى اهله بقلب ساکن و عروق هادئة و بدن غیر مضطرب، استکنت تلک النطفة فى الرحم فخرج الرجل یشبه اباه و امه) هنگامى مرد در حالت گردش خون طبیعى و بدون نگرانى، نزد همسر مى‏رود، و آرامش مى‏گیرد، جنین بوجود آمده، شباهت‏به مادر و پدر خویش دارد. نگرانى، هراس، اضطراب، باعث مى‏گردد فرزند بوجود آمده، طبیعى نباشد. البته در مورد انتخاب همسر، روایات و رهنمودهاى ائمه (علیهم السلام) بسیار مى‏باشد. با توجه به هدف مورد نظر در این گفتار (تربیت)، به روایات آورده شده در این باره بسنده کرده و در شماره‏هاى آینده به نقش دوران باردارى مادر، در تربیت کودک مى‏پردازیم. 

 

منابع:

فرهنگ کوثر 1378 شماره 29

برچسب‌ها: طب و تربیت
نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 19 بهمن1393
 به کوشش دکتر محمدعلی زارعیان، دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران

به کار بردن مسهلها چهل و هشت شرط دارد:

 

نبودن گرفتگى در روده‏ها.

نبودن گرفتگى در مجراها و رگها.

بکار بردن منضج.

در هنگام زیادى یک خلط مسهل چند جانبه‏اى بکار نرود.

براى بچه‏ها و پیران بجز در هنگام ناچارى نباید بکار رود و در این هنگام هم مسهل قوى نباید بدهند.

کسى که به پرخونى گرفتار است نباید مسهل بخورد.

اشخاصى که خسته هستند باید از مسهل پرهیز کنند.

کسانى که دردهاى درونى دارند نباید مسهل بخورند و ملیّن براى آنها بس است.

ساکنان نقاط گرم در وقت گرما باید از مسهل بپرهیزند.

درباره آنها که قلبى ناتوان دارند نباید مسهل بکار برده شود.

کسانى که معده و اندرونه ضعیف دارند و بخصوص آنها که بورم معده گرفتارند نباید مسهل بخورند و اگر ناچار باشند باید صبر و سکنجبین بخورند.

کسى که مزاجش خشک است نباید مسهل بخورد.(1)

کسانى که گرفتار اعراض زیادى از بیماریها هستند نباید آن را بکار برند.

آنها که زیاد فربه و یا زیاد لاغر هستند نباید مسهل بخورند.

کسى که زبانش شل است نباید مسهل بخورد زیرا مواد سر او دائما به معده‏اش مى‏ریزد و جلوگیرى از بیرون روى زیاد آنها دشوار است.

در گرما و سرماى بسیار زیاد نباید مسهل خورد.

در یک روز دو مرتبه نباید مسهل بخورند بلکه باید یک روز در میان باشد.

در هنگام همه‏گیرى وبا نباید مسهل قوى بخورند.

در کسى که مزاجش از دارو نیرومندتر است نباید بکار گرفته شود.

کسى که عادت ندارد نباید از آن استفاده کند.

کسى که کم‏توان است و تاب آن را ندارد نباید مسهل بخورد.

اشخاص قوى از مسهل قوى و اشخاص متوسط از میانه آن و ناتوانان از مسهل ضعیف باید سود بجویند.

بیمار نباید آبستن باشد.

براى بیمارى قوى مسهل نیرومند و همچنین براى متوسط از نوع میانه و براى ضعیف کم‏توان آن باید دستور داده شود.

باید همراه آن اعضاء رئیسه بدن تقویت شوند.

اگر بیک اندازه لازم باشد که با خوردن مسهل فصد هم بشود باید این درمان پیش از خوردن مسهل باشد اما اگر خون چیره نباشد نخست مسهل مى‏خورند و پس از آن فصد مى‏کنند.

یک روز پیش از بکار گرفتن مسهل اگر لازم باشد باید بحمام بروند.

مسهل باید بین دو غذا خورده شود و غذاى پیش از آن باید غذائى لطیف باشد مثل ماء الشعیر بویژه اگر بیمار ناتوان بوده و تاب گرسنگى را نداشته باشد و مزاجش گرم باشد.

پیش از خوردن مسهل در مدت چند روز باید بیمار از خوردن نمک زیاد بپرهیزد و پس از آن نیز نباید نمک بخورد زیرا سبب پیچ‏خونیست.

پس از مسهل بیمار نباید چیزى بخورد و بنوشد و یا بخوابد تا اینکه مسهل کار بکند اما خوابیدن پیش از مسهل مفید است.

بیمار باید از خوردن غذاها و داروهاى تند پرهیز کند و آب سرد نباید بنوشد و آشامیدن کمى آب گرم مفید است اما زیادش خوب نیست و از کار مسهل جلوگیرى مى‏کند، به‏هرحال پس از مسهل آب، معده و راههاى گوارشى را از باقیمانده اخلاط و داروها مى‏شوید. اگر از حبهاى مسهلى بخورند پس از آن باید آب گرم و یا آبهاى مناسب دیگر بعنوان بدرقه(2) بنوشند .

از حرکات سخت پس از مسهل باید خوددارى شود بلکه در اول کار باید از هر حرکتى بپرهیزند. سکون داروى کم‏توان را کمک مى‏دهد ولى از نیروى داروى پرتوان مى‏کاهد.

بیمار باید خود را از سرما نگاه دارد.

بیمار باید از ناراحتى‏هاى روانى بر کنار بماند.

بیمار باید پس از مسهل از آمیزش خوددارى کند.

بیمار نباید بسیار لاغر و خشک گوشت باشد.

بیمار نباید بزخم و دمل جگر گرفتار باشد.

حتى الامکان نباید از مسهلهاى سمى استفاده شود و گرنه باید از داروهائى که سمیت آن را کم مى‏کنند سود بجویند و از رفع سمیت باید مطمئن باشند.

در روده مریض نباید زخم و جراحتى باشد.

در ایام قاعدگى و خونریزى زهدان، زنان نباید مسهل بخورند و نیز اگر بیمار بخونریزى بواسیر گرفتار باشد خوردن مسهل زیان‏آور است.

استنجاء با آب سرد درست نیست و باید آب گرم بکار رود و بعض از پزشکان خوددارى از استنجاء را بیشتر مى‏پسندند.

بیمار نباید بکارى که دارو را از یاد او ببرد بپردازد.

بیمار باید از آنچه که برایش ناخوشایند است پرهیز کند و باید بآنچه‏ دوست مى‏دارد روبیاورد.

در تابستان بهنگام بامداد و در زمستان بوقت نیمروز و در بهار و پائیز بین این دو باید مسهل خورد.

در هنگامى که نابهنجارى در اندامهاى پائینى باشد بیمار باید اول قى‏آور بکار ببرد و بعد مسهل بخورد، نه برعکس زیرا در آن‏وقت بر نابهنجاریها افزوده مى‏گردد.

اگر براى درمان فرصت کافى نباشد نباید از حب‏ها و امثال آنکه دیر در معده حل مى‏شود بکار ببرند و اگر چاره دیگر نباشد باید دارو را نخست بکوبند و با آب گرم بیاشامند و نباید از داروهاى صبردار که دیر بکار مى‏افتند استفاده کنند، اما اگر فرصت کافى باشد یا مثل بیماریهاى مغزى لازم باشد که مسهل کم‏کم کار بکند، خوردن حب‏ها و داروهاى صبردار سودمند است.

در بیماریهاى بحرانى که نیروى طبیعت بیمار اخلاط را بیرون رانده مثل شرا(3)، باد سرخ (ماشرى)، قوس (بنات اللیل) و دانه‏ها تا از انضاج مطمئن نشوند نباید مسهل دستور داده شود و باید نخست طبیعت را تقویت کنند و سپس مسهل بخورند.

در بیماریهاى سمى مثل کوفت (سیفلیس)، طاعون آتشک، حب الافرنجى (نوعى سیفلیس) که طبیعت بنیروى خود مى‏خواهد آن را بیرون براند نباید مسهل بدهند زیرا ماده را بدرون مى‏کشاند و گاه سبب مرگ بیمار مى‏گردد بلکه باید نخست کوشش کنند تا بیمارى بیرون بریزد و از نیروى آن کاسته شود. براى این کار باید از تریاقها و از دواهاى مالیدنى سود بجویند و پس از آن مى‏توان دستور مسهل داد.

Www.tim.irمنبع:

نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 15 بهمن1393
اینک به شرح و تفصیل اخلاط اربعه یعنی صفرا ، خون ، بلغم و سودا می پردازیم...

 

صفرا ( گرم و خشک ) :

 

ماده ایی است که توسط کبد ترشح می شود و در هضم غذا اثر به سزایی دارد .. 

 

در طب قدیم ، صفرا را با توجه به خواصی که دارد گرم و خشک می دانند و اثر آتش را که گرم و خشک است دارد.. یعنی صفرا اثر گرم و خشکی را در بدن ایجاد می کند و دمای بدن را بالا می برد ، زیرا ph آن 8.5 است ...

 

و اما خصوصیات جسمی افرادی که طبع اصلی و مادرزادیشون ( بدون غلبه ) گرم و خشک است ...

 

این افراد لاغر اندامند .. رنگ چهره و سفیدی چشم آنان به زردی می زند. پوستی گرم و خشک دارند. گرمایی هستند بدنشان معملا داغ است و نسبت به دیگر اشخاص نیم درجه تب دارند.. و تحمل فصل تابستان را ندارند ، عطش زیاد و دهانی خشک دارند . بهترین فصل برایشان زمستان است ..

 

کم خواب هستند . تمایل به خوردن ترشی ها مثل لواشک و سرکه و غذاهای سرد مثل خیار و کاهو دارند و به خوراکی های شیرین کمتر تمایل نشان می دهند ...کلا به غذاهای مصنوعی با طعم های ساختگی علاقه دارند

 

خصوصیات روانی :

 

زود عصبانی شده و زود هم آرام می شوند . افرادی پر جنب و جوش پر انرژی ، باهوش و پرحرف هستند.

 

خون یا دم ( گرم و تر ) :

 

یا مایه ی حیات که در بدن آدمی جریان داردو کار آن رساندن اکسیژن به بافتها و دفع گازهای زاید بدن مانند گازکربنیک از ریه هاست. علاوخ بر این کار غذا رسانی به سلول ها نیز به عهده خون است.

خون از نظر طبیعت یا بهتر بگوییم از نظر طب قدیم گرم وتر است . این خلط یعنی خون به طور خودکار دمای خود راتنظیم میکند و همیشه حالت گرم دارد و چون به صورت مایع و روان است،تر یا مرطوب است و ph آن 7.3 است.

 

خصوصیات جسمی افراد دموی مزاج ( بدون غلبه هیچ خلطی ) :

 

این افراد درشت اندام بوده و دارای پوستی سرخ و سفید هستند ( یه توضیح بدم درشتی اندام این افراد یعنی 4 شونه هستند و نکته دیگه اینکه میزان گوشت بدنشون از چربی بیشتره یعنی درشتی اندامشون از زیادی گوشته نه چربی .. بعدا بیشتر توضیح می دم )

 

گردش خون در بدنشان زیاد بوده و چهر هایی افروخته دارند..

 

موهای پرپشت و نبض پر و قوی دارند .یعنی ضربان قلبشان تند و سریع و با فشار است ... خواب خوبی دارند گرچه تحمل بیخوابی هم برایشان راحت است . این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند و نه تحمل سرمای زیاد.. ولی در کل تحمل سرما برایشان راحت تر است. علاقه به شیرینی و ترشی دارند و تفریبا همه نوع غذا را می خورند . پوست بدن ایشان گرم ، مرطوب و نرم است.

 

خصوصیات روانی : 

 

انسان هایی شجاع و جسور بوده ، معمولا پیشرو و رهبر گروه می باشند. با دیگران خیلی زود رابطه برقرار می کنند و دوست می شوند و به همان نسبت هم زود عصبی می شوند...

 

به طور معمول انسان های آرامی هستند ولی سعی کنید از ظرفیت آن ها سوء استفاده نکنید چرا که هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره آمیز داشته باشند....

 

این افراد اضطرلب خاصی دارند و مدام در تلاش و کوشش و فعالیتند....

 

بلغم ( سرد و تر ) :

 

مایعی است شبیه سفیده تخم مرغ که در بدن تولید می شود و یکی از خلط های مهم و حیاتی بدن است .

 

اگر زیاد تولید شود،ایجاد سستی و رخوت وکسالت می کند.در این حالت رطوبت بدن زیاد می شود. بلغم از نظر طبیعت،سردو تر است.وظیفه این خلط دفاع از بدن است.نشاط انسان بستگی به تعادل این اخلاط دارد که طب مدرن آن را سیستم لنف می نامد.

 

بلغم در مقابل میکروب ها ، باکتری ها و ویروس ها مقاومت ، و سلامتی بدن را تضمین می کند . ph بلغم کمتر از 7 است...

 

مصرف غذاهای سردی بخش این سیستم را بیش از حد فعال می کند وموجب می شود که یکی از گلبول های سفید به نام اریتروسیت بیش از حد تولید شود.رسوب اریتروسیت ها در مفاصل باعث بیماری رماتیسم مفصلی می شود.

 

خصوصیات جسمی افراد بلغمی مزاج :

 

این افراد چاق و پر چربی هستند . پوست سفید و موهای کم پشت دارند . تشنه نمی شوند و دهان مرطوبی دارند . ( دیدید بعضی ها آب دهانشون زیاده یا وقتی می خوابن از دهانشون آب راه میفته .. البته این نشانه همه بلغمی ها نیست هاا افرادی که بلغمشون زیاد میشه موقع خواب آب از دهانشون راه میفته ) خواب زیادی دارند . تمایل به مصرف گرمی ها مثل شیرینی و ادویه دارند و تمایل به خوردن ترشی از خود نشان نمی دهند... علاقه ی زیادی نسبت به ماست و خوردن لبنیات دارند ..فصل زمستان فصل بدی برایشان می باشد...

 

پوست بدنشان سفید است و بدنشان نرم و *** است و دارای استعداد چاقی هستند...و صورتشان پف آلود است مخصوصا هنگام صبح که از خواب بیدار می شوند زیر چشمانشان هم پف کرده و بی خال و حوصله و سنگین هستند ...

 

خصوصیات روانی :

 

این افراد کم انرژی و کند هستند ، معمولا صبور و آرام هستند و کمتر عصبانی می شوند...

 

از انجام کارهای دقیق و حساس زود خسته می شوند و حوصله شان سر می رود و خواب به سراغشان می آید . حرکات آرام و سنگینی دارند ..

 

 

 

سودا ( سرد و خشک) :

 

یکی دیگر از اخلاط اربعه و از نظر طب قدیم سرد وخشک است وزیاد شدن آن در بدن باعث به وجود آمدن برخی از نابسامانی ها از جمله خیالات و اوهام به خصوص افسردگی و دیدن کابوس در هنگام خواب ودر نهایت ترس واضطراب شدید می شود.

 

 

این خلط با استفاده از غداهای خاصی در بدن تولید می شود و افزایش پیدا می کند . علم پزشکی رسوبات خون یا سدیمان خون را سودا می نامد.. سودا در طحال انسان تولید می شود.

 

خصوصیات جسمی افراد سوداوی مزاج :

 

این افراد اندامی لاغر دارند .دارای چهره ایی گرفته و خسته هستند ... خواب این افراد کم بوده و بینی خشک دارند . به شرینی و گرمی ها نسبت به سردی ها تمایل بیشتری دارند . بیشتر تمایل به هوای گرم دارند و در فصل بهار راحت ترند . فصل پاییز برای ایشان فصل نامطلوبی است .

 

خصوصیات روانی :

 

سوداوی مزاجان افرادی دقیق ، منظم ، دوراندیش و محاسبه گر هستند...مدام دچار خواب های آشفته و کابوس می شوند... خود خوری در آنان بسیار زیاد است .. این افراد بسیار دچار افسردگی می شوند ، معمولا بسیار رئوف و مهربان و دلسوز هستند و با خود در گیری فکری دارند و از آن رنج می برند...

 

برچسب‌ها: مزاج شناسی
نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 15 بهمن1393
بعد از تعريف اخلاط حالا نشانه هاي غلبه هر خلط آورده ميشه

 

 

علائم انواع مزاج ها

 

بهترين و منطقي ترين روش اين است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذاي مصرفي روز مره و مناسب خويش را بشناسيم تا دچار بيماري و کسالت نشويم.

 

در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدرر باشد. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يک مشخص خواهد شد:

 

نشانه هاي غلبه ي صفرا

 

نشانه هاي غلبه ي صفرا عبارت است از:

 

تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، کدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، کم اشتهايي، حالت تهوّع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشکي پوست، ترک خوردن پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم المعده، ديدن خواب هاي هولناک، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره ي سر) نمايان شدن لکه هاي سفيد يا قهوه اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلو پسي(ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه جويي و تند خويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند.

همه يا اکثر نشانه هاي ياد شده در بيشتر افراد صفراوي مزاج ديده مي شود؛ البته ميزان بروز اين نشانه ها به مقدار غلبه ي صفرا بستگي دارد.

 

 

نشانه هاي غليه ي خون

 

 

اگر در بدن فردي خون غلبه نمايد و خون کثيف شود و يا بهتر بگوييم سوخته شود علامت آن سنگيني سر، خميازه کشيدن، چرت زدن، کندي حواس، شيرين شدن دهان، لزج بودن آب دهان، سرخي رنگ بدن، قرمزي زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش هاي ريز در بدن به خصوص در پيشاني و پشت سر ودر قسمت کتف و شانه ها و گاه خون آمدن از بين دندان ها و در نهايت، کسالت و خمودگي مداوم است.

 

افرادي که خون در آنان غلبه مي کند دموي مزاج مي گويند. مهمترين علت غلبه ي خون، پرخوري و زياده روي در مصرف انواع غذاهاي سرخ شده و تند و تيز است. افراد دموي مزاج اغلب از آرامش نسبي برخوردار نيستند.

 

نشانه هاي غلبه ي بلغم

 

 

نشانه هاي غلبه ي بلغم: سفيدي، نرمي و سردي پوست بدن (مانند مردم اروپا)، ديرهضم شدن غذا، آروغ ترش زدن، ميل بسيار به خواب داشتن، جاري شدن آب از دهان، رقيق بودن آب بيني، کم حواسي، زيادي بول، دفع بول با فشار زيادو حجم بسيار، سستي و بي حالي، بي حس بودن بدن، سفيد شدن موي سر و ريزش آن قبل از موعد پيري، درد معده و درد پشت، گرفتگي ماهيچه هاي پشت، کمر درد، گردن درد، پادرد، نقرس، فلجي، لک و پيس، لقوه(کج شدن دهان و صورت)، رعشه (پارکينوس)، ضعف مثانه، ترش شدن دهان، به وجود آمدن لک سفيد در چشم، ضعف بينايي، تنگي نفس، طپش قلب (به خصوص هنگام بيدار شده از خواب) توليد کرم هاي کدو يا کرمک در انتهاي روده ي بزرگ، اين گونه افراد را بلغمي مزاج مي گويند.

 

غلبه ي اين خلط فوق العاده خطرناک است و انسان را دچار بيماري صعب العلاجي مي کند.

 

از اين رو لازم است هر چه سريع تر در به تعادل در آوردن اين خلط کوشيد. از جمله بيماري هايي مانند: آرتريد، روماتوئيد، بيماري خطرناك ام اس (ms)، بيماري لا علاج لک و پيس و يا برص و برخي ديگر از بيماريهاي صعب العلاجي که امروزه از نظر علم پزشکي، علت آن مشخص نيست و آن ها را (اتوايميون) مي نامند.

 

نشانه هاي غلبه ي سودا

 

نشانه هاي غلبه ي سودا که ناشي از رسوبات خون و مرکز آن طحال است؛ عبارتند از:

 

خستگي و کوفتگي بدن، لاغري، پژمردگي روح و جسم، بي نشاطي و افسردگي، يبوست مزاج، خود خوري، احساس سوزش در هنگام دفع بول، تيره رنگ بودن ادرارو مدفوع و قي، سياه و قيري شکل بودن مدفوع، شور بودن دهان، بوي بد دهان، تاريکي چشم، تيرگي رنگ صورت، شب کوري، سوزش معده، فکر بسيار، ديدن خواب هاي آشفته(کابوس) اخلاق تند و زشت، دلتنگي و بي قراري، به وجود آمدن لکه هاي سياه در بدن، جزام، بيماريهاي پوستي (سودا)، زخم شدن پوست به سبب خارش زياد، قولنج شدن روده (بيماري کوليت)، نسيان و فراموشي يا آلزايمر، حرص زياد.

 

افراد سوداوي مزاج، اکثرا دچار بيماريهاي روحي و رواني مي شوند و معمولا تا آخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي کنند.

 

تشخيص مزاج، شخص غذا درمان و يا طبيب را در شناخت نوع بيماري و درمان كمك مي نمايد. درمان بيماري بااين روش بسيار ساده است.

 

درمان با اين روش، به حالت در آوردن اخلاط اربعه است. تعادل اخلاط اربعه در بدن هر شخصي مساوي است با سلامتي و عدم تعادل آن ها برابر است با كسالت و بيماري.

 

اگر بدن آدمي را دقيقا مورد بررسي قرار دهيم، مي بينيم كه از اندام هاي متعددي تشكيل شده و هر اندامي از سلول هاي خاصي ساخته شده است. هماهنگي اندام ها نيز موجب سلامتي وحيات و ادامه ي آن مي گردد.

 

در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد كه آن ها را اصطلاحا اخلاط اربعه مي نامند. اخلاط اربعه عبارتند از صفرا، خون، بلغم و سودا.

 

به عنوان مثال، اگر در فردي صفرا غلبه نمايد، اورا صفراوي مزاج و اگر خون غلبه نمايد، اورا دموي مزاج، و اگر بلغم غلبه يابد، اورا بلغمي مزاج مي نامند، همچنان كه اگر در شخصي سودا غلبه نمايد، اورا سوداوي مزاج مي گويند.

 

 

در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدور باشد تعادل اخلاط را مزاج مي ناميم. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يك مشخص خواهد شد.

هر نوع از مواد غذايي يك اثر خاصي بر روي اخلاط اربعه مي گذارد و آن را به حالت تعادل و يا عدم تعادل در خواهد آورد.

به عنوان مثال، استفاده از غذاي چرب و شيرين به طور مداوم، صفرا را افزايش مي دهد، هم چنان كه پرخوري و عدم رعايت اعتدال در مصرف مواد غذايي موجب غلبه ي خون مي شود. استفاده از ترشيجات سركه و لبنيات به مقدار زياد موجب طغيان و ازدياد بلغم و خوردن غذاهاي نمك سود و مانده و نيز خوردن بادمجان به مقدار زياد و يا گوشت حيوانات پير سبب ازدياد سودا مي گردد.

با تجويز غذاهاي مناسب مي توان مزاج غالب را به حالت تعادل در آورد و شخص بيمار را از حالت بيماري و كسالت نجات داد. فرمول به دست آمده چنين است:

عناصر اربعه طبع اخلاط اربعه مزه ي دهان رنگ زبان

آتش گرم وخشك صفرا تلخ زرد

هوا گرم وتر خون شيرين قرمز

آب سرد و تر بلغم ترش سفيد

خاك سرد و خشك سودا شور سياه اخلاط چهارگانه : 

چهار نوع خلط براي انسان ها وجود دارد که عبارتند از : سودا ، بلغم ، خون ، صفرا . غلبه هر يک از اين اخلاط باعث ايجاد اختلال و مرض شده و هر يک نشانه خاصي دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد . 

 

نشانه هاي غلبه اخلاط ( خلط ها ) 

اگر سودا غلبه کرده باشد : تيرگي يا زردي پوست ، غلظت خون ، سوزش سرمعده ، اشتهاي کاذب ، آشفتگي فکر ، ترس و دلهره ، احساس ناامني ، شور بودن مزه دهان هنگام بيدار شدن از خواب ، عرق شور ، يبوست و افسردگي . 

اگر بلغم غلبه کرده باشد : سستي و رطوبت پوست ، سوء هاضمه ، آروغ ترش ، خواب زياد و احساس سنگيني چشم هنگام بيدار شدن از خواب ، آبريزش دهان ، ترش بودن مزه دهان هنگام بيدار شدن از خواب . 

اگر خون غلبه کرده باشد : سرخي پوست و صورت ، سنگيني سر ، سستي اعضاء ميل به خواب زياد ، کندي حواس ، خميازه کشيدن ، شيرين بودن طعم دهان ، جوش زدن تن . 

اگر صفرا غلبه کرده باشد : زردي پوست و چشم ، تلخي دهان ، باد کردن و خشکي زبان و بيني ، تشنگي ، ضعف اشتهاء ، استفراغ ، سوزش سر معده ، سرگيجه و خيال پردازي زياد .


 


 

برچسب‌ها: مزاج شناسی
نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 15 بهمن1393
بنابه مشکلاتی که قبلا در بلاگفا رخ داد و بحث مزاج شناسی حذف شد اینک از نو در سایت قرار میگیرد

طب سنتی به دو بخش نظری و عملی تقسیم شده است که طب نظری شامل: 1. امور طبیعیه 2. اسباب وعلل و 3. دلایل وعلایم می باشد و طب عملی به سه بخش: 1. تدابیر 2. دارو درمانی و 3. اعمال یدی تقسیم می گردد. پایه های طب سنتی اصول و پایه های طب سنتی، امور طبیعیه مبادیی هستند که بدن انسان و سایر کاینات بر آن مبتنی است و هستی و قوام بدن از آن هاست. و به هفت قسمت تقسیم می شوند که شامل: ارکان, امزجه, اخلاط, اعضا, ارواح, قوا و افعال هستند. 

ارکان: خاک_ اب_هوا_اتش

امز جه: 4 مفرد و 4 مرکب, گرمی, سردی, خشکی, تری, گرم و تر(دم)_سرد و تر(بلغم)_گرم وخشک(صفرا)_سرد و خشک(سودا) و 1حالت فرضی معتدل جمعا 9تا

اخلاط: سودا_دم,بلغم,صفرا

اعضا رییسه و غیر رییسه رییسه قلب کبد_ مغز_ اجزای تناسلی 

ارواح: نباتی کبد_ حیوانی قلب_نفسانی مغز

قوا هم میشه قوای کبد قوای قلب و قوای مغز 

و ک اینها باهم افعال رو تشکیل میدهن

 مزاج سنین : 

انسان در طول زندگی خود، دارای کیفیات حرارتی و رطوبتی خاصی است که در هر مرحله از حیات تغییر میکند

جنین این حرارت و رطوبت غریزی را که مایه حیات هستند را از پدر و مادر خود به ارث میبرد 

دوران حیات انسان بر حسب این حرارت و رطوبت به چهار مرحله اصلی تقسیم میشود :

1. مرحله رشد : از بدو تولد تا سی سالگی،غلبه رطوبت و حرارت

2. مرحله جوانی : بین 30 تا 40 سالگی ،غلبه گرمی و خشکی

3. مرحله میانسالی : بین 40 تا 60 سالگی،غلبه سردی و خشکی

4. مرحله پیری : از 60 سالگی به بالا، متغیر با غلبه سردی و تری 

کسی که مزاج سرد و تر دارد، در سنین جوانی احساس خوبی دارد و به تعادل نزدیک میشود،زیرا مزاج سنین جوانی گرم و خشک است

افرادی که مزاج ذاتی سرد و خشک دارند در سنین کهولت دچار تشدید علائم سردی میشوند ولی در سن رشد حال بهتری دارند 

 

 

مزاج فصول:

 فصل بهار: مزاج این فصل گرم و تر است،مایل به اعتدال

 فصل تابستان : مزاج این فصل گرم و خشک است

 فصل پائیز : مزاج این فصل سرد و خشک است

فصل زمستان : مزاج این فصل سرد و تر است 

افراد با مزاج سرد و تر و افراد مسن ،در زمستان دچار ورم و درد مفاصل می شوند

این افراد با گرم کردن موضع و یا در فصل تابستان علائمشان بهبود می یابد و احساس بهتری دارند

 

 

مزاج اعضاء:

اعضاء مختلف بدن نیز از نظر ترکیب عناصر تشکیل دهنده دارای مزاج های خاص خود هستند

قلب ، گرم ترین و خشک ترین عضو بدن است

کبد ، گرم و مرطوب ترین عضو بدن است

مغز، سرد و تر می باشد

استخوان ،سرد و خشک می باشد

چربی سرد و تر می باشد

پوست، معتدل ترین عضو بدن است 

 مزاج مردان نسبت به زنان گرم تر و خشک تر است و مزاج زنان متمایل به سردی و تری است

 مناطق مختلف جغرافیائی نیز مزاج های مختلفی دارند.مناطق بیابانی گرم و خشک و مناطق کوهستانی سرد و خشک هستند. 

 تفاوت مزاج اعضاء بدن به اقتضای عملکرد آنهاست 


 

برچسب‌ها: مزاج شناسی
نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 12 بهمن1393
 

طب سنتی : هر شیوه ای که به سلامتی ما کمک کند ارزشمند است . طب یعنی تدبیر سالم ماندن . بیشترین مانور سلامتی . طب سنتی ←طبی که مریض نشویم . چیزایی که در طبیعت وجود دارد ←ماوراالطبیعه ←تقویت و همزبانی با مواد طبیعی در رفع فضولات 

طب سنتی :علم به عناصر ←آب .باد. خاک.آتش

علم به اخلاق←چه موادی در بدن زیاد شده یا دفع فضولات 

علم به اخلاطی که در بدن وجود دارد .

علم به چگونگی نیروهای روانی . رنگها . سنها . در سرزمینهای مختلف با تفکر مختلف

برای هر کدام درمانها اصول و مبانی خاص دارد.

طب سنتی ←کل نگر ←نگاه به بیماری 

 

تا مواقعی که معده از مواد زائد بر طرف نشده و معده پاک نشده . گوش و چشم و کل بدن ←یبوست باید از بدن خارج ←و گرنه مواد به آن سمت درفته و آسیب میزند . مثال سابقه اش چیه : مزمن . حاد.  تا زمانی که بدن ممتنی از مواد زائد هست اینگونه افراد متابوئلیسم خوبی ندارند. یبوست دارند . از گردن به پایین . نقص در درمان بیماریها دارند .

 

برای پاک سازی معده از خاک شیر یا یک استکان اب جوش صبح ناشتا . باعث پاک سازی معده . فضولات پاک . اشتها بهتر. سیستم ایمنی قویتر میشود .غذاهای غلیظ نخورند 

روغن کنجد و زیتون باهم برای مالش بدن از گردن به پایین بسیار مفید 

 

اگر اصلاحات غذایی رعایت بشه مریض هم نمی شویم .رازیانه – اویشن –بابونه برای هضم غذا بجای نوشابه مفید است . خوردن نمک قبا و بعد غذا بیش از 70 نوع مرض درمان و جلوگیری از نفخ معده مفید .

بین غذا اب نخورید . خود نمک مسر اخلاط و معده رو پاک میکند .

شام رو حتما بخورید نخوردن شام باعث ضعف اعصاب . قوا . قلب . بهترین مواقع شام . شام اول وقت و چند ساغت بعد شام بخوابید . خوب غذا رو بجویید خوب جوییدن غذا باعث تحریک هیپوتالاموس و جذب بهتر غذا شده . در حالت ایستاده غذا نخورید .

 

 

معده خود را بشناسید .چه چیزی برای بدن شما مفید و مضر و خود مصلح بسیاری از بیماریهای رو رفع  میکند

 

از پرخوری اجتناب کنید .ورزش کنیدواکثر مرضها از معده است. غذا رو داغ نخورید . بلافاصله بعد غذا نخوابید . اب در بین غذا نخورید . مصرف فراورده های لبنی با ترش یجات نخورید . مصرف گوشت زیاد باعث بسیاری از بیماریها شده .

آرد گندم . برنج و شیر برنج باعث نفخ و مولد کولیک . درد شکم 

مصرف پنیر با شیر نه . با گردو مفید میباسشد 

مصرف ماست با اسفناج با مصلحات 

 

خربزه با عسل درست نیست . مصرف گردو با گوشت نه . 2تا باهم  ایجاد انسداد

موز نباید ناشتا خورده شه باعث اخلاط

مصرف سرکه به حلیم---نرب با ماست ---مشکل ایجاد.

سرکه با ابیلیمو باعث بیماریهای پوستی  از جمله پیسی

مصرف خربزه با مویز ---مصرف خربزه با انبه نه

 

مصرف غذاها با طعم سرد و گرم باهم و یا سرد با غذاهای غلیظ باهم مصرف شه

 

خوردن گوشت زیاد دچار مشکل . لابد دوستان شنیده اند که احادیث هم داریم که معده رو از جانوران پر نکنید و همچنین زیاد گوشت خوردن  یاعث قصاوت قلب میشود

 

 

آب در  3 نفس ←موقعی که احساس تشنگی میکنبد . ببینید دوستان حالا نظر شخصی بنده این است که بدن خودش هوشیار و ما هرموقع احساسی تشنگی کنیم متوجه میشیم و اینکه گفته میشوددرروز 8لیوان اب بخوریم پس تکلیف چای و نوشیدنیها و اب میوه هایی که میخوریم و غذاهای ابدار چه میشود یعنی اب اینها کجا میرود .گاهی اوقات ممکنه اب زیاد خود باعث ایجاد خلط در بدن شود .

 

و گاهی دیده میشود که هر چه اب میخوریم سیر نمیشویم .به عنوان مثال اب منجمد رو هر جه بیشتر سر میکشیم باز احساس تشنگی میکنیم . تحقیقات نشون داده شده که اب منجمد در ظرف پلاستیکی بخاطر اینکه پلاسنیک در اثر انجماد مواد اسیدی از خود تولید میکندو منجربه سرطان میشود .اب منجمد در معده بلغم ایجاد میکند و با خوردن آب جوش بلغم بریده و برطرف میشود. اگر دقت کرده باشین باخوردن اب سرد یخچال مریض میشویم ولی اگر جای سرسبز مانند شمال رفته باشین و اب معدنی یا اب چشمه نوشیده باشین ممکنه بسیار خنک باشه و از سردی ان دندوناتون گزگز کنه ولی هیچگاه مریض نمیشوین بخاطر این که بطور طبیعی خنکه 

 

تو ظرف شکسته اب نخورید . آشامیدن آب زیاد ولرم ایجاد مسمومیت میکند. . نیم ساعت بعد از غذاهای گوشتی اب نخورید و یا 1ساعت قبل و بعد غذا اب بخورید . فصل گرم ناشتا اب بخورید . فصل سرد ناشتا 1لیوان اب جوش بخورید . اب سرد مخصوصا شبها برای کسانی که سرد مزاج هستند بسیار مضر است .

بعد از ورزش و حمام اب سرد . میوه های ابدار . ترشیجات . غذای چرب نخورید . به اب فوت نکنید .

اگر ابی که درش یخ ذوب بشه سوداراست باید اب در کنار یخ سرد بشه . اگر ابی که درش یخ باشه مشکلات عصبی تولید میکند . در مناطقی که اب درای اهک و سنگ است حتما اب رو بجوشونید . با مزاج خود اب رو تسشخیص دهید و بخورید 

 

 

اگر بموقع بخوریم .به اندازه بخوریم غذا به تمام بدن برسه باعث فرح و اسایش بدن میشه .

تا پایان فصل سرما صبح ناشتا 1لیوان اب جوش  مصرف برای کسانی که نفخ معده دارند باعث پاکسازی بدن میشود . یا حتما تا بهار 3 قاشق خاک شیر با قند داغ برای پاکسازی معده بخورید .

 

یبوست:از یبوست به عنوان ام الامراض نام برده شده ←تنیلی کبد و روده و معده از یبوست میباشد . یبوست ممکنه دائمی –موقت-شدید-خفیف- در نوزاد –پیرمرد –در سرد مزاج و گرم مزاج متفاوت باشه .

 

اصول کلی و توصیه های کلی :

حکمای ما گفته اند:اگر مدفوع 75%آبکی باشه باعث راحتی بدن .اگر اینطور نباشد یبوسته و اگر 3 وعده غذایی باشد 3 نوبت دفع باشد باعث سالم بودن بدن 

 

تغذیه نامناسب و عدم تحرک باعث یبوست . بچه هایی که تنقلات از جمله چیپس و پفک و .....میخورند . مصرف نانهای بی سبوس باعث یبوست میشود

 

حتی یبوست ممکنه مشکل در راست روده – رحمی-روحی-پروستات 

 

خوردن غذا در زمانهای مناسب خیلی توصیه میشود .دفع در صبح و شب حتما اقدام شود . وقتی سموم در بدن تجمع میکند باعث عوارض روحی – سنگینی بدن – مشکلات افسردگی –تپش قلب  میشود

 

 

حکما نوشنه اند:فلوس بساری از سرگیجه ها – تپش قلب رو کاهش میدهد . نباید جوشانده بشه فقط حرارت ملایم باید داد . درضمن مقداری روغن بادام شیرین .و یا شکر سرخ میتوان افزود .

 

حکما :از توالتهای ایرانی استفاده شود خیلی کمک کننده است به دفع –ممکنه 1ربع طول بکشه .

خوردن غذاهای سفیدی-کاکائو مضره – خواب کافی داشته باشید .

 

ابوعلی سینا:به یک نوع ملین عادت نکنید . ملین عوض کنید تا بدن عادت نکنه چون دراز مدت ممکنه اسیب برسونه . ملین سنا رو حتما با مصلح 2 قاشق با گل سرخ مصرف شود . اسفرزه مدت 1 بار در روز .و برای یبوست مالیدن روغن گرچک و بنفشه روی ناف  بسیار کمک کننده است .

 

خیسانده آلو – تمبر هندی – خیسانده انجیر ناشتا هم برای یبوست هم تقویت اعصاب . از سالادها سالادی که توش هویج و روغن زیتون استفاده بشه چون هویج پاک کننده خون و زیتون  ملین و حتی در قران هم اشاره شده و التین و الریتون . پس ببینید حتما خواص بسیار ارزنده ای دار د که انقدر تاکید شده 

 

قودومه –تخم بالنگو 10 گرم در روز مشکلات روحی بر طرف 

خوردن گردو با انجیر خشک باهم مفید . جداگانه مشکل ایجاد میکند .

 

پوست درخت بید –ریشه کاسنی و شیرین بیان – خیسانده گل پنیرک  مفید

انواع سوپها از لعاب برنج ایرانی –بال جوجه اضافه بشه .

 

 

کم خونی :باز مشکل در معده –کبد ←عده ای که بلغمی چاق و سرد مزاج هستند باید با چیزایی که بلغم تبدیل به دم کنند ←صبحها 20 تا خوردن مویز←شیره انگور←زرده تخم مرغ

با اصلاح معده انشاا...بسیاری از مشکلات و بیماریها رفع بشه

نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 8 بهمن1393

اقسام خواب

خواب بر 4 قسم است. استلقاع یعنی خوابیدن به پشت واضطجاع یعنی خوابیدن به پهلوی راست و چپ و انبطاح یعنی افتادن به رو.اما در استلقا حرارت به سمت قلب و صورت رو میکند و سردی و رطوبت به سمت پشت می رود و ان خواب پیامبران منتظر حتی از اسمان به قلب خود است.اما انبطا ح خواب شیاطین است و مواد و رطوبتها به سمت صورت و قلب میل می کنند که تغییر صورت و چشم و فساد قلب را به دنبال دارد و حواس را به سمت میل رطوبتها به جلوی مغز فاسد می کند پس صورت و چشم پف کرده وفاسد می شوند.

اما اضطجا ع در حالت خوابیدن به پهلوی راست,خواب المومنین است که روی خود را به سمت قبله می گردانند لذا قلب ان ها بالاتر و معده شان پایین تر می باشد و لذا حرارت به سمت قلب میل کرده و فرشتگان به سوی ان ها با بشارتها و ال ها ما ت نازل می شوند. 

و خواب پادشاهان و فرزندانشان و کفار و منافقین بر پهلوی چپ است;بخاطر کثرت خوردن و برای هضم انچه خورده اند که غذا به سمت قعر معده میل نموده و حرارت قلب و کبد در زیر ان مانند اتش زیر دیگ می باشد.و مواد فاسد و سردیها و رطوبتها به سمت قلب میل کرده و به سبب ان از رویای صالحه و بشا رت های وارده محجوب می شوند.و این جمله از پیامبر (ص)نقل شده:<و خواب به 4 صورت است اول_ خواب پیامبران خدا (ع) که بر پشت می خوابند تا در مناجات و دریافت و حی باشند.

دوم_ خواب مومنان که بر پهلوی راست خود میخوابند.سوم_خواب کافران که بر پهلوی چپ می خوابند,و چهار م_ خواب شیاطین که بر روی میخوابند>.واز امیر المومنین <ع>روایت است:<خوابیدن>بر 4 وجه است: پیامبران بر پشت می خوابیدند و چشمانشان نمی خوابیدند ودر انتظار وحی خدا بودند, و مومن که بر پهلوی راست و رو به قبله می خوابد و پادشاهان و فرزندان ان ها که بر پهلوی چپ می خوابند تا انچه خورده اند گوارا گردد و شیطان و برادرا نش و هر دیوانه و مریض که به روی خود می خوابند>

منبع ;حقایق الطب از مرحوم حاج محند کریمخان کرمانی

http://tebehaghighi.persianblog.ir/post/22/

http://tebbehirani.blogfa.com/post-35.aspx

 

نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 8 بهمن1393
ترجمه و شرح کتاب حقایق الطب نوشته حاج محمد کریم خان کرمانی

شرح و ترجمه : محمد مهران فر

این کتاب توسط آقای محمد مهران فر شرح و ترجمه شده و به چاپ رسیده است . این کتاب اثر ی از صاحب کتاب دقایق العلاج است که کتابی بسیار نفیس و معروف در باب کلیات طب ، روانشناسی و طب ائمه است .که پس از سالها توسط این فقیر ترجمه و شرح گردیده . این کتاب حاوی مطالب عمیقی در کیفیت تکون بدن انسان و بوجود آمدن آن و همچنین نکات کلیدی در باب مزاج شناسی و علاج بیماریهاست که در آن با ارایه مطالب کلیدی راه علاج بیماریهای دشوار بر هر کسی آسان شده و با قوانین کلی که در باب شناخت و تشخیص بیماریها ارایه میدهد به راحتی دشوارترین بیماریها قابل تشخیص و درمان هستند . کیفیت گرایش انسانها به اخلاقیات و مشاغل مختلف ، جن زدگی و علت آن نحوه  جن زدگی و رازهای آن ، شناخت شیاطین و اقسام آنها ، حقیقت بیماریهای و نقش شیاطین در بیماریها و خلاصه کشف اسرار بسیار زیادی از احادیث طبی ائمه معصومین ع و امهات و کلیاتی در باب طب که در هیچ کتابی موجود نیست . مطالبی از نجوم کیمیا و علوم غریبه و مطالب زیادی که برای هر طبیب دانستنش الزامی است . این کتاب کتابی بسیار پر رمز و راز است که اسرار زیادی را برملا ساخته و نمونه ای برای آن در هیچ جایی وجود ندارد

. این کتاب در تیراژ بسیار محدود چاپ شده جهت تهیه آن با شماره خود جناب مهرانفر 09390469593 تماس بگیرید.قیمت کتاب 18 هزارتومان  با احتساب هزینه پست پیشتاز 29هزار تومان و با پست سفارشی 25هزار تومان  می باشد .

 

شمه ای در مورد مرحوم حاج محمد کریمخان کرمانی

روی لینک زیر کلیک نمایید 

http://tebehaghighi.persianblog.ir/post/28/

http://tebehaghighi.persianblog.ir/post/22/

http://tebehaghighi.persianblog.ir/

امیدوارم مفید واقع شود

برچسب‌ها: معرفی کتب و اطباء
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 29 دی1393
کیست تخمدان عموما ناشی از غلبه رطوبت و سردی در ناحیه تخمدانهاست و یکی از شایعترین عوامل ایجاد ان استحمام در ایام قاعدگی میباشد.

از علل دیگر بروز کیست مصرف اغذیه سرد در ایام قاعدگی از جمله میوه هایی مثل خیار و گوجه فرنگی، عدس، کاهو، مرکبات ماست و دوغ است. همچنین مصرف زیاد غذاهایی مثل ماکارانی، لازانیا، قارچ، پنیر پیتزا، بادمجان و هر غذایی که باعث تولید خون غلیظ شود به طور کلی برای این افراد مضر است.

 بنابراين توصيه اصلي اصلاح تغذيه است تا خون موجود در بدن شما خوني متعادل از جهت اخلاط چهارگانه باشد يعني سودا و بلغم و صفرا و دم به اندازه كافي و متعادل و متناسب وجود داشته باشد. براي اين منظور حتماً بايستي از غذاهاي سودازا مثل گوشت گاو، سوسيس، كالباس، غذاهاي كنسروي و مانده، نوشابه و قارچ بپرهيزد. عدس، بادمجان، كلم و ترشيجات كمتر مصرف كنيد. مراقب افزايش بلغم و چاقي و اضافه وزن هم باشيد.

دو مورد دیگر نیز است که احتمال ایجاد این مشکلات را افزایش می هد، یکی شستشو دادن با آب سرد بعد از هر بار تخلیه و طرز شستشو باید از بالا به پایین باشه تا از ورود میکروبها جلوگیری بشه. و ناخن کوتاه نگهدارید تا میکروب زیر ناخن لونه نکنه  وهمچنین حمام کردن و شستشو در زمان پریود است و علت دیگر پوشیدن شلوارهای تنگ به خصوص شلوارهای جین می باشد چرا که به کنارها و کشاله ران فشار می آورد و خون رسانی را به تخمدان و رحم را کم می کند و این معضل را ایجاد می کند.

همچنین چهار زانو نشستن در مکانهای سرد و سفت و مرطوب مثلا روی سیمان و پله و موکت و چمن و داخل حمام میتواند باعث جذب رطوبت و رشد کیست در تخمدانها شود.

چه کیستهایی را میتوان با داروی گیاهی درمان کرد؟

کیستهای کوچکتر از ۸سانتی متر-کیست های ساده که در سونوگرافی مشخص میشود تا حدود زیادی زیر نظر متخصص طب سنتی قابل درمان هستند اما کیستهای بزرگتر از ۸سانت و حاوی خون (هموراژیک) و کیستهای حاوی سپتوم عرضی درمان سخت تری دارند و متخصص طب سنتی در این موارد با متخصص زنان برای لزوم جراحی مشورت می کند.

آیا درمان کیست تخمدان در طب گیاهی امکان پذیر میباشد؟

بله با طب گیاهیی کیست های تخمدان متعددی در این مرکز درمان شده اند و پرونده و مدارک همگی موجود میباشد البته درمان کیست تخمدان بستگی به مزاج پایه فرد دارد. 

 

کیست تخمدان صد در صد نمیتواند باعث نازایی شود بسیار ی از خانمها علی رغم وجود کیستهای متعدد باردار شدند اما از آنجایی که رشد کیست در تخمدان نشانه سردی و تنبلی تخمدان است میتواند باعث رشد تخمک های ضعیف و تشکیل جنین و در نتیجه تولد نوزادان ضعیف و کم رشد شود بهتر است قبل از اقدام به بارداری زیر نظر پزشک طب سنتی مدتی از داروهای تقویت کنده و گرم کننده تخمدانها استفاده نمایید.

 

پزشک طب سنتی در درمان این بیماری از موارد زیر استفاده می کند:

اصلاح رژیم غذایی

استفاده از داروهای گیاهی

آبزن ها ی مناسب

بادکش و روغنمالی

 

نکته قابل توجه طی درمان کیست تخمدان این است که در مراحل اولیه مصرف دارو اگر سونوگرافی مجدد چک شود ممکن است افزایش سایز کیست گزارش شود با پیشرفت درمان کیست منفرد بزرگتر و نرم تر شده و ممکن است به چند کیست کوچکتر تبدیل شود پس در صورت مشاهده افزایش سایز یا تعداد کیستها طی درمان نگران نشوید این از علائم تاثیر دارو میباشد با ادامه درمان کم کم کیست ها محو خواهند شد.

مراکز معتبر درمان کیست تخمدان:

 

درمانگاه طب سنتی بیمارستان امام خمینی (خانم دکتر شفایی)

 

بیمارستان شهدای تجریش (دکتر نرگس گرجی)

 

درمانگاه طب سنتی هروی (خانم دکتر مکبری نژاد)

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : پنجشنبه 25 دی1393
روغن رازیانه برای موهای زائد صورت 

 

مواد لازم : پودر تخم رازیانه 1 ق غ - روغن مایع خوراکی 1 استکان ( مثل روغن زیتون ، آفتابگردان ، کنجد ( که این روغن بهتر از بقیه است) و روغن ذرت 

طرز تهیه : 

تخم پودر رازیانه را به همراه 1 استکان روغن مایع خوراکی در یک شیشه در بسته بریزید ، خوب تکان دهید ( به مدت 10 دقیقه ) و بعد در دمای محیط البته در جای تاریک به مدت یک هفته بماند در طی این یک هفته هر روز 2 الی 3 بار این مایع تکان داده شود . بعد از طی شدن یک هفته این مایع از طریق یک پارچه توری نازک صاف شود . شما در نهایت یک روغن سبز خوشرنگ خواهید داشت که باید این روغن را در ظرف درب دار شیشه ای در یخچال نگهداری کنید . ( مدت زمان ماندگاری هم خیلی طولانی است ) 

نحوه استفاده : برای از بین بردن موهای زائد صورت می توان استفاده کرد البته به غیر از ناحیه دور چشم که باید حتماً در این خصوص دقت شود . 

برای از بین بردن موهای زائد بقیه جاهای بدن هم می شود استفاده کرد در طول شبانه روز دو بار در محل مورد نظر ماساژ داده شود البته به صورت دورانی

 

روغن رزایانه بعد از هر بار اصلاح با پنبه بزنید و بعد از سی دقیقه با سرکه پاک کنید 

 

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 21 دی1393
مسائلی که مادران بهتر است رعایت نمایند 

مادران شیرده باید با سایرین تفاوت فاحشی داشته باشند؛ تا خود و کودکانشان در سلامت کامل بسر برند.

 

مسائلی که مادر شیرده بهتر است رعایت کند عبارتست از: 

 

1- از عصبی شدن و حرص خوردن و ناراحت شدن بپرهیزد.

 

2-از بیخوابی و بد خوری و تکه تکه خوردن پرهیز کند.

 

3-از شیر دادن بی موقع پرهیز شود. 

 

4-مادر بهتر است که کودک خود را در سمت چپ خود بخواباند.

 

5-بهتر است که لباس زیر کودک از پنبه و نخ و سفید باشد.

 

 

6-بعد از شیر دادن به کودک، او را بحالت ایستاده قرار داده و بین دوکتف کودک را به آرامی ماساژ دهید تا آروغ بزند و سپس او را در سمت چپ خود بخوابانید.

 

7-بهتر است که مادر تجربه کرده و بداند که چه زمانی کودک جای خود را کثیف می کند، بلافاصله پوشک او را عوض کند.

 

8-دمای اتاق را طوری تنظیم کنند، تا کودک دچار سرماخوردگی نشود.

 

9-برای شیر دادن، مادر به گونه ای عمل کند که جلوی تنفس کودک را نگیرد. 

 

 

10-بهتر است که حدود 5/2 تا 3 ساعت یک بار به کودک شیر داده شود. 

 

 

 

 

غذای مادران شیر ده 

 

1-استفاده از مایعات بخصوص آب روزی 6 لیوان؛ نیم ساعت قبل از غذا و 5/2 ساعت بعد از غذا میل شود.

 

 

2- روزانه چند لیوان انواع آب میوه جات + 1 قاشق غذا خوری عسل با آب میوه جات مخلوط شده در طول روز بمرور میل کنند. 

 

3-روزانه 2 لیوان شیر بادام میل شود.

 

4-برای ازدیاد شیر از این دم کردنی، روزانه حد اقل 2 لیوان با 1 قاشق غذا خوری عسل میل شود.

 

5-در صورت کمبود شیر مادر، 2 قاشق مربا خوری رازیانه و 2 قاشق مربا خوری بذر شوید را با 3 لیوان آب جوش بمدت 30 دقیقه در قوری چینی دم کرده در طول روز بمرور با عسل میل شود.

 

6-مهمترین توصیه به مادران شیر ده که موجب افزایش شیر آنان می شود، عبارت است از: استراحت و خوابیدن مادر بمدت 2 ساعت بعد از ظهر است تا شیر ساخته شود؛ در غیر این صورت شیر به اندازه کافی ساخته نمی شود.

 

7-بهتر است که مادران از غذاهای ممنوعه استفاده نکنند.

 

 

8-بهترین روشی که بمادران شیر ده توصیه می شود عبارت است از: استفاده از انواع میوه جات و سبزیجات فصل، استفاده از چهار نوع مواد غذائی (پروتئین ها، قندهای گیاهی، چربیهای گیاهی و ویتامین ها یا میوه جات).

 

9-مادران شیر ده غذا را خوب بجوند و 2 قاشق قبل از سیر شدن دست از غذا بردارند تا نوزادشان دچار نفخ و دل درد نشود.

 

 

10-مادران سعی کنند که هر لقمه غذا را بین 50 تا 60 بار بجوند تا گوارش سالمی داشته باشند.

 

 

11-بهتر است که مادران شیرده از تنوع غذائی برخوردار باشند تا تمام املاح و ویتامین های مورد نیاز نوزاد و مادر تامین شود. 

 

 

12-حدود 90 در صد غذای مادران بهتر است که گیاهی باشد و 10 در صد غذایشان حیوانی باشد.

 

13-بهترین مواد قندی برای مادران شیرده، عسل و کشمش سایه خشک و آفتاب خشک می باشد، ضمناً از مصرف انجیر و روغن زیتون غافل نشوند. 

 

14-بهتر است که مادران 3 ساعت قبل از خواب این مواد قندی را استفاده کرده و سپس به نوزاد خود شیر دهند تا نوزاد هنگام شب با آرامش خاطر بخواب رود. 

 

15-مادران شیر ده بهتر است که سالاد را همراه لیمو ترش تازه و روغن زیتون و 1 قاشق غذا خوری عسل، همراه سالاد قبل از غذا میل کنند.

 

16-مادران هنگام شیر دادن بهتر است که نوزاد را نوازش کنند و با عشق به او شیر دهند تا رشد نوزادان سریع شود.

 

 

17-مادران بهتر است که به نوزادان تا قبل از 7 ماهگی، هیچ نوع غذا ئی را ندهند. 

 

 

18-به مادران شیرده توصیه می شود که نسبت به خود و نوزادانشان بهداشت روحی و جسمی و تغذیه را رعایت نمایند.

 

 

19-به مادران شیر ده توصیه می شود که در هر حال نشاط و شادابی خود را حفظ کنند و آرامش داشته باشند. زیرا کلیه حالت های روحی و روانی و جسمی مادر به نوزاد خود انتقال پیدا خواهد کرد.

 

 

20 – در صورت عدم رعایت مسائل بیان شده، هم مادر و هم نوزاد دچار کسالت روحی و جسمی خواهند شد!

 بقیه در ادامه مطلب

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393

گفتار امام در بهداشت روحی _روانی

 

همان گونه كه بدن انسان هدف بلايا و بيمارى هاى گوناگون اين جهان است ، روح انسان نيز در تمام زمينه ها ممكن است به خطر فساد و مرگ تهديد شود

پيشوايان آسمانى براى حفظ صحت تن دستورها داده اند. همان طور هم در حفظ بهداشت روانى رهنمودهايى ارائه فرموده اند و شايد از اين جهت سعى فزون ترى به كار برده اند زيرا اين الگوهاى انسانى پيش از آنكه طبيب جسم باشند، طبيب روح بوده اند

 

بيمارى هاى جسمى ، بدن را از كار مى اندازد و آدمى را از پاى مى افكند و به عمر افراد پايان مى بخشد

و بيمارى هاى روحى اگر خداى ناكرده جان آدميان را هدف هجمه هاى خود قرار دهند موجب مرگ روح مى گردند

هنگامى كه صفات رذيله و شهوات حيوانى و عواطف پست بر جان چيره شوند، بهداشت روانى انسان نابود مى گردد و رونق روحانى اش فرو شكسته و امتيازات عاليه از كف مى رود

در چنين حالى ديگر، آن روح توانمند نيست زيرا فاقد روحانيت و صفاى روحانى است

فلاسفه و علماى حكمت و معرفت و روانكاوان با همه ى علم و فضل و فن و تجربه ى خود تنها راه درمان بيمارى هاى روانى را كه مستقيم و سودبخش ‍ شناخته اند باورهاى دينى اعلام كرده اند و مى گويند:

جز دين هيچ درمانى نمى تواند به فرياد روح هاى بيمار برسد. و جز تعلميات آسمانى انبيا هيچ پديده اى كه جان بيمار را شفا دهد وجود ندارد

مسلم است كه جز خداى جهان آفرين كسى نمى تواند جان و امراض جان و شفاى امراض را تحقق بخشد

اديان آسمانى در علاج بيمارى هاى روحى آثارى اعجازگر نشان مى دهند. اثر دين در مداواى ارواح به سحر شبيه تر است اما با اين اختلاف كه سحر شرّ محض است و دين خير محض

دين مقدس اسلام سرآمد اديان بشرى است با آموزه هاى عاليه اى كه سرآمد تعاليم جهان در علاج بيمارى هاى روحى است به دغدغه هاى بشر پاسخ مى گويد. قرآن كريم در اين باب اشارات كامل و روشنى دارد. پروردگار متعال در كلام نورانى خود مى فرمايد:

استجيبوا الله و للرسول اذا دعاكم لما يحييكم 

:در آن هنگام كه خدا و رسول شما را به سوى درمان حيات بخش ‍ مى خوانند از اجابت دعوتشان روى بر متابيد

و نيز فرموده :

من عمل صالحا من ذكر او انثى و هو مؤ من فلنحيننه حياتا طيبة 

: آنان كه ايمان آورده اند و نيكوكارند، خواه مرد باشند خواه زن ، زندگانى دلپذير نصيبشان خواهد شد

و فرموده : قد جائتكم موعظه من ربكم و شفاء لما فى الصدور

: بيانى كه حاوى اندرزهاى خداى شما و شفاى بيمارى هاى درونى شماست ، به سوى شما آمده است

و فرموده : و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمة للمؤ منين

: رسول اكرم برنامه هاى نبوت و هدف رسالت خويش را در اين جمله كافى و كامل بيان كرده است : انى بعثت لاتمم مكارم الاخلاق :

: من مبعوث شده ام كه ارزشهاى والاى اخلاقى را تكميل كنم

يعنى بشريت را از آسيب بيمارى هاى روحى نجات بخشم

و به هنگام رحلت از جانب خويش قرآن و اهل بيت خود را خليفه خويش ‍ داده و آنان را طبيب بيمارى هاى روحى بشر معرفى فرموده است

كتاب خدا كه صامت است و عترت او كه همان كتاب سخنگوى خداوند است ، مردم را از بيمارى و خطرها نجات مى دهند

عترت طاهره ى رسول الله هر يك در عصر خود طبيب بيمارى هاى روحى و جسمى مردم بوده اند

در تاريخ زندگانى ائمه ى بر حق اسلام مى بينيد هر كدام طبيب دوره ى خود و درمانگر بيماران مردم بوده اند

عصر امام صادق (ع) عصر آشفته اى بود. عقايد و مذاهب در آن عصر در منتهاى اختلاف و اصطكاك بود و سلامت جامعه به طرز فجيعى به مخاطره افتاده بود. امام صادق (ع) بيش از ديگران به معالجه و شفاى دردمندان روحى مى پرداخت . حضرت به خوبى مى دانست كه تنها طبيب و درمانگر مسئول در آن عصر خود اوست . او كتاب ناطق خدا و جانشين بر حق رسول او و رهايى بخش بشريت در آن عهد تاريك و آشفته بود

فضايل نفسانى سخت ضعيف شده بود. رذايل با طغيان زايدالوصفى بر فضايل چيره بود. امام صادق (ع) در اين دوران اگر به درمان دردهاى روحى بشر نكوشد و اگر دست بيماران دردمند و مستمند را نگيرد فاجعه دردناكى رخ خواهد داد

حال به شمه اى از درمان هاى روحى امام صادق (ع) مى پردازيم و راهكارهاى حضرتش را در درمانهاى روحى توضيح مى دهيم :

1 - غضب

غضب ، ((خشم )) يك غريزه سركش روانى است كه وقتى بجنبد عقل را از فعاليت باز دارد و سلطنت خود را بر اعضا و جوارح مستولى مى سازد و حس انتقام را با بحران و خطر مواجه مى سازد

در اين هنگام فشار خون به سمت قلب زياد مى شود و خون از قلب با شدت و حرارت غير عادى به رگها فشار آورد و به سوى مغز بالا مى رود. چهره ى خشمناك را گلگون سازد و شقيقه ها را به ضربان اندازد. خون در سينه بجوشد و چين هاى مخوفى به پيشانى اندازد و حالت انقباضى به لب افكند تا آنجا كه دندانها را نمايان سازد

در چنين حالتى انسان خشمگين جز انتقام چيزى نمى فهمد، عطش خون ريختن ، عطش خون خوردن و عطش انتقام جان خشمناك را بى تاب مى گرداند

شاعر عرب به همين مناسبت مى گويد:

من در ميان دشمنان بشر پس از يك امتحان دقيق

هيچ خصم را عنودتر و لجوج تر از غضب نديده ام

عوامل خشم عبارتند از:

1 - وراثت

2 - حساسيت فوق العاده ى اعصاب

3 - سوء تربيت

4 - سوء تغذيه كه موجب مسموميت مزاج مى شود

و نيز گفته اند عوامل انگيزنده ى خشم عبارتند از:

1 - نخوت و كبر

2 - خودخواهى و خويشتن دوستى

3 - شوخى

4 - مسخرگى

5 - ننگ و بدنامى

6 - حيله گرى

7 - حرص بسيار در جمع مال و كسب مقام

اين هفت خصلت كه عموما در رديف اخلاق نكوهيده قرار دارند، غضب را برانگيزانند و مسلم است تا اين خصلت ها ترك نشوند از شر خشم رهايى نخواهند بود. عوارض خطرناك و مخوفى كه از غضب به جان آدمى خواهد افتاد از اين قرار است

1 - بيمارى استخوان فرساى سل ريوى

2 - اختلال دستگاه گوارش

3 - التهاب اعصاب

4 - خونريزى به شكلهاى گوناگون

5 - گفته مى شود كه اشخاص زود خشم به يك بيمارى شبيه به بيمارى هارى دچار مى شوند و اگر در آن حمله ى عصبى كسى را گاز بگيرد مرگى دردناك طرف مقابل را فرا خواهد گرفت و به اين دليل آب دهان مردم خشمناك نه تنها براى خود بلكه براى ديگران هم سم كشنده است

خشم يك درد روحى - روانى است كه به نوبه ى خود بلايى خطرناك است . اين بيمارى نه تنها شخص خشمناك را از پاى در مى آورد بلكه از اين خشم به ديگران زيان مى رساند

خشم شديد، خشمناك را ديوانه وار به حملات جنون آميزى وا مى دارد كه مسلم است در حال عادى به يك چنين حمله ها اقدام نمى كند

چه بسيار دانشمندان و فلاسفه و پزشكان و حكما به درمان اين بيمارى با داروهاى گوناگون پرداختند اما نتوانسته اند نتيجه به دست آورند

دين مبين اسلام كه منبع حكمت و معرفت است ، توانسته است به آسانى بيمارى خطرناك غضب را درمان كند

رسول اكرم (ص) در حديث شفابخش خود فرموده :

انسانى كه در نفس خود اين عارضه ى ((خشم )) را ادراك مى كند. اگر ايستاده است بنشيند و اگر نشسته است بخوابد و اگر با اين حال هم نتوانست خشم خويش را فرو نشاند با آب سرد وضو سازد يا غسل كند (و مقدارى آب سرد بنوشد) زيرا آتش را تنها آب فرو خواهد نشانيد

امام صادق (ع) چنين مى فرمايد:

1 - غضب كليد همه ى بدى ها و شرور است

2 - غضب قلب حكيم را به تيرگى و ظلمت خواهد كشانيد

3 - آن كس كه نتواند بر غضب خويش حكومت كند نخواهد توانست اراده ى خويش را تحت اختيار خود در آورد

4 - بردبارى بهترين ياور شماست

آن كس كه خشمش آشكار شود، كينه اش رشد خواهد كرد و آن كس كه هوسش قوت گيرد احتياطش ضعيف خواهد شد

* * *

2 - دروغ

دروغ انحراف نفس از پويش راستى است . انسان دروغگو از لحاظ صداقت ، راستى و درستى روحا بيمار است و عوارض اين مرض ؛ تزوير، نفاق ، فريب ، خيانت ، ريا، خلف وعده ، عهدشكنى و انحطاط از انسانيت است

علاوه بر آن كه صفت دروغ در نفس خود زشتى است ، انسان دروغگو را نيز هم چون عضو فاسدى در اجتماع به خرابى مبانى اجتماعى بر مى انگيزد

بديهى است كه اين عضو فاسد موجبات فساد اعضاى ديگر را نيز فراهم خواهد ساخت

امام صادق (ع) در باب اين بيمارى خطرناك روحى چنين فرموده :

1 - هيچ گاه دردى كينه توزتر از دروغ نيست

2 - آن كس كه دروغش بيشتر باشد، فروغ جانش ضعيف تر است

3 - آن كس كه زبانش راست مى گويد كردارش پاك و مقدس است

4 - شراب و دروغ كليد مفاسد و شرورند و در عين اين كه دروغ بدتر از شراب است

5 - زنهار از هم نشينى با دروغگويان بپرهيزيد زيرا دروغگو در حالى كه مى خواهد به شما سودى برساند زيان خواهد رسانيد دروغگو دور را براى تو نزديك و نزديك را براى تو دور خواهد ساخت

3 - حسد

حسد خصلتى است كه حسود را هميشه دشمن كمال ها و نيكويى ها و خيرات مى دارد. حسود از توفيق و سعادت ديگران همواره رنج مى برد و پيشرفت مردم پيشرو و فعال را مكروه مى شمارد

بدبختى حسود اين است كه شب و روز به نيك بختى مردم خوشبخت مى انديشد و از انديشه ى خود عذاب مى بيند

درد حسد از درد بخل استخوان گدازتر است زيرا بخيل مال خود را دودستى نگاه مى دارد و از اعطا و انعام مى پذيرد ولى حسود سعى مى كند جلوى نعمت هاى الهى را ببندد و از عطاياى خدا به بندگانش جلوگيرى كند

حسود بى جهت دشمن مردم است . بى جهت دوست مى دارد كه خوشبختان بدبخت شوند

رسول اكرم (ص): مردمى در اين جهان به سر مى برند كه با نعمت هاى خدا دشمن هستند

گفته شد دشمن نعمت هاى الهى كيست يا رسول الله ؟ فرمود: آنان كه بر ديگران حسد مى برند

امام صادق (ع) درباره ى اين بيمارى روحى چنين مى فرمايد:

1 - هرگز حسودان دل آسوده نخواهند بود

2 - حسودان هرگز روى توانگرى و بى نيازى نخواهند ديد

3 - حسود هميشه ناراحت و سرگردان و غصه دار است

4 - حسود با آن جان گزا كه در سينه دارد پيوسته مريض است

5 - حسد ايمان آدمى را مى خورد آن چنان كه شعله هاى آتش توده هاى هيزم را مى بلعد

4 - تكبّر

اين خصلت آدمى را از حدود شخصيت و استحقاق وجودى وى خارج مى سازد و او را برمى انگيزاند كه خود را هميشه بزرگ و ديگران را كوچك شمارد

انسان بدبختى كه به مرض تكبر دچار است چون خود را در مقامى فوق ديگران مى بيند چنان اسير خويشتن است كه مطلقا در وجود خود نقص و نقيصه اى نمى شناسد

انسان متكبر موجودى فرومايه و كوتاه بين و تنگ چشم است كه در خود هر چه مى بيند كمال و در ديگران هر چه مى بيند نقص مى بيند. بى آن كه از نقص خود و كمال ديگران آگاه باشد

آثار و عوارضى كه اين مرض در وجود انسان مى گذارد علاوه بر زشتى خود مرض (تكبر) غرور و ظلم و تجاوز به حقوق ديگران و كينه و حسد و سرپيچى از مقررات و قوانين و فرار از نصيحت و روى تابيدن از هدايت و ارشاد است

امام صادق (ع) متكبر را چنين توصيف مى كند:

1 - متكبر موجود ذليلى است كه چون ذلت را در نفس خود ادراك مى كند، مى كوشد تا در سايه تكبر اين نقص ننگين را در خود بپوشاند

2 - آن كس كه متكبر است هرگز نبايد از زبان مردم گفتارى دلپذير توقع داشته باشد

3 - هيچ جهلى از خودپسندى زيان آورتر نيست 

4 - سرآغاز احتياط فروتنى است 

5 - اين سه صفت جز دشمنى مردم حاصلى به بار نمى آورند. ((تكبر، دروغ ، ستم ))

5 - خُلف وعده

آن چه اين مرض روح كش را به بار مى آورد عدم اعتماد مردم و انحطاط مقام اجتماعى بيمار است . آن كس كه به اين بيمارى دچار شود هرگز ميان خلق و محبوب و آرام نخواهد بود

هيچ روان شناس و هيچ درمان روحى چاره ى اين بيمارى را نمى داند تنها دين است كه مى تواند با قدرت قاهره اى كه بر نفوس دارد به درمان اين بيمارى بپردازد

اينك امام صادق (ع) درمان اين بيمارى را توصيه نموده و مى فرمايد:

1 - آنان كه به خدا و روز رستاخيز ايمان دارند بايد به وعده هاى خود وفادار باشند

2 - اين سه فرقه هرگز به خدا ايمان نياورده اند هر چند نمازگزار و روزه دار باشند

اول : آن گروه كه دروغ مى گويند

دوم : جماعتى كه در امانت خيانت روا مى دارند

سوم : آنان كه به وعده ى خويش وفادار نيستند

6 - حرص

بيمارى حرص از افراط در طلب مال و عطش شديد به جمع درهم و دينار و پول و مال و منال سرچشمه مى گيرد. وقتى بيمارى حرص و ولع بر عقل آدمى غلبه كند وى را موجودى مريض و آزمند به بار مى آورد. عوارض ‍ حرص يك نوع فقر مستمر است كه همواره حريص را گدا و بيچاره و مستمند نگاه مى دارد هر چند كه وى مالك گنج هاى قارون باشد. علاج اين بيمارى در دست قناعت است . از همين رو گفته اند:

توانگر آن كس است كه فطرتى مستغنى داشته باشد.

و گفته اند: قناعت گنجى است كه پايان ناپذير است 

امام صادق (ع) مى فرمايد:

1 - توانگرترين مردم كسى است كه اسير حرص نباشد

2 - آن كس كه به نصيب خويش رضامند باشد از همه ى مردم بى نيازتر است 

3 - كليد بدبختى ها و افسردگى ها و ناراحتى هاى عصبى حرص است . اين حرص آدمى را به رنج و دشوارى و گناه و فرومايگى و ذلّت مى اندازد

4 - حرص سرچشمه ى عيوب است 

5 - حريص از دو نعمت محروم است . نعمت قناعت و نعمت آرامش و آسايش 

6 - حريص هرگز مقام رضامندى و يقين را نخواهد يافت 

7 - خودنمايى و ريا

شهوت خودنمايى و ريا بيمارى است كه همچون جذام آدمى را از اجتماع مى راند و به دشمنى و نفرت مردم دچار مى سازد. آنان كه در خودنمايى به تحقير و توهين ديگران اقدام كنند و در هر محفل لب به فضل و فضيلت فروشى بگشايند جز دشمنى و كينه ى مردم حاصلى به دست نخواهند آورد. از عوارض اين بيمارى انزواى رياكارانه بوده و كافى است كه فرد را در ميان مردم تك و تنها و بى كس و كار واگذارد

امام صادق (ع) اين بيمارى روحى را با ارشاد و رهنمودهاى ارزنده ى خويش چنين درمان مى كند:

1 - مؤ من كسى است كه با مردم مدارا كند نه آن كه خويشتن را به ديگران بنماياند

2 - معنى جهل ، خودنمايى و تكبر و غفلت از پرودگار متعال است 

3 - افرادى كه به منظور خودنمايى با مردم به بحث و جدل بر مى خيزند و اعمال صالح خويش را به فساد مى آلايند

مباحث فوق خلاصه اى از آموزه هاى آن حضرت است ولى محال است كه درياى دانش و بينش امام (ع) پايان پذير باشد. امام صادق (ع) وارث علوم انبياء و اوليا بود و دانش و بينش خود را از پروردگار متعال مى دانست . چنان كه مى دانيم علم الهى لايتناهى و بى پايان است و دانش امامان شيعه نيز پايان و كرانه اى نمى گيرد.

قطره اى بود از آن اقيانوس بيكران و ذره اى از آن خورشيد درخشان كه تقديم گرديد. از پيشگاه الهى مساءلت مى داريم كه ما را در حق گويى و حق جويى و ولاى محمّد و آل محمّد توفيق عنايت فرمايد. انه سميع مجيب 

نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393

اندکی در باب ریزش مو

کارهایی که در قدم اول باید انجام بدین:

 

1-انجام آزمایشهایی که لیستش رو گذاشتم و اگه مشکلی داشتین رفع آن

 

http://www.muq.ac.ir/uploads/106_355_81_tests%20hormone%201.pdf

2-اصلاح مزاج

حوصله چه جور کارهایی رو داری صبرت چه جوریه .. عجولی یا صبور 

 

 

[]کارها رو سریع شروع می کنی یا سخت و با تردید... بذار ساده تر بگم در شورع کار مشکل داری ؟ ( دیر گرم میشی ؟ ) یا کارها رو به سرعت شروع می کنی ؟  شتاب زده و عجول هستی؟]

 

]ثبات رای داری ؟ آرامی یا عصبی ؟

 

پرحرفی و سریع حرف می زنی ؟ یا آهسته و آرام و شمرده ؟

 

ترسو هستی یا شجاع ؟ 

 

 

حافظه و یادگیریت چه جوریه ؟ 

 

پوست و موت از نظر خشکی و زبری و فری یا صافی چه جوریه ؟ رنگ و رشد موها ؟ کف دست برجسته هست یا نه ؟

 

لاغری یا چاق ؟ میزان گوشت بدنت نسبت به چربی بیشتره یا بر عکس ؟ یا هم گوشت و هم چربیت کمه ؟ 

 

خوابت چه جوریه ؟ راحت از خواب بیدار میشی یا سخت ؟ 

 

علاوه برا این ها خوابت کمه ، زیاده و عمیق و یا زیاده ولی سبک ، کمه اما بد از خواب بیدار میشی ؟ 

 

کابوس میبینی شب ها یا نه ؟ 

 

 

عرق کردنت چه جوری ؟ کم ، زیاد و گرم ، کم اما سرد مثل کف دست که عرق می کنه 

 

 

رنگ پوست بدن اصلا صورت رو کاری ندارم ... رو دقیق بگو کدومه ؟ سفید یا سرخ یا گندمگون ؟ 

 

جدای از او.ن به زردی میزنه ؟ یا مثل بادمجان تیره ی بی روح و غیر درخشان .. گچی یا سربی ؟ یه خرده به زردی می زنه....

 

این که اهل کجا هم هستی مهمه چون باید این قد و وزن و رنگ پوست با مردمان زادگاهت چک بشه ... مثلا جنوبی ها همه فد بلند و درشتن بین اون ها باید مقایسه بشی .. یا ژاپنی ها بین خودشون باید مفایسه بشن ... 

 

به زور باید آب بخوری یا عطش داری ؟؟؟

 

اشتهات چه جوریه ؟ کم ، اشتهات زیاده اما تحمل گرسنگی رو هم داری ، همیشه گرسنه ایی تحمل گرسنه ایی رو هم نداری و یا اشتهات کاذبه مثلا گرسنه ایی اما زود سیر میشی فکر می کنی سیری اما گرسنه ایی یا برعکس 

 

 

بزاق دهانت رو هم بگو .. همیشه خشکه ، معمولیه یا بزاق زیاد داری ؟ 

 

علاقه ات به ماست و لبنیات چه جوریه ؟ مثلا ماست رو به سالاد ترجیح می دی ؟ زیاد ماست دوست ندارم مگه اینکه چکیده یا پرچرب باشه

 

 

سنت رو هم بگو 0-15 ، 15 تا 35 ، 35-60 و یا 60 به بالا 

دوستان مهم مزاج جبلی نیست عزیزان غالب از بین ببرن واگر خواستن مزاج پایه رو بدونن نسبت به سن 14 _15 مقایسه کنن مثلا اگر الان سست و بی حالید ایا در سن 14 _15 هم همینطور بودید ن,در غیر اینصورت مهم ازبین بردن غلبه هاست

اگر میبینید خصوصیات سردی ها رو دارید 1مدت غذاهای گرم بیشتر بخورید و بالعکس ودر حالت کلی غذاها رو با مصلحات و بصورت متعادل مصرف نمایید 

و در آخر چیزی که خیلی مهمه داشتن صبر و تحمل و مثبت فکر کردن که خیلیییییی مهمه

 

نکته:

خانمای باردار برای شروع حتما با پزشکشون مشورت کنن.نارگیل و کرچک منع نداره ولی بابونه و سیاهدونه و رزماری و مریم گلی منع داره حتما از پزشکتون بپرسید.

روش صحیح ماساژ پوست سر :

 

http://www.youtube.com/watch?v=KNzVaYL2I9s 

http://www.youtube.com/watch?v=YZ8xHsnMa2Y 

http://www.youtube.com/watch?v=ph3A2uUzaP0 

http://www.youtube.com/watch?v=KNzVaYL2I9s 

http://www.youtube.com/watch?v=YZ8xHsnMa2Y 

 

================================== 

روش ماساژ طوری که سر داغ شود

روغن در حرارت غیر مستقیم گرم شود مانند گذاشتن شیشه حاوی روغن در 1 ظرف اب داغ

اسپری خرگوشک چای سبز سبوس برنج برا مو های چرب 

 

دوستان می تونند بر حسب طبع ماسک گیاهی برا موی سر انتخاب کنند از جمله حنا و مورد و سد رو ارد نخود و کتیرا و تخم شنبلیله و سیاهدانه و زرده تخم مرغ 

حنا و بابونه و مریم گلی و سدر می تونن در شامپو و یا بعد ازاب کشی استفاده کنن هنگام استفاده از ماسکها تمیز اب کشی نمایید تا دچار خارش پوست سر نشویید

 

 بیشتر وقتها هم یک یا چند روغن گرم + یک یا چند روغن سرد

مثلا کرچک + مورد

گیاهان یا مواد گرم : حنا روزماری کرچک نارگیل سیاه دانه شنبلیله بادام زیتون ارازک گزنه

گیاهان یا مواد سرد: حنا مورد سدر سرکه آبلیمو لیمو انگور انار بابونه بنفشه آملا مرحبا

گیاهان ملایم: مریم گلی گل ختمی

 

تمام ماسکها یا روغنها بعد از دو ساعت شسته شوند اگه خارش شروع شد بجای خاراندن سریعا ماسک یا روغن رو بشورید

 

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393
من تجربه خودمو از سدر میگم

دکتر بهم گفت شامپو رو بذار کنار و از این به بعد با سدر موهاتو بشور

با این روش:

من اون مقدار سدری که میخواستم بزنم به موهام نصف میکردم

وقتی میرفتم حمام بار اول سدرو با تخم مرغ قاطی میکردم مثل خمیر میشد بعد میریختم رو موهام ماساژ میدادم

یه ربع رو موهام میموند

بعد میشستمش

بعد اون یکی نصفه ی سدرو با آب قاطی میکردم مثل خمیر میشد

میریختم رو موهام ماساژ میدادم کف میکرد

یعنی واقعا موهام با سدر تمیز میشد

اون مدتی که این کارو انجام دادم موهام عالی شده بود جوندار شده بود ،دکتر بهم گفته بود اصلا به موهات شامپو نزن چون موهات با سدر تمیز میشه

ولی چون خیلی وقت گیر بود ادامه ندادم ولی واقعا نتیجه بخش بود 

الان با اینکه یکی از بهترین شامپوها رو استفاده میکنم ولی بازم جای اون سدرو نمیگیره

 

اگه ریزش در اثر چرب بودن پوست سر هست 

چرب شدن پوست سر بيشتر بخاطر استفاده از محلولها و شامپوها هست تا بدنتون پس بي خودي به كبد گير نديد اول آزمايشها رو انجام بديد اگه كبد چرب داشتيد درمان كنيد

محلولها و شامپوها بشتر داراي مواد مضر هستند مخصوصا شامپوها براي كف كردن و تميز كردن ، اين موارد از منافذ پوست و مخصوصا موها وارد زير پوست شده و باعث التهاب و تحريك ريشه مو ميشند و بدتر به موها آسيب وارد ميكنند ، پس بدن براي بيرون راندن اين مواد چربي توليد ميكنه تا آسيب بيشتري به بافت پوست نرسه و اين باعث سست شدن موها و در نتيجه تاسي ميشه

پس در اولين فرصت شامپوي خود رو عوض كنيد و از هيچ محلول و داروي ضد ريزش استفاده نكنيد

من از شامپوي شون (schon) چاي سبز و نعنا استفاده مي كنم 

اين خيلي مشكل هست، انتخاب يك شامپوي مناسب 

از شامپوهای مناسب و یا چای سبز استفاده کنید ، نبايد حداقل تا 2 روز پوست سرتون چرب بشه 

 

نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393
 سعی کنید در برنامه غذایی خود از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. به این منظور خوردن سبزی‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می‌شود. گفتنی است اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت‌کنندگی رنگدانه‌های مو، یک منبع غنی از آهن است که باعث تقویت استخوان‌ها، ناخن‌ها و موها می‌شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثرگذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود.

 

۲- پس از حمام کردن اگر موهای شما خشک و پرحجم می‌شود به جای ژل که باعث خفه شدن مو می‌شود از روغن‌های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.

 

۳- حنا برای مو، گیاه مفیدی است اما تاثیر خود حنا با شامپوهای آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. اگر رنگ حنا به‌ نظرتان ناخوشایند است می‌توانید از گیاهان بی‌رنگ‌کننده استفاده کنید.

 

۴- سبوس برنج نیز گیاه بسیار مفیدی است که می‌توان از دم‌کرده آن به جای چای برای تقویت موها استفاده کرد.

 

۵- از تماس گرد و خاک و دود زیاد به موها خودداری کنید که دشمن مو هستند. در پایان نیز توصیه می‌شود در حد امکان به جای شانه پلاستیکی از شانه چوبی استفاده کنید. همچنین تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید و درصورت ضرورت، حرارت آن بسیار کم باشد.به علاوه از شانه‌کردن موها در حمام بپرهیزید.

ماساژ با گذاشتن فشار پوست سر را گرم می کند وشریانهای خون را برای افزایش گردش خون باز می نماید .افزایش گردش خون به این معناست که فولیکولهای مو مواد مغذی لازم برای رشد را به مقدار بیشتری دریافت می کنند حرکات مالشی پوست سر همچنین باعث ارامش بیشتر واسترس کمتر وتقویت ریشه ای مو می گردد .

 

اگر روغنهای مغذی برای ماساژسر استفاده کنید باعث کاهش بروز شوره سر وخشکی پوست می شود ودرفرآیند رشد مو موثر است . روغنها همچنین با اثر گذاشتن برساقه وریشه مو مشکلاتی مانند خشکی مو ، موخوره وشکنندگی ساقه مو را کاهش می دهند .

 

چگونه می توان ماساژسر را به شیوه درست انجام داد :

 

از روغنهای مغذی مانند روغن بادام ،روغن کنجد ، روغن آویشن ،روغن رزماری و… می توان برای ماساژ سر استفاده کرد ابتدا با قرار دادن ظرف روغن داخل آب گرم ،روغن را گرم کنید سپس انگشتان رابه روغن آغشته می نماییم .ماساژسر را منطقه به منطقه انجام می دهیم اولین منطقه خط رویش مو در پیشانی است وبه سمت عقب سر پیش می رویم .آخرین منطقه ناحیه انتهایی جمجمه ۱ سانتیمتر بالاتر از اولین مهره گردن می باشد . فشار انگشتان دستها باید در حد متوسط باشد .به صورتیکه افزایش گردش خون در پوست سراحساس شود وایجاد آرامش نماید .پس از آن که به منطقه انتهایی در ناحیه پشت سر رسیدیم .ماساژ سر را از ناحیه شقیقه آغاز می کنیم وبه سمت عقب می رویم .پس از انکه ماساژسر برای اولین بار انجام شد .

 

برای بار دوم فشار انگشتان باید کمب بیشتر وحرکت دادن آنها سخت تر باشد . این مرحله ماساژباعث افزایش بیشتر وبهتر جریان خون وکمک به بر طرف کردن سلولهای مرده وخشک پوست سر می کند که مزاحم رشد مو هستند .مرحله ماساژمعمولا ۱۰دقیقه طول می کشد وپس از اتمام آن به مدت ۳۰ دقیقه روغن باید روی پوست سر بماند وپس از آن میتوان شستشو وحالت دادن موها را انجام داد .

 

چگونه می توان روغن مناسب برای ماساژ سر را انتخاب کرد :

 

اگر شما موهای خشک دارید که در آن شکنندگی ساقه مو و موخوره مشهود است می توانید روغن بادام ،روغن کنجد، روغن اسطوقدوس یک انتخاب مناسب برای موهای نازک است ومی تواند به تحریک فرایند رشد مو وهمچنین تنظیم چربی سر کمک کند .افرادیکه موهای نازک دارند همچنین می توانند ازفواید روغن نارگیل یا روغن رزماری بهره ببرند روغن نارگیل به کاهش ریزش مو کمک می کند وروغن رزماری فولیکولهای مو را برای رشد جدید تحریک می نماید .

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393
 

عوامل ریزش مو

 

1-کلسترول بالای خون

 

2-کم خونی

 

3-کم کاری و پرکاری تیروئید

 

4-خشکی و چربی بیش از حد مو

 

5-یبوست. 

 کسی که دفع سخت و طولانی داشته باشد یا احساس دفع ناکافی کند یا کم*تر از سه بار در هفته دفع داشته باشد، می*گوییم یبوست دارد. به عبارتی برای آن که بگوییم شخصی مبتلا به یبوست شده است، باید 2 یا بیش*تر از نشانه*های زیر را حداقل به مدت 3 ماه داشته باشد:

الف) زور زدن بیش از حد در حین اجابت مزاج

ب) مدفوع سفت و خشک

ج) احساس تخلیه ناکامل بعد از اجابت مزاج

د) دو بار یا کمتر عمل دفع در هفته

 

6-بلغم و صفرا

 

7-استرس – عصبانیت – ترس – ناراحتیهای اعصاب و فکر و خیال

 

8-آب داغ

 

9-شامپو با پ هاش بالا

 

10-کمبود ویتامین آ ویتامین گروه ب ویتامین ای و املاح روی پتاسیم

 

منگنز سلنیوم و گوگرد

 

11-خوردن غذاهایی که ویتامین ‌‌‌B و کلسترول خون را بالا میبرد مثل

 

آرد سفید بدون سبوس که فاقد فیبر و سلولز است و غذاهای سرخ

 

کرده و شیرینیجات مصنوعی

 

12-افزایش سطح تستوسترون در دوران بلوغ

 

13-تصلّب شرایین

 

14-تلقین منفی و نداشتن تصویر سازی مثبت

 

15-عدم رعایت بهداشت فردی و ژل های شیمیایی و سشوار زدن

 

زیاد و بیگودی

 

16-عدم تعادل هورمونی (در دوران قاعدگی) – یائسگی

 

17-دوران شیردهی و دوران بارداری

 

18-ضعف و قوای دفاعی بدن

 

19-موی زنانی که یکباره قرص جلوگیری از بارداری را کنار بگذارند

 

شروع به ریزش میکند

 

20-کار و فعالیت فکری زیاد

 

21-انگل ها

 

22-رنگ موهای شیمیایی

 

23-خوردن آنتی بیوتیک و داروهای شیمیایی زیاد بدون تجویز پزشک

 

زکریا رازی میفرماید:

 

استحمام با آب داغ موی سر را سفید و استحمام با آب سرد

 

موی سر را سیاه میکند. غذاهایی که طبیعت گرم دارند موها را

 

مشکی و غذاهایی که طبیعت سرد دارند موها را سفید میکنند.

 نکته بسیار مهم که باعث ریزش مو میشود اینکه هنگام رفتن به دستشویی چیزی روی سرتون نمیندازید .یكی از مستحبات اسلام این است كه موقع رفتن به مستراح سر پوشیده باشد.دانشمندان ثابت كرده اند كه فضولات انسان گاز امونیاك تولید مینماید كه برای پیاز های مو مضر است زیرا هر دانه از موی انسان دارای سوراخی است كه به وسیله ی انها اكسیژن هوا داخل پیاز های موی سر شده و باعث تقویت انها میگردد. اگر به جای اكسیزن گاز امونیاك داخل انها شود موجب تضعیف انها گردیده در نتیجه امراض جلدی مانند كچلی و غیره به وجود می اورد. هنگام ورود پای چپ را مقدم بدارد و موقع نشستن به پای چپ تكیه كند و پای راست را گشاده بگزارد و چون بیرون می اید ابتدا پای راست را بیرون بگزارد.

2- ایستاده شانه کردن مو هم باعث ریزش مو میشود. پس از این به بعد موهای خود را نشسته شانه کنید.

3- و نکته سوم ریزش مو اینکه در حمام موهای خود را ایستاده میشویید. هنگام شستن مو در حمام حتما باید بنشینید و سر را به سمت شکم برده و بعد موهای خود را بشویید تا خون به مغز برسد.ایستاده شستن مو باعث میشود خون به مغز نرسیده و موهای شما ریزش کند.

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 19 دی1393
در طب سنتي درمان‌ ريزش مو به 2 گروه تقسيم مي‌شود؛ درمان‌هاي موضعي و خوراکي. آنچه امروز بيشتر به کار مي‌رود، درمان‌هاي موضعي است. از نظر طب سنتي، روند توليد مو به مسايل دروني بستگي دارد و لازم است فرد مزاج معتدل و سالمي‌ داشته باشد تا رويش مويش سالم و درست انجام شود. در کساني که به دلايل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ريزش مو ديده مي‌شود. براي اين گروه درمان‌هاي موضعي کافي نيست و لازم است با درمان‌هاي خوراکي، ابتدا مزاج اصلاح شود. 

 

 

براي پيشگيري از ريزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده مي‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ريشه را سفت مي‌کنند. نکته جالب اينکه هر 3 گياه آثار ضدقارچ، ضدباکتري و ضدالتهابي هم دارند. افرادي که دچار ريزش مو مي‌شوند، معمولا پوست ملتهبي دارند و بثورات پوستي و چربي در سطح پوست سر آنها مشهود است. اين 3 گياه چربي و التهاب را کاهش مي‌دهند و از ريزش مو پيشگيري مي‌کنند. 

 

 

برخي گياهان به افزايش خونرساني موضعي کمک مي‌کنند که از معروف‌ترين آنها گياه رزماري است و فراورده‌هاي آن به‌راحتي در دسترس است. تمام گياهاني که جريان خون موضعي را تقويت مي‌کنند، نه‌تنها در پيشگيري از ريزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نيز موثرند. رزماري آثار ضدالتهابي هم دارد و مي‌تواند بيماري‌هاي التهابي پوست سر را بهبود دهد. برخي از ترکيب‌هاي بابونه و آويشن نيز خواص مشابه رزماري دارند و از فراورده‌هاي آنها براي بهبود اگزما و درماتيت استفاده مي‌شود. آويشن نيز در عين حال که جريان خون موضعي را تقويت مي‌کند، آثار ضدباکتري و ضدقارچ دارد و مي‌تواند هم در پيشگيري از ريزش مو و هم تقويت رويش آن موثر باشد. 

 

 

از جمله داروها و تونيک‌ها يا تقويت‌کننده‌هاي گياهي ديگر مي‌توان به گياه نخل مرداب اشاره کرد. اين گياه درگذشته به شکل خوراکي براي درمان بزرگي خوش‌خيم پروستات استفاده مي‌شد اما هم‌اکنون مصرف موضعي آن به دليل تاثيري که بر هورمون‌هاي جنسي مردانه دارد و مي‌تواند الگوي ريزش موي مردانه را کاهش مي‌دهد، براي درمان ريزش مو به کار مي‌رود. 

 

 

برخي درمان‌ها نيز در قديم انجام مي‌شدند اما امروزه به دليل ايجاد تحريکات پوستي، توصيه نمي‌شوند. مثلا قرار دادن سير و پياز رنده يا ورقه شده روي پوست گرچه خونرساني را تقويت مي‌کند و خواص ضدالتهابي دارد، اما باعث بروز تاول‌هاي شديد پوستي و حساسيت‌هاي شديد مي‌شود و استفاده از آنها درست نيست. 

برچسب‌ها: ریزش مو
نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 16 دی1393
ظرفیت معده 1بیتر و نیمی طبیعی و عادی است ولی 1 ادم پرخور که در المان به او فرسو حقیقی و در فرانسه به ان شکمو یا شکم پرست می گویند می تواند شکم خود را گنده کند و در ان 6 لیتر جا دهد و 1بار که شکم خودرا گنده کرد همیشه مقدار زیادتری می طلبد و بهداین ترتیب ادم پرخور به پر خوری عادت میکتد و شکمش هم گنده میشود ـیک معده انباشته اعتراض میکند به پایین می افتد و گاهی اعتصاب میکندـ

شما معده ای که ظرفیت 6 لیتر داشته باشد ندارید ولی به اسانی می توانید ان قدر شکم خود را با خوردن پر کنید که اعتراض و پرخاش کندـپرخوری بی فایده است و شما نمی توانید غذای زیادی را بسوزانیدـ

دستگاه بدن اضافات را از دست نخواهد داد و سیستم هاضمه و کبد ان را تغییر شکل داده به چربی تبدیل خواهد ک. و بدن شما ان را ذخیره خواهد کرد

رد

7 شیوه برا خوب خوردن

1اهسته و با لذت غذا را بحوید هر قدر بیشتر غذارا بحوید کمتر خواهید خورد ـ

2 هر لقنه ی را که به دهان می گذارید خوب بچشید و نزه ان را تحسین کنیدـاین عادت مذموم را ترک کنید که بدون فگر کردن به غذالقمه های ان را ببلعید این کار موحب گنده شدن شکم میشودـ

3ـبه انچه می خورید نگاه کنیدـما غذ ا را با چشمان خود می خوریم ـ

4از انچه می خورید تعریف کنید تا غذاها برای شما لذتی فراهم اورند

5از هر چیزی که نیازهای بدن شنا را تامین نمی کند چشم بموشید بخصوص از کربو هیدراتهای بی فایده

6برای خوردن وقتی صرف کنید و نیاز روحی خود را از خوردن برا اورده سازید ـغذارا بدون هیچ عجله ای بخورید و اجازه دهید قند خون شما بالا برودـ

7نخورید مگر اینکه به نیاز جسمی خود حواب دهید;در خوردن,درمان کسالت تا ,فشار های روخی و تاثرات عصبیرا نجویید 

نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 16 دی1393
این راز مهم برای شما اگر از کسانی باشید که از لیستهای کالری و صورت غذاهای با اعمال شاقه به تنگ امده اید و خسته شده اید خیلی گرانبها خواهد بود این روش خیلی اسان و راحت است تا تناسب هیکل و اندام خود را باز یابیدـ

,غذارا با نام خدا و مزمزه نمک شروع و به پایان برسانیدـ

در محیطی ارامبخش غذارا اهسته بخوریدـ

 

2_در هر غذااز پروتینهای درجه 1 بچشید و بخورید 

3_مصرف کربو هیدراتها(مواد نشاسته ی و قندها )روغنها را به حداقل کاهش دهید و مصرف کنید 

2بار بیشتر غذاها را بجوید تا 2بار بیشتر ازان لذت ببریدـدر این صورت کاملا طعم ان را حس میکنید و در نتیجه با مقدار کمی غذا که میخورید راضی و هرسند میشوید

 

 

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 12 دی1393
 

گذاشتن قرص کمر از رسوم بسیار عالی است که تقریباً به فراموشی سپرده شده است. اثر این کار به زبان طبّ قدیم، « سفت کردن کمر» و به زبان طبّ امروزی، « بازتوانی رحم و تخمدانها » است که می تواند از بسیاری از اثرات منفی ناشی از بارداری و زایمان را پیشگیری کند. برای این کار یک جفت قرص کمر نر و مادّه را روی شعله کم گاز قرار دهید تا بترکند. مغز کرم رنگ آنها را خارج کرده با یک قاشق مربّاخوری آرد نخودخام و نصف قاشق مربّاخوری «مورد» آسیاب کنید. شب، قبل از خواب، این پودر را با زرده تخم مرغ خانگی خمیر کرده روی گودی کمر زن تازه زا بچسبانید، سپس روی آن یک پلاستیک فریزر کشیده کمر را ببندید. این کار را هر شب تا ۱۰ شب تکرار کنید. برای سهولت بیشتر از پودر قرص کمر که در بعضی عطّاری ها موجود است استفاده کنید. یعنی پودر قرص کمر یک قسمت، آرد نخودخام یک قسمت و مورد نیم قسمت را با هم مخلوط کنید. البته اگر ضمادی که به این ترتیب آماده می شود را روی یک پارچه کرباس آب ندیده گذاشته و روی کمر ببندید؛ اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

 

این اقدام ساده با سفت کردن کمر زن تازه زا، این اثرات را به دنبال خواهد داشت:

 

* تسریع بازگشت رحم و تخمدان به حالت عادّی و ایجاد آمادگی برای رابطه زناشویی.

 

* تنظیم کارکرد تخمدان و تنظیم سطح هورمون های زنانه.

 

* جلوگیری و درمان کمردردهای پس از زایمان.

 

* جلوگیری از عفونت های پایدار رحمی.

 

* جلوگیری از ایجاد بی میلی جنسی در زن تازه زا.

 

* جلوگیری از ریزش موی زن تازه زا.

 

* جلوگیری از ایجاد کیست تخمدان.

 

* جلوگیری از کم شدن شیر.

 

* کمک موثّر در پیشگیری از مشکلات روحی و به ویژه افسردگی پس از زایمان(به دلیل تنظیم عملکرد هورمونی زن).

 

* کمک موثّر در پیشگیری از افتادگی رحم یا مثانه و عفونت های ادراری، بی اختیار ادراری و … پس از زایمان.

 

* تسریع بازگشت قدرت باروری زن به حالت عادّی.

 

و نوع دوم در کمردرد بانوان بعد از زایمان استفاده از چسب حرارتی ضد درد عضلانی میباشد اینم یاد اوری کردم که یکی از خانمها تو فامیلمون استفاده کرده بود و نتیجه بخش بوده و بعد از زایمان دچار کمردرد نشده بود باید 2تا بندازین تا کل کمر پوشانده بشه ,شاید ابتدا دچار حرارت شدید در پشت کنر بشید ولی خیلی موثره و بعدا دچار کمردرد نخواهید شد 

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 12 دی1393
 

درمان عفونت مزمن در بانوان 

برچسب‌ها: امراض خاص زنان
نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 10 دی1393
اول 2 تا فندق 2 بادوم 4ر تا گردو يك سيب زميني (شسته و پوست كنده ) سوزن يك ظرف پيركس يك ظرف فلزي ( سيني ) يا سنگ

طرز تهيه : گردو رو به يه سمت سوزن ميزني و سمت ديگه ي سوزن رو داخل سيب زميني فرو مي كني و سيب زميني رو روي ظرف فلزي يا سنگ قرار ميدي ( ترجيحا جوري قرار بده كه خود گردو تماس نداشته باشه ) دو تا آجر سمت چپو راست سيب زميني مي ذاري و ظرف پيركس رو روي آجرها قرار ميدي ( در اين حالت گردو سيب زميني زير ظرف پيركس قرا داره ) و داخل ظرف پيركس آب ميريزي ( واسه اينكه در اثر حرارت نشكنه ) بعد شعله ميگيري به گردو و گردو آتش ميگيره خودش انقد ميسوزه تا خاموش بشه و دوده اش گرفته به ظرف پيركس بقيه ر هم به همين صورت ميسوزوني و در نهايت آب ظرف رو خالي ميكني و با يه كاغذ دوده هاي چسبيده به ته ظرف پيركس رو مي تراشي و ميريزي داخل سرمه دان تنها خداوند است که خالق يکتاست ، ما فقط کاشفيم ...

 

البته مادرم از مخلوط پیه گوشت قربانی  با روغن حیوانی بخصوص روز عید قربان که از قدیم درست میکنن و من خودم از ایشون یاد گرفتم سر فرصت پستی جداگانه. طرز تهیه شو خواهم نوشت 

نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 9 دی1393
  مهمترین عامل برای انزال طبیعی، وجود یک سیستم عصبی طبیعی است. هر نوع آسیب به سیستم عصبی سبب اختلال در انزال می شود.

 

 به طور کل در درمان داروئی 2 نکته رعایت می شود:

 

1-   درمان داروئی انزال زودرس بصورت روزانه است، یعنی لازم است بیمار داروی تجویز شده را هر روز تا موقعیکه پزشک معالج صلاح می داند مصرف نماید، به عبارتی دیگر، مصرف یک داروی بخصوص چند ساعت قبل از رابطة زناشوئی، جایگاهی در درمان ریشه ای انزال زودرس ندارد.

 

 2-      درمان داروئی انزال زودرس دراز مدت است و برای ظهور اثرات درمانی داروی تجویز شده معمولاً حداقل دو هفته باید منتظر شد.

 

 

 

 که درمان در طب سنتی تا حدودی شبیه به روش فوق است ولی اثرات آن زودتر ظهور می یابد و نیز در صورت وجود سوء مزاج شدید طبیب باید قبل از شروع به درمان به رفع سوء مزاج اقدام نماید و سپس داروی پایه ی زودانزالی را برای بیمار تجویز نماید.

 

 البته در نسخ طب سنتی نسخه هایی نیز وجود دارد که 2 الی 3 ساعت قبل از جماع خورده می شود و اثرات امساک را در بدن بیمار ایجاد می نماید که در این نسخ معمولا از مفرداتی نظیر افیون، تاتوره، شیر برگد و ... استفاده می شود و البته باید توجه داشت که این نسخ اثر درمانی ندارند و معمولا مخدر و مجفف می باشند

 

 درمان به روش طب سنتی :

 

  برخی ها علت این عارضه را رقت منی دانسته اند و در تجویز های خود از مغلظات نظیر بهمن، موصلی سفید، ثعلب، نشاسته و ... استفاده می کنند و نکته آن است که اگرچه رقت منی می تواند باعث این اختلال شود ولی در کل سهم آن بسیار کم است و نمی توان آن را اساس نسخه پیچی خود قرار داد.یا برخی ها آن را بیماری غدی(گرم و خشک) و دوای آن را اعصابی(سرد و تر) می دانند و ...

 

 و نظریه صحیح عبارتست از : ضعف نیروی ماسکه، رسوب سودا در اطراف اعصاب اندام تناسلی درگیر، رقت منی، ضعف مغز و اعصاب و اضطراب می باشد که در نتیجه این مشکلات فرد نمی تواند انزال را کنترل و به تاخیر بیاندازد.

 

 باید دانست که زمان طبیعی انزال در مردان بین 2 الی 6 دقیقه می باشد که کم تر یا بیشتر بودن آن زودانزالی یا دیر انزالی نامیده می شود . (البته اکثر افراد مبتلا به زودانزالی در جامعه ما زمان انزالشان کم تر از 30 ثانیه می باشد.) و  فرد سالم باید بتواند انزال خود را تا 6 دقیقه کنترل و به تاخیر بیاندازد که برای این کار فرد باید دارای سیستم عصب محیطی و مرکزی طبیعی باشد.

 

 متاسفانه به علت زندگی ماشینی و صنعتی، مشغلات فراوان فکری، مشکلات اقتصادی، رفتارهای ناهنجار و خلاف شرع، آلودگی صوتی، تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی کم، آلودگی آب و هوا، امواج الکترومغناطیس فراوان و ... تمامی افراد به نوعی مبتلا به ضعف اعصاب می باشند که زمینه بروز این عارضه را دوچندان می کنند.

 

 روش درمان:

 

 1-      در صورت ابتلا به سوء مزاج شدید، بیمار باید یک دوره پاکسازی را طی نماید.

 

 برای تشخیص سوء مزاج دستگاه تناسلی و ابزار آب پشت به موارد زیر در بیمار توجه نمائید:

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج گرم باشد: رگ ها در آلت تناسلی و کیسه بیضه آشکار، برجسته و کلفت می باشد، به سرعت موی بر زهار و اطراف زهار می روید که پرپشت و زبر است، به سرعت منی از آلت تناسلی خارج می شود(و این سرعت با زودانزالی متفاوت است و منظور جهش منی می باشد) و آلت تناسلی در طول رشد خوبی دارد.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج سرد باشد: رگ ها در آلت تناسلی و کیسه بیضه پنهان، کم حجم و نازک می باشد، به کندی موی بر زهار و اطراف زهار می روید که کم پشت و نازک است، رشد طولی آلت تناسلی مرد کم است و سرعت تخلیه منی کند می باشد.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج رطوبی باشد: منی کم مایه و آبکی است، حجم منی زیاد می باشد، کندی در نعوظ آلت تناسلی مشاهده می شود و رشد عرضی آلت تناسلی زیاد است.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج خشک باشد: منی پرمایه و غلیظ است، حجم منی کم می باشد، آلت تناسلی مرد نحیف و لاغر می باشد و به علت وجود باد زیاد، نعوظ آلت تناسلی خوب است.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج گرم و خشک باشد: گوهر منی محکم و نیرومند است، با کم ترین تماس با جنس مخالف یا در برخی موارد فکر جماع باعث انزال منی می شود، اسپرم ها در بیشتر موارد بارآور می باشند، خیلی سریع و با شدت آرزوی جماع می کنند و با نیرومندی هر چه تمام تر آلت تناسلی برمی خیزد، لکن از جماع نیز به سرعت فارغ می شوند.و اگر صفرا بیشتر غلبه نماید آب پشت کم می شود و آلت زیاد نعوظ می کند و موی بر عانه زیاد می روید،آلت تناسلی دراز و لاغر می باشد و بیضه ها کوچک است.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج گرم و تر باشند : موهای روی عانه کمتر و حجم منی بیشتر از حالت گرم و خشک است، نیروی جماع زیاد است، منی زود تخلیه می شود،  بیضه ها بزرگ می باشند، قدرت نعوظ متوسط است، خواب های جنسی زیاد می بینند، آلت تناسلی دراز و کلفت می باشد(البته طول آن از مزاج گرم و خشک کم تر است)

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج سرد و تر باشد: اطراف زهار مو نمی روید، تمایل جنسی کم است، منی کم مایه است، منی کم است و به کندی بیرون می اید، کم تر آب پشت به نطفه ی باردار می انجامد، نعوظ کم و سست است و اندازه آلت تناسلی کوچک است.

 

 اگر دستگاه تناسلی مرد دارای مزاج سرد و خشک باشد: منی غلیظ و پرمایه است، حجم منی کم است، تمایل به جماع زیاد است لکن توانایی جنسی کم است، نعوظ خوب است، اندازه آلت تناسلی متوسط و در عرض نحیف است.

 

 و درمانگر طب سنتی در صورت مشاهده سوء مزاج شدید عضو یا کل بدن باید بوسیله استفاده از منضج ها، مسهلات و مبدلات اقدام به پاکسازی و رفع سوء مزاج نماید که در زیر به ترتیب معرفی می شوند.

 

 تعریف منضج: دارویی است که برای پختن و به قوام آوردن خلط، جهت آماده ساختن آن برای تخلیه بوسیله داروهای مسهلبکار می‌رود. و به عبارتی عمل نضج به قوام آوردن اخلاط است. یعنی هر چه خلط غلیظ است (مانند بلغمو سودای غلیظ) رقیق کرده، و هر چه خلط رقیق است (مانندصفراو بلغم آبی) ، غلیظ‌تر نموده و به غلظتی که مناسب اسهال آن است برساند و خلط دم نیاز به نضج ندارد، و فقط وقتی که خون همراه خلط‌های دیگری باشد، باید آن خلط‌ها را به پختگی و نضج رساند.

 

 تعریف مسهل: عبارت است از عبور مدفوعی که بطور غیر طبیعی آبکی یا شکل نگرفته است و تواتر افزایش یافته ای را دارد ( از نظر علمی وزن مدفوع بیش از 200 گرم در روز را اسهال گویند) و مسهل ماده مرض را از عروق (فضای معده و روده و نواحی اطراف آن ) و از سراسر بدن به داخل روده و سپس به خارج از بدن فرو میریزد و به عنوان مثال اگر در مغز فردی ماده بلغمی تجمع پیدا کرده باشد باید ابتدا با داروی منضج آن ماده بلغمی را آماده دفع کرد و سپس با مصرف مسهل مناسب تخلیه و از طریق روده ها دفع شود. بنابراین سطح عملکرد مسهل تنها روده نیست بلکه روی مغز یا مفاصل، قلب یا کبد هم تاثیر می گذارد. بنابراین نباید به هیچ عنوان به جای ملین از آن استفاده کرد.ویژگی ملین ها این است که می توان آن را برای همه افراد از جمله کودکان، افراد مسن و حتی زنان باردار به کار برد؛ به عنوان مثال ملین گل قند ترکیب گل محمدی و عسل است و در آفتاب تهیه می شود یا برای افراد گرم مزاج می توان از آلو یا اسفرزه استفاده کرد اما مسهل ها را نمی توان به راحتی برای همه افراد از جمله زنان باردار یا کودکان و افراد مسن به کار برد.

 

 تعریف معدل: معدلات يعنی داروهايي که پس از دفع بيماری، بيمار و اندام مربوطه را تقويت می‏کنند و خلط مربوطه را معتدل کرده تا بيماری عود نکند. که معمولا پس از پاکسازی تجویز می شود.

 

 منضج های صفرا : عناب،گل سرخ، بنفشه، گل نیلوفر، شاهتره، کاسنی، ریشه کاسنی، سکنجبین، ترنجبین، شکر سرخ، شربت آلو، گل قند، آلوچه، تخم کشوث، گل حلوا و ...

 

 مسهلات صفرا : شاه پسند، نسوت، سنا، هلیله ها، رب ریوند، تخم کاهو، تخم کاسنی، انار، ایرسا، گل بامیه، برنج، بلیله، بوزیدان، ترنجبین، تمر هندی، چای کوهی، میوه کنار، سقمونیا، شیر خشت، نارنج، ریوند، ماء الجبن شیر بز و ...

 

 معدلات صفرا : کاسنی، ریشه خرفه، اسفرزه، تخم خیارین، مغز تخم تربوز، گل نیلوفر، مغز تخم کدو، فلوس، شربت آلوبخارا، شربت نیلوفر، صندل سفید، ریواس، تخم کاهو، کافور، انار، لیمو عمانی، بهدانه، قرص طباشیر، ریشه پالک، گل بنفشه، ریشه و برگ کاسنی، سماق، بیدخشت و ...

 

 منضج های سودا : بادرنجبویه، ریشه رازیانه، عسل، گلقند، ترنجبین، شاهتره، اصل السوس، سپستان، عناب، گاوزبان، بلو لوتن، پرسیاوشان، قرنفل، کشمش، لعاب تخم مرو، زرشک، ریشه خطمی، بسفایج و ...

 

 مسهلات سودا : آمله، شکوفه آویشن، افتیمون، ایرسا، گل بامیه، بسفایج، بلیله، زرنباد، برگ سنا، مازریون، هلیله، نمک طعام و ...

 

 معدلات سودا: گل گاوزبان، سپستان، ریشه خربوز، سکنجبین بزوری، اکاس بیل، انجیر، مویز، اسطوخودوس، بسفایج، شاهتره، عناب، شکاعی، گل ارمنی، بادرنجبویه، ماء الجبن، هلیله و ...

 

 منضج های بلغم : رازیانه، پرسیاوشان، گندم، مویز، تخم خطمی، انیسون، شکاعی، انجیر، گل سرخ، گل قند، اصل السوس، بادآورد (كنگر)، زعفران، تاجریزی، ریشه اذخر، صمغ عربی، تخم کرفس، گل زوفا، عودالصلیب و ...

 

 مسهلات بلغم : برگ سنا، شاه پسند، لاجورد، غاریقون، سقمونیا، بوند، جمال گوته، نمک لاهوری، زنیان، دارچین، زنجبیل، میخک، صبر زرد، حنظل، افتیمون، انگدان، انزروت، ایرسا، گل بامیه، بسفایج، تربد، جاوشیر، خربق سفید، خربق سیاه، خولنجان، زراوند، سکبینه، سورنجان، عاقرقرحا، مازریون، هلیله، عسل، آب دریا، سم الفار، نمک و ...

 

 معدلات بلغم : جوزبوا، رازیانه، زیره، دارچین، تخم کرفس، اصل السوس، الایچی، انجیر، شیرین بیان، برنجاسف، مویز، مرزنجوش، خبازی، خطمی، گلاب، زنجبیل، گزنه و ...

 

 و در زیر نسخ مجرب و ساده و نیز روش های پاکسازی را شرح می دهیم:

 

 درمان غلبه صفرا:

 

 منضج صفرا:  5 عدد عناب، 7 گرم گل بنفشه، 7 گرم گل نيلوفر، 7 گرم شاه‌تره، 7 گرم تخم کاسني، 7 گرم گل سرخ را با 2 لیوان آب شب تا صبح مي‌خيسانيم و صبح 5 گرم ترنجبين به آن اضافه مي‌کنيم و کمی حرارت داده(حدود 5 دقیقه) و سپس صاف نموده و به بیمار می دهیم.

 

 مسهل صفرا: 5 گرم برگ سنا، 7 عدد انجير خشک، 12 گرم تمر هندي، 5 گرم ترنجبين، 7 گرم ريشه کاسني. شب مي‌خيسانيم و صبح کمی حرارت داده و سپس صاف کرده و به بیمار می دهیم.

 

 سيستم درمان غلبه صفرا: 3 روز منضج و 2 روز مسهل.

 

 علامت نضج صفرا: ادرار پر رنگ، خارش پوست، زردي چشم و... که در برخی موارد که صفرا متکاثف شده است ممکن است مدت نضج صفرا بیشتر شود ولی در کل با مشاهده علامات نضج صفرا، منضج را قطع کرده و یک روز درمیان به بیمار مسهل بدهید.

 

 درمان غلبه بلغم:

 

 منضج بلغم: 5 گرم باديان، 7 گرم ريشه باديان، 7 گرم ريشه شيرين بيان، 7 گرم پر سياوشان، 7 عدد مويز بي‌دانه، 5 عدد عناب، 7 گرم گل سرخ. شب تا صبح مي‌خيسانيم و صبح مي‌جوشانيم و 15 الي 20 گرم گلقند عسلي به آن اضافه مي‌کنيم و صاف کرده و به بيمار مي‌دهيم. براي تهيه گلقند عسلي، گل سرخ تازه و عسل را به اندازه مساوي، به مدت 1 الي 2 ماه زير نور آفتاب مي‌گذاريم تا کاملا مخلوط شود.

 

 مسهل بلغم: 5 گرم پوست تربد، 5 گرم برگ سنا، 5 گرم ترنجبين را با منضج بلغم ترکیب کده و با 2 لیوام آب شب تا صبح مي‌خيسانيم و صبح 3 گرم روغن بادام شيرين اضافه مي‌کنيم و صاف کرده و به بيمار مي‌دهيم.

 

 سيستم درمان غلبه بلغم: 7 الي 9 روز منضج و 3 روز مسهل.

 

 علامت نضج بلغم: خواب آلودگي، ريزش آب دهان، بي‌حالي و... .

 

 درمان غلبه سودا:

 

 منضج سودا: 5 گرم باديان، 7 گرم ريشه باديان، 5 گرم بادرنجبويه، 7 گرم گل گاو زبان، 7 گرم اسطوخودوس، 5 گرم پر سياوشان، 5 گرم شاه‌تره، 9 عدد سه پستان، 5 عدد عناب را با 2 لیوان آب مي‌جوشانيم و سپس 4 گرم ترنجبين به آن اضافه مي‌کنيم و صاف نموده و به بيمار مي‌دهيم.

 

 مسهل سودا: 5 گرم برگ سنا، 7 گرم هليله سياه، 7 گرم هليله کابلي، 7 گرم مغز فلوس را به همراه منضج سودا. با 2 لیوان آب مي‌جوشانيم و صاف کرده و به بيمار مي‌دهيم.

 

 سيستم درمان غلبه سودا: 9 الي 14 روز منضج و 3 روز مسهل.

 

 علامت نضج سودا: کمي ادرار، تيرگي پوست، صلابت نبض، بي‌خوابي، اضطراب و... .

 

 در تمامي حالات، وقتي دوره منضج تمام شد و حالات نضج خلط مشاهده گردید، 1 روز استراحت مي‌دهيم و سپس مصرف مسهل را آغاز می کنیم و نکته مهم این است که روزهايي که مسهل مصرف مي‌شود نبايد متوالي باشند و بايد يک روز درميان استراحت داده شود. براي روزهاي استراحت از عرق کاسني براي تبريد استفاده کنيم.چون اسهال ضعف ایجاد می کند از این رو مسهل را یک روز در میان می دهیم.

 

 ترتيب دارويي براي خروج اخلاط و پاکسازی: 1. منضج 2. حجامت يا مسهل 3. تقويت

 

 که برای تقویت می توانید از معدلات یا داروهای مقوی دیگر استفاده نمائید. البته آموزش پاکسازی بدن نیاز به تالیف چندین جلد کتاب دارد که ان شاء الله در آینده جزوه ای در این باب ارائه خواهد شد لکن نسخ فوق و روش استعمالشان بسیار کاربردی و مجرب می باشند که رعایت آنان به شما توصیه می شود.

 

 چرا نباید تجویز منضج و مسهل همزمان باشد: زیرا نضج اخلاط زمانبر می باشند و تا وقتی که اخلاط به نضج نیایند آمادگی دفع از بدن را ندارند و دادن مسهل به صورت روزانه باعث دفع رطوبات و اخلاط رقیق می شود که در اثر این فعل اخلاط غیر طبیعی مقصود ما متکاثف می گردند و تخلیه آنان سخت تر خواهد شد و نیز باید دانست که نضج اخلاط انرژی بر می باشد و حال با دادن مسهل ما در بدن ضعف ایجاد می کنیم و با این کار بدن از نضج کامل اخلاط باز خواهد ماند و نیز این کار در برخی موارد باعث حرکت ماده کامل نضج نیافته شده و ممکن است که ماده در مسیر باعث ایجاد سده و مرض شود از این روست که باید ابتدا منضج داده شود و پس از مشاهده علائم نضج خلط مربوطه، مسهل آن خلط تجویز شود.و استفاده روزانه از مسهل ها توان بیمار را کاسته و وی را از مقابله با بیماری باز می دارد و اگر از مسهل ضعیف استفاده شود اثر گذار نبوده و توانایی خروج اخلاط از سراسر بدن را نخواهد داشت و از این رو دادن مسهل ضعیف به صورت روزانه هم جایز نمی باشد.

 

 نکته بسیار مهم: بنا بر مکتوبات مکتب مفرد اعضا، برای تخلیه صفرا به جای استفاده از مسهل از مدرات استفاده می کنند و معتقدند که با اسهال خلط صفرا به صورت کامل تخلیه نمی شود و نیز برای اخراج بلغم پس از به نضج رساندن از معرق ها استفاده می کنند و برای سودا از مسهل استفاده می کنند و بنده توصیه می کنم پس از تکمیل دوره های پاکسازی فوق از عرق یا دم کرده های مدر بول یا معرق برای پاکسازی کامل تر بلغم و صفرا استفاده نمائید.

 

 مفردات معرق: گاوزبان، چرایته، چوب چینی، عشبه مغربیه، اسطوخودوس، اشنان، زبان گنجشک، بابونه، ریحان، بومادران و...

 

 مفردات مدر بول: خارخاسک، خار شتر، ترب سفید، سیاه دانه، کباب چینی، حنا، زردک، تره، لادن، لوبیا، سیر، ترب، هلیله، جینسینگ، ترتیزک آبی، خربزه، خیارچنبر، آویشن، نخود، خرنوب، دارچین، درمنه(شیح)، شیرین بیان، ریحان، ریوند چینی، چوب چینی، شاه تره، شلغم، توت سفید، عاقرقرحا، فلفل، دارفلفل، زرنباد، بابونه، رازیانه، باقلا، بومادران، بیدمشک، کاکنج و ...

 

 2-   استفاده روزانه از داروی پایه زودانزالی به صورت بلند مدت( زیرا تقویت اعصاب و اندام های دستگاه تناسلی بالاخص دریچه انزال زمانبر می باشد.)

 

 همان طور که برای درمان هر بیماری در طب اخلاطی داروی پایه ای وجود دارد برای درمان زودانزالی نیز  داروی پایه ای وجود دارد که برای دستیابی بدان باید هفت خان رستم را گذراند که در زیر شما را با اصول نسخه نویسی داروی پایه زودانزالی آشنا خواهیم کرد.

 

 برای هر دارو باید موارد زیر را مشخص نمائید:

 

 طبیعت دارو چه باشد؟

 

 چه افعال و خواصی از دارو انتظار دارید؟

 

 مقصد دارو کجاست؟

 

 و ...

 

 برای پاسخ دادن به سوالات فوق ابتدا باید اعضای درگیر را بررسی نموده و مزاج طبیعی آن ها را بدانیم.

 

 مزاج غالب آن ها سردی و تری است پس دارویمان باید مزاج غالبش حار و یابس باشد تا بتواند سوء مزاج آن ها را درمان کند و نیز درجه آن 2 باشد.و باید در آن تدابیری پیشه کرد تا بتواند صفرای متکاثف را مهار نماید.

 

 مقصد داروی ما اعصاب محیطی سمپاتیک خارج شده از مهره های T12  تا L5  و اندام های تناسلی فرد مذکر می باشد و نیز باید تا حدودی مغز را تقویت کند که برای رسیدن دارو به مقصد مورد نظرمان باید از داروهای بالخاصیه مقوی باه به عنوان بدرقه استفاده نمائیم تا داروهای دیگر را به هدف برسانند.

 

 و حال به افعال خواص دارو می پردازیم که مهم ترین بخش نسخه پیچی است که باید در این مرحله بدانیم که چه افعالی را می خواهیم انجام دهیم و طبق آن ها، مفردات دارای آن افعال و خواص را طبق اصول خاصی در کنار هم بچینیم برای مثال فردی دارای ضعف یا کمبود اسپرم می باشد که برای رفع این بیماری، دارو باید دارای افعال و خواصی نظیر مولد منی، مغلظ منی، مقوی باه و ... باشد یا خانمی داریم که مبتلا به عفونت رحم و نیز چند بار سقط جنین کرده که باید برای وی از دارویی با خاصیت قابض، مجفف، آنتی بیوتیک و با مزاج سرد و خشک بدهیم و ...

 

 و حال افعال و خواص داروی پایه ی زود انزالی به شرح زیر می باشد:

 

 مقوی مغز و اعصاب، مُمسِک، مجفف ضعیف، مقوی باه، مسخن، محلل، مصفی خون و مفتح

 

   که طبیب می باید از مفردات فوق و سایر مفرداتی که بالخاصیه و بالفعل مناسبند، طبق دوزهای مشخص و تدابیر ویژه اقدام به نسخه نویسی و شروع به درمان نماید.

 

     3-    تقویت ماهیچه های PC با روغن زعفران (به مدت یک ماه)

 

 برخي نقش هاي ماهيچه ها  PC در اندام تناسلي عبارتند از :

 

  تأثير در مدت زمان رسيدن به انزال

 

  تأثير در لذت دريافتي از ارگاسم به هنگام رسيدن به انزال

 

  تأثير در شدت و قدرت انزال

 

  تأثيردر ميزان و توانايي نعوظ آلت تناسلي

 

  با توجه به چهار مورد مذکور، هرچه ماهيچه‌هاي PC از قدرت بيشتري برخوردار باشند، مدت انزال طولاني تر، شدت و قدرت آن بيشتر و نعوظ آلت قوي‌تر و شديدتر خواهد بود.

 

  کنترل انزال با تقويت اعصاب ماهيچه هاي PC از جمله درمان های مکمل زود انزالی می باشد که البته با پاکسازی بدن و استفاده از داروی پایه زود انزالی (مقوی اعصاب) تا حدود زیادی ضعف عصبی و عضلانی این ماهیچه ها برطرف می شود.

 

  شناخت ماهيچه هاي PC ( pubococcygeal (PC) Muscles)

 

  مطالعات نشان مي‌دهد که 85 درصد از مردان به مدت کمتر از 30 ثانیه دخول به انزال مي رسند. انزال سريع به خاطر ضعف اعصاب و عدم تکامل مناسب ماهيچه PC مي باشد.

 

  ماهيچه‌ي PC یکی از مراکز کنترل انزال در مردان مي‌باشد. در واقع ماهيچه‌ي PC ، به شما کمک مي کند که انزال خود را کنترل نموده وحتي از وقوع آن جلوگيري نماييد. با تقويت مناسب و صحيح ماهيچه‌ي PC، شما مي توانيدوقوع، مدت زمان، شدت و قدرت ارگاسم را افزايش دهيد.ماهيچه PC ضعيف باعث نعوظ و انزال ضعيف، سريع و حتي زودرس مي‌شود.البته باید دانست که علت اصلی زود انزالی و به عبارتی ریشه ضعف ماهیچه های PC ضعف مغز و اعصاب و نیروی ماسکه می باشد و اختلال ماهیچه ی PC معلول است نه علت زود انزالی.

 

  ماهيچه‌ي PC مجموعه‌اي از ماهيچه هاي لگنچه مي‌باشد که در واقع پايه و اساس سلامت جنسي را شکل مي‌دهد. اين ماهيچه ها از محل استخوان عمومي در قسمت جلوي بدن شروع شده و تا قسمت پشت ادامه پيدا مي کنند. شما مي توانيد اين ماهيچه ها را در پشت بيضه‌هاي خود و جلوي مخرج (بين مخرج و بيضه‌ها به صورت يک مجرا)، نزديک به غده‌ي پروستات حس کنيد.

 

  ماهيچه‌ي PC علاوه بر کنترل ادرار به کمک ديگر ماهيچه هاي لگنچه، کمک مي‌کندکه مرد به ارگاسم برسد.تقويت ماهيچه‌ي PC، راز توسعه و بهبود رابطه‌ي جنسي و سلامت دستگاه تناسلي مي باشد.

 

  راه‌هاي مختلفي براي پيدا نمودن ماهيچه‌ي PC در بدن وجود دارد. در زير به دو روش آن اشاره شده است.

 

            قطع نمودن جريان ادرار

 

  شما مي توانيد به هنگام ادرار با دست یا ارادی روي ماهيچه ي PC را فشار وارد کنيد تا جريان ادرار قطع شود. ماهيچه اي که براي قطع ادرار استفاده مي شود، ماهيچه ي PC است .

 

         حرکت دادن آلت

 

  با انگشت اشاره خود قسمتهاي مختلف ماهيچه ي PC را فشار دهيد تابه جايي برسيد که به هنگام فشار آن، آلت نعوظ يافته ي شما حرکت کند و بالا و پايين برود. اين قسمت همان ماهيچه‌ي PC است.

 

  همانطور که بيان شد به منظور کنترل انزال بايد ماهيچه ي PC را تقويت نمود. ماهيچه‌يPC با انجام تمرينهايي مشخص به مرور تقويت مي‌شود و علاوه برتأخير در انزال، توان کنترل آن را به افراد مي‌دهد.

 

  سوال مهم این است که چگونه ماهیچه ی PC را تقویت نمائیم که در زیر به طور مفصل شرح داده می شود.

 

مهم ترین علت اختلال در عملکرد این عضو ضعف اعصاب محیطی، رسوب سودا و غلبه بلغم در ماهیچه می باشد که با گذراندن یک دوره پاکسازی و استفاده از داروی پایه زود انزالی (زیرا داروی مقوی عصب باید به موضع برسد) و نرمش و روغن مالی عضو برطرف می شود.

 

  دو مورد اول در بالا ذکر شد و در ادامه به بررسی روغن مالی و نرمش ماهیچه های PC می پردازیم:

 

  بهترین روغن برای این کار روغن زعفران می باشد و در صورت عدم دسترسی بدان می توانید از روغن سیاه دانه یا اسفند استفاده نمائید

 

 که می بایستی هر روز به مدت یک ماه تمرین زیر را انجام دهید:

 

  روغن زعفران یا سیاه دانه و یا اسفند را بین مقعد تا زیر بیضه ها و کناره های داخلی ران پا بمالید و 2 دقیقه آرام ماساژ دهید تا موضع گرم شود و روغن سریع تر جذب ماهیچه ی PC شود و سپس  به مدت 7 دقیقه ماهيچه‌ي PC را سفت و شل کنيد ( در اين مرحله باید به شکل انقباظ و انبساط ماهيچه بدون استفاده از انگشتان دست و ارادی اين کار را انجام دهيد که برای این کار به مقعد و ماهیچه PC فشار بیاورید و رها کنید که کاری بسیار آسان است )   البته در صورت خسته شدن کمی استراحت کرده و دوباره این کار را ادامه دهید و بعد از اتمام 7 دقیقه، 3 دقیقه همانطور که نشسته اید، سعي کنيد با انقباض و انبساط شدید تر ماهيچه‌يpc آلت خود را حرکت دهيد. چنانچه لخت باشيد، مي توانيد حرکت آلت خود را ببينيد، البته براي اين تمرين نيازي نيست که لخت شويد يا اينکه به نعوظ برسيد. در این 3 دقیقه در هر بار فشار تا آنجا که مي توانيد ماهيچه ي pc را در حالت فشار نگه داريد و بعد آنرا رها کنيد. تا کنترلتان بر روی آن بیشتر شود.

 

  که در کل برای تقویت ماهیچه ی PC باید یک ماه هر روز 12 دقیقه وقت بگذارید که بهتر است شب ها این کار انجام شود و به ترتیب ابتدا فضای بین مفعد و بیضه ها را با روغن زعفران یا سیاه دانه و یا اسفند ماساژ داده و سپس به صورت ارادی و بدون تماس دست با انقباض و انبساط ماهیچه آن را تقویت نموده و به جذب روغن سرعت دهید.

 

     4-      یک شب در میان عضلات دور ستون فقرات را بالاخص محل چهاربند (گودی کمر ) را با روغن سیاه دانه ماساژ داده و 10 دقیقه بادکش نمائید.(15 جلسه)

 

  با این کار باعث افزایش خون رسانی به اعصاب خارج شده از مهره های T12  تا L5 می شویم و این کار باعث تقویت اعصاب محیطی منطقه و پاکسازی سودا از جوانب آن ها می شود و نیز باعث افزایش اکسیژناسیون موضعی و گرم شدن موضع و جذب موضعی روغن سیاه دانه سوء مزاج اعصاب رفع گردیده و نیز با این کار اسپاسم های عضلانی محل چهاربند رفع شده و فشار از روی اعصاب برداشته می شود.

 

      5-    صبح ناشتا یک لیوان شیر داغ + یک زرده تخم مرغ خام + نصف قاشق چای خوری زنجبیل + 2 قاشق غذاخوری عسل میل شود (به مدت 7 روز پیاپی)

 

  این دارو هرچند که جایگاه داروی پایه زودانزالی را ندارد لکن به عنوان درمان مکمل از آن می توان استفاده نمود این نوشیدنی، بسیار معروف می باشد و معمولا برای درد گودی کمر از قدیم الایام حتی توسط مردم عام تجویز می شده است. که ترکیب عسل و زنجبیل جهت تقویت اعصاب و تحریک می باشد و از ترکیب شیر و زرده تخم مرغ ماده ی لزجی ایجاد می شود که به خاطر غلظتی که در منی ایجاد می کند به درد ما می خورد و ...

 

      6-     و نیز می توان از داروهای مقوی باه و مقوی اعضای رئیسه استفاده نمود.

 

  مقوی باه می دهیم زیرا اکثر این افراد دچار ضعف باه می باشند و نیز با این کار و ایجاد تحریکات جنسی به بیمار احساس خوبی دست خواهد داد و از این رو سیر درمان کاهش می یابد. مانند: تخم مرغ + روغن زیتون + پیاز + پودر انبه   یا    آبگوشت نخود   و ...

 

  و چرا مقوی اعضای رئیسه، زیرا با تقویت اعضای رئیسه قوه ی مدبره بدن بهتر می تواند وظایف خود را انجام دهد و نیز با تقویت این اعضا فرحی در بدن ایجاد می شود که آن باعث کاهش استرس و اضطراب بیمار و ایجاد یک حس خوب و آرامش در وی می شود.

 

      7-        افزایش فعالیت بدنی

 

  زیرا با فزایش فعالیت بدنی جریان خون افزایش می یابد و نیز باعث افزایش مقدار سروتونین در خون شده که در به تاخیرانداختن انزال موثر است.

 

  نکته: بیمار بهتر است در طی درمان از مصرف موادی که برای مغز و اعصاب مفید نیستند اجتناب نماید مانند آب بسیار سرد، ترشی های، سرکه، آب لیمو و غذاهای بسیار سرد مانند مرغ و ماهی هورمونی و ...

 

  خوردن خوراکی های ترش به انزال سرعت می بخشد که از آن برای درمان دیرانزالی استفاده می شود و از این رو در شب های همبستری به هیچ وجه از خوراکی های ترش استفاده نکنید.

 

با رعایت موارد فوق ان شاء الله مشکل زود انزالی برطرف خواهد شد ، البته استفاده صِرف از داروی پایه زودانزالی به تنهایی کافی است و رعایت سایر موارد به سرعت و کیفیت درمان می افزاید.

 

 ترتیب روش های درمانی فوق:

 

     1-      ابتدا پاکسازی بیمار در صورت نیاز 

 

2  تجویز داروی پایه (در بند دو شرح داده شد) + روغن مالی و نرمش ماهیچه های بین مقعد و زیر بیضه (ماهیچه ی PC) (که در بند 3 شرح داده شد) +  بادکش کمر (در بند 4 شرح داده شد) + خوردن شیر و زرده تخم مرغ(در بند 5 شرح داده شد)

 

3-       استفاده از داروهای مقوی باه و اعضای رئیسه + افزایش فعالیت بدنی

 

و در کل برای درمان زودانزالی باید به نکات زیر توجه ویژه داشت:

 

-         مهم ترین عامل برای انزال طبیعی، وجود یک سیستم عصبی طبیعی است.

 

-     انزال یک پدیده ایست که در آن سیستم عصبی مرکزی و محیطی دخیل می باشند و سروتونین به عنوان واسطه ی عصبی در کنترل انزال عمل می کند که با افزایش سروتونین در مغز انزال به تاخیر می افتد.

 

-         و علت ضعف نیروی ماسکه، ضعف مغز و اعصاب می باشد.

 

توصیه آموزشی : یکی از علل زودانزالی عدم رعایت اصول کامل همبستری می باشد که متاسفانه بسیاری از آقایان بدون معاشقه، بازی کردن و تحریک مناطق حساس بانوان و آماده سازی آنان ، اقدام به دخول می کنند و این امر سبب دیر به ارگاسم رسیدن و ارضا نشدن همسر می شود ولی اگر مقدمات رعایت شود و زن را تا مرز ارگاسم برسانید و سپس فعل دخول انجام شود زوجین در یک زمان واحد انزال و ارضاء می شوند زیرا اگر شما حتی زودانزال هم نباشید ولی توصیه مذکور را رعایت نکیند باز زودتر از زن به انزال می رسید و این امر سبب نارضایتی شریک جنسی شما شده و در بلند مدت سبب بی میلی جنسی و عدم رضایت وی  از شما می شود که متاسفانه یکی از مهم ترین علت اختلافات زناشویی به ویژه در نسل جدید رعایت نکردن همین نکات ساده و نداشتن همبستری مناسب می باشد که امیدواریم با مصرف این دارو و رعایت این اصول این مشکلات حل شود.

منبع:طب الرضا

نویسنده : maryam
تاریخ : یکشنبه 30 آذر1393
 طرز تهيه دوغ گازدار در منزل:

ماست اب نمك و هر چي كه دوست داري مثل پود رنعنا بريز تو يه ظرف پلاستيكي(ظرف نوشابه واب معدني هم ميشه) واسه گازدار شدنش توش يه ماكاروني يا يه كم نون يا چند تا جو بريز درشو ببند يه روز با احتياط باز كن بخور

-مايونز خونگي اماده اش بسيار مضره براي اينكه بتونيم يك مايونز عالي توي خونه تهيه كنيم به چند تا مورد بايد توجه كنيم :

اول اينكه : وقتي مواد در حرارت محيط قرار داشته باشند درست كردن مايونز بسيار ساده است ، بنابراين قبل از شروع به كار ظرف تهيه ي سس رو با آب گرم بشوييد و خشك كنيد تا سرماي زرده ها رو از بين ببره . و اگر روغن سرده حتما اون رو ولرم كنيد . دوم اينكه : روغن رو كاملا تدريجي و به شكل نخ نازك و حتي قطره قطره به تخم مرغ ها اضافه كنيد تا جايي كه مايونز به شكل كرم مانند و غليظ دربياد . به اين ترتيب روغن و تخم مرغ ها بهتر با هم مخلوط و ميكس ميشن . براي سه عدد زرده بين 240 تا 350 ميلي ليتر روغن مي توان استفاده كرد .

سوم اينكه :  اصيل اين سس با دست زده مي شد ولي شما امروزه به راحتي مي تونيد از سرعت متوسط ِ همزن برقي ، بلندر يا مخلوط كن استفاده كنيد. مواد لازم براي تهيه ي سس مايونز خانگي : زرده ي تخم مرغ ......................................................... 3 عدد آب ليمو يا سركه ي سفيد ............................................. يك قاشق غذاخوي نمك ........................................................................ نوك قاشق چايخوري روغن زيتون يا روغن مايع ................................................ 240 ميلي ليتر (تقريبا يك ليوان) آب جوش .................................................................. 2 قاشق غذاخوري خردل ....................................................................... يك قاشق غذاخوري نمك و فلفل .............................................................. به ميزان ذائقه طرز تهيه قبل از هر چيز توجه داشته باشيد كه هيچيك از مواد نبايد سرد بوده و بايد در دماي محيط باشند 1- ظرفي را با آب داغ شسته و خشك كنيد و سه عدد زرده ي تخم مرغ را با همزن در آن براي حدود 2 دقيقه آنقدر بزنيد تا حجيم و غليظ شوند . 2- يك قاشق آبليمو يا سركه ي سفيد و نوك قاشق چايخوري نمك را به مواد اضافه كرده و سي ثانيه ي ديگر آنرا هم بزنيد . 3- حالا مواد آماده ي اين هستند تا روغن را آرام آرام به آن اضافه كنيد .

پس روغن را داخل ظرف مخصوص اسپري روغن بريزيد و يا آن را قطره قطره به مواد اضافه كنيد و همزدن را تا زماني كه سس غليظ شود متوقف نكنيد .هر ده ثانيه اضافه كردن روغن را متوقف كنيد اما همچنان به همزدن ادامه دهيد تا روغن جذب تخم مرغ ها شود . 4- اگر مايونز خيلي سفت و غليظ شد به تدريج كمي آب ليمو يا سركه سفيد اضافه كنيد . 5- وقتي مايونز تمام روغن را جذب كرد خردل ، آب ليمو ، نمك و فلفل را به اندازه دلخواه خودتان اضافه كنيد . نكته : اين مايونز را ميتوان براي چند روز در ظرف شيشه اي كه در ِ آن محكم بسته شده باشد در يخچال نگهداري كرد . پودر خردل يا سس خردل براي طعم دادن به مايونز استفاده مي شود بنابراين در صورت عدم تمايل مي توان آن را حذف كرد . 

نویسنده : maryam
تاریخ : سه شنبه 18 آذر1393
 بايستي كفش ها و پاهاي تان را تميز نگه داريد و كفش ها را در هواي آزاد قرار دهيد تا بوي بد نگيرند. براي از بين بردن بوي پاها و كفش هايتان به توصيه هاي زير عمل كنيد:

۱- بيرون و داخل كفش تان را با مواد شوينده، بشوييد. ۲- شب قبل، داخل كفش تان كمي جوش شيرين بريزيد. فردا قبل از پوشيدن كفش، آن را بتكانيد تا پودرها بريزند. سپس كفش تان را بپوشيد.

۳- داخل كفش، كمي جوش شيرين بريزيد. سپس كفش را داخل يك كيسه نايلوني بگذاريد و داخل فريزر قرار دهيد. جوش شيرين، بوي بد كفش را از بين مي برد و سرما باكتري هاي مولد بو را مي كشد.

۴- داخل دو جوراب كهنه، جوش شيرين پُر كنيد و سر آنها را گره بزنيد. داخل هر كفش يكي از اين جوراب ها را قرار دهيد تا بو را از بين ببرد. اين كار نسبت به پاشيدن جوش شيرين در داخل كف، كثيف كاري كمتري دارد و براي مدت طولاني تري بوي كفش را از بين مي برد. ۵- هر روز داخل كفش تان مواد ضدعفوني كننده يا بو زدا بپاشيد، مخصوصا از آنهايي كه مخصوص بوي بد پا هستند

. ۶- كمي الكل ضد عفوني كننده داخل يك شيشه ي عطر خالي بريزيد و به سطح داخلي كفش بودار بپاشيد. سپس كفش را در هواي آزاد قرار دهيد تا خشك شود. كمي هم جوش شيرين داخل كفش بريزيد تا هر نوع بوي باقيمانده را از بين ببرد. ۷- از پودرهاي مخصوص رفع كننده بوي بد پا كه در داروخانه ها مي فروشند، براي پاها و كفش هايتان استفاده كنيد.

۸- از كفي هاي از بين برنده بو در كفش تان استفاده كنيد. اين كفي ها، پاهاي شما را خشك نگه مي دارند و جلوي رشد باكتري هاي مولد بو را مي گيرند. ۹- پاهاي تان را با صابون بشوييد. هنگام شستن دقت كنيد تا لاي انگشتان پاهاي تان نيز به خوبي تميز شوند. بعدا پاها را كاملا با پارچه يا حوله خشك كنيد.

۱۰- اگر پاهاي تان خيلي عرق مي كنند، براي كاهش رطوبت پاهاي تان از ضد تعريق ها استفاده كنيد. سعي كنيد از ضد تعريق هاي مخصوص پا استفاده كنيد تا از ضد تعريق هاي مخصوص زير بغل. همچنين براي كاهش رشد باكتري ها در پاهاي تان از ژل هاي ضد باكتري استفاده كنيد، يا براي جلوگيري از ايجاد مشكل �پاي ورزشكاران� از پودرهاي ضد قارچ استفاده كنيد

. ۱۱- هر وقت كفش مي پوشيد، حتما جوراب هم بپوشيد. جورابي بپوشيد كه عرق پا را جذب كند مثل جوراب نخي. جوراب پلاستيكي يا نايلوني نپوشيد، زيرا عرق پا را به خوبي نمي گيرد. اگر پاهاي تان خيلي عرق مي كنند، يك يا دو بار در روز جوراب هايتان را عوض كنيد.

۱۲- كفشي بپوشيد كه امكان تبادل هوا داشته باشد؛ مثل صندل يا كفش هاي پارچه اي و سوراخ دار. براي كاهش باكتري هاي مولد بوي بد، بايد پاهايتان را از كفش در آوريد تا هواي آزاد به آنها بخورد.

 

۱۳- دو روز پشت سر هم يك كفش را نپوشيد تا حداقل ۲۴ ساعت هوا بخورد.

 

۱۴- بعد از اين كه فعاليت زيادي داشتيد و پاهاي تان خيلي عرق كردند، كفي كفش تان را در آوريد و ۲۴ ساعت در هواي آزاد قرار دهيد. همچنين اگر داخل كفش تان خيس شده بود، بايستي كفي آن را در آوريد تا خشك شود.

 

۱۵- هميشه پاها و كفش هايتان را خشك نگه داريد. اگر پاهاي شما خيس بود، قبل از پوشيدن كفش، حتما آنها را خشك كنيد. همچنين مي توانيد پودر تالك يا نشاسته ذرت در داخل كفش هايتان بريزيد تا رطوبت اضافي را جذب كند.

 

* توصيه ها:

 

۱- اگر كفش هايتان را بدون جوراب مي پوشيد، داخل آن كمي پودر تالك بپاشيد تا عرق پا را بگيرد.

 

۲- اگر در يك روز باراني يا به هر دليلي كفش تان خيس شد، قبل از استفاده مجدد اجازه دهيد كفش ها كاملا خشك شوند.

 

۳- مواد ضد بوي پا ، ژل هاي ضد باكتري و پودرهاي ضد قارچ را از داروخانه مي توانيد تهيه كنيد.

 

منبع : tebyan

 

 

 

نویسنده : maryam
تاریخ : جمعه 14 آذر1393
تا ۱۰ سال دیگر هر خانواده ایرانی یک مبتلا به ام‌اس خواهد داشت

بحران ویتامین دی این روزها در جماعت ایرانی به اوج خود رسیده و هشدارهای اهالی سلامت کشور را در پی داشته است به گزارش مهر، چندی پیش رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور اعلام کرد که کمبود کلسیم و ویتامین دی نه تنها منجر به بروز پوکی استخوان شده بلکه ابتلا به بیماری های سیستمیک، دیابت و بخصوص ابتلای به ام اس را هم در پی داشته است.

مجید حاجی‌فرجی گفت: قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند به طوری که طبق بررسی های انجام شده مشخص شده که حداقل ۸۰٪ کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰٪ از آنها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامین د هستند. عوارض کمبود ویتامین دی کمبود ویتامین دی در کودکی باعث بیماری راشیتیسم می شود که در اثر آن استخوان‌های فرد قدرت تحمل وزن او را نداشته و انحنا پیدا می کند. دیر دندان درآوردن و نافرمی های اندامی هم از نتیجه کمبود این ویتامین است. در بزرگسالی هم کمبود ویتامین دی کاهش تراکم استخوانی و پوکی استخوان، دیابت، سرطان سینه یا پروستات و ضعف دستگاه ایمنی بدن را در پی دارد. مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و جلوگیری از آلزایمر موثر است.

منابع دریافت ویتامین دی مهم ترین منبع دریافت ویتامین دی نور خورشید است که با توجه به سبک زندگی ایرانی ها، دریافت ویتامین از این طریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. پوشیدن لباس های تیره و زندگی در خانه هایی که معماری آنها بر اساس مشرف نبودن تعریف شده، در کنار سبک غذایی نادرست بیشتر ایرانی ها را به کمبود این ویتامین دچار کرده است. آلودگی هوا هم به عنوان یکی از موانع رسیدن نور خورشید به زمین در این زمینه بی تاثیر نیست.

به طور کلی ویتامین دی را از سه منبع می توان به دست آورد: آفتاب: چه بخواهید و چه نه، آفتاب اصلی ترین منبع دریافت ویتامین دی است که بدون زحمت و دردسر به دست می آید و به انواع قرص های خوراکی و مواد غذایی ارجحیت دارد.

سعی کنید دقایقی از روز را زیر نور آفتاب باشید. تابش اشعه ماوراء بنفش به پوست باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها می‌توانند با مدت کمتری زیر آفتاب بودن نیاز خود به این ویتامین را تامین کنند. منابع خوراکی: چربی ماهی‌ها مانند قزل‏ آلا منبع غنی ویتامین دی هستند. بنابراین سعی کنید حداقل دوبار در هفته ماهی بخورید. غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات هم این ویتامین را در خود دارند اما میزان آن بسیار کم است. کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین هم حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند. سعی کنید این مواد را در برنامه غذایی روزانه تان جای دهید. قرص ها: آخرین گزینه هم دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی از کپسول و آمپول است که به هر حال جای منابع طبیعی را نمی گیرند

نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
ریزش موی زیاد و بی‌دلیل می‌تواند واقعاً ترسناک و نگران ‌کننده باشد. اما خوشبختانه معمولاً راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد. همه دچار ریزش مو می‌شوند. این اتفاق معمولاً موقع دوش گرفتن، سشوار کشیدن موها یا شانه کردن آنها رخ می‌دهد و کاملاً طبیعی است. دکتر فراچسکا فاسکوف متخصص پوست و مو می‌گوید، “ریختن پنجاه تا صد تار مو در روز طبیعی است.

دلیل آن این است که مو وارد چرخه‌ خود می‌شود و موی جدید جای آن را می‌گیرد.” اما ریزش مو می‌تواند نشانه یک مشکل جسمانی جدی‌تری باشد که نیاز به معاینه متخصص و احتمالاً درمان دارد. در این مقاله به ۶ دلیل عمده ریزش مو و راه‌ های کنار آمدن با آن می‌پردازیم. ۱٫ تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) تلوژن افلوویوم پدیده‌ای است که پس از بارداری، جراحی‌های مهم، کاهش وزن شدید و استرس زیاد اتفاق می‌افتد طوریکه در روز تعداد زیادی از موهایتان معمولاً موقع شامپو کردن موها، درست کردن یا شانه کردن آنها می‌ریزند

. ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، بتابلاکرها و داروهای ضدالتهابی غیراستیروئیدی باشد. طی تلوژن افلوویوم، موها قبل از اینکه سریع وارد فاز تلوژن شوند، بسیار سریعتر از حد نرمال از فاز رشد وارد فاز استراحت می‌شوند. علائم: زنان مبتلا به تلوژن افلوویوم،۶ هفته تا ۳ ماه پس از یک اتفاق استرس ‌زا دچار ریزش مو می‌شوند. در این زمان، ممکن است موها دسته‌ دسته بریزند. آزمایشات: هیچ آزمایش خاصی برای تلوژن افلوویم وجود ندارد اما پزشک می‌تواند با پرسیدن سوالاتی درمورد اتفاقات استرس ‌زای اخیر و معاینه ریشه موها آن را تشخیص دهد. چه باید کرد:

در برخی موارد، مثل بارداری یا جراحی‌های مهم، باید تا کندتر شدن روند ریزش مو تحمل داشته باشید. اگر علت اصلی مصرف یک داروی خاص باشد، درمورد پایین آوردن دوز مصرفیتان یا تغییر دارو با پزشکتان صحبت کنید.

اگر دلیل ریزش مویتان استرس است، نهایت تلاشتان را برای پایین آوردن میزان اضطراب و استرستان انجام دهید.

۲٫ کم‌ کاری تیروئید میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، که اکثر آن را زنان تشکیل می‌دهند، از بیماری تیروئید رنج می‌برند. وقتی بدنتان مقدار کمی هورمون تیروئید تولید کند، هورمونی که مسئول متابولیسم بدن، ضربان ‌قلب و روحیه است، یعنی به کم‌کاری تیروئید دچار هستید. اگر بدنتان مقدار زیادی از هورمون تیروئید تولید کند پرکاری تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسئولیت زیادی در بدن دارد، از سرعت سوخت ‌و ‌ساز پایه—سرعتی که بدنتان برای فعالیت اکسیژن و انرژی مصرف می‌کند—گرفته تا رشد موها، پوست و ناخن‌هایتان. اما وقتی مقدار کافی و مناسب از این هورمون در بدن وجود نداشته باشد، برخی از عملکردهای بدنتان دچار تغییر می‌شود. علائم: کم‌کاری تیروئید علائم بسیار زیادی در بدن ایجاد می‌کند که از آن قبیل می‌توان به افزایش وزن بی‌دلیل، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل در مرکز کردن اشاره کرد. مو، ناخن و پوست شکننده ‌تر شده و بسیار راحت‌تر می‌شکند. این مشکل در زنان، مخصوصاً زنان بالای ۵۰ سال، بسیار متداول‌تر است.

پرکاری تیروئید نیز می‌تواند موجب کاهش وزن بی‌دلیل، تپش قلب، اضطراب، آسیب‌پذیری، اسهال، رطوبت پوست، شعف عضلانی و بهت‌زده شدن چشم‌ها شود. با بالا رفتن متابولیسم نیز ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. پرکاری تیروئید تداول کمتری نسبت به کم‌کاری آن دارد. آزمایشات: آزمایش خون می‌تواند هورمون محرک تیروئید را که برای تحریک تیروئید برای تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، اندازه‌گیری کند. زیادتر از نرمال بودن هورمون محرک تیروئید معمولاً نشانه کم‌کاری تیروئید است درحالیکه پایین بودن مقدار آن نشانه پرکاری تیروئید. چه باید کرد: برای برگرداندن هورمون تیروئید در بدنتان به حالت نرمال، پزشکتان داروی هورمون تیروئید برایتان تجویز خواهد کرد. برای اطمینان از مناسب بودن دوز مصرفی، نیاز به آزمایشات منظم تیروئید است

. ۳٫ لوپوس لوپوس یک بیماری خودایمن مزمن است که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافت‌های سالم آسیب می‌رساند. این مشکل ۵/۱ میلیون فرد را در سراسر جهان درگیر کرده است و در سال‌های باروری زنان بیشتر اتفاق می‌افتد. علائم: لوپوس معمولاً موجب خستگی شدید، سردرد، زخم‌های دهانی و متورم شدن و دردناک شدن مفاصل می‌شود. افراد زیادی دچار یک زخم پروانه‌ای شکل در پل بینی می‌شوند و حساسیت زیادی به خورشید پیدا می‌کنند. علائم دیگر آن شامل تب، تورم پاها و دست‌ها و اطراف چشم، درد سینه و کم‌خونی می‌باشد. افراد زیادی همچنین دچار ریزش مو می‌شوند که ممکن است خفیف باشد و فقط موقع شامپو کردن موها یا شانه کردن آن اتفاق می‌افتد. این ریزش مو می‌تواند شدید هم باشد و موها دسته‌ دسته بریزد و روی پوست سر هم زخم‌هایی ایجاد شود. ازآنجاکه این علائم در مشکلات دیگر هم ممکن است اتفاق بیفتد، معمولاً بیماری لوپوس مقلد بزرگ هم نامیده می‌شود. آزمایشات: روماتولوژیست مفاصل و سایر بافت‌های بدن را برای مشاهده علائم اتهاب مثل گرما، درد، تورم و قرمز شدن معاینه می‌کند. برای سنجش سطح پادتن‌های ضدهسته‌ای (ANA) آزمایش خون انجام می‌گیرد. روماتولوژیست معمولاً تعیین می‌کند که بیمار معیارهای تشخیصی تعیین شده توسط دانشگاه روماتولوژی امریکا را داراست یا خیر و از این طریق می‌تواند لوپوس را تشخیص دهد. چه باید کرد: اگر ریزش موی شما با درد مفاصل، خستگی و سایر علائم گفته شده برای لوپوس همراه است، به روماتولوژیست مراجعه کنید. متخصص مشکل شما را با تجویز داروهای خوراکی مثل پردنیزون (prednisone) درمان می‌کند. اگر روی پوست سرتان زخم ایجاد شده است باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید که برایتان کرم موضعی تجویز کند. ۴

٫ سندرم تخمدان پلی‌کیستیک زنان زیادی در سراسر جهان از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک رنج می‌برند. این مشکل که می‌تواند از یازده‌ سالگی شروع شود، به‌دلیل عدم توازن هورمونی ایجاد می‌شود که در آن تخمدان‌ها هورمون مردانه زیادی تولید می‌کنند. این مشکل معمولاً موجب ناباروری می‌شود. علائم: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک موجب رشد مو روی صورت، عادت ‌ماهیانه نامنظم، آکنه و جوش و کیست تخمدان می‌شود. بااینکه روی قسمت‌های دیگر بدن شاهد رشد بیشتر موها می‌شود، موهای سر شروع به ریزش شدید می‌کند. آزمایشات: پزشکتان برای مشاهده بالا رفتن سطح تستوسترون و DHEAS که یک محصول فرعی تستوسترون است برایتان آزمایش خون انجام خواهد داد. چه باید کرد: اکثر موارد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک با داروهای ضدبارداری مثل Yasmin که حاوی یک آنتی ‌آندروژن قوی است که جلوی تستوسترون را می‌گیرد. کاهش وزن هم می‌تواند با کاهش تاثیر هورمون‌های مردانه برای این منظور مفید باشد. ۵

٫ مشکلات پوست سر ناسالم بودن پوست سر می‌تواند موجب اتهاباتی شود که رشد مو را دشوار می‌کند. مشکلات پوستی که موجب ریزش مو می‌شود شامل شوره‌ سر، پسوریازیس و عفونت‌های قارچی مثل کچلی است. علائم: شوره سر باعث می‌شود پوست کف سر بریزد به همین دلیل پوسته‌های زردرنگ چرب در موهایتان می بینید یا روی لباستان می‌ریزد. این مشکل درنتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی یا چربی اضافی پوست ایجاد می‌شود. پسوریازیس که مشکلی خودایمن است که موجب تغییروتبدیل بیش از حد سلول‌های پوستی می‌شود و پوسته‌ای ضخیم و سفیدرنگ روی پوست ایجاد می‌کند که اگر کنده شود خونریزی می‌کند.

کچلی هم با قارچی که با لمس کردن فرد یا حیوان مبتلا به آن دچار می‌شوید، لکه‌هایی قرمزرنگ روی پوسته سرتان ایجاد می‌شود که منتشر می‌شود. آزمایشات: معاینه جسمی پوسته سر به تعیین مشکل شما کمک می‌کند. کشت قارچ و احتمالاً بیوپسی پوسته سر نیز برای تشخیص کچلی لازم است. چه باید کرد: هر مشکل نیاز به نسخه خاص خود دارد: برای شوره سر یک شامپو درمانی، برای پسوریازیس دارو یا نوردرمانی و برای کچلی ضدقارچ‌های خوراکی تجویز می‌شود. ۶٫ درست کردن بیش از حد موها شامپو زدن بیش از حد، رنگ کردن بیش از حد و استفاده زیاد از مواد آرایش مو می‌تواند به موهایتان آسیب برساند و موجب شکسته شدن و ریزش آنها شود. برای این منظور معمولاً از ترکیبی از کارهای مختلف—مثل استفاده از کراتین، رنگ مو و سشوار کشیدن موها—است که موجب این آسیب می‌شود. علائم: اگر ریزش مو بخاطر آرایش بیش از حد موها باشد، موها شکننده می‌شود و پیاز مو در انتهای آن دیده نمی‌شود. آزمایشات: پزشکان برای این منظور یک دسته از موها را گرفته، به آرامی می‌شکند تا ببینند موهایی که از آن دسته جدا می‌شوند در انتهای آن پیاز وجود دارد یا خیر. چه باید کرد: از وسایلی که موهایتان را بیش از اندازه داغ می‌کند استفاده نکنید. سشوارتان رادر حالت خنک استفاده کنید و از اتوی مو تا حد امکان کمتر استفاده کنید. هیچوقت موها را یک تا دو درجه روش‌تر یا تیره‌تر از رنگ موی اصلیتان نکنید. تغییر رنگ مو هر چه شدیدتر باشد، نیاز به موادشیمیایی بیشتر است که موجب شکسته شدن موها می‌شود. اگر از ژل یا اسپری مو استفاده می‌کنید، قبل از اینکه خشک شود موها را شانه کنید چون موها سخت‌تر شده و شکسته شدن آن بیشتر می‌شود. وضعیت موها شما نه تنها بر ظاهرتان تاثیر می‌گذارد، بلکه نشانه مهمی از وضعیت سلامتی بدنتان است. اگر دچار ریزش موی شدید شده‌اید حتماً به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
منافذ پوست صورت به زبان ساده دود کش پوست هستند بطوریکه چربی هایی که در زیر پوست توسط غدد چربی یا سباسه ترشح میشود از طریق این منافذ ریز به سطح پوست می رسد و علاوه بر تبادل حرارتی باعث مرطوب شدن سطح پوست هم میشود در ضمن این چربی تمام پوسته ها ی صورت والودگی های محیطی مثل دود و گرد وخاک و غبار وو....را در خود حل میکند.

س معلوم میشود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است و هم این منافذ ریز که سبوم از طریق ان بتواند به سطح پوست برسد لذا شستشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی ( پوست نرمال ) لازم است تا ترکیب سبوم و پوسته ها و الودگی های محیطی از پوست شستشو وبرداشته شود . حال مشکل منافذ صورت چیست ؟

مشکل مواقعی است که این منافذ خیلی باز میشوند واز لحاظ ظاهری ( ظاهر و نمای سطح پوست شخص ) برای این اشخاص مشکل ایجاد میکند علل منافذ خیلی باز ؟ اولین علت ارث یا ژنتیک است بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند و بخصوص در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر میشود این حالت بیشتر بروز میکند ، معمولا هم پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک است ولی منافذ پوست باز دارند .

دومین علت منافذ کسانی که بیش از حد از کرم های چرب کننده یا کرم پود و سایر مواد ارایشی استفاده میکنند وبه علت اینکه این مواد سطح پوست و منافذ را می بندند سبوم ترشحی پوست نمیتواند از سطح پوست خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز میشود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند در خیلی موارد جوش های زیر پوست بصورت اکنه های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد میشود ، لذا در این موارد اکیدا توصییه میشود که کم از انواع کرم های ارایشی و چرب کننده استفاده کنند و اگر نیاز دارند از کرم های ارایشی مناسب و بدون چربی( انهم گاها نه خیلی زیاد ) استفاده کنند

. در کسانی هم که پوست خشک دارند یا کرم پودر خوب روی پوست نمیشیند میتوانند زیر ان کرم مرطوب کننده کم چرب استفاده کنند ، تجربه نشان داده کسانی که زیاد از کرم های ارایشی استفاده میکنند و در تمام ساعات روز روی پوستشان کرم پودر یا پن کک و سایر مواد ارایشی هست در دراز مدت منافذ پوستشان بازتر میشود ، لذا کسانی که بطور ذاتی منافذ بازتری دارند خصوصا اگر پوست خیلی چربی هم دارند توصییه میشود اگر کرم پودر یا پن کک هم استفده میکنند از نوع مناسب و سازگار با پوستشان انهم بطور موقت و برای ساعات محدودی باشد نه اینکه صبح تا شب یا روزی چند بار از این مواد ارایشی استفاده کنند در صورتیکه پوست خشک دارند از مرطوب کننده های سبک و کم چرب استفاده کنند ( نه نوع چرب ) و حتی از ضد افتاب های بدون کرم پودر و فاقد چربی استفاده کنند، در ضمن کسانی که دجار این مشکل هستند وپوست چرب هم دارند حداقل روزی سه بار پوست صورت را با اب وصابون بشویند و بعد از شستشو از تونرهای قابض منافذ ( مارک سینره یا سی گل یا انواع مارک های دیگر تونر مخصوص پوست نرمال ، چرب یا خشک که با نوع پوست فرد سازگار است ) استفاده نمایند

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : چهارشنبه 12 آذر1393
I mentioned in that entry that we need to learn to read the ingredient list of a product and avoid some of the harmful ingredients commonly cited.

  Well, since writing that entry, I’ve learnt a bit more and today, I’ll discuss the top 10 skin care ingredients that I avoid and the reasons.  Most of these are synthetic ingredients but there are also a number of natural ingredients that I avoid too.

1.  Silicone derived emollients Silicone emollients are occlusive and are used to create a watertight film on top of the skin to lock in moisture.  Listed under the names of Dimethicone, Dimethicone Copolyol or Cyclomethicone, these show up in over 80% of all skin-care and cosmetics such as foundation, primers, concealers and the popular BB creams.  While they make application smoother,  these compounds coat the skin, making it impossible for the skin to breathe.  This is why they are often described to be like a plastic wrap suffocating the skin and trapping anything beneath it.  Prolonged usage can cause skin irritations and breakouts for some people.  In addition, it also means it would be difficult for any of your skin care goodies to penetrate into your dermis layer effectively, which I believe causes products to become ineffective after a period of time.

2.  Petroleum-based ingredients These are byproducts of petroleum and include ingredients such as petrolatum, mineral oil, and paraffin which also block your skin and coat it like plastic, thus clogging up the pores.  When the skin cannot breathe properly, it builds up toxins and leads to all kinds of issues.  So these are definitely no no for me when it comes to skin care products.  While, I may not mind using a lip balm containing petrolatum but somehow they’ve never really worked very well for my lips.

3.  Beeswax For the same reason as silicones, mineral oils and petrolatum, I avoid beeswax in facial products as far as possible.  Although beeswax is a natural ingredient, it is a form of impermeable oil that coat the skin, making it impossible to breathe too.  It also has to be heated at high temperature to be melted into an ingredient mix, which means the product is unlikely to have anymore live cells to benefit our skin.  This ingredient is commonly found in lip balms and lipsticks but I’ll avoid this ingredient in facial products and even body care products as far as possible.

4.  Citrus Oils Although citrus oils are natural, they can cause photosensitivity when applied topically.  Common examples of citrus oils include Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Oil and Citrus Aurantifolia (Lime) Oil.  Others are bergamot, cumin, lemon, lemongrass, rue, angelica root and petitgrain.  I may not mind if the product consist of one or two citrus oils and they’re listed at the bottom of the ingredient list but if it’s a combination of many citrus oils, I would definitely avoid.

5.  Lavender oil Topically, lavender oil is cytotoxic and increases photosensitivity. I would avoid products containing lavender oil or lavender essential oil as the key ingredient. If it is listed at the bottom of the ingredient list, I would be less concerned. I also avoid linalool as far as possible as this is a major component of the essential oil of lavender.

6.  Sulfates I avoid facial cleansers containing Sodium Lauryl Sulfate (SLS) and or Sodium Laureth Sulfate (SLES).  These are harsh detergents that are used in cleansers, soaps and shampoos and will strip our skin of its natural lipids.

7. Alcohol derivatives As a whole, I avoid any products containing alcohol. Those like ethanol, ethyl alcohol, denatured alcohol, methanol, benzyl alcohol, methyl alcohol, isopropyl alcohol, and SD alcohol are solvents derived from petroleum and are extremely drying and irritating to the skin. With prolonged usage, these may strip the skin’s natural immune barrier, promote the formation of brown spots and cause premature aging of the skin. And even though cetyl alcohol, stearyl alcohol, cetearyl alcohol and lanolin alcohol are said to be beneficial in skin care, I tend to avoid them as far as possible too.

8. Fragrances Some fragrances listed as musk or 6-methylcoumarin can cause photosensitivity too. Hence, I generally avoid facial products containing fragrance unless they are derived from essential oils.  9. Hydroquinone This ingredient is not so common and only used in some skin whitening products. I’ve

used the ingredient before as prescribed by a dermatologist but this ingredient is terribly damaging as it thins out the skin when used after a few weeks. When the skin becomes thinner, it also means that the skin becomes more proned to sensitivity and damage under the sun.

10. Alpha- and Beta-hydroxy acids (AHA/BHA) I avoid creams and lotions containing AHA or BHA altogether as these ingredients also make our skin more sensitive to the sun.  I have so far only tried Murad AHA/BHA Exfoliating Cleanser and I don’t mind it so much only because it doesn’t stay on my skin for a prolonged period.  But having said that, I don’t use the product any longer now.  Parabens You will notice that I didn’t include parabens in my list.  

Actually, I don’t mind parabens that much unless if I see a whole bunch of them like Ethyl, Methyl, Propyl and Butyl Parabens in an ingredient list.   If it’s just one or two of them and they’re listed right at the bottom, they don’t bother me that much.  However, since I’m using more natural and organic products, they do not contain parabens anyway

. For beauty sake As you can see, my reasons for avoiding such ingredients stem from a beauty standpoint such as fear of photosensitivity or skin suffocation rather than a health standpoint because the ingredients are toxic.   Typically, I avoid products – natural or otherwise – with a long ingredient listing as I am not familiar with some of the ingredients and I also have a tendency to miss  or misread some words along the way.   Additionally, I do not believe that effective products need to have a long list of ingredients.  What’s more important are the active ingredients used in the formulation. 

As I’ve written in my entry 5 things to know about skin care labels, only the top 33% of the ingredients matter.  So what about you?  Are there any ingredients you avoid in particular?

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
 هدف:

 

در این مقاله به بررسی و رفع  مشکلات پوستی شایع در بین عموم که معمولا بیماری شناخته نشده و لذا فرد برای رفع آن به مصرف خودسرانه  انواع کرمهای آرایشی و بهداشتی رو می آورد؛ پرداخته می شود:

 

مشکلاتی از قبیل جوشهای پوستی،خط لبخند، خط اخم، غبقب افتاده، چروکهای پوستی، تیرگی دور چشم،افتادگی پلک و پف آلودگی دور چشم و تیرگی و گرفتگی پوست صورت.

 

برطرف کردن مشکلات پوستی با روشهای ساده و طبیعی:

 

 

 مبنای ایجاد کننده ی این مشکلات پوستی؛ در واقع ارتباط تنگاتنگی با افزایش سن نداشته بلکه ارتباط منطقی آن با طول مدت زمانیست که فرد از الگوی رفتاری و  تغذیه ی نامناسبی استفاده میکند. لذا با عدم استفاده از غذاها و نوشیدنیهای مضر برای پوست و اصلاح عادات تغذیه ای و رفتاری نظیر عدم نوشیدن مشروبات الکلی و عدم استفاده از سیگار و قلیان و دیگر مواد افیونی؛ به نحو چشمگیری می تواند روند کهولت سن و پیر شدن پوست را؛ که متاسفانه در زنان کنونی آثار آن از آغاز چهل و پنج سال درچهره بروز میکند را تا دهه ی شصت زندگی؛ به تاخیر انداخت.

 

عدم مصرف چای و نوشابه های گاز دار و انواع فست فودهایی که در آنها از مواد نگهدارنده و یا چربیهای صنعتی استفاده شده در اولویت این تغییر رفتار قرار دارد.

 

در مرحله ی بعد، مصرف روزانه ی  نصف لیوان عرق شاتره بعلاوه نصف لیوان عرق کاسنی برای اصلاح کبد، در زنانی که مبتلا به چروکهای ناشی از خشکی  پوست و یا چربی بیش از حد پوست و  بروز انواع جوش در صورت هستند، توصیه می شود.

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
در خانه لوسیون ضد افتاب تهیه کنید

 

 

لوسیون ضد افتاب کنجد

مواد لازم :

روغن کنجد ....... 40 میلی لیتر

روغن زیتون ..... 10 میلی لیتر

روغن بادام ....... 10 میلی لیتر

 

طرز تهیه :

روغن ها را با یکدیگر مخلوط نمایید و لوسیون حاصله را روی پوست صورت و گردنتان بمالید . با استفاده از این لوسیون , از پوستتان در برابر گرما و حرارت افتاب محافظت میکنید و نیز پوست تان زیر نور تیره نمیشود .

 

 

 

 

لوسیون ضد افتاب اسطوخودوس

مواد لازم :

پودر بوراکس ( بوره ) ....... یک قاشق چایخوری ( از عطاری تهیه کنید )

گلاب ........................... یک پیمانه

روغن زیتون ................. 2 قاشق غذا خوری

عصارهء اسطوخودوس ..... نصف پیمانه ( از داروخانه ها تهیه کنید )

 

طرز تهیه :

پودر بوراکس را در گلاب ریخته و ان را حرارت دهید و روغن زیتون را به ان بیا فزایید تا جوش اید .در حالی که ان را هم میزنید , عصارهء اسطوخودوس را اضافه کنید و بگذارید سرد شود . میتوانید این لوسیون ضد افتاب را تا بیش از 2 ماه در یخچال و در ظرف در دار نگه داری کنید . در هنگام مصرف از پنبه یا پد ارایشی استفاده کنید .

منبع:http://forum.niksalehi.com/forum254/thread26448.html

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
1-به جاي ضد افتابهاي گران:

 واما 1نکته :آلوئه ورا در طب سنتی به عنوان مسهل استفاده میشه ، عملکرد مسهل ها اینه که اخلاط بد رو از بدن دفع می کنن به عنوان مثال اگر شما آلوئه ورا را بخورید این خاصیت در معده و روده شما اثر می کند که راحتترین راه دفع اخلاط از این قسمت بدن می باشد ...

 

اما وقتی شما مداوم به پوست خودتون می زنید باعث میشه این اخلاط به سطح پوست بیاد و در طولانی مدت براتون دچار مشکل کنه پس به هیچچچچ وجه طولانی مدت حتی از فرآورده های آرایشی آلوئه ورا دار استفاده نکنید دوست گلم .. هر از گاهی استفاده کنید 

 

حتی خوردن نوشیدنی های آلوئه ورا هم به صورت همیشگی اصلا خوب نیست و ممکنه در بچه ها باعث مشکل بشه

 

از ژل برگ الو ورا استفاده كنيد (هر برگ 3-2 تومان است و ميتوان حداقل بيش از 30 بار از يك برگ استفاده نمود)

 

از كرمهاي الو وراي موجود در عطاريها استفاده كنيد (كرم الووراي كندلوس عالي و كمتر از 3 تومان است)

 

از پماد زينك اكسايد بهره بگيريد (زينك اكسايد ماده اوليه اكثر كرمهاي ضد افتاب است. مقداري هم روشنترتون ميكنه. يعني به عنوان كرم روشن كننده هم 

 

2-به جاي مرطوب كننده دست و صورت گران قيمت:

 

از كرم وازلين+زينك 20 درصد ايروكس استفاده كنيد.عاليه عالي. مامان من بين ميلادوپيز صد هزار توماني و اين كرم كه دو هزار تومانه با قاطعيت اين يكي رو پسنديدند. الان هم خودم رو دستمه خداييش حسش با حسي كه اون بهم ميده هيچ تفاوتي نداره. 

 

3-به جاي كرم دور چشم با اون مبالغ چشمگيرشون:

 

از روغن بادام تلخ استفاده كنيد.

براي جلوگيري از چروك اطراف لب همچنين خط اخم هم موثره. يادتون باشه حتما تلخ باشه. اينو يكي از بچه ها از يه دكتر معروف تعريف كردن. خودشون هم استفاده كردن بسيار راضيند.

 

4-به جاي كرم روز:

 

از ژل گياه الو ورا استفاده كنيد(3-2 هزار تومان)

5

- به جاي كرم شب:

 

از روغن داخل كپسولهاي ويتامين اي استفاده كنيد. (هر كپسول معمولا بسته به شركت توليد كننده بين 100 تا 300 تك تومانيه). ايرونيشم كه خيلي ارزونتره.

 

6-به جاي ريملهاي آنچناني:

 

يه مقدار سرمه رو با روغن فندق مخلوط كنيد تا حدي كه به غلظت ريملهاي معمولي برسه.يه قوطي ريمل خالي رو تميز بشوريد. اين مواد رو بريزيد توش حالشو ببريد.

 

يه پيشنهاد بد و غير بهداشتي(ولي كارامد و عملي!!!!!!): ريملتون رو كه داره خشك ميشه يه قطره چايي يا روغن فندق بريزيد توش يه ماه ديگه هم حالشو ببريد!!!

 

 

7- برق لب

 

يه مقدار وازلين با رژلب معموليتون قاطي بكنيد

برق لب ما امادست.

 

8-خط چشم:

 

سرمه. مختصر و مفيد.

 

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
چه موقع باید کرم ضدآفتاب را بزنیم؟

حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید کرم‌ ضدآفتاب را روی پوست بمالید، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می‌تواند سلول‌های پوست را از آثار زیانبار نور خورشید محافظت کند.

نکته دیگر این است که اگر شما کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدنتان بمالید و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوید و یا روی شن‌های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشید، کرم ضدآفتاب از روی پوست شما پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت، بنابراین نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شوید تا به طور کامل جذب پوست‌تان شده باشد.

 

چند ساعت یک بار آن را تجدید کنیم؟

اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید، ولی با شنا کردن در آب استخر یا دریا، این کرم‌ها در عرض یک ساعت کم‌کم اثر خود را از دست می‌دهند و پس از ۸۰ دقیقه دیگر اثری از ضدآفتاب باقی نخواهد ماند. بنابراین اگر کرم ضدآفتاب را به پوست‌تان می‌مالید و وارد استخر یا دریا می‌شوید، باید هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

 

چه ضخامتی؟

باید در هر سانتی‌متر مربع پوست، ۲ میلی‌گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر افراد نصف این مقدار و یا حتی کمتر از آن را استفاده می‌کنند.

وقتی برای بعضی از افراد یک قوطی ۳۰ تا ۴۰ گرمی کرم ضدآفتاب را تجویز می‌کنیم، پس از ۳ تا ۴ ماه می‌آیند و می‌گویند هنوز نصف قوطی باقی است، که نشان می دهد کرم ضد‌آفتاب را به میزان کافی در طول روز استفاده نکرده اند، چون یا آن را نازک روی پوست مالیده‌اند و یا فواصل زمانی مالیدن کرم ضدآفتاب خیلی طولانی بوده است.

 

چه SPF بخریم؟ هر چه این عدد بالاتر باشد، بهتر است، نه؟

SPF که نشان دهنده میزان حفاظت پوست در برابر نور خورشید است، آن طور که خیلی‌ها تصور می‌کنند، درصدی نیست. برای مثال، اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده‌ای برای آن وجود دارد.

 

این فرمول چیست؟

عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است، تقسیم کنید. عدد حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد باقیمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسیله آن کرم ضدآفتاب است. برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF 25 دارد، ۹۶ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که ۹۹ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم‌پوشی است.

 

پس کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا را کنار بگذاریم و در آغاز تابستان به پزشک فشار نیاوریم که SPF کرم را بالاتر ببرد؟

دقیقا. کارخانه‌های سازنده، برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالا، خیلی چرب هستند و می‌توانند عوارضی را ایجاد کنند.

توصیه ما این است که اگر به داروخانه می‌روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF 30 را انتخاب کنید. کرم ضدآفتاب با SPF 30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری‌ پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساس‌اند و یا سرطان‌ پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ی حفاظت از پوست برای این بیماران مهم است.

 

کرم‌های آرایشی (کرم‌پودر و پنکک) و ضدآفتاب را باید چرخشی روی پوست مالید تا پوست چروک نخورد. درست است؟

روش مالیدن این کرم‌ها به هیچ وجه مهم نیست و نقشی در افتادگی و چروک خوردن پوست ندارد. دو تا سه دقیقه ماساژ دادن کافی است و در هر جهتی که راحت‌تر هستید، کرم‌ها را روی پوست‌تان بمالید. چروک شدن پوست در اثر تخریب الیاف کلاژن و الاستیک موجود در بافت پیوندی پوست رخ می‌دهد که علتش بالا رفتن سن ، تاثیر ژن‌ها، تغذیه ، بیماری‌ها و آفتاب است. کسانی که زیاد زیر نور آفتاب می‌روند تا برنزه شوند، در میانسالی پوستی چروک خورده و افتاده خواهند داشت.

 

روش ماساژ دادن کرم پودر که مهم نبود، آیا SPF(عامل حفاظتی در برابر آفتاب) این کرم‌های آرایشی کافی است و دیگر نیازی به ضدآفتاب نیست؟

اگر شما از کرم‌ ضدآفتاب، به طور اصولی و درست استفاده کنید و سپس روی آن کرم‌ آرایشی بمالید، مانعی ندارد و کرم آرایشی اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمی‌دهد. ولی در روی جعبه بعضی از این کرم‌پودرها و پنکک‌ها نوشته شده که دارای(Sun Protection Factor)SPF مشخصی هستند. خانم‌ها باید بدانند که SPF این لوازم آرایشی از پوست در برابر نور خورشید محفاظت نمی‌کند. لذا در زیر این کرم‌های آرایشی حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنید.

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
آموزش ماساژ پوست

 

 

 

حرکت نرم ماساژ را هر روز یک ربع می توان انجام داد و باید به خاطر داشته باشید که قبل از ماساژ پوست تمیز و با ژل یا کرم آغشته

 

شود زیرا ماساژ روی پوست خشک باعث ایجاد خستگی و چروک می شود. خیلی خوب است که نحوه ماساژ دادن را یک بار توسط

 

افراد مجرب ببینید و سپس آن را اعمال کنید. در اینجا ما به بیان ساده و با استفاده از اشکال مختلف , نحوه ماساژ دادن را آموزش

 

می دهیم.

 

در آغاز ماساژ را با حرکات نر آغاز می کنیم و بعد از آن حرکات فشاری.

 

1- حرکات نرم: که به صورت آرام و نرم انگشت ها را روی صورت قرار داده و به خلاف جاذبه زمین به طرف بالا ماساژ می دهیم.

 

2- ابتدا از چانه شروع کرده سپس گونه ها و چشمها, دست را روی گونه گذاشته آرام به طرفین می کشیم و بعد دستها را روی

 

چشمها قرار داده و خیلی آرام به طرف گوشخ صورت حرکت می دهیم.

 

3- انگشها را درست مثل هنگامی که پیانو می نوازیم آرام روی صورت و چشم ها حرکت می دهیم.

 

4- فشارهای پرتابی درست در همان نقاط مشخص شده دو انگشت را قرار داده و پوست را آرام به طرف بالا پرتاب می کنیم مثل

 

وقتی که زیر لپ کودک را می زنید.

 

5- در دور لب نیز فشارهای پرتابی را به طرف بالا انجام می دهیم. وهمین عمل را در نثاط زیگوماتیک کوچک و بزرگ تکرار می کنیم.

 

پن سومان ها که شامل

 

1- ژاکه ریز

 

2- ژاکه درشت

 

3- ژاکه ضد چروک

 

ژاکه در واقع حالتی مثل نیشگون است که به طرف بالا انجام می شود. از دور چانه شروع شده و سپس دو طرف صورت انجام

 

می شود. ژاکه باعث می گردد تا چربی های زیر پوست به سطح پوست آمده و در یک جا تجمع نکنند

 

ژاکه را در گردن و پیشانی نیز آرام انجام دهید. که حرکات ریز و نیشگوهی که به طرف بالا انجام می دهیم موجب آرامش و رفع

 

خستگی می شود.

 

حرکت نیرومند سر درد انگشت ها را تا وسط پیشانی بلغزانید سپس انگشت ها را با فشار کمی به طرف شقیقه کشیده و حرکات

 

چرخشی بدهید.

 

حرکات ابرو چشم , انگشتان میانی را در پوشه داخلی چشم ها و انگشت های سبابه را روی ابروان بپذارید تا گوشه های خارجی

 

چشم ها زیر چشم ها و باز به گوشه داخلی آنها بلغزانید.

 

حرکت دهان و بینی, حرکت دایره واری از گوشه های دهان تا بالا

 

ماساژ دست:

 

1- نرمش عمودی

 

2- نرمش مایل

 

3- حرکت مخصوص با شست و سبابه

 

حرکات ماساژ بر روی دست تا آرنج

 

1- نرمش عمودی

 

2- نرمش به حالت دست کردن دستکش بدین نحو که یکی یکی انگشتان را ماساژ می دهیم.

 

3- چرخاندن آرام مچ دست به طرفین به نحوی که موجب درد نشود.

 

ماساژ با دستکاه الکترونیکی:

برچسب‌ها: پوست
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
نواع بخور و اثرات آنها

 

بخار باعث به جریان افتادن خون زیر پوست گردیده با بخار دهی به پوست صورت پوست بصورت عمقی رطوبت را جذب نموده و کمک به باز شدن فولیکولها و منافذ پوست می کنند علاوه بر این بخار باعث میشود پوست انعطاف پذیری خوبی پیدا کند

بخار پوست صورت برای انواع پوست لازم می باشد ومناسب ترین فاصله زمانی جهت بخور دهی هر 10روز یکبار می باشد

مراحل بخور دهی

1- قبل از بخور صورت باید پوست پاک و تمیز باشد

2- فاصله مناسب بخار تا پوست صورت 30سانتیمتر می باشد

3- در هنگام بخار دهی باید چشم بسته باشد

4- میتوانیم از عرق بهار نارنج و گلاب در دستگاه بخور استفاده کنیم

5- از مالیدن دست و یا وسیله آلوده به پوست صورت قبل و بعد از بخور دهی جدا خوداری گردد

زمان لازم جهت بخار دهی

پوست معمولی : مدت زمان لازم جهت بخار دهی پوستهای نرمال 10دقیقه می باشد

پوست چرب :مدت زمان لازم جهت بخار دهی پوستهای چرب 7 دقیقه می باشد

پوست خشک :مدت زمان لازم جهت بخاردهی پوستهای خشک15دقیقه می باشد

 

انواع بخور :

 

بخور نعناع ، جعفری و لیموترش : این بخور برای از بین بردن دانه های سر سیاه و بستن منافذ پوست مفید است و رنگ پوست را شفاف کرده و رطوبت خاصی به پوست می بخشد . یک ساقه جعفری و یک ساقه نعناع تازه را پاک کرده و شسته ، سپس آنها را همراه پوست نصف لیمو ترش تازه ای که حتما آن را شسته اید داخل ظرفی حاوی نیم لیتر آب جوشانده و بخور دهید.همانند تمام بخور های دیگر پس از آن پوست خود را با آب سرد شست و شو دهید و اگر روی پوست خود جوش های سر سیاه دارید با انگشتهای بدون ناخن آنها را فشار دهید ، بعد از بخور حتما از ماسک های طبیعی استفاده کنید مثلا ماسک خیار .

 

 

بخور بخار آب: این بخور را می توان همیشه و در همه جا انجام داد. بدین صورت که پوست را در معرض بخار آب قرار داده، ولی مواظب باشید که بخار، پوست شما را نسوزاند، با این کار آلودگی ها و چربی ها و سلول های شاخی از سطح پوست تمیز شده و پوست شما مرطوب می گردد و این مرطوب بودن مانع ایجاد چین و چروک ها می شود.

 

 

بخور گل ختمی و بابونه:این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و مرطوب شدن پوست می گردد باعث ضد عفونی و روشن شدن و شادابی پوست نیز میشود. بهترین کاری که می توان بعد از این بخور، علاوه بر استفاد از انواع ماسک ها انجام داد، استفاده از روغن زیتون و در صورت داشتن جوش در روی صورت، از آّب لیموترش می باشد که باید با کمک پنبه، مخلوط روغن زیتون و آبلیمو ترش را روی پوست مالیده و پس از 30 دقیقه صورت را با آب ولرم شست. طریقه استفاده از بخور : مقداری گل ختمی و گل بابونه را در ظرف آب جوش می ریزیم و سپس در ظرف را به مدت 10 دقیقه قرار داده تا دم بکشد و سپس در ظرف را برداشته و یک پارچه کلفت روی سر خود و ظرف انداخته و همین طور که صورتمان بالای ظرف و در معرض بخارها قرار دارد و با کمک دو انگشت دستمان پوست صورت را ماساژ داده ، این عمل را چندین بار تکرار می کنیم.

 

 

بخور رامسن (زنجبیل شامی):این بخور علاوه بر این که باعث تمیزی و شادابی پوست می شود برای دستگاه تنفسی نیز بسیار مفید می باشد. برای این منظور جوشانده غلیظ و بسیار گرم آن استفاده می شود که با انداختن پارچه یا لحاف بر سر، بخار آن را استشناق کرده و در همان حال پوست صورت را ماساژ می دهید و سپس با یک حوله تمیز پوست را تمیز می کنید. (مقدار لازم از این گیاه دو مشت کامل از ریشه آن در یک لیتر آب توصیه شده است.)

 

 

 

( نکته )1: برای بخور دادن پوست می توانید از گیاهان زیر نیز به صورت بالا استفاده نمایید. این گیاهان عبارتند از : بابون، آویشن، اسطوخدوس، گزنه سفید، رازیانه، زیرفون، بومادران، اکلیل کوهی، نعناع صحرایی، صمغ عربی، کافور.

 

( نکته) 2: پس از بخور دادن می توانید با کمک نوک انگشتان و یک دستمال ، جوش های سرسفید و سرسیاه خود را با فشار خالی نمایید ولی نکته مهم در این مورد آن است که پس از عمل بخور چون منافذ پوست باز می شوند و سر جوش ها نیز باز خواهد شد، بهتر است که برای تنگ کردن این منافذ پس از اتمام کار، از خیار رنده شده یا لیموترش تازه و یا اگر پوست چربی دارید از آب سرد یا یخ کمک بگیرید و آن ها را به صورت ماسک بر روی پوست قرار دهید.

برچسب‌ها: پوست
 
نویسنده : maryam
تاریخ : دوشنبه 10 آذر1393
 

۹ مرطوب‌کننده طبیعی و مؤثر پوست 

 

روغن آواکادو یک مرطوب‌کننده طبیعی است که به‌خوبی جذب پوست می‌شود. این روغن لایه نازک محافظی روی پوست ایجاد می‌کند و بوی مطبوعی دارد.

 

روغن جوانه گندم (برای پوست‌های خیلی خشک):

 

روغن جوانه گندم برای نرمی پوست‌های خشک و پیشگیری از پیری پوست مؤثر است. این روغن یک مرطوب‌کننده طبیعی محسوب می‌شود که اجازه نمی‌دهد خاصیت ارتجاعی پوست از بین برود. اسیدهای چرب اشباع‌نشده موجود در روغن جوانه گندم با رادیکال‌های آزادی که بافت‌ها را تخریب کرده و باعث پیدایش چین و چروک می‌شوند، مبارزه‌ می‌کنند.

 

روش استفاده: برای پوست‌های خیلی خشک، صبح و شب روغن را به تمام بدن بمالید. همچنین می‌توانید از آن برای دست‌ها و لب‌های ترک خورده استفاده کنید. برای پوست‌های معمولی بهتر است شب‌ها از این روغن استفاده شود چون بافت آن چرب است. توجه داشته باشید روغن جوانه گندم می‌تواند آلرژی‌زا باشد.

روغن گل‌گاوزبان (ضدچروک):

 

دکتر ماری پی‌یر هیل سیلوستر، متخصص پوست می‌گوید: �روغن گل گاوزبان بیش از آنکه مرطوب‌کننده طبیعی باشد، خواص ضدچروکی دارد. اسیدهای چرب آن شامل امگا۶های مفیدی است که به عملکرد پوست کمک کرده و از خشکی آن جلوگیری می‌کند.� این روغن برای پوست‌های خشک و تیره مناسب است؛ اما همگان می‌توانند از آن استفاه کنند. شما می‌توانید از این روغن برای صورت و گردن‌تان استفاده کنید؛ زیرا در این نواحی علائم پیری پوست مشهودتر است.

 

روش استفاده: روغن گل‌گاوزبان را صبح‌ها روی پوست خود بمالید و آرام ماساژ دهید. برای اینکه از خواص ضدپیری و ضدخشکی این روغن نهایت استفاده را ببرید، می‌توانید کپسول آن را که در داروخانه‌ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد، مصرف کنید.

خیار:

 

لورانس وتینر، مولف کتاب �برای انتخاب لوازم آرایش مناسب� می‌گوید: �خیار سرشار از آب است، بنابراین زمانی که از آن استفاده می‌شود، به‌طور موقت پوست را مرطوب نگه می‌دارد. البته باید بدانید که باعث تغذیه پوست نمی‌شود. بعد از اینکه مدتی در معرض نور خورشید بودید و یا زمانی که احساس می‌کنید پوست‌تان خشک‌تر از معمول شده است، این میوه مفید را از یاد نبرید. خیار برای تمام پوست‌ها مناسب است.�

 

روش استفاده: خیار را به‌صورت حلقه‌های نازک ببرید و روی صورت‌تان قرار دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.

روغن آواکادو (محافظت‌کننده پوست):

 

روغن آواکادو یک مرطوب‌کننده طبیعی است که به‌خوبی جذب پوست می‌شود. این روغن لایه نازک محافظی روی پوست ایجاد می‌کند و بوی مطبوعی دارد. دکتر ماری پی‌یر هیل سیلوستر، متخصص پوست می‌گوید: �روغن آواکادو سرشار از ویتامین‌ها و اسیدهای چرب و مغذی پوست است که با پیری پوست مبارزه می‌کند.�

 

روش استفاده: می‌توانید روغن آواکادو را روی صورت همچنین بدن‌تان بمالید. این روغن پوست را چرب نمی‌کند؛ بنابراین می‌توان آن را برای انواع پوست‌ها (صبح و شب) استفاده کرد.

روغن جوجوبا (مرطوب‌کننده پوست و نرم‌کننده مو):

 

روغن جوجوبا مرطوب‌کننده طبیعی فوق‌العاده موثری است که به راحتی جذب پوست می‌شود؛ از این روغن می‌توان برای صورت، بدن، حتی پوست استفاده شود. دکتر ماری پی‌یر میل سیلوستر، متخصص پوست تصریح می‌کند: �وقتی روغن جوجوبا از صبح روی پوست مالیده شود، به محافظت از آن در برابر نور خورشید کمک می‌کند.�

 

روش استفاده: در طول روز هر زمانی که مایل باشید می‌توانید از روغن جوجوبا به‌صورت روغن خالص یا کرم استفاده کنید. توجه داشته باشید روغن جوجوبا محافظ پوست در برابر پرتوهای UV نیست و می‌توان آن را جایگزین کرم ضدآفتاب کرد.

 

 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168
برداشت از مطالب فقط باذکر منبع مجاز است
tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com